Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • ionutz87bc

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Buna ziua. Sunt posesor al unui vectra b din 1998 x16xel si am o problema suparatoare.
Am descoperit ca motorul pierde ulei pe undeva prin zona distributiei (carcasele de plastic de la distributie sunt in permanenta umede de ulei)
Primul pas pe care l-am facut am inlocuit semeringurile, dar nu s-a modificat.
Dupa care am descoperit ca pierdeam ulei pe la garnitura de la capacul chiuloasei am inlocuit-o si am izolat cu silicon. Nu mai pierde ulei pe acolo.
Dar carcasele de la distributie sunt tot umede (fara nici un semn ca s-ar usca) le-am curatat dar dupa aproximativ 60 km iar aveam ulei acolo.
Intrebarea mea este pe unde ar mai putea sa piarda ca eu nu mai inteleg?

Multumesc anticipat!
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Cureaua de distributie prezinta urme e ulei pe ea? Capacele distributiei au ulei pe interiorul lor sau exterior?
  • ionutz87bc

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Cureaua de distributie nu prezinta urme de ulei, iar capacele de la distributie sunt umede in zona de mijloc (sub alternator si pompa de servo-directie) mai mult la exterior dar si la interior.
  • florin_mi

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 1999 x17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2010

  • Mesaj Privat
eu am un opel astra 1999 si imi pica ulei pe la semeringul de palier l=am schimbat si tot curge si cam toata lumea imi zice ca e posibil sa fie uzat arborele in dreptul semeringului sau sa-l mai schimb inca odata semeringul poate a fost de proasta calitate . marti o sa-l schimb cu unul original germania
  • bambino

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2010

  • Mesaj Privat
salut in primul rand tuturor posesorilor de Opel ...... am si eu o problema si sincer nu am pricep deloc la mecanica..... la motor cum te uiti la el in partea dreapta pe lateral se prelinge ulei ....... nu mult dar motorul este umed ....... imi putety spune va rog daca este o problema grava ? multumesc anticipat
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR