Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • calin1945

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Am fost la un test de amortizoare, si surpriza: cele de pe fata sunt aproape perfecte, cele de pe spate insa trebuie inlocuite cat mai repede.... asa zice diagnoza...
M-a intrebat tipul de la magazin daca suspensia este sport... cum adica sport.. pe 1.8? Exista asa ceva sau tipul ala abereaza? Cum pot afla cu adevarat fara a merge in reprezentanta...?

Ce amortizoare imi recomandati?

Multumesc
Skip ads

  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Daca masina e GTS atunci suspensia e sport. Probabil nu amortizoare iti sunt duse ci "bumerangele" sau alte bucse. Ia legatura cu #tonytm el a facut operatiunea de curand Wink

CristianTM.
  • calin1945

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Pai daca am fost la test de amortizoare si mi-au dat hartiuta listata de "scula".... cu un amortizor praf, ce treaba au "bumerangele", pot influenta activitatea amortizorului?

mai am o nelamurire, care stiu ca s-a discutat aici pe forum - am urmarit discutia -

GTS este un model separat, sau toate Vectra cu 5 usi sunt numite "simbolic" GTS?, pentru ca internetul este plin de pareri contradictorii.

Stiu ca GTS-urile au alta fusta la bara spate, au roti diferite, dar ma intereseaza dedesubturile, adica brate, arcuri, telescoape, diametrul discurilor de frana etc cu asta inca nu sunt lamurit 100%

merci.
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Troncane spatele? Ca la mine facea urat de tot Laughing
Exista 3 tipuri de amortizoare:
1. pentru suspensie standard
2. pentru pachet drumuri grele
3. pentru suspensie sport

Eu mi-am pus Boge standard. Daca a ta nu e GTS banuiesc ca standard iti trebuie si tie. Si parca nu e GTS a ta din cate-mi aduc aminte.
GTS ar trebui sa aiba arcuri +amortizoare sport. Stiu ca dupa un anumit an s-a trecut la designul GTS si pe alte modele standard fara a se modifica mecanic ceva.

Daca ai chef, da jos amortizoarele pe spate si vezi daca lucreaaza ( e simpla operatiunea). Adica le apesi pana jos si ar trebui sa urce foarte repede inapoi. Daca nu urca deloc au murit Laughing

Bumerangele le verifici cu roata pe pamant. Tragi de ea sus-jos, stanga dreapta (ca la verificare pivot). Daca se aud zgomote ciudate e mort bumerangul.

LE: se poate sa-ti iasa rau la testul amortizoarelor din cauza bumerangelor.
Skip ads

  • calin1945

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Ai dreptate, nu este un GTS in sensul pur, dar ca si suspensie este mai dura decat cred eu ca ar trebui sa fie...,
Dupa VIN nu se poate afla tipul de suspensie? Pentru ca in frigul asta nu am chef de dat jos telescoape...
Cat despre bumerange.. nu cred ca sunt pentru ca nu am troncaneli...eu am mers la testu de telescoape pentru fosnetul care se aude pe fata... de aia am fost surprins sa aflu ca spatele are probleme

Multumesc
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Pai si nu ti-a zis de ce fosnaie fata? Laughing
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Scuze de offtopic, imi puteti spune si mie cat costa un test de amortizoare si unde se face? La statiile Itp, la serviceurile mai rasarite?
Multumesc!
  • calin1945

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2008

  • Mesaj Privat
aco_008 a scris:Scuze de offtopic, imi puteti spune si mie cat costa un test de amortizoare si unde se face? La statiile Itp, la serviceurile mai rasarite?
Multumesc!


Eu iti pot spune doar un pret (este 35 RON) cred ca locatia nu te intereseaza, fiind in Timisoara.

Nu cred ca statiile de ITP au toate si instalatia de verificat amortizoare, deoarece eu am facut ITP-ul si nu mi-au verificat amortizoarele... (ca nu treceam ITP-ul) Shocked
  • Jiaur
  • *
  • 11 mesaje
  • din 20 Mar 2007
  • Vectra 1998 x16xel
  • RM or. Nisporeni
  • Jiaur

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: RM or. Nisporeni
  • Masina: Vectra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Eu am schimbat amortizoarele la vectra mea, am pus Monroe originale din Belgia, sunt foarte multumit. Recomand!
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc pt raspuns. Deci pe la serviceuri trebuie sa caut. Odata cu topirea zapezii cam topaie masina de fund si am intrat la banuieli.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR