Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  • mihai_b18

  • Mesaje scrise: 441
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Corsa c 1.3 2004 mers 300 km 50% urban 50% afara, consum mediu 6.5 (mult zic eu) in conditii de ger -8, -4 grade. Azi s-a incalzit peste 5 grade si am facut alt plin sa vad cat influenteaza astea cateva grade.... mentionez ca folosesc metabond tratament motorina, fum nu scoate dar cam miroase a noxe....masina o am de 2 saptamani iar antigelul nu a urcat pana acum peste 75 grade nici la extraurban....
Skip ads

  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,428
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Mihai 6,5 in conditiile descrise e ok. Dieselul e motor rece.
Poate admisia si egr-ul sunt putin murdare, dar nu e cauza majora.
  • mihai_b18

  • Mesaje scrise: 441
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Egr a fost curatat de fostul proprietar in vara.
  • mihai_b18

  • Mesaje scrise: 441
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Apropo, e cineva pe aici care a anulat egr la 1.3? Ma intereseaza detalii......
Skip ads

  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,428
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
1. Desfaci egr-ul si galeria de admisie se curata Foarte Bine!
2. Pregatesti o garnitura oarba din tabla de cupru pentru blindarea egr-ului.
3. Montezi totul la loc.
4. Apelezi la cei de la EDS sa anuleze egr-ul din soft.
5. Desfaci egr-ul si i-l "blindezi"
6. Te bucuri ca ai scapat de probleme cauzate de imbacsirea egr-ului si admisiei.
7. Cauti mai multe detalii in aceasta discutie:
https://www.clubopel.com/vie...r=asc&start=0
  • mihai_b18

  • Mesaje scrise: 441
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Revin cu un update de consum: pe vremea asta 2-10 grade media mea e 4.7.... 40% oras restul afara...folosesc pilot automat cat mai mult posibil.
am observat ca la rece ciupeste "ceva" la consum.....
  • d_claudiuus

  • Mesaje scrise: 211
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 2015 B13DTE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Referitor la consum ->>> Corsa D, motor 1.3 CDTI A13DTR Ecoflex, 210Nm, 96 caluti, motor editie 111years, 6 viteze -> fabricatie 2011, nu-mi doresc alt motor, nu l-as da pe un motor de 2000 cmc, consumul este extraordinar, la drum intins atinge usor 160, iar daca insisti mergi si pe banda 3 prin germania in spatele BMW-ului cu 180 fara sa treci de 3500 de ture.
Fara sa fiu subiectiv, sunt convins ca un motor mare ofera o senzatie extraordinara, insa la consumul asta nu as opta pentru un motor mai mare, avand in vedere agilitatea perfecta si consumul beton.

Prima poza - mers Sibiu-Autostrada Pitesti, consumul afisat dupa ce am mers 170 km, singur in masina si fara AC, majoritatea drumului cu tempomat, 2800 ture, maxim a 4-a pana intr-o 100 la ora pe valea oltului, maxim 5-a pana la 120 km/ora pe autostrada asa cum se si vede, consumul a fost de 3,7l/100km

Celelalte poze sunt facute la intoarcerea din Cluj. Deci Sibiu-Cluj-Sibiu, total 380 Km, viteza medie de deplasare 80 la ora, consumul usor crescut datorita vitezei 5-a pe autostrada Transilvania unde traseul este mai dificil (multe dealuri) . Usor crescut inseamna 4.2l/100 Km. Singur in masina fara AC. Masina a fost turata constant la 2800 ture, tempomat folosit 80% din drum. Intr-una din poze se vede si cati litri de motorina am consumat in 380 de KM, si nivelul rezervorului care este peste jumate dupa acesti 380 de Km.

Mentionez ca fara tempomat masina consuma ceva mai putin. Daca mergi frumos cu a 4-a si fara depasiri dar turata constant la 2800 ture am scos si 3.3 l pe ruta Sibiu-Brasov-Sibiu.

La drum lung, calculat si dupa BC si si dupa litri de motorina din bonurile de alimentare, Sibiu ->Bruxelles->Sibiu, aprox 4500 de KM l-am avut de 4,8l/100KM incluzand si plimbarile prin orase (am fost in concediu prin orase mari-> Vienna, Praga, Koln, Bruxelles) si mers pe autostrada cu a 6-a, pe multe portiuni cu 170 la ora, si aer conditionat NON-STOP, 2 persoane plus portbagaj full..

Cel mai prost consum pe aceleasi trasee Romania-Germania si intors, cu bagaje, intotdeauna 2 pers in masina si AC pe treapta 2, l-am avut de 5.2 l/100, si asta cand am prins vreme proasta, cu ploaie, si ceva vant.

De cand am masina, nu am avut niciodata consum inregistrat sau calculat manual de la plin la plin mai mare de 5.3 l/100, iar aici vorbim deja de consum mixt (40% oras-60% afara).

Masina e foarte bine ingrijita, in prezent am ajuns la aprox. 156.100 de km, revizii full (toate filtrele + cel de motorina) la maxim 11000 de KM, ulei Liqui Molly 5W30 Dexos 2, media de regenerare a DPF-ului este aprox. o data la 700 de KM, deocamdata nici o problema la EGR, distributia suna foarte bine.

Motorina din Romania nu am bagat decat de la Rompetrol. Masina e condusa aprox. 100.000 de KM in Romania, in rest diferenta prin concedii, si inca suna ca in prima zi, fara zumzaituri prin bord sau probleme la suspensii (masina e cumparata cu pachet drumuri grele+scut).

Asadar, cum o grijesti, asa o ai, orice problema am depistat-o foarte devreme si am remediat-o doar cu piese originale, desi dupa pararea mea probleme au fost foarte putine, raportat la nr. de KM. La un calcul simplu (masina e cumparata din reprezentanta Opel Huber Sibiu in sept. 2010) am facut peste 50.000 de KM pe an, avand in vedere ca 4 luni am stat pe tusa (carnetul suspendat de 2 ori, ghinioane la viteza Smile))))


Nici nu ma gandesc sa schimb brandul. De-abia astept sa iasa pe piata modelul nou de Corsa, in noiembrie 2014! Deja strang bani Smile)


  • zuzakky

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2007 1,3 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Aug 2007

  • Mesaj Privat
De vreo doua saptamini masinuta mea Corsa D 1.3 de 75 Cp a inceput sa consume 10 la suta in oras. Am curatat egr si degeaba consumul e la fel de mare..Am pus testerul si nici macar o eroare. Am schimbat filtrele de aer si motorina ..la fel...m-am uitat pe la conducte..nici o picatura...Care ar fi cauzele? S-a confruntat cineva cu asa ceva? Sunt din Iasi pina acum consumul era de aproximativ 7 in oras si 5 afara cu a.c.
  • marusu

  • Mesaje scrise: 474
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Corsa 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2010

  • Mesaj Privat
daca tot ai ajuns la egr de ce nu ai curatat si galeria de admisie?
  • zuzakky

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2007 1,3 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Era becul aprins la egr..si de aceea l-am curatat..data viitoare voi desface si galeria.. acolo e mai mult de munca...Cu privire la consum cred ca problema s-a rezolvat... dupa curatarea egr-ului becul s-a stins. Am circulat asa si consumul era tot mare..acum cineva mi-a reprogramat egr-ul la valorile implicite si totul pare a fi ok. Inca nu am facut un consum litru pe suta..ci doar asa la ochi..cam cat s-a miscat acul la vreo 25 de km..adica un.pic...nu sunt un perfectionist!
  • mihai_b18

  • Mesaje scrise: 441
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Alimenteaza din alta parte poate o sa observi vreo diferenta
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR