Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume
  • BOASKA

  • Mesaje scrise: 173
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 1992 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2008

  • Mesaj Privat
salut
am si eu o problema legat de acest traseu: constanta-bucuresti-pitesti-ramnicu valcea-deva-sibiu-arad
va rog sa ma ajutati cu niste detalii recente legate de starea drumurilor, nu sunt pretentios dar ma astept la portiuni deteriorate si vreau sa ma asigur din timp, sa ma pregatesc sufleteste si sa-mi pun plombe noi in masele, ca in rest gume de iarna si alte dracii mi-am cumparat....
Skip ads

  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Sibiu-Deva-Arad e foarte bun dar si foarte aglomerat.
  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
NU o luati pe Dealul Negru este MOARTEA! sunt cratere, santuri transversale, unele asa de mari incat trebuie sa opresti de tot si sa treci cu 1kmph. Si se intind pe cativa km buni (cca 10-12)

Recomand Bucuresti-Azuga-ParaulRece-Rasnov-Zarnesti-PoianaMarului-BailePersani-Fagaras-Sibiu unde drumul e suficient de bun sa poti merge cu 80-90 constant daca traficul permite, si by the way, traficul e destul de subtire pe portiunea Rasnov-BailePersani
  • BOASKA

  • Mesaje scrise: 173
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 1992 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2008

  • Mesaj Privat
http://videonews.ro/action/...an-sau-forestier/
chiar ieri am vorbit cu cineva care a trecut in ianuarie pe acolo si a spus ca era cam nasol pe potiunea respectiva
in rest a spus ca drumul este relativ bun, bun de romania
m-am uitat la filmuletul respectiv si intradevar pe urcare e cam nasol, dar nu stiu ce sa zic
asta era in ianuarie, eu plec in aprilie, poate se incumeta astia sa faca ceva

ma intreb daca pe brasov se ajunge mai usor la sibiu?
Skip ads

  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
plec eu maine pe pitesti-valcea-si revin cu noutati
  • BOASKA

  • Mesaje scrise: 173
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 1992 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2008

  • Mesaj Privat
te asteptam ca pe painea calda Very Happy
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Si eu tre sa ajung la bucuresti si aveam de gand prin Valcea-Pitesti.
  • gxg1313

  • Mesaje scrise: 374
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 Z14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Am fost si eu pe acolo si mi-am blestemat zilele.

EU as face Constanta-Buc-Pitesti-Craiova-Drobeta- Timisoara-Arad.

Ocolesti cam 50km, dar drumul este foarte bun si plus ca scapi de portiunea Pitesti-Sibiu care este si foarte proasta si foarte aglomerata.
Skip ads

  • BOASKA

  • Mesaje scrise: 173
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 1992 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2008

  • Mesaj Privat
gxg1313 a scris:Am fost si eu pe acolo si mi-am blestemat zilele.

EU as face Constanta-Buc-Pitesti-Craiova-Drobeta- Timisoara-Arad.

Ocolesti cam 50km, dar drumul este foarte bun si plus ca scapi de portiunea Pitesti-Sibiu care este si foarte proasta si foarte aglomerata.


Asa m-am gandit si eu, dar am citit ca este stricat drumul dupa craiova spre turnu severin si in dreptul la orsova si asmd....
Cand ai circulat ultima oara pe acolo daca nu te superi?
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Lugoj-Caransebes-Orsova-Drobeta e tot in reparatii. Sunt portiuni foarte bune, si portiuni foarte rele. Intr Orsova si Drobeta asta vara era plin de semafoare.
  • BOASKA

  • Mesaje scrise: 173
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 1992 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2008

  • Mesaj Privat
deci intre lugoj si turnu s. sunt cam 160 km de gropi
pe la dealul negru 20km sau cati sunt, dar nu 160km
cum ramane cu varianta dinspre brasov spre sibiu? ca sa eviti dealul negru si aglomeratia mai sus mentionata?
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Brasov-Sibiu e perfect. Dar cred ca iasa mai multi km daca mergi pe DN1
Pana la urma varianta Pitesti-Valcea-Sibiu e cea mai buna si cred ca pe asta o voi urma.
Skip ads

  • Cristi_C

  • Mesaje scrise: 741
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2003 z18xe + z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Cea mai buna varianta Timisoara - Bucuresti si retur este: Timisoara - Lipova - Deva - Sibiu - Rm. Valcea - Curtea de Arges - Pitesti - Bucuresti. Ruta pentru masini mici.
Pentru dube si tiruri: Bucuresti - Craiova - Severin - Caransebes - Timisoara.

Pe amandoua trasee am fost acum 2 saptamani.


Ultima modificare facuta de Cristi_C la Sam 13 Mar, 2010 10:32 am
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Mersi de informatie. O voi lua prin Curtea de Arges Wink
  • BOASKA

  • Mesaje scrise: 173
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 1992 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2008

  • Mesaj Privat
hmmm. succes
tocmai am vazut ca de la pitesti spre targoviste si spre arges un reportaj despre drumuri, era ceva de groaza nu mai exista sosea, era o mare gaura cu gauri mai mici in ea,a fost chiar in seara asta reportajul
  • Dumitrache Florian

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1992 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Cristi C: Cat estimezi drumul Timisoara- Bucuresti (ruta propusa de tine pentru automobile)? De iesit din tara la unguri ce varianta crezi mai convenabila: Lipova Arad Nadlac sau Lipova Timisoara Cenad, asta avand in vedere ca la Nadlac se cam face coada, personal nu stiu ptr. ca am trecut tot pe la Cenad? Sugestii traseu Bucuresti- Hegyesalom, daca plec la 4 00 din Bucuresti ajung la Paprika Csarda (Hegyesalom) pana la 18 00, sa zicem cu o ora de pauza?
  • Cristi_C

  • Mesaje scrise: 741
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2003 z18xe + z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Pe traseul zis de mine, la intrarea din Curtea de Arges dinspe Rm. Valcea sunt 200-300m de gropi una langa alta de mergi cu 10kmph, dar nu se compara cu drumul pe langa Dunare, sau cu Lugoj - Caransebes, unde sunt gropi kilometrii intregi. Nu pot sa aproximez in ore, drumul este destul de aglomerat, cand am mers la Valcea am prins un accident la Sebes, am stat 2 ore. Traseul pe sus este mai aglomerat dar mai bun, pe jos este mai gol dar mai rau. Depinde cum iti apreciezi masina. Pe jos garantat faci mai putin timp. Eu merg numai pe jos, si cu masina mica. Am mers pe sus pentru ca am avut treaba in Valcea.

@dumitrache cu vama nu te pot ajuta, eu am iesit numai pe la Cenad, niciodata pe la Nadlac.

Dar daca mergi pe jos si iesi pe la Cenad, de la iesirea din Bucuresti o sa faci intre 7-8 ore pana in Timisoara, si mai 1 ora jumatatea pana la Cenad. Nu am pus la calcul traversarea Timisoarei, care iti va lua jumatate de ora. Si cel mai important., mi se pare enorm de putin 1 ora pauza la atata drum.
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Am ajuns. E dezastru la intrarea dinspre VL in Curtea de Arges. Erau multe masini deci banuiesc ca pe Dealul Negru e si mai rau.
Pe ruta asta faci cam tot 7h. Eu din Deva pana-n Bucuresti am facut 5 ore si 15 min. Mai pui 2 h din Deva pana-n Timi si gata.
  • Dumitrache Florian

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1992 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Multumesc Cristi C. Eu plec joi 18 03 2010, terminus Potsdam 20 03 2010, asa ca ma intereseaza tare problema!
Anul trecut am mers la intoarcere pe ruta Timisoara Craiova Bucuresti , dar prin Resita Bozovici Orsova , drumul a fost bun, dar lung si obositor 11 ore 30 din vama la Bucuresti. Cunoscutii se lauda cu 8 ore pe ruta clasica , pe sus Pitesti Sebes Arad Nadlac. Numa ca acum intervin variabile noi!
pentru prima ruta, prin sud: s-a rezolvat gatuirea dintre Herculane Caransebes? Dar Lugoj- Timisoara? Inteleg ca Lugoj Caransebes e cam prost , dar se merge totusi (adica cu peste 30-40 km/h)?
variabile pentru ruta a doua, prin nord: Ok e prost drumul Pitesti- Valcea definitiv de evitat pana se repara, as alege ocolirea prin Curtea de Arges utilizata de mine de multe ori cand vad aglomeratie pe Valcea- Dedulesti- Pitesti,nu faceam mai mult de o ora din Valcea pana la capatul autostrazii- Bascov, dar Boaska prezinta imagini horror cu trasee off road (Curtea de Arges- Valcea si nu Targoviste presupun!)! A fost cineva pe acolo (Curtea de Arges) saptamana asta (8-14 03 2010)?
Altfel a naibi sa fiu daca nu ma mut la rute exotice, gen Bucuresti Brasov Oradea Bors Budap Hegyeshalom sau Bucuresti Portile de Fier Belgrad Seghed Heghyeshalom.
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Am zis eu mai sus ca azi am fost. In Curtea de Arges e cam dezastru drumul, am fost socat sa vad indicatorul ala de municipiu.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR