Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • Gyo

  • Mesaje scrise: 620
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Din respect pentru participantii la trafic ,si pentru a fi d.p.d.v legal , am scos xenon-ul (far fara lupa) .Sper ca acest mesaj sa "miste" si sa mobilizeze lumea..
Drumuri bune tuturor !
@ iar ca un off-topic ,ce becuri sa pun :gen Philips Bluevision ceva ?
Skip ads

  • alexx1402

  • Mesaje scrise: 1,753
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2017 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Le-ai scos din proprie initiativa sau "te-a tras careva de maneca"?
  • Gyo

  • Mesaje scrise: 620
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Nu s-a intamplat nimic ,proprie initiativa,farurile oricum erau reglate pe aparat ..oricum deranjeaza ,e logic sa deranjeze pentru ca nu vezi nimic pe langa masina . Asta e si motivul pentru care le-am scos.
  • alexx1402

  • Mesaje scrise: 1,753
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2017 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Bine ai facut, din pacate nu toti realizeaza cat sunt de deranjate pentru ceilalti participanti la trafic.
Skip ads

  • marius.marius.2013

  • Mesaje scrise: 335
  • Locatie: Gorj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Dragi coleti... vreau sa va povestesc propria mea experienta cu instalatiile xenon.

Acum 10 minute ma opreste politia rutiera pe motivul ca am instalatie de xenon neomologata.

Si imi povesteste el ca imi retine certificatul , imi da amenda 400 de lei , ca trebuie sa merg la rar si sa pun becuri halogen , si ca imi trimite certificatul de inmatriculare in spania (am numere de spania).

Si eu am inceput cu scuzele , da vedeti ca masina e inmatriculata in spania.. si respecta normele de omologare din spania. Si el cica , domnule , esti in ROMANIA!

Si pana la urma ii spun , da domnu , numai sa va spun ceva , am In PORTBAGAJ 2 becuri halogen , si prin lege am 25 de minute la dispozitie sa le schimb PE LOC! la care imi spune: da , vrei sa le schimbi acu?

eu : da da , pe loc!

ma face sa ies din masina si sa ii suflu putin , sa vada ca nu am baut nimic.

Am scapat fara sa mai schimb becurile xenon cu cele halogen .

Ps , am faruri cu lupa , becuri 4300 k , si reglate correct. (imi mai lipsesc spalatoarele)

Prin lege aveti (nu stiu cat timp)... la dispozitie sa schimbati becurile pe loc , pentru ca sa nu vi se mai ia certificatul si ca sa nu mai luati amenda. atat ii spui si te lasa , sau te pune sa-ti pui becurile halogen.
  • Gyo

  • Mesaje scrise: 620
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Cum e cazul tau ar fi chiar pacat sa pui halogene pe faruri cu lupa , monteaza si tu o instalatie de spalat faruri si nu mai ai treaba.
Nu e comparabila lumina xenon cu cea data de halogene ,e foarte mare diferenta. Cool
  • tonypsg

  • Mesaje scrise: 1,556
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2011

  • Mesaj Privat
nasol moment ce sa zic,eu inca nu am fost oprit pentru faruri sau xenon si vorba aia,mai circul putin si afara,dar organul e organ,poate al nostru voia sa mance o ciorba de burta si nu sti cum sa o scoata de la tine!
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,457
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Tony, lasa-ma sa inteleg, daca nu il opreau, ziceai ca nu isi fac treaba, daca l-au oprit, erau pusi pe ciubuc?
Colegu' are instalatie neomologata de csenoane pe masina, mi se pare normal sa il traga pe dreapta. Imi pare rau ca nu o fac mai des
Skip ads

  • electronistul

  • Mesaje scrise: 1,123
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2012 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Zi drept cã-ți tihnește noaptea cu AFL-urile alea. Cool
On: încercați, totuși sã nu exagerați cu pocnitorile venite din Est. Farurile cu lupã fãcute pentru zenoane (nu de-alea care se vând cu H7 atașate) ar fi minimul decenței (sau toatã instalația de xenon, dacã s-a montat de fabricã pe modelul de mașinã pe care îl conduceți).
  • marius.marius.2013

  • Mesaje scrise: 335
  • Locatie: Gorj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Lupele mele sunt morimoto H1 , adica astea:



Si lumineaza cam asa :




Sunt reglate in service autorizat , nu bat prin copaci... si nu , N-am primit nici un flash.
  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Cat au costat aceste in format bi-xenon nu monofaza?
Numai bune!
  • marius.marius.2013

  • Mesaje scrise: 335
  • Locatie: Gorj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2012

  • Mesaj Privat
S'ale mele sunt bi-xenon , si m-au costat 230 ron amandoua.

Acum am inteles ca au iesit pe piata versiunea 6.0 (cica rezulta mai multa lumina)
....
Skip ads

  • electronistul

  • Mesaje scrise: 1,123
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2012 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2007

  • Mesaj Privat
marius.marius.2013 a scris:Lupele mele sunt morimoto H1 [...] .

Asa da! Wink
  • sorindf2000

  • Mesaje scrise: 1,062
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2011

  • Mesaj Privat
marius.marius.2013 a scris:Lupele mele sunt morimoto H1 , adica astea:



Si lumineaza cam asa :




Sunt reglate in service autorizat , nu bat prin copaci... si nu , N-am primit nici un flash.


...iti lumineaza cam asa pe loc drept...ridica putin masina de fata si lumina csenonului tau va ajunge pe tavan...sau, intr-o situatie din trafic...in ochii celui care iti vine din fata...si nu este de loc placut sa te trezesti cu blitz-ul in ochi...deci, tie iti lipseste mai mult decat o instalatie de spalat faruri, aia lipseste doar ...asa...de ochii politistilor, presupui ca daca o ai montata la vedere, Politia nu va mai avea treaba cu tine ca...de..pare de fabrica...
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
pustiu_pst a scris:Cat au costat aceste in format bi-xenon nu monofaza?
Numai bune!

Daca te uiti la masina lui maiandrei si a lui zapp o sa vezi niste faruri frumoase.
  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Le stiu Cangri de cel putin 1 an, dar nu voi face asa ceva niciodata...
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,457
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Sorine, problema aia o ai si cu un xenon din fabrica.
Ce face senzorul la xenonul din fabrica (sa tina cont de incarcarea pe puntea spate) colegu' marius face din potentiometru. Drept e ca poate sa si uite, da' dupa primele 2 flash-uri isi aminteste...
  • sorindf2000

  • Mesaje scrise: 1,062
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2011

  • Mesaj Privat
@jE...o fii cum zici tu insa, asta-i situatia...pe original pozitia in care lumineaza farul cu xenon este data de un senzor care inclina lupa corespunzator astfel incat lumina sa nu bata prin copaci si astfel este incorect sa se spuna ca daca ti-ai trantit un bicsenon aftermarmarket cu lupe corespunzatoare si de firma+ o instalatie de spalat faruri mai mult sau mai putin originala...gata, esti ok...si Politia poate sa-si ia viteza. Adevarul este ca aceste faruri bricolate in sufragerie deranjeaza foarte mult pe restul, valabil si pentru renumitele faruri "tuning"..sunt de accord ca "dau bine" pe masina insa doar atat.
Acum vreo 2 luni am facut un drum in Romania cu masina si vreau sa zic ca primul lucru care "mi-a sarit in ochi", imediat ce-am trecut granita, a fost marea diversitate de culori a csenoanelor, monate pe masini incepand cu "cazane" si ajungand pana la dube de marfa...e altceva cand, ori iti face poza in oglinda unul cu duba si csenon de 6000 K sau... ti l-e baga in ochi venind de pe contrasens...te simti si tu altfel...asa bagat in seama colegii din trafic...si binenteles, cum ajungi acasa, primul impuls este sa iti comanzi pe net o instalatie din asta ca sa nu mai fii doar tu singurul fraier cu halogene din fabrica...alea-s bune in portbagaj, daca te opreste Politia, te faci ca le montezi si gata...ai scapat...
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
pustiu_pst a scris:Le stiu Cangri de cel putin 1 an, dar nu voi face asa ceva niciodata...

nu stiu ce sti tu dar nu le aveau acum 1 an
oricum se vede bine
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,457
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Sorine, senzorul de care zici tu iti tine farul "in aceeasi pozitie". Adica daca incarci masina pe spate, farul va bate la acelasi unghi (senzorul+restul sistemului "lasa" farul in jos)
Insa:
1- daca eu ajung in varful unei pante, si e altul care urca panta, crede-ma, va prinde un moment in care o sa ii bag farurile in ochi, cu tot cu senzor
2- daca eu vreau sa fiu taran si il las pe ala de la antiaeriana sa mi le regleze, farurile mele vor bate dupa vrabii.
De acord cu tine, lupele alea morimoto sunt o adaptare care nu se incadreaza in constrangerile legii. Legal e cu autolevelling si spalatoare de faruri. Totusi, in conditiile in care nici stilul meu de a conduce nu e cel mai legal din lume, ii apreciez pe colegii care (trecand peste considerentele legale, cum am zis, nu sunt in pozitia sa dau cu piatra), chiar facand modificari "ilegale" la masina, se gandesc totusi la ceilalti participanti la trafic si isi monteaza un sistem de genul celui mentionat de marius, care, din punctul de vedere al celorlalti soferi, e echivalent (ca discomfort creat) e echivalent cu un sistem OEM.
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR