Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • mariano

  • Mesaje scrise: 972
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Acum si tu.....
Poate unii nu stiu sau nu vor sa raspunda.
Aceasi problema mi-am pus-o si eu si concluzia la care am ajuns este ca acele ranforsari se monteaza orizontal, pentru a rezista mai bine la socuri la inaintare - sau atunci cand urci borduri sau obstacole mici. Gandeste-te ca rotii i se opune rezistenta la inaintare si este normal sa o impinga in spate, deci pe aceasta logica normal ar fi sa fie pozzitionate orizontal
Skip ads

  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Am stat azi mai bine de o ora intr-un magazin de piese auto pentru a comanda acele bucsi de la telescoapele spate. Nu a reusit sa identifice despre ce piesa este vorba pentru ca pare ca are si rol de suport pentru arc. Mai astept poze sa vas cum arata.
  • maseax

  • Mesaje scrise: 77
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Gabi.B.HD a scris:Am stat azi mai bine de o ora intr-un magazin de piese auto pentru a comanda acele bucsi de la telescoapele spate. Nu a reusit sa identifice despre ce piesa este vorba pentru ca pare ca are si rol de suport pentru arc. Mai astept poze sa vas cum arata.


Cam astea ar fi toate bucsele care le are B`ul pe spate. Am demontat dar nu am vazut bucse la telescoape; doar cele din partea de sus.



mariano a scris:Acum si tu.....
Poate unii nu stiu sau nu vor sa raspunda.
Aceasi problema mi-am pus-o si eu si concluzia la care am ajuns este ca acele ranforsari se monteaza orizontal, pentru a rezista mai bine la socuri la inaintare - sau atunci cand urci borduri sau obstacole mici. Gandeste-te ca rotii i se opune rezistenta la inaintare si este normal sa o impinga in spate, deci pe aceasta logica normal ar fi sa fie pozzitionate orizontal


Asa ma gandeam si eu. La frana tot orizontal forteaza in ele.
  • mariano

  • Mesaje scrise: 972
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Gabi.B.HD a scris:Am stat azi mai bine de o ora intr-un magazin de piese auto pentru a comanda acele bucsi de la telescoapele spate. Nu a reusit sa identifice despre ce piesa este vorba pentru ca pare ca are si rol de suport pentru arc. Mai astept poze sa vas cum arata.


nici nu cred ca ai anse sa o gasesti separat, doar printr-un noroc sa gasesti ceva asemanator- acele bucsi de amortizor se vand la pachet cu amortizorul in kitul de montaj al acestuia.
Skip ads

  • Ciprinhio

  • Mesaje scrise: 465
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2011

  • Mesaj Privat
partile cu mai mult cauciu ale bucsei vor fi motate pe directia spate fata...bataile spre acea bucsa vin din fata tind sa duca bratul in spate...forta nu e de sus in jos...
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Am descoperit minunea:

Pana la urma, importante sunt bucsele si nu tot ansamblul intrucat carcasele metalice nu se deterioreaza.
  • florinn86

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Am o Vectra B, deci era oarecum obligatoriu sa trec si eu prin topicul asta, nu ? Laughing Eu am schimbat amortizoare, arcuri, flanse amortizoare, cele 12 bucse de pe spate au aprox. 10k...troncaneala la mine apare doar cand este frig afara Shocked . Dimineata de exemplu cand am plecat cu masina, ziceai ca am orchestra in spate, dupa ce a stat in soare pana pe la 12 am plecat la drum si....nu mai bate sau e aproape insesizabil daca nu stii de problema Shocked . M-am tavalit pe sub ea, am bagat levierul intre brate, verificat jocuri, bla bla bla si nu pare nimic in neregula, adica bucsile arata ca noi. Beleaua aia mare e ca troncaneala se aude si pe drum drept, nu e nevoie de groapa. Cand dau cu ea in gropi pe spate nu bate nimic. Si...din ce am mai observat, de la 40-50km/h in sus nu mai face. Deci...sa ii dau foc ?
  • sgk

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Daca 'huruiala' e continua poate fi rulmentul!
Skip ads

  • florinn86

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Nu e huruiala, parca ceva ar avea joc si isi "face de cap"... am verificat jocul rulmentilor, nici gand...sincer nici nu stiu ce sa mai schimb...
  • sec233ast

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Salaj
  • Masina: Antara 2012 A22DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Si a mea dimineata in frig zici ca e caruta, mai ales pe denivelari. Cand e mai cald aproape ca nu se aude nimic. Sunt de vina bucsile de cauciuc din bara stabilizatoare, deci nimic grav, e chestie de obisnuinta.
  • florinn86

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Asa credeam si eu, pana luni cand le-am schimbat, degeaba desigur. Am zis ca sa incep cu ele luand in considerare pretul lor infim...
Eu am spus ca e ceva "dubios", nu ma puneam sa postez aici fara sa investighez situatia calumea... Asta e daca luam tot gunoiu nemtilor..
  • crazy

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 1998 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Fratilor,inainte de-a va apuca la schimbatul bucsilor de pe masini,verificati sistemul de evacuale pentru ca s-ar putea sa fie cazut vre-un tampon de cauciuc si tot sistemul spre spate cu esapamentul de la finala era lasata jos.Din cauza asta imi troncanea tot timpul si la cele mai mici denivelari.La toba finala sub masina trebuie sa fie tampon de cauciuc(nu este vizibila) iar eu nu am avut-o si imi troncanea in gropi.Ridicati-va masinile si va uitati la sistemul de evacuare.Pentru ca puteti voi tot schimba toate bucsile daca sistemul de evacuare bate si se aude destul de prost.Eu nu am avut tampon de cauciuc si L-am prins cu sirma groasa bagandu-ma sub masina.
Skip ads

  • maseax

  • Mesaje scrise: 77
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Aug 2010

  • Mesaj Privat
crazy a scris:Fratilor,inainte de-a va apuca la schimbatul bucsilor de pe masini,verificati sistemul de evacuale pentru ca s-ar putea sa fie cazut vre-un tampon de cauciuc si tot sistemul spre spate cu esapamentul de la finala era lasata jos.Din cauza asta imi troncanea tot timpul si la cele mai mici denivelari.La toba finala sub masina trebuie sa fie tampon de cauciuc(nu este vizibila) iar eu nu am avut-o si imi troncanea in gropi.Ridicati-va masinile si va uitati la sistemul de evacuare.Pentru ca puteti voi tot schimba toate bucsile daca sistemul de evacuare bate si se aude destul de prost.Eu nu am avut tampon de cauciuc si L-am prins cu sirma groasa bagandu-ma sub masina.


Mai bine ai face sa scoti sarma si sa-i pui tampoane de cauciuc. Cu sarma cred ca se aude mai rau. Sunt 2 tampoane la toba centrala si 3 tampoane la toba finala. ( cel putin la masina din semnatura )
  • liviutucana

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 1996 x16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Va salut dragi colegi,

Stiu ca redeschid un topic vechi si poate s-a mai discutat,dar eu nu reusesc sa gasesc lamurirea(poate nici nu caut cum trebuie).

Maine dimineata merg sa-mi comand bucsile pentru toata puntea spate la vectra B si sunt cam in ceata.
Cate bucse sunt in total?Eventual daca are cineva poze!
Bucsele scartaitoare,cate sunt la numar,2 sau 4?Daca sunt 4,sunt identice?
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
16 bucse in total pe spate la Vectra B
Scartaitoare sunt doar 8 parca.Restul sunt cloncanitoare.
  • gabytzuxxl

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Sunt 12 + 2 bielete
sunt 4 la mijloc de unde pleaca bratele, 4 pivotante/oscilante, 2 la bratele longitudinale, 2 bara stabilizatoare
  • Geo89

  • Mesaje scrise: 623
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2009

  • Mesaj Privat
se mai adauga si flansele amortizoarelor care sunt din spuma!12 am schimbat si eu plus bielete!
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,662
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Am gasit asta pe eBay : http://www.ebay.de/itm/10-H...sh=item51a0cb9eaa

Ce ziceti, sa ma bag ?

Pretul e foarte bun, cu transport gratuit in Germania (de acolo ma descurc eu cumva sa le aduc). Cica calitate OEM (asa zice neamtu' in descriere) dar nu stiu ce sa zic, la noi sunt gropile pe care le avem si ar trebui unele de calitate. Habar n-am ce marca sunt astea la pachet. Pe de alta parte, eu am 50.000km facuti prin Romania cu bucsile cu care am luat masina din Austria si abia acum au inceput sa-mi bata (totusi nu cred ca sunt originale Opel nici ale mele).
  • Radovan_eu

  • Mesaje scrise: 1,311
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Deoarece urmeaza sa schimb si eu bucsele oscilante de pe spate, am cautat si gasit un filmulet cu manopera respectiva.

http://www.youtube.com/watc...154.8319362670713
  • sorin.pts

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2017

  • Mesaj Privat
va,salut rog o parere despre troncait punte spate opel astra h caravan.Am schimbat amortizoarele spate dar tot troncaie in mers daca trec peste denivelari.Daca balansez spatele, masina fiind oprita nu se aude nimic (doar in mers).rog o parere.mersi
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR