Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C
  • postolache.andreii

  • Mesaje scrise: 160
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2003 z14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Te referi la tabloul cu sigurante nu? Daca da.. Am verificat mai toate sigurantele si nu am gasit decat 2 arse dar erau de la altceva.. E cumva vreun releu de vina?
Skip ads

  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Ma refer la body control module, am pus poze nu stiu ce nu se intelege Very Happy ,tabloul de sigurante este mult mai jos, BCM-ul este mai sus, unde este marcat in poza, cu cercul rosu.

L.E.:

Observ ca esti din Iasi, de ce nu te duci tu mai bine la dancuciureanu.

Mr. Green
  • postolache.andreii

  • Mesaje scrise: 160
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2003 z14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Am renuntat de mult la serviciile dnului dancuciureanu, o sa ii dau eu de capat pana la urma cu ajutorul vostru Smile
  • scanx

  • Mesaje scrise: 679
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Spune exact ce sigurante ai gasit arse si spune daca ai dat acel capacel jos, din partea de sus a tabloului de sigurante si le-ai verificat si pe alea?
Skip ads

  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Poate il ajuti mai bine fizic Very Happy ,banuiesc ca are ceva prajit in BCM,dar sa asteptam raspunsul.
  • postolache.andreii

  • Mesaje scrise: 160
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2003 z14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Da am dat jos si acel capacel negru, una din sigurante era de la bricheta si una de la becurile de mers inapoi.. In BCM ce ar putea fi ars?
  • scanx

  • Mesaje scrise: 679
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Din toate discutiile astea, rezulta ca BCM-ul a fost busit si iti dai seama ca nu vei sti ce are pana nu va fi reparat.
  • liviu2004

  • Mesaje scrise: 2,323
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
ai avut probleme la bricheta recent? verifica sa nu fie ceva la masa pe acolo sau ceva in scurt care sa-ti fi intors +12V pe iluminare (fir care vine din BCM. curge apa in masina la picioare? cutia de la BCM e uscata? au probleme la garnitura de etansare. a plouat de curand la tine in zona?
Skip ads

  • postolache.andreii

  • Mesaje scrise: 160
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2003 z14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2011

  • Mesaj Privat
nu a plouat.. si m-am uitat la cutia de la BCM si e uscata.. iar bricheta nu mai functiona de mult timp.. dar neavand nevoie de ea nu am schimbat siguranta..

@scanx - fa-ma sa inteleg, ce inseamna ca BCM e busit? ce poate fi busit la el ?
  • scanx

  • Mesaje scrise: 679
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Ma repet din nou, pe baza ca tu ai verificat f bine toate sigurantele si sunt bune, iluminatul interior si usa dr. si portbagaj ( si clapeta rezervor nu trebuie sa mearga, asa e? ) nu mai functioneaza, duce la BCM defect.
BCM defect de la "nimic" inca nu am vazut, dar se pare ca nu vrea sa faca treaba.
Verifica ce alte chestii nu mai face BCM-ul, adica misca de toate butoanele din masina si vezi daca apar si alte ciudatenii.
Chiar nu are nici un rost sa ma pronunt la ce poate fi busit.
  • postolache.andreii

  • Mesaje scrise: 160
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2003 z14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2011

  • Mesaj Privat
sigurantele eu zic ca le-am verificat bine, ce am observat ca nu mai functioneaza la masina pe langa inchiderea/deschiderea portierei dreapta si portbagaj mai e intensitatea luminii care nu mai poate fi reglata, ceasurile nu se mai aprind, becurile de la instalatia de ventilare nu mai functioneaza si cam atat. Nu e posibil sa se fi facut un scurt pe la un bec de la iluminarea interioara si din cauza asta sa nu mai functioneze toate astea?
  • scanx

  • Mesaje scrise: 679
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Cand ai scurt pe bec, iti da afara siguranta.
Skip ads

  • postolache.andreii

  • Mesaje scrise: 160
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2003 z14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2011

  • Mesaj Privat
atunci pot spune oficial ca nu mai am nicio idee.. inca o intrebare.. poate o sa para prosteasca.. dar exista sigurante si in BCM?
  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Cum poti avea un scurtcircuit la un bec, probabil va referiti la firele ce-l alimenteaza. Very Happy

postolache.andreii uitati-va atent la BCM(scoateti fiecare releu si dati cu spay de contacte apoi reintroduceti la fel procedati si cu mufele, desfaceti blocul de lumini,posibil sa fie si acolo lipituri reci.

Hai sa localizam odata cauza. Smile

L.E.:

Pai ati spus ca l-ati desfacut si ca este uscat. Rolling Eyes
  • postolache.andreii

  • Mesaje scrise: 160
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2003 z14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Normal ca m-am referit la firele ce il alimenteaza, BCM-ul nu l-am desfacut doar m-am uitat la cutie si totul parea in ordine, fara urme de umezeala, maine daca am timp o sa il si desfac. Trebuie localizata problema ca nu mai am somn din cauza asta.Smile
  • postolache.andreii

  • Mesaje scrise: 160
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2003 z14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2011

  • Mesaj Privat
cred ca am aflat ce s-a intamplat, masina a fost cateva zile la un coleg de munca, astazi mi-a zis ca a incercat sa vada ce leduri am puse la sistemul de ventilare. deci cred ca a facut un scurt in timp ce verifica ledurile. sigurantele le-am verificat inca odata, nu am gasit niciuna arsa, la BCM nu am reusit sa ma uit. Astea fiind spuse acu ca se stie cauza, ce ar putea sa fie?
  • liviu2004

  • Mesaje scrise: 2,323
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
vreun tranzistor ars, ca la urma urmei, sa reduci luminozitatea becurilor o faci un un tranzistor. sau poate nu ... se desface cutie bcm, atentie la suruburile dinspre aripa sa nu le scapi din surubelnita, se scoate capacul bcm si se miroase pe acolo dupa arsura. pe ebay 45 eur plus transport. aproximativ.
  • postolache.andreii

  • Mesaje scrise: 160
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2003 z14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Si eu ma gandesc la fel, sa nu fie un tranzistor, dar nu stiu care ar putea fi ala si nu stiu unde sa caut..
  • Lorilori

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Corsa 2004 Z13dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Buna am si eu o problema la stergatorul unui opel corsa. dar pe temporizator si stergatorul pleaca in sus dar se oprete aiurea tot sus nu sa coboare sa faca o tura intreaga. daca ma poate ajuta cineva cu un sfat. va multumesc frumos
  • liviu2004

  • Mesaje scrise: 2,323
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Inteleg ca maneta stergatorului ramane tot timpul pe temporizare. Iar stergatoarele se opresc sus si nu mai coboara. Si daca muti maneta pe viteza mica si o tii acolo ce se intampla?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR