Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
In turbina e normala prezenta uleiului, anormala e prezenta uleiului in afara turbinei........poate e vreo mica fisura pe undeva.........nu stiu ce sa zic.
Skip ads

  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Aia sunt vapori de ulei care vin pe circuitul de recirculare a gazelor de la motor. E normal sa fie vapori de ulei, dar nu e normal sa iasa pe la furtunul care intra in turbina. Vezi daca acel colier e strans sau daca furtunul nu are vreo fisura.
  • nete_20

  • Mesaje scrise: 574
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2009

  • Mesaj Privat
La câti km faci schimbul de ulei, ce regim de mers ai, motorina de unde o alimentezi,s a uitat careva la EGR(poate avea depuneri) , verifica turbina, poate e pe ducã ,deși la 43 k e foarte devreme...
  • crybabyro

  • Mesaje scrise: 696
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2010 A2DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Schimbul de ulei la km pe care ii fac se produce la 1 an(media e pe la 10500 km/an). De umblat cu ea am umblat asa cum umbla orice proprietar care tine la bunul lui(eu zic ca nu mi-am batut joc de ea). De alimentat, 95% din cazuri o fac la aceeasi pompa(exista in Sibiu zvonul ca pompa 5 de la Petromul de langa Vointa ar avea motorina cea mai buna!) de la Petrom.
Acum nu mai stiu daca acolo am semnalat prezenta "umezelii" sau la recipientul de la lichidul de servo(si acolo e umezit bine).
Oricum, o sa mai fac o vizita la dealer.

Overall, masina e ok, doar momentul achizitiei(2010) a fost prost ales; masina era necoapta la momentul ala.
Lista de probleme e lunga, unele au fost in trend altele nu. O sa cer si listoiul cu problemele intampinate in astia patru ani.
Oricum, nu o intru in categoria clientilor Opel(reprezentantul de vanzari spunea ca de la al doilea automobil achizitionat de nou poti intra in categoria clientilor Opel)
Skip ads

  • nete_20

  • Mesaje scrise: 574
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Din ce știu eu, un minim de ulei e bine sa ajungã pe acele furtuna, poate ca e slãbit acel colier iar in timp se umezește zona, (cum spune si clau ) ,daca era furtunul fisurat trãgea aer fals si apãrea SVS (service vehicule soon)verifica acele coliere pana sa te bagi la vreo plata in reprezentanta
  • hog33

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2014

  • Mesaj Privat
(exista in Sibiu zvonul ca pompa 5 de la Petromul de langa Vointa ar avea motorina cea mai buna!) de la Petrom.

Crybabyro , hai ca esti simpatic, inca mai merg zvonurile astea in Sibiu ? Shocked Este si coada ? Laughing
  • crybabyro

  • Mesaje scrise: 696
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2010 A2DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2010

  • Mesaj Privat
@hog33: ai fi uimit daca raspunsul ar fi : cam da? Very Happy

Poate si din faptul ca pompa e cam in dreptul intrarii si unii sunt mai comozi sau superstitiosi Very Happy
  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
am ajuns la 84 mii km si am schimbat in ultimile 2 luni urmatoarele:
-distributie ,curele, pompa apa + schimb ulei = 1800 lei reprezentanta BV
-capac spalator far 150 lei nevopsit
- capac maner cromat usa , 160 lei , vine cu totul
-telescoape spate( trancanea rau la frig), flanse, aparatori , 1 senzor parcare spate = 2100 lei (aici am fost incarcat cu 200 lei in plus la fiecare amortizor fata de pretul maxim de pe net, eu nu-s acasa si a fost nevasta cu masina la service)

mai am rezistenta scaun sofer care nu merge dar nu e arsa, am dat scaunul jos si am gasit rezistentele bune. daca resetez eroarea cu opcom-ul se incalzesc fix 3 minute si se opresc. am vreo problema cu partea elecronica , modulul incalzire e sub scaunul soferului. cand mai ajung acasa prin mai o sa ma uit sa vad care e problema.

in cei 4,5 ani pana acum am mai avut probleme cu un senzor abs si buton portbagaj, ambele rezolvate de mine cu cost aproape zero.
Skip ads

  • nete_20

  • Mesaje scrise: 574
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Destul de bine pentru drumurile din România in 4,5 ani (Off road chiar si pe autostrada )
  • hog33

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2014

  • Mesaj Privat
la 80 k km amortizoarele ? destul de repede cred eu.
Rezistentele din scaune si butonul de la haion sunt tabu, cred ca au trecut toti posesorii prin botezul acestor repere.
Iti doresc km multi si fara probleme !
  • lbanias

  • Mesaje scrise: 691
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2009 A20NHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Cei care aveti oglinda retrovizoare heliomata la usa, ambele sint heliomate sau doar cea de la sofer ? Mi-a cazut cea de la pasager si cel care a lipit-o inapoi si-a dat cu parerea ca nu era originala si ca mai fusese lipita alta data. Curios e ca desi a cazut pe beton dupa o spalare cu presiune nu s-a spart ceea ce ma face sa cred ca nu era chiar o oglinda manufacturata.
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Amandoua sunt...,chiar sambata a trebuit sa o lipesc si eu pe cea de la sofer,era partial dezlipita,spalasem masina cu o saptamana inainte si imediat dupa aceea, am observat ca tremura putin...
Skip ads

  • cornelpopa

  • Mesaje scrise: 511
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2015 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Eu am ambele oglinzi heliomate.
Ce este curios este ca cea de la sofer are o margine de aprox. 5 mm pe margine de jur imprejur care nu e heliomata.
Cea de pe partea pasagerului nu are aceasta margine.
  • nete_20

  • Mesaje scrise: 574
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Pãrerea mea e ca doar cea de la șofer e eleomata, cea de la pasager creeaza doar un efect optic, acea margine de 5mm e vizibila si la mine
  • cornelpopa

  • Mesaje scrise: 511
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2015 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Cum adica "cea de la pasager creeaza doar un efect optic"?
  • hog33

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Si eu am citit despre acest aspect, pentru ca intr-un an de cand am masina spre rusinea mea nu am mers noaptea cu ea si nu m-am bucurat de aceasta facilitate si nici de afl...etc (cred ca am mers totusi doar prin oras )

Deci heliomata este doar pe partea soferului si cea din interior.

Este cineva care si-a marcat oglinzile anti furt ? Adica v-ati marcat numarul auto pe partea de jos?

Cum sta piata la furtul de oglinzi de insignia ?


Ultima modificare facuta de hog33 la Mar 17 Feb, 2015 6:57 pm
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Laughing Laughing .......nu m-am putut abtine!
  • hog33

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2014

  • Mesaj Privat
sa tragi si apa ! Embarassed Laughing
  • nete_20

  • Mesaje scrise: 574
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Pai (pãrerea mea greșita sau nu) fiind mai la distanța si faptul ca schimba putin "imaginea"(mi se par mai mici mașinile in ea intr u cât e "tras" de partea externa sa ajute la vizibilitatea punctului mort da impresia ca e mai întunecata ...poate doar mi se pare,oricum eleomata nu e .
Hog, cum adicã, noaptea nu ai circulat deloc?
  • alre

  • Mesaje scrise: 1,660
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Eu deduc din discutia asta ca Insignia nu trebuie spalata Smile . Cum adica se dezlipesc oglinzile ?


Ultima modificare facuta de alre la Mar 17 Feb, 2015 7:56 pm
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR