Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • skipper2oo6

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Mersi frumos omule Very Happy bafta!
Skip ads

  • cristi17dti

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2010

  • Mesaj Privat
ai rezolvato ca aceeasi problema o am si eu dar la alta masina
  • skipper2oo6

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Oct 2010

  • Mesaj Privat
N-am rezolvat-o. De abea astazi am postat problema. Din cate am mai citit, piesa costa in jur de 3 mil. Pt mai multe detalii citeste si aici: https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=12531
  • danywhy

  • Mesaje scrise: 494
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2009

  • Mesaj Privat
nu cred ca este nevoie sa schimbi timoneria , mai bine mergi la maiandrei ca se pricep baietii , mie mi-au reglat timoneria la cealalta masina , mergea perfect. plus ca iesi mai ieftin Wink

https://www.clubopel.com/vie...r=asc&start=0
Skip ads

  • skipper2oo6

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Oct 2010

  • Mesaj Privat
mersi frumos de sfat Very Happy bafta!
  • CS0ngi

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Am si eu aceeasi problema cu vitezele 1 si cateodata si treapta 2...in 3 intra usor in a 4 mai usor si in a 5-a nici nu se simte ca am bagat .....deci prin urmare tot mai usor de la treapta la treapta...problema? Sad

aaa si sa nu uit ...la vectra b din 98... si problema nu e de fiecare data ..cand are chef intra cand nu nu ....cateodata si in treapta 1 intra ca unsa...dar cand mi-ar fi lumea mai draga sa demarez in intersectie atunci ma chinui Neutral
  • kallyo

  • Mesaje scrise: 1,390
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Daca u vrei sa pleci la drum...pe vremea asta logic ca iti intra greu in viteza Smile dar dupa ce se incalzeste intra normal...deci daca simptomele cutiei is la rece atunci ii oarecum normal(depinde ce intelegi u prin "intra greu")
  • n_miky_ady

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Alba
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2010

  • Mesaj Privat
pentru care nu au bani momentan sa schimbe timoneria sau ce tre la schimbator eu am un opel vectra b din 96 cu motor de 18 16 v si eu aveam aceas problema si am rezolvato momentan in felu urmator in interior la schimbator se da husa la oparte si acolo este o bila din plastic pe care este un semering din cauciuc sar putea sa fie baiu de acolo eu acolo am avut problema intre bila si suportu acela ce tine bila sau cum ii spune am bagat o bucata de plastic de 2 milimetri si am pus un pic de vaselina si acum merge perfect atentie plasticu se baga in partea de catre sofer cam greu se poate baga din cauza opritorului de marsalier sa fixati bine plasticu acela sa nu iese de la atitea miscari sper sa va ajute eu o am asa de 5 luni si nu am probleme si saptaminal fac aproximativ 200 km in orasla mine tine inventia incercati si voi si trimiteti daca ati rezolvat ceva
Skip ads

  • MitrutzZ

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2004 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Va rog ajutati-ma, am o vectra c din 2004 z19dt, dupa ce am schimbat litul ambreiaj adica volanta+disc+placa+rulment a inceput sa imi intre greu in a1 a2 si marsalier. ce sa fac? pana sa fac asta nu imi agata in halul acesta. trebuie cumba aerist instalatia hidraulica, sau ce sa fac, este ceva grav ? nivelul la ulei este normal, dupa spusele mecanicului. astept rasp. va multumesc
  • madragos

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Salutare! Am si eu aceasta problema la un AStra clasic fabricatie 2008, mi se pare ca merge greu de cand a venit frigul.
Oare frigul sa fie singura problema?
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,414
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
@madragos ai citit macar ce s-a scris mai sus?
Trebuie reglata si/sau schimbat uleiul din cutie.
  • yobizzy

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2001 y17dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Nov 2010

  • Mesaj Privat
sal !am si yo o problema imi intra greu in viteze in special in a 1 a 2 si 3....am verificat nivelul la ulei e bun,problema e k d fiecare data knd completez k ulei pt k am niste mici scurgeri....imi intra bn in viteze o perioada timp d 2 zile...dupa iar inpece sa intre greu........am sanezatia knd bag in viteza km ar agata ceva!precizez masina ii un opel astra g 2001 .1.7.ast rsp ms
Skip ads

  • yobizzy

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2001 y17dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Nov 2010

  • Mesaj Privat
sal !am si yo o problema imi intra greu in viteze in special in a 1 a 2 si 3....am verificat nivelul la ulei e bun,problema e k d fiecare data knd completez k ulei pt k am niste mici scurgeri....imi intra bn in viteze o perioada timp d 2 zile...dupa iar inpece sa intre greu........am sanezatia knd bag in viteza km ar agata ceva!precizez masina ii un opel astra g 2001 .1.7.ast rsp ms
  • HaRRy_GTS

  • Mesaje scrise: 247
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 2.2 YDTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Nu inteleg nimic din ce spui .Poate si pentru ca tu folosesti limbaj de chat .
Probabil o sa primesti un raspuns cand o sa te si inteleaga ceilati colegi de pe forum.
  • AdyBossu

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2004 1,7 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Și la mine intrã greu în a doua. Am schimbat bolțurile de la crucea cardanicã de la timonerie. Nimic spectaculos înspre îmbunãtãțire. Urmeazã sã schimb și bucșa din cruce și vã anunț.
  • CMaria419

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2018

  • Mesaj Privat
Bunã seara. Am un Opel corsa c și întra greu în mansarier. ÃŽn celelalte viteze întra ușor. Ce sfaturi îmi puteți da
  • susu.paul

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Signum 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mai 2018

  • Mesaj Privat
Salut,
Revin pe acest topic intrucat nu am dedus din discutii care e solutia "schimbatorului care agata in 1 si masalier". Am un Signum 1.9 din 2006 caruia i-am schimbat: volanta, placa, cilindru ambreiaj , timonerie...si stupoare: la plecarea de pe loc intra foarte greu in 1 sau masalier; daca franez si schimb din a-3-a in a-2-a simt cum agata cand scot din a 3-a
Va rog ajutati-ma cu un sfat/solutie.
Multumesc.

PS: inainte sa schimb toate cele enumerate mai sus nu aveam aceste probleme.
  • CArnautu

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2018

  • Mesaj Privat
Bunã, am o problemã: am cumpãrat o Zafira A din 2001 și de când am cumpãrato intra greu in treapta 1si 2 indiferent rece cald ...nu conteazã. Vreau o pãrere de la ce poate fi timonieri sau poate ambreiajul? Mulțumesc
  • S8450

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2020

  • Mesaj Privat
tonytm a scris:Nu e normal. Incearca o aerisire a ambreiajului si regleaza timoneria (misca de cablurile care ies din habitaclu si merg la cutie, sa nu fie incolacite)


salutari baieti , va salut din anu fantoma 20 20 cum zicea o blonda ! intampin acelasi kkt , este vorba despre un opel vectra c 2008 1.9CDTI 88 KW , la rece e un cosmar ! am impresia ca se rupe maneta asa de greu intra , odata ce sa incalzit imi intra perfect ! prima intrare in taller mi sa spus kit ambreaj , sa nu va lasati pacaliti , daca era kit ambreaj nu iti intra nici cand se incalzea dar asa sunt mecanicii ...in fine , o sa incerc cele enumerate mai sus sa vedem daca se schimbaceva , va tin la curent , 220 Very Happy
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR