Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • inspectoratul

  • Mesaje scrise: 755
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Salut,

Am o problema mai ciudata si nu ii dau de cap. Din cate mi-am dat seama ABS-ul imi functioneaza numai pe temperaturi sub 2-3grade si in 70% din cazuri cand este ud pe jos. Dupa logica mea era un contact imperfect si atunci cand se uda ... voila si facea conexiunea, dar ... abs-ul functioneaza si cand nu se pune problema de umezeala si este doar frig.

Am curatat senzorii de mai multe ori dar fara rezultat. Se mai intampla din cand in cand sa se stinga becul si sa mearga abs-ul dar minunile nu tin mult ...

Am pus testerul si mi-a iesit ca eroare o siguranta, F35=10A. Din cate stiu eu de ABS se ocupa F35, FV4. Problema mea cea mai mare este ca nu imi dau seama de pozitionarea lor ca sa le pot verifica. V-as ruga daca se poate sa ma ajutati si pe mine Very Happy Conostinte de electronica cam 0, iar de mecanica undeva la 5 pe o scara de 10 dar sunt gata sa experimentez Smile

Masina este Opel Vectra B, 2001, Z18XE, hatchback(daca are vreo importanta)

Va multumesc,
Cristi
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Este o problema cronica a calculatorului de abs la vectra b. Este si un topic in care este redat, pas cu pas, modul de reconditionare. Citeste-l cu atentie pentru ca si eu l-am reparat pe al meu cu pozele de la @murzick in fata.
https://www.clubopel.com/vie...p?p=194771#194771
  • inspectoratul

  • Mesaje scrise: 755
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Mersi Bandi, esti un lord Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR