Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • sorin68_ro

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: ploiesti
  • Masina: Vectra 1998 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Salutare!
am si eu o nedumerire cu opelul vectra care l-am achizitionat; cum verific dak e sarit airbagul de pe volan ca pe calculator apare sarit(pe tester la service) aveti idee ce trebe sa fac sa verific singur va rog? Sad
Skip ads

  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
nu cred ca poti face ceva singur....ori a fost sarit si nu mai ai nimic sub capacul volanului (si e foarte probabil sa ai si limba galbena din suportul centurii sarita), ori ti-a aparut o eroare care numa in service pe calculator cu un program special poate fi remediata
  • john_taff

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 1997 XE16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Vezi ca acelasi lucru l-am patit si eu. Adica prima oara cand l-am pus pe tester mi-au spus ca nu am airbag la sofer! Am demontat volanul si am constatat ca am airbag, iar cand m-am dus din nou la tester mi-au spus ca totul e in regula (adica am toate airbag-urile ok). I-am intrebat ce s-a intamplat si mi-au spus ca probabil probabil nu faceau contact bine (yeah, sure!!).

Uita-te cu atentie la volan, in zona cauciucata unde scrie "AIRBAG" si vezi daca totul e in regula pe acolo (atunci cand "sare" airbag-ul, membrana aia de cauciuc este distrusa). Theparii pun in loc fie kit auto, fie o anvelopa, dar daca te uiti cu atentie se vede.
  • sorin68_ro

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: ploiesti
  • Masina: Vectra 1998 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2006

  • Mesaj Privat
multumesc ptr raspuns; am studiat volanu si e intact nu este nici un fel de urma ca s-a umblat acolo! nu stiu care e buba!
Skip ads

  • kapix

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Cel mai simplu este sa iei jos capacul airbag-ului. Daca airbag-ul este acolo misca putin cablul, poate nu face bine contact. Cel mai adesea insa aceasta eroare apare in momentul in care se pune contactul cu airbag-ul deconectat (de obicei cand se ia jos volanul).
In acest caz, solutia este resetarea calculatorului (la unele masini prin deconectarea bateriei pentru o anumita perioada de timp, la altele doar pe tester).
In ce priveste distrugerea capacului, aceasta este greu de ascuns - atunci cand "sare" airbag-ul acesta se distruge complet. Capacul este facut dintr-o spuma poliuretanica si are o linie de-a lungul careia stratul de spuma este foarte subtire, tocmai pentru a se rupe "controlat". Imi vine greu sa cred ca acest capac se poate lipi ulterior fara a sari in ochi. Mai simplu este sa fie inlocuit cu unul identic la exterior, dar fara airbag.
  • pif

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie: Gaesti/Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Si la mine sta martorul din bord aprins asa am luat-o dar proprietarul a zis ca a umblat el pe la volan ca nu mergea claxonul din partea dreaptã ºi ca de atunci s-a aprins. Maºina nu pare sã fi suferit vreun accident iar capacul volanului pare ok. Ce ar putea fi?
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
@pif- posibil sa fie ce a zis proprietarul...dar in cazul asta treba sa mergi la un service cu computer si program adecvat sa iti stearga eroarea. In momentul de fatza, airbagurile nu sunt functionale daca ramane becul rosu aprins. Tot la computer afli daca e numa eroare sau e sarit airbagul...pret...in functie de zona...la mine a fost 110 ron Sad( numa diagnosticarea si stergerea erorii. Cu deconectarea bateriei nu prea tine, am incercat si eu, dar cica e un computer separat pt airbaguri de ce de injectie (ECU).
  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
si eu am aprins becul din bord iar pe volan nu se cunoaste nimic.
a zis cineva ceva de o limba de la centuri . care este problema ???
este adevarat ca la centura mea este o limba galbena dar habar nu am pt ce este.
cine stie poate dezvolta problema mai mult???
Skip ads

  • pif

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie: Gaesti/Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Chestia cu deconectarea bateriei am incercat si eu si nu a mers. Unii spuneau ca senzorul de airbag este pe undeva pe sub scaunul din dreapta si din cauza ca ai tras scaunul fata/spate sa nu mai faca contact cum trebuie si sa dea eroarea. Insa eu nu am dat de acel contact. O sa ma duc la un service sa-mi stearga eroarea. Multumesc pentru raspuns livcro.
  • eduard33

  • Mesaje scrise: 1,502
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1997 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Deci daca becul ramane aprins, airbag-ul nu mai fct in caz de (Doamne Fereste) accident Sad ...asta nu e bine deloc...poate cineva sa ne dea mai multe detalii despre problema?...unde s-ar afla acel senzor mai exact?...si ce utilitate are acea pastila patrata galbena de la clipsul centurii?...
am incercat si eu faza cu bateria dar nu tine...are calculator separat..asa mi-au spus si mie la diagnoza anul trecut.
  • Ciprian

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Vectra 2003 Y20DHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Salut!
Eu banuiesc ca senzorul de sub scaun este pentru cei care au airbag lateral in scaune. Asa ca daca aveti probleme cu aibag-ul de la sofer nu cautati senzorul sub scaunul din fata!
  • chiciuc

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Craiova
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
senzorul de sub scaun este pentru centuri.
Skip ads

  • pif

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie: Gaesti/Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Si in cazul meu ce e de facut. Findca nu vreau ca în caz de Doamne fereºte sa-mi rup nasul in volan.
  • chiciuc

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Craiova
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
iti pui centura Razz
acum, serios, daca ai luat masina asa, cam trebuie sa o iei la puricat. Vazut in primul codul erorii si apoi mai vedem.
  • pif

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie: Gaesti/Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Adik cum la puricat o caut de purici. Masina nu a fost lovita m-am uitat cu atentie la ea ca ºi pe mine ma obseda lucrul asta este vopseaua originala pe ea. S-au mai uitat ºi niºte biºniþari de maºini la ea ºi ei au zis acelasi lucru. Proprietarul a zis ca a incercat sa faca claxonul din partea dreapta a volanului si ca de atunci nu a mai mers. Deci trebuie o diagnosticare si apoi vad ce si cum.
  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
la unele modele nu merge treaba cu descarcarea condensatorilor.in TIS scrie ca dupa 1995 si 1/2 s-a pus alta unitate mai desteapta(la OMEGA).
sa existe capac de airbag gol pe dinauntru ??? adica sa scrie pe el ca este airbag si sa nu fie? si sa nu sune a gol daca bati in el.
  • Ciprian

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Vectra 2003 Y20DHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Salut!
Intreb si eu ca nu stiu, dar care este treaba cu senzorii de la centuri si ce anume fac ei?Mai spuneti de ceva galben , puteti si explicati si mie mai detailat?
  • chiciuc

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Craiova
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
ai centuri pretensionate, adica in caz de impact te strang pe scaun.
  • Ciprian

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Vectra 2003 Y20DHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Adica are vreun motoras care strange centurile???
Ca si la dacie am centuri pretensionate si nu au senzori.
Scuze daca intrebarea este cam idioata! Chiar nu am idee, macar sa stiu si eu ce am pe masina!
  • JURISTU '

  • Mesaje scrise: 237
  • Locatie: TIMISOARA
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2005

  • Mesaj Privat
In corpul locasului centurii exista o capsa pirotehnica care este comandata de catre compu de airbag.La impact , capsa detoneaza, impinge un piston,si ,in continuare, centura te stringe in scaun (max.7 cm) ca sa limiteze intilnirea ta (sau a pasagerilor )cu airbag-ul.
La unele masini exista si ptr.centurile spate (ex Laguna 2 ).

Explicatia mea este una foarte vaga , dar cauta pe net, ca descrie digital si modul de functionare la impact.

In ce priveste chestia galbena, ea apare daca centura a fost strinsa.Chestia asta se vede si cu ochiul liber, pt. ca atunci cind iti pui centura, constati ca locasul in care infigi centura este mult coborita si bajbai dupa ea.
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR