Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Sa isi faca treaba, dar...sa nu lase daciile si alte masini periculoase..
Chiar cand am ramas eu fara talon pentru folie a trecut o dacie cu toba taras de ieseau scantei...

Si ma uitam la el asa....eu raman fara talon de folie si ala ?...nu a zis nimic..
Skip ads

  • Silviu1393

  • Mesaje scrise: 407
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2013 A17dte
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Si eu sunt PRO suspendarii talonului pentru xenoane puse ilegal. Dar mi se pare normal ca si xenoanele sa se poata omologa indeplinind anumite conditii, exact cum si folia daca indeplineste niste standarde de transparenta poate fi omologata.
De ce cred ca ar trebui omologate? Un prieten are pe un audi A4 faruile schimbate,sunt faruri aftermarket cumparate de pe afara,ma rog asta nu conteaza, cu becuri xenon. Pe faza scurta au lupe si sincer va spun ca dau un aspect super frumos masinii si chiar nu deranjeaza cu nimic ceilalti participanti la trafic. Mai rau deranjeaza farurile normale decat ale lui. Asa ceva ar trebui sa poata fi omologat. Parerea mea.
  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Se poate omologa...daca pui toate piesele oem...nu din china
  • Silviu1393

  • Mesaje scrise: 407
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2013 A17dte
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2013

  • Mesaj Privat
@pustiu_pst: Pui piese oem la masinile la care ai posibilitatea, dar la masinile la care producatorii nu s-au gandit sa proiecteze faruri cu lupa ce faci? La Dacia Logan de exemplu, daca vrei sa pui xenon nu il poti omologa pentru ca faruri oem nu gasesti cu lupa. Dar chinezii s-au gandit sa faca asa ceva, si poate ca le-au facut in asa fel incat nu deranjeaza pe nimeni.
Skip ads

  • blue_maniak

  • Mesaje scrise: 953
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Daca xenon-ul e o prioritate nu cumperi Dacia Logan, cumperi Renault Megane. E foarte simplu.
  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Exact bravo! Vrei xenon clima bla bla nu cumperi dacie...asta este alta discutie. Fara sa jignesc pe nimeni, dar cine a avut bani de o dacie producatorul nu s-a gandit ca omul are si pretentii de xenon, butoane geamuri puse confortabil, clima, cotiera spate etk...
+ te rog...sa nu disctam de chinezarii..a fost o perioada cand erau unele ok. Acum de 2 ani piata este invidata de niate petarde. Nu vreau diacutii am avut toate farurile de xenon posibile pe o vectra b si si stiu ce este ok si ce nu...
  • Silviu1393

  • Mesaje scrise: 407
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2013 A17dte
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Nu vreau sa fiu rautacios, iar pe mine personal nu ma intereseaza xenoanele. Vorbeam la modul general, poate sunt persoane care vor sa aiba xenoane pe masini ce nu sunt prevazute cu asa ceva din fabrica. Si nu sunt de acord cu tot felul de "petarde" de faruri la 2 lei perechea. Cum am mai spus,cineva are pe un audi a4 fabricatie inainte de 2000 (nu stiu exact modelul de a4) care nu are din fabrica faruri cu xenon. El a pus pe ea niste faruri aftermarket cu lupa care sunt foarte ok si nu deranjeaza pe nimeni, alea ar fi normal sa se poata omologa.
  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Pai daca nu te intereseaza xenoanele de ce nu lasi persoanele implicate nevoite in asa ceva sa discute/vorbeasca?
Zic doar...
Skip ads

  • calin1945

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2008

  • Mesaj Privat
jE a scris:E, acuma hai sa privim problema si din punctul de vedere al celor de la RAR, ei nu pot face discriminare (sau nu ar fi frumos sa faca). Ce pot ei face ca sa mai limiteze fenomenul csenoanelor (care, haideti sa o recunoastem, e unul destul de periculos) e sa foloseasca faptul ca legislatia zice ca nu ai voie sa faci interventii/modificari la instalatia de lumini. Ori, ca ai far cu oglinda sau far cu lupa, pui csenoane, tot aia e din punct de vedere al legislatiei.

Ma bucur macar ca au inceput sa faca ceva. Asa, din auzite. Ca eu inca nu i-am vazut in actiune. Le urez sa isi faca curaj, si sa faca actiuni in masa. Si nu sariti in sus ca "ale mele sunt bine reglate" sau "eu folosesc becuri cu indicator R" si alte treburi de'astea, ca nu-s curios.


Daca a te incadra in normele legale in care farurile "bat bine", este discriminatoriu pentru altii.... nu mai am cuvinte Smile
Asa se ascund institutiile noastre de stat in spatele unor legi vagii si interpretabile...date de alti idioti.
De ce Chip-tuningul nu este ilegal? Nu e tot o modificare a parametrilor masinii? ... ala nu se vede si se poate verifica si mai greu... Smile
  • Silviu1393

  • Mesaje scrise: 407
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2013 A17dte
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2013

  • Mesaj Privat
pustiu_pst a scris:Pai daca nu te intereseaza xenoanele de ce nu lasi persoanele implicate nevoite in asa ceva sa discute/vorbeasca?
Zic doar...

Pe mine personal deocamdata nu ma intereseaza pe masina mea din 2 motive:
1. Intentionez sa imi cumpar niste becuri pe care le-am vazut la un prieten pe un Seat de la Philips, sunt de culoare albastra iar lumina lor este identica cu cea a xenoanelor dar nu deranjeaza pe nimeni,am mers cu el noaptea si nu am vazut sa dea cineva flash. Sunt de aceeasi putere cu cele normale,doar ca fac o lumina alba.
2.Sunt total impotriva montarii becurilor xenon in faruri fara lupa,iar farurile de Astra G cu lupa nu imi plac ca si design.
Dar m-am bagat si eu ca musca in lapte pe aici pentru ca nu mi se pare normal ce fac ai nostrii parlamentari cu legile,le dau dupa cum se trezesc ei dimineata. Sunt o gramada de modificari care se pot aduce masinilor si care modifica performantele ori aspectul masinii si se pot omologa,pe cand niste amarate de faruri cu xenon care SA NU DERANJEZE PE NIMENI nu vor sa le omologheze. Asta se cam numeste discriminare. Si unii veti spune ca nici in alte tari nu e permis asa ceva, stiati ca in Republica Moldova geamurile fumurii sunt strict interzise? Nu stiu exact daca cele ionizate sunt permise,dar foliile de orice tip sau transparenta sunt total interzise.
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
calin1945 a scris:De ce Chip-tuningul nu este ilegal? Nu e tot o modificare a parametrilor masinii? ... ala nu se vede si se poate verifica si mai greu... Smile


sa dai in gard de "sofer" ce esti, poti sa dai si cu 30km/h si cu 70 CP si cu 110CP... dar cand pui niste "csenoale" din bazar, nu numai ca dai in gard, la fel, de "sofer" ce esti, dar mai impingi in sant si pe altul de pe contrasens... ca zice c-a venit apocalipsa si vede luminita de la capatul tunelului... Rolling Eyes
nu mai zic cata carne le-am bagat in frigider aseara astora cu "tiuningul mioritic" ... noapte, ploaie, marcaje mai mult lipsa, csenoale...
  • calin1945

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2008

  • Mesaj Privat
@Cipiotul, iti inteleg pct de vedere, mentionez inca odata ca nu am nici xenon si nici o alta modificare ilegala, folia este omologata (asta de frica politiei de afara). Dar daca tot e sa respectam legile, de ce sa fie discriminare?, chiptuningul este modificare sau nu? Deci.... talonul...
Skip ads

  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
chiptuning-ul este o modificare, dar nu una care sa puna in pericol alti participanti la trafic, cum fac csenoalele...
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
de multe ori sunt mai deranjante masinile cu farurile stock si halogen dar dereglate complet decat un xenon dar reglat. Am intalnit dacii Logan de am tras pe dreapta si i-am bagat faza lunga si claxon si se mira ca ce am cu el... nu mai zic ca le umplu frigiderul la astia de numa
  • iani 09

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Salut am si eu un vectra c gts 22ydtr si vreau sa intreb cum schim becul cu xenon partea dreapta. Va multumesc
  • iani 09

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Vroiam sa mai intreb ce fel de bec este d1s sau d2s si de cat. Multumesc
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR