Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume
  • aTenTie

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Eu plec in Grecia pe data de 13.07.2007 in Kassandra.

Daca mai pleaca cineva in acea zi poate ne dam intalnire sa traversam impreuna Bulgaria.
Skip ads

  • danielul

  • Mesaje scrise: 108
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Bun gasit!

Ma bucur sa descopar acest topic si deaceea ma napustesc asupra lui si a voastra cu o serie de intrebari.
Intentionez sa fac prima oara aceasta deplasare cu autoturismul prop.personala si deaceea sun t avid de intrebari!

Asa ca, sa incepem:
-- pe unde e mai bine de trecut vama: pe la Giurgiu sau pe la Calafat?
-- ce trebuie sa am in vedere pentru a avea in BG o calatorie fara evenimente neplacute (aici ma refer la politzai mai nasoi ca aici, ambuscade, hoti, masa, cazare, rute de tranzit)? Eu as dori sa traversez BG intr-o zi, dar mai sti?
-- cati kilometrii sunt pana in vama Greceasca, sunt ceva probleme deosebite in vami (RO+BG+GR)?
-- alte sfaturi utile de la experimentatii traseului cam care ar fi?

Pana voi pleca, intentionez pe la sf.lunii iulie 2007 sau septembrie 2007, ramane sa mai vorbim si sa ne mai sfatuim pe aceasta problema! Chiar am un stress legat de calatoria cu masina prin BG!

Multumiri anticipate! Pe curand!

PA!
  • l_stoian79

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2006

  • Mesaj Privat
@danielul:

nu cred ca trebuie sa-ti faci probleme de hoti si ambuscade, mai ales daca circuli ziua. eu am traversat BG noaptea si nu am avut chiar nici o problema. In afara de niste vulpi si iepuri nu am vazut nici o alta vietate toata noaptea Smile Pana la Sofia intr-adevar e mai sinistru, sunt drumurile destul de necirculate, localitatile par mai parasite...de la Sofia in jos spre Grecia se e alta viata. sa ai grija la intrarea pe centura Sofiei (vezi mai devreme, am pus ceva schita de mana cu instructiuni ptr intrarea pe centura)

ptr politzai sa ai pregatit bancnote de 5 EUR. eu nu am avut nici o treaba, e drept ca am mers destul de regulamentar, tinand cont ca nu stiam drumul si trebuia sa ma mai opresc sa studiez harta... bulgarii semnalizeaza radarele la greu, din cate am auzit nu prea folosesc radare mobile (nici nu am intalnit vre-unul) doar ceva radare de alea tip pistol. detectorul e inutil, nu depisteaza nimic.

traversarea Bulgariei iti ia undeva intre 5-7 ore maxim, depinde cum mergi, cat de aglomerat prinzi. Dupa Sofia spre Kulata e mai aglomerat, dar si drumul e mult mai bun, se merge destul de tare. iti recomand sa incepi traversarea cat mai dimineata, sa ajungi in Sofia pe la 5 dimineata, o sa fie foarte lejer de ocolit pe centura. De ex. la dus am ajuns dimineata devreme, am ocolit Sofia in vreo 40 de minute, la intoarcere am ajuns pe la 3-4 dupa-amiaza si mi-a luat aproape 3 ore ptr aceeasi distanta.

vezi ca in weekend sunt foarte aglomerate drumurile si la greci, mai ales de la Salonic catre Kassandra/Sithonia.

alte info vezi intr-un posturi mai vechi. drum bun sa ai!

PS: daca poti mai bine mergi in sept in Grecia Wink e mai suportabila caldura, marea e la fel de calda si mai putina lume.
  • danielul

  • Mesaje scrise: 108
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2006

  • Mesaj Privat
@l_stoian79 iti multumesc pentru detalii! Eu din cate intelesesem politzaii bulgari sunt foarte bulangii la radare: ai in mijlocul campului drum drept si pe o dist. de cativa metri ai limitare la 40KM/h, unde e si radar.

Ce ma mai interesa pe mine e daca nu cumva se poate ocoli Sofia, avand in vedere ca eu plec din Bucuresti si vreau sa trec granita pe la Giurgiu/Ruse. Nu pot calatori pe un drum pe directia N-S? Din cate stiu intre Bucuresti si Sofia, pe la Ruse sunt 380Km. Ar fi inutila o asemenea ocolire, dar ma rog, in fine...

Ramane sa mai meditez la acest subiect si sa mai studiez problema pana in sept. La aceiasi luna ma gandeam si eu: septembrie. Pana atunci o sa mai trag niste drumuri catre litoralul romanesc, calatorii de weekend: 2:30 ore pana la CT, din Buc. pe A2!

Merci din nou!

Pe curand!
PA!
Skip ads

  • l_stoian79

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2006

  • Mesaj Privat
@danielul:
din ce am mai citit pe alte forum-uri, in general cei care trec pe la Giurgiu-Ruse merg pe ruta Ruse -> Pleven -> Iablanitsa -> Blagoevgrad -> Sofia -> Botevgrad -> Kulata. Sincer nu iti recomand sa ocolesti Sofia din 2 motive:
- fiind capitala toate drumurile care duc catre Sofia sunt ceva mai bune
- sunt cele mai circulate rute, deci posibilitatea sa te ratacesti sau sa fii atacat in mijlocul unui camp e mai redusa.

Mai exista o vama catre greci, dar acuma nu ii mai retin numele, insa anul trecut era in lucrul drumul din vama catre Salonic si mai trebuie sa si traversezi ceva zona muntoasa.

oricum foarte multe informatii (si utile) am gasit pe forum.softpedia.ro (zona de Traveling, Excursii cu masina sau ceva in genul asta) sau pe www.daciaclub.ro Sper sa nu se considere reclama, doar ca noi aici nu avem atatea informatii cate au strans pe acele forum-uri.

legat de politisti, intr-adevar am prins si eu limitari din astea (pana la 20km/h) pe zone cu 2 benzi si asfalt ca in palma Twisted Evil , dar cu un pic de grija nu ar trebui sa ai nici problema.
  • DMI

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie:
  • Masina: Zafira 2004 2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2007

  • Mesaj Privat
[quote="danielul"]Bun gasit!
Salut !
am sa incerc sa te ajut si eu ... pentru ca stiu cit am frecat tastatura si monitorul dupa astfel de informatii ...
Asa ca, sa incepem:
-- pe unde e mai bine de trecut vama: pe la Giurgiu sau pe la Calafat?
-- -- depinde de unde pleci din Romania ... din vest .. Calafat sau Bechet .. din est Giurgiu
-- ce trebuie sa am in vedere pentru a avea in BG o calatorie fara evenimente neplacute (aici ma refer la politzai mai nasoi ca aici, ambuscade, hoti, masa, cazare, rute de tranzit)? Eu as dori sa traversez BG intr-o zi, dar mai sti?
-- -- trebuie sa ai in vedere ca este o tara care seamana f. mult cu romania, politzai nasoi ? nu .. sunt exact ca ai nostri doar ca vorbesc o alta limba, ambuscade ? doar daca se toarna vre-un film Laughing , hoti? siguuur nu mai multi dacat in Romania , rute de tranzit ? eu am trecut pe la Bechet - Sofia - Kulata noaptea = 5 ore cu 15 opriri (kids ... pipi) drumurile nu sunt cu nimik mai proaste ca ale noastre doar ca ... noi n-avem autostrazi ca ale lor.
nu vreau sa influentez dar mersul pe zi implica 2 inconveniente: 1. soarele, 2. trafic intens cu masini la fel de proaste ca Dacia si Oltcitu' national.
-- cati kilometrii sunt pana in vama Greceasca, sunt ceva probleme deosebite in vami (RO+BG+GR)?
-- -- Km .. pai de la Bechet la Kulata aprox. 400 depinde de ruta, probleme la vama = 5 eur Laughing si in 5 min esti dincolo.
-- alte sfaturi utile de la experimentatii traseului cam care ar fi?
-- -- asa cum a scris cineva inainte bulgarii anunta radarele cu flash-uri ... mai mult si mai des si mai bine decit soferii autohtoni, eu m-am proptit intr-un asemenea radar "anuntat" cu 61 km/h ! aveau bulgarii o "cutie" pe capota masinii care indica data-ora-viteza ... detectorul era in plus la faza asta ... dar ... nu mi-au facut nimik .. nu mi-au cerut nimik ... am stat oleac de "vorba" si am plecat spre casa ... deci poti intalni si asa ceva ! evident la dus am dat de "ceilalti" care m-au taxat Evil or Very Mad
Pana voi pleca, intentionez pe la sf.lunii iulie 2007 sau septembrie 2007, ramane sa mai vorbim si sa ne mai sfatuim pe aceasta problema! Chiar am un stress legat de calatoria cu masina prin BG!
-- daca poti tine cont de parerea unuia care s-a intors ieri pe acolo din Grecia ... nu-ti fa stres ... nu este nimik inspaimantator pe acolo ... m-am dus pe noapte m-am intors pe noapte NEGLIJAND toate avertismentele care vin din toate partile , ce-i drept n-am oprit sa maninc sau sa dorm, dar am vazut grupuri de romani opriti la diverse popasuri ... pentru 4-6 ore ... poti asculta muzica in propria masina.
Multumiri anticipate! Pe curand!

Bye ! .. calatorie placuta !
  • danielul

  • Mesaje scrise: 108
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2006

  • Mesaj Privat
@DMI


Multumesc mult de sfaturi, indicatii si incurajari! E un pas important pentru mine... parca as fi nora la maritat! Laughing

Lasand gluma la oparte, gasesc f.utile sfaturile date anterior si pentru asta iti multumesc inca odata! Oricum, programare de Grecia mi-am facut pe la sfarsitul lunii August, inceputul lui Septembrie. Pana atunci ramane sa imi mai adun documentatie si experiente impartasite de altii. Cat despre cazare si ora de plecat din RO, ramane sa ma mai hotarasc pana atunci.

Pe curand!
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Cine vrea : 12 iulie pe la Giurgiu, ora 2 maxim 4 !
Cunosc drum si pe unde stau baietii, centura Sofia etc... Ma pricep la masini in caz de ceva...
Prefer grup peste 4-6 masini indiferent de marca, il organizez eu daca voi nu stiti inca, viteza de croaziera functie de zona 50-160, in BG cam 6-7ore.
Merg in Halkidiki, Kassandra, cunosc si centura Thesaloniki+oras
dancuciureanu@yahoo.com
Skip ads

  • <sorin>

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie:
  • Masina: Corsa
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Pe 30 iulie nu trece nimeni BG prin Giurgiu spre Grecia? Are cineva cunostinta daca drumul spre Igoumenitsa a fost inlocuit de autostrada?
  • l_stoian79

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2006

  • Mesaj Privat
http://www.daciaclub.ro/ind...post&p=970533

O informatie de mare folos pentru cei din vestul tarii (si nu numai):

S-au scos vizele pentru serbia, incepand de astazi, 4 iulie 2007.

http://www.evz.ro/article.php?artid=312477

Deasemenea, pentru Macedonia nu este nevoie de viza.

http://www.mae.ro/index.php...idlnk=4&cat=5

Asadar, Timisoara - Katerini - 822km, din care 407 km autostrada (conform viamichelin.com), fara trecere a Dunarii cu bacul.


Informatia am verificat-o personal, am sunat azi la Consulatul Serbiei din Timisoara si mi s-a confirmat ca s-au eliminat vizele.
Drum bun!
  • pufulet

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2006

  • Mesaj Privat
perfect! ajung mai repede in Croatia Smile
  • NATS

  • Mesaje scrise: 203
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2006

  • Mesaj Privat
aTenTie a scris:Eu plec in Grecia pe data de 13.07.2007 in Kassandra.

Daca mai pleaca cineva in acea zi poate ne dam intalnire sa traversam impreuna Bulgaria.


Nu va duceti cu el, ca nu e opelist, are Renault Laguna Evil or Very Mad ! Am glumit, fireste.... Very Happy
Skip ads

  • claudiuflorin

  • Mesaje scrise: 205
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Si eu vreau sa plec la inceputul lui septembrie. mai este cineva disponibil in aceea perioada?
Vreau sa stiu si eu exact ce taxe s emai platesc (drumuri , poduri, desinsectie, vignete, etc,) acum dupa intrarea in CE, cand treci pe la bulcgari respectiv pe la greci?
Multumesc anticipat.
  • andreih

  • Mesaje scrise: 60
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Pe 22 iulie dimineata pleaca cineva spre Grecia (Halkidiki)?
  • viorica.mititelu

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Ilfov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Cine a fost ultima oara in Grecia si dak se cere pasaport...Eu trebuia sa plec cam intr-o luna si as vrea sa ma ajutati cu cateva informatii in ceea ce priveste feribotu de la Igoumenitza,preturi,ore de ambarcare.Va multumesc anticipat !
  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Deja m-am si intors din Halkidiki. Drumul surprinzator de usor si rapid pentru oricine doreste o vacanta in Grecia. Plecat cu greu pe la ora 9.00 din Bucuresti datorita traficului si a bagajelor de incarcat,ajuns la Salonic pe la 18.00. Consum rezonabil de 6,4 l la 100 km. Recunosc ca singura dificultate a fost tranzitarea Sofiei pe centura datorata drumului prost si a traficului.La intoarcere, desi nu aveau motiv, o singura spaga in valoare de 5 eur la militia bulgara, cica pt viteza. Evident bani aruncati in scarba si plictis, undeva aproape de Giurgiu.
Singurele taxe doar la Ro pt pod si la Bg pt drum 5 euro.
  • viorica.mititelu

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Ilfov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2007

  • Mesaj Privat
te rog sa-mi spui dak ai avut nevoie de pasaport..
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Grecii cer pasaport si carte verde.
In curind un post mare cu Iasi-Halkidiki.
  • danielul

  • Mesaje scrise: 108
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Marfa! Abia astept!

Sa inteleg ca te-ai intors cu bine! Ma bucur!

Pe curand!
  • pufulet

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2006

  • Mesaj Privat
de ce pasaport? suntem in UE, e suficient CI
iar de carte verde nu mai este nevoie, dupa 1 august
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR