Parola noua?

Sal. imi poate spune va rog si mie cineva unde se afla siguranta de la motorasul de spalare parbriz? nu merge motorasul si as vrea sa verific siguranta. Va multumesc
Te putem ajuta daca ne zici si ce tip de vectra ai!
vectra b 1997, 1.6 16 v, 101 cp
cel mai probabil ai probleme la motorasul pompitei si nu cu siguranta - (ruginit ancrasat blocat, ars)
Spun asta pt ca nu cred sa aibe siguranta lui dedicata - doar pt pompita de apa
Poti sa te uiti pe shema de sigurante scrisa pe capacul acela negru de la sigurante, ai acolo trecute simbolurile la diverse device-uri(semnalizari, stergatoare , lumini, etc.) si nr sigurantei, dupa identificare verifici siguranta daca e arsa sau nu.
se pare ca nu este nici o siguranta. va rog daca se poate sa imi spuneti cum ajung la acel motoras pt al schimba. Va multumesc
Trebuie sa dai spoilerul jos, sau macar sa il desface pe partea stanga ori sa dai protectia de la aripa jos-cea neagra de plastic si sub far in staga este rezervorul de apa, pe laterala are pompita care e neagra-de obicei, are o mufa cu 2 sau 3 fire(daca ai spalator luneta) si unul sau 2(din nou daca ai spalator luneta) furtune negre.
Pompita este infipta in rezervor cu un manson de cauciu cpt o buna etansare si care are ca un fel de sita in cap pt a filtra eventualele gunoaie.
O tragi cu griija din rezervor de acolo si o ilocuiesti cu alta
Sfatul meu e ca inainte sa o scoti de pe rezervorul de apa e sa o alimetezi cu 2 fire direct de la bateria - pt a vedea ca intr-adevar problema e de la motorasul pompitei,
Daca nu ma insel am vazut un tutorial pe forum cu cineva care a desfacut motorarul- carcasa fiind lipita, la uns si l-a curat si apoi a mers din nou - asta ca nu era asr, daca e ars clar nu prea ai ce sa ii mai faci- nu cred sa se merita sa il rebobinezi.
succes
ms mult. rezolvat. se poate inchide
Stiu ca dezgrop morti, dar la mine acum este de actualitate. Astfel incat, am aflat ca pe panoul de sigurante de sub bord, pe randul de sigurante de sus, a 9-a siguranta de la stanga spre dreapta este siguranta care tine acea pompa de lichid de parbriz, precum si motorasul care misca stergatoarele. Tre sa ma apuc sa desfac sa schimb si eu acea pompa ...

Hai si tu in Club

Inregistrarea este si va fi mereu gratuita.

Cont Nou