Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
"...fereasca'te Dumnezeu de omul care a citit o singura carte!" cu citire dupa Casanova

Ca oricare alta religie de orientare crestina si religia neoprotestanta cu toate ramurile ei "nehotarite" isi bazeaza doctrina pe prostia si prosteala publicului tinta. Cu cit publucul vizat este mai ignorant si mai prost cu atit sansele de reusita/convertire/prosteala sint mai mari, profitul realizat de cultul respectiv fiind aproape imediat si direct proportional. Cu cit ai mai multi adepti cu atit influenta ideologica cit si financiara a cultului in societatea respectiva este mai mare. Tocmai de aceea liderii din fruntea cultelor nu doresc unificarea sub un acelasi Dumnezeu. Dece sa renunti la sefie, influienta si nu in ultima instanta la bani ?
Din cele mai vechi timpuri biserica oricare ar fi ea, se pricepe foarte bine sa faca un singur lucru - sa vinda speranta desarta. Zic "sa vinda" pentru ca totul se face pe bani, biserica se descurca cu toate celelate chestiuni de viata, un singur element ai scapa - BANUL! Iata o intreprindere foarte profitabila ce pare sa ramina infailibila si pentru veacurile ce urmeaza.

Sa revenim la pocaiti - asa cum se denumesc ei - pentru ca suna mult mai bine pentru aceste meleaguri decit oricare alta denumire data cultului/cultelor din care fac parte sint o specie aparte. Trecind peste agresivitatea doctrinei de a converti noi adepti ajungem la factorul uman ce practica/propaga ideologia. Daca stam sa ne gindim ca sectele neoprotestante au o istorie mai scurta decit ca a multor echipe de fotbal sau marci de bere, atunci sectantii pocaiti imi par a fi mai mult un club de cordaci superstitiosi vesnic in calduri.
"Pocaitii" par a fi la prima vedere oameni ok, sub aspectul invariabil al omului modest, al baticoasei si al purtatorului de sapca "model Ceausescu", imbracati saracacios cu haine ponosite iti vorbesc respectuos (si aici incepe parsiveala) reamintindu'ti permenent ca ei sint "pocaiti" si cit sint ei de cinstiti, onesti, harnici, modesti,etc... fara argumente desigur.

In realitate lucrurile stau altfel, asazis "pocaitii" de pe la noi nu sint deloc pocaiti avind psihicul fara remuscari, fara compasiune propriu ucigasului in serie.
Pina la acesti sectanti/sectari, nu mi'a fost dat sa vad mai multa fatarnicie, minciuna, perversitate, hotie, rautate chiar agresivitate ca la aceasta tagma/adunatura cu pretentii religioase.
Asemanarea cu tiganii shmenari este izbitoare, nu le place sa munceasca, fura tot ce le pica la indemina, se inmultesc necontrolat ca si sobolanii, ignoranti si prosti, prostcrescuti, nemanierati, mincinosi si perverversi - dupa ce'ti cistiga increderea te fura sau te pacalesc, tupeisti - tupeul fiind dat de apartenenta la "rasa superioara" a sectarilor neoprotestanti pentru care cred ca au intaietate in orice, agresivi atunci cind sint demascati. Saracia si lipsa de educatie din familiile numeroase in care au trait le stimuleaza puternic apetitul pentru bani, avere si dorinta de parvenire prin orice mijloace.
Pentru ca se folosesc in mod pervers de apartenenta la o secta autoproclamat respectabila cred ca sint mai rai chiar decit tiganii. De la tigani stii macar la ce sa te astepti... Hoti sint peste tot pe lumea asta dar fatarnicia si perversitatea fac din acesti sectari-"pocaiti" o specie deosebit de periculoasa.


Luati acest comentariu ca pe o avertizare de viata venita de la un liber-cugetator patit in relatia cu sectantii-"pocaiti".
Skip ads

  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Pai spune-ne si noua ce ai patit..Ca ne-ai facut curiosi..Sau cel putin pe mine.Partea cu religiile ciudate care au trecere la prostime o stiu si eu,dar mai mult n-am fost curios.Ce stiu despre pocaiti e ca aveam unii prin Drumul taberei,pe unde am stat,si venea una (gravida)prin parc cu copii (restul)in numar de 9 (noua) Shocked
Cred ca vroia sa aduca la indeplinire bancul ala cu echipa de fotbal...
Cei mai enervanti mi s-au parut pe departe insa pastorii lor,pe care eram nevoit sa-i ascult cand mergeam prin tara,si radioul meu (fara antena)nu prindea nimic altceva,prin zona valea Oltului-Sibiu.
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
...sint prea multe de povestit, chestii mai mult sau mai putin marunte, enervante si sicaitoare generate de viata zilnica.
Un mic exemplu,vecinii mei... pina anul trecut cam din doua in doua zile dimineata aparea cite o raba sau pe ce mai era trimis asta ca sofer si fura/descarca 1-2canistre de motorina, la mine sau pe la altii prin poarta. Se miscau repede ca nu reuseam sa dau de ei in timpul faptei si imi lasau cite o balta mare de motorina in fata casei. Nu mai vorbesc de miros si grija de a nu lua pe picioare in casa motorina si mizeria lasata de ei... Cea mai tare faza a fost cind au venit cu o masina mare si au descarcat direct in curte 40 de bidoane cu motorina. Pina nu m'am certat cu ei si am chemat politia nu s'au linistit... la politisti le'au zis ca: "are masina pierderi..." Laughing Altfel sint niste sfinti canonizati dar inca in viata.
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
In fiecare religie, sunt oameni si oameni si nu trebuie judecati toti adeptii unui cult dupa catva care s-au "convertit" doar pentru ca au sesizat oportunitatea de a face ceva lei. Eu, in cei catva ani de cand sunt ardelean, am invatat ca apartenenta etnica si religioasa sunt subiecte sensibile, pe care este bine sa nu le atingi.
Skip ads

  • dstefan

  • Mesaje scrise: 410
  • Locatie: Satu Mare
  • Masina: Zafira 2007 z16xe1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Ai dreptate @Gabi.B.HD. Sunt oameni si "oameni", indiferent de comunitatea sau grupul din care fac parte (fie el religios, etnic, politic etc.). De exemplu eu m-am judecat cu un preot ortodox aproape trei ani pentru ca a vandut (la propriu) mormantul bunicilor mei, cu bunici cu tot. Toata lumea din jurul meu (mai putin presa, care m-a sustinut) zicea sa nu intru in proces cu biserica, ca e ca o putere in stat, ca sigur voi pierde etc. Dar Dumnezeu a tinut cu noi si am castigat procesul (si recursul), iar bunicii cred ca si-au gasit in sfarsit odihna si "dorm" linistiti. Nu am avut nici o pretentie materiala, doar sa primeasca familia mea mormantul inapoi in starea lui initiala si sa mi se achite cheltuielile ce le-am avut cu judecata. Dar banul e ochiul dracului (chiar si pentru preoti!). Iar biserica ramane institutia cu cea mai mare putere de manipulare a oamenilor.
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
O singura idee buna a avut si barbosul ala de Marx..."opiumul boborului"...
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
dstefan a scris:Ai dreptate @Gabi.B.HD. Sunt oameni si "oameni", indiferent de comunitatea sau grupul din care fac parte (fie el religios, etnic, politic etc.).


De acord cu tine pina la un punct, "pocaitii"-penticostali fac mereu parada de apartenenta lor religioasa mai ales atunci cind au interes sa'ti vinda o casa, o masina, afacere, etc. Cei mai multi lasa garda jos avind impresia ca au de'a face cu oameni superseriosi si o iau in freza. Stau de 4ani pe o strada cu multi pocaiti si n'a fost nici unul din ei care sa uite sa se dea in barci pe tema asta... asa ca pot sa zic ca esantionul este cel putin reprezentativ.
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Han ha, la mine veneau la usa sambata de sambata "martorii" sa imi vorbeasca ba de una, ba de alta... ce cred despre cruzimea fata de animalele abuzate, orice, numai religie nu...
I-am lasat sa fiarba in suc propriu circa 6 luni, mi-au dat ziare, reviste (pubelizate instantaneu) dupa care le-am spus ca sunt turc musulman si ca nu am voie sa ma convertesc... Wink
Skip ads

  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Mie imi placea sa vorbesc cu ei, era destul de amuzant sa vad cum incearca sa ma convinga ca religia mea e gresita/incompleta si ca a lor este mai buna. Bine, nu le spuneam ca sunt ateu, s-ar fi stricat tot farmecul. Stiu, o sa fiu injurat/compatimit si aici ca sunt ateu, dar nici nu ma astept la altceva de la un popor superstitios cum e cel roman.
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Dodo, studiaza diferenta intre ateu si liber cugetator. S'ar putea sa descoperi ca te incadrezi in adoua categorie.
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Corect, my bad. Oricum, pentru ei e tot aia Smile
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Dodo_13, nu ai trecut prin casatorie? Nici prin botez? La moarte te vor duce la crematoriu? ... Cred ca @Iso a subliniat mai bine.

La mine in zona(adica la tara mea) avem si ceva penticostali si adventisti. Sunt minoritari si fac parte in general din comunitatea minoritara. Credinta la ei este mai speciala decat a mjoritatii ortoxe. Adica ei se duc duminica, respectiv sambata, in mod constant la adunarile lor. Nu au obiceiuri deplasate, iar costul credintei lor este mult mai mic decat al credintei mele.
La ei botezul se face la adunare fara cheltuieli mari, doar o cantare si o gogoasa. La mine botezul se face cu popa, la biserica, cu lumanari, cu dascali, cu lume multa, cu tinuta deosebita, lautari, tot tacamul. Cam la fel si casatoria si moartea.
Daca stam sa analizam, vedem destui preoti cu situatie peste medie, in schimb, pastori .... nu prea. In concluzie Ortodoxia este o religie cam scumpa.

Fiind ortodox, logic ca nu agreez alte religii, niciodata nu am stat sa-mi pun intrebari ”de ce”. Insa in practica ma bucur ca exista aceste religii, majoritatea ”minoritara” de la mine din zona are ocupatie. Dar tot puturosi raman. Totusi, nu se mai concentreaza pe furt si alte asemenea.
Skip ads

  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Am trecut prin toate, evident, dar din motive sociale. Mi-am rezervat dreptul sa nu pup nimic in timp ce am facut toate astea. Si nu mi se pare deloc logic sa nu agreezi si alte religii. Dupa cate stiu eu, Iisus nu a vorbit niciodata despre alte religii (am citit Biblia), ba chiar mai mult, a spus ca toti suntem copiii lui. Nu a vorbit nici de biserica, nici de catolicism, nici de ortodoxism,...
  • bica77

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Constanta
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2009

  • Mesaj Privat
e firesc sa fie preotii peste medie ...material fata de conducatorii celorlalte culte, totusi suntem o tara majoritar ortodoxa si implicit cu credinciosi mult mai multi decat ceilalti, ce ar fi fost sa fim o tara majoritar protestanta sau aglicana etc,in al doilea rand nici un preot cand depune juramantul de preotie nu spune ca alege sa fie sarac, nu i se impune de nimeni , deci trebuie sa facem diferenta intre calugarie unde intr-adevar se depune votul saraciei si misiunea de a fi preot ,pe de alta parte nu sunt deacord cu preotii care cer bani ptr servicii ,ca ii da omul e ok dar ca sa impui un pret ptr slujba este imoral, in final as dorii sa prezint o concluzie referitor la ce s-a scris pe problema asta ;celor care spun ca nu exista dumnezeu ii indemn la o mai serioasa cugetare ,celor care pun pe picior de egalitate toate cultele le dau un exemplu oarecum legat de site-un nostru, daca te duci la n mecanici auto cu o problema la masina ta doar cativa daca nu unul priceput te lamureste ce si cum trebuie sa faci ptr a repara masina , cu toate ca teoretic toti se pricep dar nu toti pot s-o repare, asa si cu aceste culte toti se pricep la interpretari ale scripturii dar nu toti pot calauzii omul pe drumul cel drept; nu doresc a intra in polemica cu cineva fiecare are libertatea de a crede ce vrea dar daca facem lucrul acesta sa fim responsabili si constienti; numai bine tuturor


Ultima modificare facuta de bica77 la Lun 26 Apr, 2010 1:07 pm
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Ortodox, musulman, budist, liber cugetator sau ateu, toti practicam intr-un fel sau altul anumite ritualuiri corespunzatoare uneia din aceste religii! Botezuri, nunti, inmormantari, sarbatori, etc.... De exemplu la noi religia ortodoxa, crestinismul in speta, este perpetuat si nu ales in mod liber de catre individ! La varsta cand nu poti decide, nu poti lua o hotarare personala....deviii crestin prin botez! Si asa de sute sau mii de ani se perpetueaza o religie! Important este sa fim concilianti si sa nu aruncam cu noroi in alte crezuri...ca nu o religie il face pe individ mai destept sau mai prost, mai muncitor sau mai lenes...nici eu nu ma pot "impaca" cu multe chestii in domeniul religios, dar trec aproape tacit peste ele, preferand sa nu dau interes asa de mare! Ma intrebam ce religie aveau inaintasii nostrii decoperiti cu carbon 14 ca ar fi trait cu 18-23000 de ani in urma, cand se stie clar ca cel putin ortodoxia, crestinismul in speta, se propovaduieste raportat la cei doar 2000 de ani I.D.H.....sunt multe intrebari fara raspuns si de aici apare si idea ca absolut toate religiile pot fi si prosteli pe fata! Dar este totusi bine sa se creada in ceva....macar in forta nemarginita a Naturii si a Universului, fara a personifica in vreun fel aceasta credinta!
  • tm61cmc

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2009

  • Mesaj Privat
desi nu imi place sa ma bag in astfel de discutii,de data asta o fac.Si doar pt a aminti 2 pasaje mentionate in Biblie. Ioan 13:34,35: "Vã dau o poruncã nouã: sã vã iubiþi unii pe alþii; aºa cum v-am iubit eu, aºa sã vã iubiþi ºi voi unii pe alþii. 35 Prin aceasta vor ºti toþi cã sunteþi discipolii mei: dacã aveþi iubire între voi" Vrei sa sti care religie e adevarata? se poate observa cu ochiul liber dupa faptele ei,daca respecta aceasta porunca sau nu. Si cum e iubirea? 1Corinteni 13:4-7 : "4 Iubirea este îndelung rãbdãtoare ºi bunã. Iubirea nu este geloasã, nu se laudã, nu se îngâmfã, 5 nu se comportã necuviincios, nu îºi cautã propriile interese, nu se iritã. Nu þine cont de rãul suferit. 6 Nu se bucurã de nedreptate, ci se bucurã cu adevãrul. 7 Îndurã totul, crede totul, sperã totul, suportã totul." ......si daca e falsa oricum nu are valoare!
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
...ce bine'ar fi fost daca n'ar fi existat nici'o religie, cult, sau orice alta forma de proslavire a supranaturalului dar ar fi existat in aceeasi masura dorinta arzatoare de a intelege natura in mecanismele ei cele mai subtile... am fi ajuns departe printre stele si cel mai important am fi ramas demni in fata inevitabilului.
Cite conflicte n'ar fi existat daca religiile n'ar fi existat?

Dar e mai simplu sa spui: "...pentru ca asa a vrut D'zeu..." decit sa cauti mecanismul ce a produs intimplarea. E mai simplu sa te resemnezi neputincios si sa'ti pierzi timpul pretios imbuibindu'te cu povesti fara sens care'ti motiveaza neputinta decit sa pui osu' la treaba. Dar munca e cu munca fie ea intelectuala sau fizica si e grea, vrajeala e cu datu' din gura si e muuuult mai simplu si mai profitabil pentru unii. Cit timp vom mai continua sa ne mintim atit de adinc in intimitatea noastra?
  • bx3m

  • Mesaje scrise: 870
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Nici mie nu imi place sa intru intr-o astfel de discutie, dar vreau doar sa spun despre mine : nu imi place sa fiu judecat, deci incerc sa nu judec pe nimeni, mai ales dupa credinta fiecaruia, nu sunt un tip religios si incerc sa imi tin mintea deschisa la ORICE posibilitate, chiar si la aceea ca toti suntem pe calea gresita si ca de fapt mahomedanii detin cheia credintei drepte ... rugamintea mea : nu judecati, veti fi si voi judecati la randul vostru, deschideti bine ochii si mintea si incercati sa faceti un exercitiu - treceti prin filtrul gandirii voastre orice auziti despre religie, dar numai dupa ce va documentati din mai multe surse, incercati sa faceti o mica istorie a religiei si vorbim/dezbatem/discutam apoi Wink
  • tm61cmc

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2009

  • Mesaj Privat
cat despre atrocitatile comise de marile religii ale lumii....toate in numele Biblie si a lui Dumnezeu ai cea mai mare dreptate....Dar si eu pot sa zic ca in numele tau fac dreptate si omor pe nush cine....fara ca tu macar sa ai idee de prostia din capul meu....Asa si ipocritii conducatori religiosi au adus asupra Bibliei si al lui Dumnezeu o pata,dezonoare si mizerie...care pur si simplu e absolut respingatoare pt orice om ca si tine care judeca...dar te rog judeca pe cei care au facut acestea nu Biblia si nu pe Dumnezeu....Gandeste si judeca pana la capat....Mohandas Ghandi a spus ca total deacord cu princiipile Biblie dar nu cu cei care se numesc crestini dar nu respecta nici un cuvant din ea.....Iubirea crestina nu inseamna sa omori oameni in razboie....pe care tu ii consideri pagani....si muuulte altele!
  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Dumnezeu e unul sigur, fiecare din noi cred ca simtim asta. Credinta e una, religia e altceva. Cati "pagani" au fost omorati in cruciade numai ptr ca nu erau crestini? Cati oameni a ars pe rug biserica catolica? In cate locuri din lume nu se impune cu forta o religie? Masacre in Sierra Leone si Rwanda...in Iraq, India, ptr ce? Pe mine ma lasa rece religiile, ptr mine toti oamenii sunt la fel ! Nu conteaza ca unul se roaga la Allah, Isus, Buddha sau cine stie ce zeu . Cele mai multe crime, cele mai multe razboaie din cauza religiei se intampla .
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR