Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • cotocgeorge

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Masina e Vectra an 2001 Z16XE. Totul a inceput in momentul in care am fost nevoit sa schimb discurile si placutele de frana din cauza uzurii. Cu piesele vechi nu am avut absolut nici o problema, masina frana foarte bine si fara trepidatii. La service mi-a comandat discuri Delphi si placute Ferodo (nu stiu cat sunt de bune), le-au inlocuit am respectat indicatia de 500 km fara frane brutale bla bla si supriza dupa 1000 de km a inceput sa vibreze. Am facut test de frana... concluzia discuri ovalizate Crying or Very sad . Le-am schibat pe garantie (discurile fara placute), iar 500 km fara frane brutale iar dupa 1000 km aceeasi vibratie. Am mers inapoi mi-au spus ca au verificat si nu e de la discuri e din cauza ca imi sunt ovalizati butucii pe care se prind discurile. Intrebarea e daca e posibil asa ceva dat fiind faptul ca inainte nu aveam nici o vibratie la franare iar in momentul de fata la viteze de 120-130-140 nici o vibratie in volan iar parerea mea ca daca ar fi ovalizati butucii ar trebui sa vibreze volanul cam ca la rotile neechilibrate. Va multumesc!
Skip ads

  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Daca aveai alta problema, vibra la viteza rotile. Asa dupa cum descri, tot discurile sunt vinovate. Incearca sa le montezi pe cele vechi.
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
cotocgeorge a scris: Am mers inapoi mi-au spus ca au verificat si nu e de la discuri e din cauza ca imi sunt ovalizati butucii pe care se prind discurile.

Cum se pot ovaliza butucii de prinere a rotii.. Shocked ?Asta e manevra pur romaneasca,de negustor care i-a luat banii clientului si acum se spala pe maini de orice responsabilitate..Ti le-a schimbat o data,ce mai vrei..?!Am avut si eu aceeasi surpriza,sa pun discuri noi si sa constat ca dupa cateva sute bat la franare..Am gasit SH-uri bune,le-am luat marginea cu pastila vidia si merg si acum fara probleme.. https://www.clubopel.com/vie...28&highlight= Daca ai posibilitate,ameninta-i cu tribunalul,daca nu,trece-le la pierderi si cauta-ti SH-uri...
  • cotocgeorge

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Faza e ca am dat 450 RON si nu as mai investi acuma in aceleasi piese SH. Am factura cu garantie si o sa merg inapoi.
Skip ads

  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
eu cu 2 seturi am patit la fel.ar mai fi explicatia ca nu au curatat bine suprafata de contatact al butucului cu discul. dar cel mai sigur discuri proaste!
  • sorin.george

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 1999 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2009

  • Mesaj Privat
putin probabil din cauza butucilor.foarte probabil tot discurile..atentie daca nu sint de calitate si ai bagat masina la spalat dupa un drum oarecum lung le-ai ovalizat.
  • danieel

  • Mesaje scrise: 297
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2007 19cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Nu e de la butuci!De ce in primii 500 km nu vibreaza?De ce inainte cu cele vechi nu vibra ........ma gandeam ca poate nu e centrat discul pe butuc .....dar daca 500 km mergi ok si pe urma vibreaza e aiurea .......esti sigur ca in primii 500 km nu vibreaza deoarece nu franezi brusc si nu simti nimic?Vibratia poate fi si de la roti fata ne-echilibrate ,sau noroi pe interiorul jantelor....
  • cotocgeorge

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Masina vibreaza numai la franare si trepideaza puternic. La 100 - 120 km/h la o simpla atingere a pedalei se simte usor cum franeaza in hopuri. Cand erau noi noute nu faceau asa...
Skip ads

  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Material de cacao, that's all... Evil or Very Mad
  • andreshmek

  • Mesaje scrise: 168
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 1992 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2008

  • Mesaj Privat
salut , ma bag si eu cu o mica intrebare la "profesori" .

e timpul dupa 18 ani de franari sa pensionez discurile mele ventilate de pe fata... am un vectra A 1,8i (za knightrider Cool )

din cate stiti piesele sunt ieftine. am gasit discuri brembo originale pentru inlocuire 150 ron/buc. de asemenea ma gandeam sa le imperechez cu niste placute ferodo. ce parere aveti? alte marci imi puteti recomanda?credeti ca sunt de la mama lor discurile brembo respective? am gasit si pe net in mai multe magazine online cam aceleasi preturi la aceeasi firma - brembo

mersi!
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
is de la mama vaporului.am avut si eu.au tinut 8 000 km.mai bine marca mai ieftina da bune.placute pune mai moi.protejezi discurile.
  • andreshmek

  • Mesaje scrise: 168
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 1992 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2008

  • Mesaj Privat
@marian_sro - care ar fi tipul de placute mai moi? e foarte important sa nu scartaie! Smile deci daca nu iau discuri brembo , de care sa iau - o firma mai de doamne ajuta?
Skip ads

  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
eu am pus lpr.ieftine si au 40 000.e deajuns pt 65 ron.
discuri...zimerman,ate, firme bune dar nu te astepta sub 200 ron bucata.
sau vezi la publicitate: ebc
  • tiry213

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Am laut eu zimerman cu 130 ron/buc de la autoa. Si placute ferodo. Si mie au inceput sa imi vibreze la franare, nu am desfacut inca sa vad ce au patit . Eu mi le-am montat singur si nu mai am garantie la ele Sad
  • chi_alex

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 2.2
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Salut..discurile sunt ovalizate si cand franezi iti vibreaza volanu daca nu au fost schimbate
  • msoryn

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2010

  • Mesaj Privat
salut. am avut si eu vibratii mari in volan la 100 - 120 km/h, la frinare usoara, dar nu era din discuri. era din bucsele de la bascula fata. le-am schimbat si nu mai vibreaza.
  • lapusteanu

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1996 1.8 16V
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
...eu am avut discurile ovalizate si le-am rectificat
  • mariocove

  • Mesaje scrise: 321
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Salut ! Vectra A C20NE,1992,si eu am aceasta problema cu vibratiile in volan.Situatia sta in felul urmator:doar in intervalul 90-110 km/h incepe sa vibreze usor volanul ,iar in timpul franarii in acest interval de viteza se simte accentuat o vibratie in volan,nu si in pedala.Pe fata am schimbat arcuri,flanse de amortizor,amortizoare,discuri+placute (Zimmerman+TRW,3000KM),iar pe partea dreapta pivot+bieleta antiruliu,toate piesele noi.Aceasta situatie se intampla indiferent de seturile de roti,vara sau iarna,ambele echilibrate si cu cauciucuri relativ noi.Ciudat este ca nu pare nimic ¨putred¨ pe acolo atunci cand se trage de roti manual si a iesit ok si la ITP unde s-au folosit niste dispozitive automate pt depistarea jocurilor.Ce sfaturi imi dati,unde sa ma mai uit?
  • Alyn93

  • Mesaje scrise: 564
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Salut tuturor am un astra g caravan 1.6 de ceva vreme la peste 80 KM/h cand franez imi vibreaza volanul....de maxim 2 saptamani am schimbat placutele iar discurile pe fata sunt verificate si sunt bune! Ce cauze ar putea fi : deci discurile exclus! Jantele ar putea fi cauza? sau altceva? multumesc anticipat!
  • RAMsys

  • Mesaje scrise: 127
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1993 c16nz2
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Parerea mea:

Discuri ovalizate - Pedala vibreaza, presiunea impinge pedala inapoi cand se creaza "joc" mare intre cele doua placute (stanga, dreapta din cauza discului care nu are o suprafata de contact perfect plana -sutimi de mm)

Alte cazuri (vibratii volan)
ex: mizerie intre butuc si disc(rugina), joc in planetara (verificati surubul), bucse brat uzate, pivot, flansa amortizor, lonjeroane slabite, bucsa brat stabilizator uzata.

Daca pedala vibreaza , discul ovalizat+ una din placute uzata mai tare ca cealalta
Daca vibreaza volanul alte cauze.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR