Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Super tare nenea politistu'! Smile Eventual trebuia sa ii recomanzi sa cumpere una din RO ca sunt cele mai ieftine din UE! Smile
Skip ads

  • nete_20

  • Mesaje scrise: 574
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Ma mai întâlnesc cu el sigur, ma va opri frecvent fiind interesat de model Smile
  • magiqMax

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Salut onorata comunitate!
Cred cã sunt unul din cei mai noi proprietari de OPEL INSIGNIA SPORTS TOURER. Maºina este cumpãratã la second din Germania, an de fabricaþie 2009 ºi avea 210.000 km (eu cred cã sunt reali, mai ales cã în cartea de service sunt consemnate toate vizitele în service ºi numãrul de kilometri).
Dupã o lunã de mers, cca.4000 km, am constatat urmãtoarele probleme:
- dupã un drum lung, cca.100 km, cu maºina opritã ºi motorul la ralanti, apare un mesaj de avertizare în bord: LOW OIL PRESSURE - STOP ENGINE; dacã apãs acceleraþia puþin, mesajul dispare;
- la temperaturi exterioare relativ ridicate, constat cu nemulþumire cã indiferent dacã reglez temperatura interioarã pe minim (LOW), în habitaclu nu se simte acest lucru; se rãcoreºte un pic, dar nu cât cred cã ar trebui dupã cum este setatã temperatura;
- pentru sistemul de navigaþie, cd-ul nu conþine harta RO; adevãrul e cã nu cred cã l-aº folosi prea des, dar ..... parcã ar fi bine dacã ar exista ºi harta asta;
Menþionez cã în rest comportamentul maºinii este OK ºi sunt chiar încântat de ea; n-am fost încã în service cu maºina. Ce sfaturi îmi daþi? Ce ar trebui sã fac ºi poate îmi recomandaþi vreun service: în Gorj (de unde sunt eu) nu este reprezentanþã ºi nici vreun service afiliat, dar am vãzut cã sunt douã în Craiova ºi unul în Rm.Vâlcea - acestea fiind cele mai apropiate. Pot avea încredere?
Vã mulþumesc anticipat tuturor pentru eventualele rãspunsuri! Drumuri bune!
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
magicMax a scris:- dupã un drum lung, cca.100 km, cu maºina opritã ºi motorul la ralanti, apare un mesaj de avertizare în bord: LOW OIL PRESSURE - STOP ENGINE; dacã apãs acceleraþia puþin, mesajul dispare;


Verifica urgent de ce apare mesajul, ai presiune scazuta la ulei, fa repede o verificare a presiunii...
Presiunea creste pentru ca o turezi, dar e insuficienta.
Skip ads

  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Corect, nu mai folosi masina, mergi la service.

La cealalta problema, fa o incarcare cu freon a instalatiei.
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
magiqMax a scris:
Dupã o lunã de mers, cca.4000 km, am constatat urmãtoarele probleme:
- dupã un drum lung, cca.100 km, cu maºina opritã ºi motorul la ralanti, apare un mesaj de avertizare în bord: LOW OIL PRESSURE - STOP ENGINE; dacã apãs acceleraþia puþin, mesajul dispare;


Test de presiune cat mai urgent, in plus va trebui sa demontezi baia de ulei pentru a verifica simeringul de etansare... Idea

In ceea ce priveste AC, mai intai trebuie introdusa o solutie de identificare a pierderilor(marker), abia dupa aceea se introduce freon(dupa verificare si constatare ca nu exista pierderi), atentie nu se completeaza cu freon, ci se inlocuieste... Exclamation
  • magiqMax

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Da, mulþumesc pentru sfaturi. În legãturã cu service-urile, vreo recomandare, ceva?
  • deleted-100538

  • Mesaje scrise: 336
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Încearcã sa cauți un service cu multe feedback-uri pozitive, un service mare și dotat. Sa nu te duci la orice service din colt unde lucreazã nea Dorel dupã ureche. Alta recomandare nu am pentru ca nu sunt din zona ta.
Skip ads

  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
magiqMax a scris:Da, mulþumesc pentru sfaturi. În legãturã cu service-urile, vreo recomandare, ceva?


Incearca sa-l contactezi pe colegul parvu_daniel, eu zic ca este mai in masura sa te ajute, in plus sunteti aproximativ din aceeasi zona... Idea

Il gasesti la sectiunea "Publicitate"...
  • nete_20

  • Mesaje scrise: 574
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2009

  • Mesaj Privat
magiqMax a scris:Da, mulþumesc pentru sfaturi. În legãturã cu service-urile, vreo recomandare, ceva?
MAX asculta de bãieți ca esti pe mâini bune,eu cel putin datoritã lor am rezolvat multe probleme, tu mãcar ai acel mesaj la mine nu a apãrut nici mãcar un SVS si urmarea a fost tragica, o gaura in buget de 3000€ si un motor relativ nou, si încã am avut mare noroc, clar e ca nu trebuie sa mai folosești masina asa cum spun si colegii mai sus, te rugam sa ne ții la curent chiar suntem curioși, sper sa ieși bine din belea.
  • alre

  • Mesaje scrise: 1,660
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Reiau ce a spus Borsy. Eu unul nu as mai folosi masina decat pentru drumul la service si asta sa fie scurt. Daca e departe service-ul(cateva sute de km) mai bine dai un ban si o pui pe platforma.
  • deleted-100538

  • Mesaje scrise: 336
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Aveti ideie daca se potriveste acest senzor pentru Opel Insignia Sports Tourer an 2011 Senzor defect - bara spate partea dreapta)

https://s21.postimg.org/qog7...care_opel_bra.jpg

Eu unul am verificat codul de pe cutie si am vazut ca scrie compatibilitate cu Opel Insignia an2008-2012
Skip ads

  • STReight

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Mures
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Sep 2014

  • Mesaj Privat
Salut baieti.Astazi am observat ca s-a crapat cauciucul de pe schimbatorul de viteze.Stiti unde as putea gasi unul nou,si care este pretul?
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Vezi aici: https://www.clubopel.com/vie...79&highlight=
  • magiqMax

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2015

  • Mesaj Privat
gyzmo a scris:
magiqMax a scris:Da, mulþumesc pentru sfaturi. În legãturã cu service-urile, vreo recomandare, ceva?


Incearca sa-l contactezi pe colegul parvu_daniel, eu zic ca este mai in masura sa te ajute, in plus sunteti aproximativ din aceeasi zona... Idea

Il gasesti la sectiunea "Publicitate"...


OK. Mulþumesc. I-am lãsat un mesaj pe privat, sper sã-mi rãspundã.
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Iti va raspunde, cu siguranta... Wink
  • magiqMax

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2015

  • Mesaj Privat
N-am mai primit niciun semn de la pirvu_daniel. Probabil nu este disponibil. Mi-am facut o programare la AutoKAPPA din Craiova. ªtiþi ceva despre ei? Sper sã nu fac vreo prostie cã merg acolo. Aºtept un semn de la voi. Mulþumesc. Confused
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Cauta in sectiunea Publicitate, gasesti un numar de telefon,poate... Idea
  • magiqMax

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Cãutat, gãsit, sunat, rezolvat. Vã þin la curent. Pe 15 am programare în service. Mulþumesc foarte mult!
  • magiqMax

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2015

  • Mesaj Privat
gyzmo a scris:Cauta in sectiunea Publicitate, gasesti un numar de telefon,poate... Idea


Cãutat, gãsit, sunat, rezolvat! Mulþumesc foarte mult!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR