Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • delfinul

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Salut am un opel agila 973cm3 din 2001, recent am schimbat uleiul la masina si baiatul de la service mi-a recomandat sa schimb si o curea (de transmisie cred ca este, caci acum un an am avut o problema cu ceva si am fost la Di Bas unde mecanicul de acolo mi-a zis ca am distributia pe lant .. ceea ce e de bine spunea el.. acum ..lant lant dar cu aceasta curea ce sa fie oare? .. o fi de transmisie.. daca e de distributie sa imi spuneti si mie va rog care va pricepeti si deasemenea daca va permite timpul ce diferenta este intre cureaua de transmisie si cea de distributie- nota am atasat si imagine cureaua se afla pe partea din stanga) ce e drept parea uzata, eu nu prea deschid capota decat sa verific apa, uleiul, lichidul de frana si sa mai sterg de praf.. daca e un fir nelalocul lui mai il aranjez .. dar in general mai uit sa fac si asta.. mai acum ca e mai frig.. ma uit rar sub capota si nici nu cunosc toate componentele masinii.. Dar sa revenim cureaua prezinta mici santuri, totusi e groasa in carne, poate ca si nou montata arata la fel desi nu prea cred.. de trei ani de cand am masina nu am schimbat cureauau asta. mai trebuie si altceva schimbat odata cu ea? Recomandati vreun service?


Ultima modificare facuta de delfinul la Lun 11 Jan, 2010 12:56 pm
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,452
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
s-o fi referit la cureaua de accesorii?
  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Din cate stiu eu la motorul tau distributia este pe lant si nu se poate vedea pt ca ea are un capac de protectie.Ceea ce ai vazut tu ,este cureaua de accesorii la alternator,A/C .e bine sa schimbi cureau de accesorii daca ea in istoricul masinii nu a fost schimbata,stai cel putin tu linistit ca nu vei avea probleme cu alternatorul sau alte minuni care au leg cu aceasta curea de accesorii.
P e viitor incerca sa te uiti si pe la motor ,fa-ti un obicei ,mai arunci cate un ochi pe acolo sa mai vezi cum sta treaba.

uite aici legat de agila c-am tot ce iti trebuie
https://www.clubopel.com/viewforum.php?f=29


Ultima modificare facuta de gabiopel la Lun 11 Jan, 2010 1:00 pm
  • delfinul

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Sincer nu vad ce are de nu ia si poza, cureaua e amplasata in partea stanga a mea (a soferului) langa motor.
Skip ads

  • delfinul

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Multumesc mult gabi
  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
eu cred ca este totusi pe motor ca daca e linga el nu vad rostul sa o skimbi ! Shocked Shocked
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR