Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A
  • Lepricon

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Timis
  • Masina: Zafira 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Buna ziua.

Doresc sa stiu cum pot da jos vasul cu lichid pentru spalat parbrizul la un Opel Zafira A (Y20DTH - an 2003).

Tot la 2-3 zile imi apare avertisment in bord ca nu mai am lichid de spalat parbrizul, completez pana fac plinul, dar tot degeaba. Am observat sub masina, in fata, pe partea stanga, sub spoiler, o pata care eu banuiesc ca este lichidul cu pricina (concluzie la care am ajuns datorita urmelor din zapada care erau de culoare albastra, iar in caz de temperaturi scazute, lichidul scurs nu era inghetat). Din cand in cand, cu masina parcata, am observat si cum picura de undeva din aparatoarea din plastic, de noroi, de la roata stanga fata, unde probabil este acest recipient.

Va multumesc si va doresc o zi buna in continuare.
Skip ads

  • luktm

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Timis
  • Masina: Zafira 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2008

  • Mesaj Privat
dai roata stinga fata jos si carenajul de plastic din pasajul roti.carenajul din pasajul roti este prins cu butoni de plastic care au in mijloc un stift,acel stift trebuie inpins spre interior pana ies afara pe partea cealalta a carenajului {ai grija s-ai recuperezi pt.ca o s-ati trebuiasca la montaj} dupa care bagi o surubelnita subtire sub butoni si-i extragi afara dupa care scoti carenajul de plastic si ai sa vezi sub aripa vasul.........si o sa poti vedea care este cauza.......... dar nu stiu dac o sa-l poti da jos fara sa demontezi si aripa..........
  • bogdyy72

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2003 y 20 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2010

  • Mesaj Privat
se poate si fara aripa data jos,e verificat.......
  • Lepricon

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Timis
  • Masina: Zafira 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2009

  • Mesaj Privat
detaliaza ... daca esti amabil Wink
Skip ads

  • bogdyy72

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2003 y 20 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2010

  • Mesaj Privat
exact cum a scris colegu de mai sus cu carenajul de plastic.il iei jos,cu cita grija se poate pt ca bumbicii aia trebuie pusi inapoi la sfirsit.dupa aceea vei vedea vasul despre care e vb,e prins in doua suruburi,ce le desfaci dinspre exteriorul aripii ,deci nu din compartimentul motor.sunt asezate cam nasol da te prinzi repede cum sa ai o pozitie buna pt a le desface.daca crezi ca poti sa lipesti vasul la fata locului foarte bine,dar eu zic totusi sa-l dai jos,vei vedea poate si alte fisuri Shocked.dar ai apasat bine pompita care iti arunca apa?poate doar e miscata din gaurica vasului.are o garnitura mica,un oring din care e posibil sa fi iesit,poate ai lucrat ceva in zona si l-ai miscat sau pur si simplu de la zoampele din tara vietii..........
  • Lepricon

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Timis
  • Masina: Zafira 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2009

  • Mesaj Privat
la mine problema este de fapt etanseitatea pompei ce alimenteaza cu lichid. este conceputa cu 2 camere (2 iesiri) : 1 pentru parbriz, iar ce-a de-a doua pentru luneta. intre ele este o valva de cauciuc, care face de fapt si dirijarea apei (din cate am abservat eu). aceasta pompita este compusa din 2 piese, imbinate intre ele prin presare, si probabil vechimii si deteriorarii in timp, imbinarea nu mai este etansa, iar pe partea cu furtunul de la luneta pierde apa: strop cu strop, golirea vasului pana in dreptul sorbului pompitei facandu-se cam in 2-3 zile. am ncercat "n"variante de a lipii, "sigila", etansa acea pompita... am incercat o gramada de solutii de etansat si adezivi pentru imbinari de tevi etc. ... in zadar... dupa 2-3 saptamani, lichidul isi face loc printre corpul pompitei si adeziv, si curge din nou. probabil si lichidul de spalat parbrizul contine ceva substante cat de cat corozive... nu are chiar proprietatile apei cu putin sapun si 2 picaturi de parfum Wink pana la urma voi merge la un schrott auto si voi cauta un vas cu tot cu pompita, si voi inlocui tot sistemul.
PS: de cand tot cumpar adezivi pentru pompita asta, mergand printr-o gramada de magazine, spunandu-mi ce ma doare si ce vreau, am intalnit si alti romani necajiti cu aceeasi problema ca si mine, dar la alte modele de opel. unii chiar ziceau ca-i o boala la opel sa n-ai lichid de spalat parbrizul.
  • bogdyy72

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2003 y 20 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2010

  • Mesaj Privat
astea is povesti cu pesti''boala de opel''.e prima data cind aud de astfel de scurgeri si am opel de peste 10 ani,dar nu asta-i problema...eu am etansat furtunul de la intrare in vasul de expansiune,care face returul de la racire,cu poxilina,un fel de plastelina care se intareste in 10min,chiar si in contact cu apa si rezista super ok,e si presiune si caldura,deci te-as sfatui sa incerci.in alta ordine de idei(fara suparare,si fara referire la tine)cine nu e multumit de opel sa-si cumpere dacia,simplu,dai 3 rable si inca vreo 4000 euro si ei neue modell de rabla.......iar la primul impact mai sanatos ai scapat de problemele masinilor.........esti la ingerasi.nu exista masina perfecta,chiar daca ar fi masina perfecta nu ne-am permite sa o cumparam,te asigur
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR