Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A
  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Pai sincer, si fara suparare, tu iti iei masina SH si nu iti lasi nici o rezerva de bani? asta ca sa nu mai mentionez faptul ca sunt atatea site-uri cu calculator pt. taxa auto...
Skip ads

  • Ma3x

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2004 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Nu e cazul sa ma "certati". Stiu si eu ca Y inseamna euro3.
Pe site-ul ministerului de finante la calculul taxei in header scrie asa, citez:
"Taxa speciala pentru autoturisme si autovehicule
Art.2141 - introdus prin Legea nr.343/2006
si modificat prin O.U.G. nr.110/2006"
Credeam ca vosganian a facut-o mai mica pt ca asa se lauda pe toate canalele de telviziune. Asa ca am crezut ca site-ul care calculeaza taxa nu e actualizat.
Referitor la rezerva de bani: normal ca mai am o rezerva de bani insa as fi preferat sa o cheltui pentru masina (jante aliaj, cauciucuri noi, etc).
Oricum multumesc.
  • popescu iulian

  • Mesaje scrise: 1,400
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Antara 2012 A22DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Si ca sa iti dau o veste si mai tare defapt ai de platit vreo 2044 euro taxa de inmatriculare, caci 1872x3.55 : 3.25 = 2044 euro reali la momentul asta adica 66456000 lei. bafta
  • emiliopel

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie:
  • Masina: Zafira 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Ce sa mai zici, cand la achizitia Zafieri mele noi, Euro 4, statul hot mi-a perceput cca 600 de euro TPI.
Inca ceva, am platit la un curs al euro de prin 2006, adica vreo 35500 ROL/Eur, asa ca statul te fura si a doua oara, din diferenta de curs.
Asa e statul roman:cel mai mare talhar si escroc!
Skip ads

  • ovidium

  • Mesaje scrise: 1,016
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Ma3x a scris:.........................
Credeam ca vosganian a facut-o mai mica pt ca asa se lauda pe toate canalele de telviziune. Asa ca am crezut ca site-ul care calculeaza taxa nu e actualizat.
......................

Codul fiscal NU se modifica in timpul exercitiului financiar, adica in timpul anului!
Asteapta pana la anu' sa vezi ce reduceri or mai fi!
  • pabgeo

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2007

  • Mesaj Privat
salutare tuturor!
aprecieri maxime pt cunoscatorii de la care am avut de invatat precum si pt cei ce au avut probleme si le-au adus in atentia noastra.
posesor de opel de cativa ani, de 1 luna am devenit posesor de zafira. fabricatie 2003, model elegance, y20dth, 33,000km, gri metal.
azi am devenit membru, tot azi am facut revizia la radacini (bd timisoara) si am fost multumit. a mai avut 2 revizii la primul proprietar facute la di-bas, dar radacini era mai aproape de mine si, in plus, cunosc pe cineva acolo, ceea ce mi-a dat incredere mai multa. oricum, am vazut tot ce s-a lucrat pe un geam mare din sala de asteptare, insa am si intrat in service si am stat cu mecanicul, m-am uitat pe sub masina. tot azi am comandat si tempomat deoarece era singurul lucru care ii lipsea si il gasesc folositor intrucat merg si la drumuri lungi.
cam asta e, in principiu am vrut sa salut si sa ma declar si eu "zamfirist" alaturi de voi. inca odata, multumiri si numai bine.
  • emiliopel

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie:
  • Masina: Zafira 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Romania este o tara de gropi, fara indoiala, Zafira se descurca bine , dar asta nu o face mai putin vulnerabila la drumurile execrabile din RO.
E firesc sa se indice 15000km pentru schimbarea uleiului (si nu numai, filtre de A/C etc)
  • jane

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2007

  • Mesaj Privat
salut.....
de un an, cu un flash Shocked din farurile unui opel zafira elegance, 2003, full obtion, B 11 JAN

apropoo, hai sa ne intalnim toti zafiristii joi la polivalenta (nu am fost niciodata dar cred ca am avea ce discuta), ce ziceti? Cauta si vei gasi!



Skip ads

  • Livium

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jul 2006

  • Mesaj Privat
salutare,
zafira al meu merge cu aral 5w40, un ulei bunicel care trebuie schimbat pe la 15000 km. masina e din 2003 si in germania a avut ultimul schimb facut cu aral 0w30. iti recomand sa schimbi si filtrele de ulei si de motorina cind faci schimbul. succes!
  • Livium

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jul 2006

  • Mesaj Privat
apropo, ai dat cam mult pe ea in germania...ai luat-o de la handler? eu am dat doar 7700 euro pe ea si e dotata full, plus jenti de aliaj cu cauciucuri noi etc. de la persoana fizica la doar 104000 km. sa nu uit: zafira mea e din 2003, 2.0 dth 16v, argintiu metal, clima, tempomat, esp, abs, cirlig de remorcare, portbagaj superior etc...eram doar curios...oricum, sa aveti parte de masinile astea, sunt bune!
  • Alex[Zafira enjoy-it]

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Galati
  • Masina: Zafira 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2007

  • Mesaj Privat
f bune n-ai sa mai vezi cat vei trai masina utilitara cu o linie asa de frumoasa:ca de limuzina
  • pntadrian

  • Mesaje scrise: 0
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 2.0DTI 16V
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2007

  • Mesaj Privat
sal. Eu am o zafira 2.0 dti 16v din 2001 si are 198000 km . NO PROBLEM
Skip ads

  • regitus

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2008

  • Mesaj Privat
nenorocit de hot,statul roman,cel mai mare dusman al cetateanului,cel mai mare excroc cu acte in regula,haideti sa-l punem la zid,sa facem adevarata revolutie.IN 1989 decembrie nici nu credeam ca in Romania nu va fi macar un trai decent.......hotie,scarba,lehamite,sictir,injustitie,genocid si mortii mamei lor de javre jegoase de politicieni!Romania,trezeste-te !
  • rugby15

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie:
  • Masina: Zafira CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2007

  • Mesaj Privat
regitus a scris:nenorocit de hot,statul roman,cel mai mare dusman al cetateanului,cel mai mare excroc cu acte in regula,haideti sa-l punem la zid,sa facem adevarata revolutie.IN 1989 decembrie nici nu credeam ca in Romania nu va fi macar un trai decent.......hotie,scarba,lehamite,sictir,injustitie,genocid si mortii mamei lor de javre jegoase de politicieni!Romania,trezeste-te !

Suntem niste marionete - trebuie sa fim idioti si sa le inghitim tot - lumea este condusa din umbra de alte guverne NOUA ORANDUIRE MONDIALA Evil or Very Mad Twisted Evil
  • regitus

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2008

  • Mesaj Privat
vrea cineva sa spuna ceva?
  • rugby15

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie:
  • Masina: Zafira CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2007

  • Mesaj Privat
regitus a scris:vrea cineva sa spuna ceva?


Nu mai spunem nimic - doar stam si privim - eu am luat acum 4 masini noi : 2 chevrolet aveo platinium , un logan de marfa van si un opel zafira cosmo full full . Am chemat avocatul sa demareze procedura sa-mi recuperez taxele de prima inmatriculare si nu ma voi lasa pana nu am banii inapoi in cont. Niste ordinari de politicieni care fac legiule dupa bunul loc plac si interes.
Pa pa tu tu !
  • regitus

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2008

  • Mesaj Privat
e trist si dureros si daca nu s-ar fi putut am mai fi zis,dar asa.....cu atata ostentatie,merita impuscati la fel cum au facut si ei cu Ceausescu.In alta ordine de idei,romanii sunt dezbinati tocmai ca sa poata fi condusi dupa bunul plac al unor infractori,ce huruzesc in nestire pe spinarea prostilor cei multi.Intr-o civilizatie corecta ar face puscarie pe viata la cat au furat.Referitor la nenorocita taxa,ar trebui facuta asociatie civica a tutror platitorilor si actionat in instanta statul roman pentru inapoierea banilor,asa in cadrul unui singur proces ar castiga toti oamenii si ar fi mai puternici decat actionand fiecare singur.
  • ady negoita

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2008

  • Mesaj Privat
acum ma bag si eu ,noi ne meritam soarta asa cum e ea,daca acu un an nam dat guvernu jos acu nu mai avem nici o sansa ,si ce e mai trist e faptu ca marea majoritate le tin partea hotilor alora ,asa tara asa neam! eu mam cam saturat de taxa lor imputita si cred ca am sa ma cam duc peste''balta''pe tarimu fagaduintei ca aici nu se mai poate trai!
  • regitus

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2008

  • Mesaj Privat
asa e ! si multi vor pleca si vor veni negri si chinezi sa munceasca in tara noastra si noi in alte tari."frumoasa tara,rea tocmeala,mama ei de randuiala" AMIN !
  • Ma3x

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2004 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2007

  • Mesaj Privat
la ce sictir m-a cuprins citind tot ce s-a postat, revin si eu cu o vorba; Romania e o tare frumoasa. Pacat ca e locuita! Sad
Ii am in vedere pe cei ce ne jecmanesc zilnic si care ne fac sa ne luam campii spre alte meleaguri.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR