Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • cristeck

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Sal'tare!
O intrebare Question : Cam la ce nr de kilometri incep sa apara probleme majore (schimbat set motor, ambreiaj, etc.) pentru Opel Astra 1992-1996, indiferent daca sunt pe benzina sau pe motorina. Intreb asta Shocked pentru ca vreau sa cumpar unul la sh, insa nu stiu la ce sa ma astept. Multam fain! Smile
Skip ads

  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Mici chestii de schimbat pe la 150k, probleme reale peste 220-250K, daca nu s-a umblat la contor, evident...
  • cristeck

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Atunci merita unul din '92-'93 cu 120-150 000 km cam 3500-3900 euroi?
La ce anume trebuie sa ma uit la masina? Ce sa verific mai amanuntit? Caci sunt o groaza de asa zishi proprietari care isi baga nasul prin motor, cutie, schimba te miri ce si te lasa masina dupa 500 km.
  • YoYo_man

  • Mesaje scrise: 106
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2004

  • Mesaj Privat
am opel astra 1.4 60cp din 1992 si are facuti 222000km.
nu am umblat la motor la nimic, in afara de consumabile, set motor nu trebuie inca asa au zis cei de la service, ulei nu mananca, ambreiajul e original si e ok, dar inainte sa o cumpar eu (2000) a fost intretinuta destul de bine, eu am facut de atunci cu ea 70 000kmsi nu am avut probleme deosebite, la 165000 s- ars ceva cip, nu mai stiu exact ce era, a fost 200 marci atunci, iar de atunci nimic . la caroserie TOATE au rugina la aripi, eu am rezolvat problema chiar cand am luat-o deci nu mai am treaba.
a mea consuma cam 5.5 in afara si 7.5 in oras deci eu sunt f multumit de ea.
e o masina zic eu buna la un pret rezonabil

numai bine!
Skip ads

  • cristeck

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Merci mult de tot pt raspunsuri. Insa conform proverbului "Ii dai un deget si iti ia toata mana" mai pun o intrebare. Unele anunturi afirma sus si tare ca au motoare GM. Sunt fiabile? MAi exista si alte motoare pe masinile astea?
  • YoYo_man

  • Mesaje scrise: 106
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2004

  • Mesaj Privat
din cate stiu eu cele diesel din anii pe care i-ai specificat tu sunt facute de ISUZU, pe omega era motor 2.5td de pe BMW, cele pe benzina nu stiu sa fie facute de altcineva, in rest nu stiu, daca stie cineva altfel sa ma contrazica

numai bine
  • cristeck

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Multam fain pentru raspunsuri. Deci o sa fiu atent si la rugina de pe aripi. Am intrat pe car survey.org si am vazut ca si altii au probleme cu rugina. Sper sa gasesc una cu problema asta cat mai mica.
  • cristeck

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Apropos, cum sunt preturile pentru piese? Comparativ cu cele de opel vectra sau de ford mondeo.
Skip ads

  • YoYo_man

  • Mesaje scrise: 106
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2004

  • Mesaj Privat
cu rugin sunt slabe sanse sa gasesti fara, sau a fost reparata sa o repari dupa ce o iei, e f simplu si nu e scump deloc.
Piesele sun rezonabile, nu prea am cu ce sa compar dar ce sa zic, cureaua de distributie e cam 700 000, un ulei bun pe la 800 de mii 4litri, sa ma gandesc ce am mai schimbat, nu mai stiu, dar e fain ca gasesti la dezmembrari ieftin ce ar fi tare scump la magazin, dar sa stii ca nu sunt scumpe piesele. telescoape gasesti pe la 2.5 -3 mil/2 bucati..nu mai stiu preturi asa detaliat, dar e o masina medie cu pret de intretinere mediu spre mic.
de cati bani si ce vrei sa iti iei?
  • cristeck

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2004

  • Mesaj Privat
As vrea un Opel Astra la vrei 3500 de euroi (maxim 3800 pentru ca nu am de unde mai mult). M-am tot uitat si se mai gasesc cateva (dar rar) la pretul asta. Ma gandeam initial la un hatchback insa as opta catre un caravan ca e ceva mai spatios la capitolul bagaj. Cred ca habitaclul este la fel pentru amandoua modelele, nu?Cam asta e. Acu' cum mi-o fi norocul. Oricum, multumesc pentru informatii.
  • YoYo_man

  • Mesaje scrise: 106
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2004

  • Mesaj Privat
pai pe la pretul asta poti sa iti iei si un vectra de prin 93 94, daca iti iei astra caravan 1.4 e cam mic motorul pt masina aia, td ar fi bun
Astra iti iei de prin 93 poate 94 la pretul asta, nu stiu cum sunt preturile la tine dar aici prin Oradea gasesti asa la pretul asta.
Oricum bafta si sa ne anunti ce ti-ai luat
  • cristeck

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2004

  • Mesaj Privat
M-ar fi incantat intr-adevar un opel vectra insa piesele de schimb, chiar si la sh, sunt destul de scumpisoare (nu mai zic de alea noi). Cred ca raman la opel astra ca este o masina care chiar imi place. Eu sunt din Bucuresti si preturile pe aici sunt un pic cam piperate. Se arunca astia la preturi aici de parca am avea fabrica de bani in casa. O sa tin cont ca in Oradea sunt mai ieftine un pic (in sensul ca la banii astia iti iei una de prin 94, nu 92 ca in Buc.) si o sa incerc sa gasesc ceva in zona. Multam fain.
Skip ads

  • n3v001

  • Mesaje scrise: 286
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2004

  • Mesaj Privat
cristeck a scris:Merci mult de tot pt raspunsuri. Insa conform proverbului "Ii dai un deget si iti ia toata mana" mai pun o intrebare. Unele anunturi afirma sus si tare ca au motoare GM. Sunt fiabile? MAi exista si alte motoare pe masinile astea?

Pai din cite stiu eu Opelul face parte din concernul General Motors. Pe astra-ul meu din 92 exista in multe locuri emblema GM...dar cred ca asa au toate.


Ultima modificare facuta de n3v001 la Joi 30 Sep, 2004 1:51 pm
  • vn03ujf

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2004

  • Mesaj Privat
AM EU UN OPEL ASTRA 93, 1400, ALB,TRAPA, CENTRALIZARE, ALARMA, CD SONY CU TELECOMANDA, SUPER .TEL: 0721040444.
  • OpelAstraSH

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2004

  • Mesaj Privat
Si pe mine ma intereseaza acelasi lucru ca si pe tine cristeck si la exact aceeasi suma de bani. Nu mai mult de 3800 dar sa fie intretinuta. Daca gasesti ceva sau mai afli pe unde ar fi opel astra mai ieftina posteaza si tu aici te rog.
  • OpelAstraSH

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2004

  • Mesaj Privat
Motorul de 1,4 merita ? Adica are consum mic si totusi are acceleratie buna ?
  • OpelAstraSH

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2004

  • Mesaj Privat
vn03ujf a scris:AM EU UN OPEL ASTRA 93, 1400, ALB,TRAPA, CENTRALIZARE, ALARMA, CD SONY CU TELECOMANDA, SUPER .TEL: 0721040444.


Cate usi are si din ce oras esti ?
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
OpelAstraSH a scris:Motorul de 1,4 merita ? Adica are consum mic si totusi are acceleratie buna ?

*
Nu crezi ca ceri cam mult? Cel de 60 de cai este un adevarat melc, cel de 82 este acceptabil, iar cel de 90 de cai (16 supape) este excelent, dar si cel mai rar...
  • YoYo_man

  • Mesaje scrise: 106
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2004

  • Mesaj Privat
imji pare rau sa te contraiz sorin 666 dar nu este un melc, eu am 1.4 de 60 de cai si sunt multumit de compromisul dintre acceleratie si consum, intr-adevar, nu rupe pamantul dar la nevoie te scoate din incurcatura.
  • OpelAstraSH

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2004

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru sfaturi. Deci as vrea unul din 92 , 93 cu 5 usi , hatchback sau berlina cu motor de 1,4, intretinuta la max 3800Euro. Se poate gasi asa ceva?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR