Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • nete_20

  • Mesaje scrise: 574
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Am încercat sa conectez un OPCom obd2 cumpãrat de pe eBay, dar nu am reușit conectarea niciodata...iar cauza pentru care relantiul imi stãtea la 600rpm uneori sa fie asta?
Skip ads

  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2011

  • Mesaj Privat
atlantistm a scris:
@gyzmo - crezi ca ar putea avea vre-o legatura cu problema mea descrisa anterior referitoare la deschiderea hayon-ului ?
Multumesc


Posibil, nu exclud acest lucru, eroarea este specifica retelei de comunicatie(magistrala CAN), posibil cablaj,conectori sau chiar parte de software... Confused

nete_20 a scris:Am încercat sa conectez un OPCom obd2 cumpãrat de pe eBay, dar nu am reușit conectarea niciodata...


Cand o sa asculti de un sfat bun?
Lasa prostiile...
  • nete_20

  • Mesaje scrise: 574
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Tot timpul am ascultat un sfat bun, si am renunțat la el in momentul in care tot aici ați expus riscurile folosirii unei interfete aftermatket si marinarea ca nu e de joaca cu softul...
  • alre

  • Mesaje scrise: 1,660
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
nete_20 a scris:Am încercat sa conectez un OPCom obd2 cumpãrat de pe eBay, dar nu am reușit conectarea niciodata...iar cauza pentru care relantiul imi stãtea la 600rpm uneori sa fie asta?


Filtrul de aer se face asa dupa 3000 de km de mers in oras, cel putin in Romania. Azi l-am desfacut eu si era groaznic. Totusi nu e cauza pt care sta relantiul jos.
Skip ads

  • ciprinho

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Salut,

In urma unui incident usor in parcare(am fost lovit in usa din spate de un alt autoturism), am ajuns cu masina la reprezentanta Opel TM(autoglobus) unde a fost reparata pe RCA-ul celui care m-a lovit(Omniasig).

Acum cei de la Opel imi spun ca au terminat lucrarea si au depus cererea de aprobare de plata in sistemul lor cu asiguratorul si ca imi voi primi masina cand acestia accepta plata.
E normal sa imi tina masina acolo pentru asta?
A mai trecut cineva prin asta? stiti cat poate sa dureze pana se primeste un asemenea accept?


Multumesc,
CP
  • nete_20

  • Mesaje scrise: 574
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Omniasig.......pe viitor evita compania , e neserioasa ...e de nivel Astra ...iti iau banii dar cautã nodul in papura sa nu ți i dea niciodata sper ca intr o luna doua sa ridici masina daca au decurs la mãsura asta , normal nu ar fi sa ti ținã masina ca indiferent daca plãtește sau nu masina e tot a ta ,pare mai mult un gest copilãresc, am avut parte de doua neplãceri in ambele situații am fost lovit din spate insa cand am avut masina in service , dupa ce a fost reparat am luat o , e problema service-ului sa recupereze banii, masina e a ta nu a companiei de asigurãri ... sa o vândã sa recupereze banii nu are cum
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Probabil nu au decontare directa cu Omniasig, dar in mod normal trebuiau sa iti spuna dinainte ca masina nu o iei pana nu primesc acceptul de plata. Trebuiau sa faca devizul, sa ia acceptul si apoi sa bage masina in reparatie... asa erau siguri ca isi iau si ei banii, si tu masina. Acum te poti trezi ca nu isi dau acceptul (putin probabil), ca intarzie cu acceptul, sau ca nu sunt de acord cu suma despagubirii caz in care tu platesti diferenta... si tu astepti toata perioada asta. Eu as fi facut un mare scandal, ar fi trebuit sa te informeze de la inceput care e procedura.
  • alexutzuco

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Curios ar fi ce se intampla daca nu plateste Omniasig-ul. Ramai fara masina, ti-o lovesc in usa.... Mi se pare incredibil asa ceva...
Un bun proprietate personala ti-l poate retine doar politia
Skip ads

  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Ai vrut sa spui poate nici macar Politia...,doar daca cu acea masina s-a produs o infractiune, altfel... Nu!
  • alexutzuco

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Asa e gyzmo Razz
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Depinde ce a semnat colegul.......
  • alexutzuco

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Daca nu e act notarial, nu iti poate retine masina Smile)
Skip ads

  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Daca n-o plateste Omniasig-ul o platesti tu si te judeci cu ei. Service-ul nu iti da masina pt ca el nu are certitudinea ca isi incaseaza banii pana nu vine acceptul.
Daca te duci cu masina la service si faci revizia sau schimbi anumite piese si nu platesti, iti da masina?
  • alexutzuco

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Daca te duci la service si nu platesti, cei de acolo pot chema politia si te pot reclama ca nu ti-ai platit serviciile. In nici un caz nu iti pot retine un bun proprietate personala. Ca se intampla cum spui tu pentru ca romanul nu stie... asta e partea a doua.
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
E clar ca masina e proprietateata, dar tu trebuie sa iti platesti prestatia (sau asiguratorul). Si daca vine politia, iti da masina si nu platesti?
  • alexutzuco

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Sincer nu stiu ce se intampla exact si nici nu as vrea sa aflu Smile Eu vorbeam la modul teoretic.
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Pai vezi... Hingherii astia de masini cand ti-o ridica, iti da masina fara sa platesti transportul, depozitarea si amenda? Nu e tot sechestrare? Si daca n-o iei repede mai platesti si parcare/depozitare zilnica.
  • alexutzuco

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Asta e alta poveste... sunt sau au fost autorizati de primarie, lucrau impreuna cu politia locala, o sigilau.... era o chstie "legala". Daca mergi intr-un magazin si nu platesi, iti ia ceva de pe tine ca garantie? Iti opreste buletinul? Nu. Cheama politia. Asa mi se pare ca e si cu service-urile. Parerea mea.
  • ciprinho

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jan 2015

  • Mesaj Privat
multumesc tuturor pentru raspunsuri Smile
pana la urma s-a rezolvat rapid printrun drum la omniasig ca sa ii presez sa accepte plata in sistemul respectiv

dupa juma de ora m-au sunat de la autoglobus sa merg dupa masina. Smile

e ca noua Smile)
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Nu prea e mare diferenta, doar ca acolo e si un politist. Culmea e ca tu trebuie sa platesti treansportul firmei particulare (altfel nu iti da masina) si amenda pt parcare interzisa o poti plati 1/2 in 48 ore. Deci, la particular trebuie sa platesti pe loc iar la politie poti chiar sa nu platesti, caz in care iti vine la fisc.
La magazin daca nu platesti... pleci fara marfa, daca o furi... cheama politia. Deci nimeni nu iti da nimic daca nu platesti... sau sa aiba promisiunea de plata. Mai mult ca sigur, colegul a semnat ceva pe undeva ca masina nu va putea fi ridicata decat dupa plata prestatiei sau dupa acordul asiguratorului.
Deci, s-a rezolvat dupa ce service-ul a primit acceptul de plata.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR