Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • buratino28

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Apr 2008

  • Mesaj Privat
am de unde sa achizitionez doua faruri gm cu lupa pt corsa mea la un pret bun ,zic eu 700 ron ambele pret de mag 1100 ron buc,dar propietarul mi a zis la tel ca sunt doar pt xenon caci suportul de bec este d2s .acuma intrebare ; farurile originale prevazute cu xenon au xenonul montat pe ele sau in ele ?merge montat pe ele fara probl un sistem xenon aftermarket ?
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,457
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
merge montat xenon aftermarket, dar va trebui sa tragi niste fire. Motivul e simplu: balastul original are o mufa, care cupleaza cu o mufa de pe far. De unde sunt duse firele, etc etc, etc.
  • A|3x

  • Mesaje scrise: 94
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 1998 1.6 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2009

  • Mesaj Privat
are cineva xenonon de 55 w pe masina si imi poate spune daca e multumit si daca imi recomanda 55 w ? respect
  • cmihai

  • Mesaje scrise: 361
  • Locatie: Braila
  • Masina: Zafira 2014 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2011

  • Mesaj Privat
se merita...insa se recomanda numai la masinile care au lupa.....la cele oglinda e bine sa fie de 35w....
Skip ads

  • xcuseme

  • Mesaje scrise: 1,458
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Isuzu Y17DT 16v 55kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Nu se recomanda deloc daca nu ai auto leveling + spalatoare faruri. Cei care iti vor veni din contrasens noaptea sau vor sta in fata ta la drum lung te vor iubi adanc.

E plina tara de xenoane meseriase.
  • cmihai

  • Mesaje scrise: 361
  • Locatie: Braila
  • Masina: Zafira 2014 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2011

  • Mesaj Privat
si eu ii iubesc adanc pe cei care uita ca au buton sa coboare farurile cand sunt 4-5 in masina....indiferent de bec xenon sau halogen....
  • A|3x

  • Mesaje scrise: 94
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 1998 1.6 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2009

  • Mesaj Privat
stiu toate treburile astea cu lupa pe faruri cu reglajul farurilor calumea , toate treburile astea , nu am vazut nici o masina cu un xenon de 55w si vroiam sa stiu daca e cineva care are de 55 si imi poate spune daca e multumit de 55 sau mi-ar recomanda 35 ca nu ii plac de 55 din diverse motive. respect
  • xcuseme

  • Mesaje scrise: 1,458
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Isuzu Y17DT 16v 55kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2006

  • Mesaj Privat
ai aici disctutie pe tema asta, trebuie doar sa cauti
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=23373
Skip ads

  • cont-sters-34833

  • Mesaje scrise: 156
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Vad foarte multe masini fara lupa,autoleveling,spalator faruri sau alte genuri de faruri.....am vb cu cineva a zis ca e legal...ca are omologare.....altii zic ca nu este legal cu tot cu omologarea respectiva...ce sa mai cred?
  • Dariescu Claudiu

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 Z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2008

  • Mesaj Privat
In Romania merge oricum , ca asa-i tarisoara nostra , cu las-o ba ca merge asa! Daca iesi cu masina afara si nu ai la xenon far cu lupa, spalator de far si autoleveling iei amenda fara discutie , chiar daca arati ca ai omologare RAR. Nu-i intereseaza ce facem noi aici, acolo la xenon sunt OBLIGATORII , ca sa nu vorbim ca se uita cam urat la interventiile de modificare a masinii. Stiu caz concret, care a luat amenda in Austria pentru xenoane montate dupa ureche dar cu omologare RAR.
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
este legal atata timp cat nu modifici instalatia electrica si cat reglezi farurile in service...
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Este ilegal atata timp cat schimbi intensitatea sau culoarea farurilor cu care a venit omologata masina.
S-a mai tot discutat.Dar ce, suntem prosti sa citim si sa respectam regulamentul.
Skip ads

  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
daca pui bec de 4300k sau chiar si de 5000k este aceasi lumina si intensitatea e o problema variabila atata timp cat sunt pe piata becuri speciale cu filament facute de Philips sau Osram sau alti producatori mari si care ofera cu X% mai multa lumina... Problemele apar incepand de la 6000k in sus de unde se vede tenta albastra si cu cat creste devine mov si scade fluxul luminos. Cel mai bun echilibru nuanta-flux luminos-acoperire este intalnit la cele de 4300k si de aceea din fabrica xenonul este de acest tip.
  • Thor_

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Dariescu Claudiu a scris:In Romania merge oricum , ca asa-i tarisoara nostra , cu las-o ba ca merge asa! Daca iesi cu masina afara si nu ai la xenon far cu lupa, spalator de far si autoleveling iei amenda fara discutie , chiar daca arati ca ai omologare RAR. Nu-i intereseaza ce facem noi aici, acolo la xenon sunt OBLIGATORII , ca sa nu vorbim ca se uita cam urat la interventiile de modificare a masinii. Stiu caz concret, care a luat amenda in Austria pentru xenoane montate dupa ureche dar cu omologare RAR.


Am stat in Austria o buna perioada de timp si am avut coleg roman care avea montata instalatie de xenone pe un Seat inmatriculat in Ro. Inaintea montarii instalatiei pe masina a intrebat de curiozitate pe niste colegi austrieci si baietii i-au spus clar, atata timp cat nu deranjezi pe nimeni nu ai probleme. Asa ca si-a pus bine mersi xenoanele si dupa ceva timp l-a oprit odata Politia noaptea pt un control de rutina si nu a avut probleme. La un timp dupa, un alt coleg, dar de data asta austriac si-a montat si el xenoane pe un Signum si nu a avut probleme. Stiam ca si-n Germania de exemplu daca iti face cineva reclamatie cum ca deranjezi cu xenoanele te opreste bine mersi Politia si ai doua alternative, ori le dai jos atunci ,ori le pastrezi si iei amenda. Dar sincer cat am stat acolo nu m-au deranjat deloc xenoanele asa cum mi se intampla in Romania de sunt instalate dupa ureche.
  • blue_maniak

  • Mesaje scrise: 953
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Daca tu ai pus o instalatie xenon aftermarket pe un far stock pentru bec halogen nu o face legala!
La peste 2000 de lumeni e obligatoriu spalator de far si modul de focalizare a luminii, lupa sau far cu oglinda speciala pentru xenon. Pana si cel de 8000k emite peste 2000 de lumeni si undeva la 3100-3200 lm cel de 4300k. Halogenul 1400, 1500 lm.
Da, la XC 90, Pathfinder, Laguna cu xenon in far OEM fara lupa, oglinda farului difera de cea a unui far halogen.
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Orice montezi pe masina necesita sa fie certificat/omologat RAR si montat in service autorizat RAR. Implicit csenoanele intra la aceiasi categorie.
Un politist o idee mai informat, cu ocazia unui control de rutina se poate lega de orice nimic, si te poate lasa fara talon solicitand o inspectie RAR asupra masinii cum ca e OK sau nu ce ai montat pe ea.
  • pmstelian

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2006 Z19DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2009

  • Mesaj Privat
DB77AAA a scris:Orice montezi pe masina necesita sa fie certificat/omologat RAR si montat in service autorizat RAR. Implicit csenoanele intra la aceiasi categorie.
Un politist o idee mai informat, cu ocazia unui control de rutina se poate lega de orice nimic, si te poate lasa fara talon solicitand o inspectie RAR asupra masinii cum ca e OK sau nu ce ai montat pe ea.


Si daca Xenoanele au omologare TUV Germania ?ce trebuie sa faci ca daca le arati la RAR zic ca nu e valabila...ma rog de parca ar sti ce scrie acolo dar asa ca si chestie
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Toate csenoanele chinezesti au omologare TUV valabila, nu conteaza ce fabricuta le produce. Ba mai mult, Philips a inceput sa produca in masa csenoane cu bec H7, si astea tot cu TUV valabil.


(Ce am scris mai sus e o gluma Laughing )
  • inspectoratul

  • Mesaje scrise: 755
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Dariescu Claudiu a scris:In Romania merge oricum , ca asa-i tarisoara nostra , cu las-o ba ca merge asa! Daca iesi cu masina afara si nu ai la xenon far cu lupa, spalator de far si autoleveling iei amenda fara discutie , chiar daca arati ca ai omologare RAR. Nu-i intereseaza ce facem noi aici, acolo la xenon sunt OBLIGATORII , ca sa nu vorbim ca se uita cam urat la interventiile de modificare a masinii. Stiu caz concret, care a luat amenda in Austria pentru xenoane montate dupa ureche dar cu omologare RAR.


Eu am xenon din fabrica fara spalator de faruri. Farurile au venit ca si dotare standard (bi-xenon) dar spalatoarele nu Smile Nu cred ca imi poate da nimeni amenda pentru ca nu am stergatoare la faruri.

Ceea ce spui tu este cu totul altceva. Pentru a fi legale farurile trebuie sa bata pe o anumita distanta, inaltime si intensitate. Este normal ca daca faza ta scurta bate pe varful brazilor sa iei amenda, asta se intampla si in Ro indiferent daca ai omologare sau nu.
  • ionutxxl

  • Mesaje scrise: 1,255
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2008

  • Mesaj Privat
La noi la Suceava RAR-u ,Politia,ISCTR-u,stau zilinic si fac filtre axate pe xenoane si folie,neomologate..orice instalatie xenon fara lupa este sanctionata cu amenda si ridicarea certificatului de inmatriculare..e coada la service cu cei care le dau jos..Nu ii intereseaza ca instalatia e aftermarket ,doar sa aiba lupa atata..daca ai lupa e ok ai scapat..si nu cer spalator de faruri Wink
Asa ca daca aveti montate fara lupa aveti grija Exclamation ,nu mai zic pe extern ce amenzi dau(in special Slovenii).Sa va povesteasca cei care fac Italia cu Buzuri si Autocare cu Xenoane fara lupa ce au patit ,s-au ce au auzit ca au patit altii...
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR