Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • 26mad

  • Mesaje scrise: 453
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Salut.
Deschid acest topic pentru a schimba pareri/opinii referitor la arme de foc utilizate pentru autoaparare pe care le detinem, le-am utilizat, le dorim. De asemenea, doresc sa deschid separat si un topic destinat atat armelor de foc utilizate la vanatoare cat si parerilor referitor la locuri bune pentru vanat, asociatii etc.
Ceea ce mi-a atras atentia este un pistol mai deosebit, un CZ 75 B, pistol cu glont, doua calibre. (9x19mm+ 22Lr) Are doua culate+2 tevi+2incarcatoare.Este un set complet in cutie. Pt cal.9x19 capacitatea este de 16+1 cartuse, iar pt.22 este de 10.
Ce parere aveti de CZ? are vreu coleg de pe forum?
Skip ads

  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
din cate imi aduc aminte, iti trebuie permis de port-arma ... si fiind si cu glont, nu cred ca toata lumea il poate obtine ... ce-i drept, acum vreo 6-7 ani l-am avut si eu, dar luat prin firma de paza si doar pe baza livretului militar si fisei medicale.
si daca nu ma insel, mai nou au modificat (sau vor sa modifice) conditiile de acordare a permisului de port-arma (letala si ne-letala) ...
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Armele de apãrare ºi pazã pot fi procurate numai de cãtre urmãtoarele categorii de persoane:

*demnitarii, magistraþii, diplomaþii, militarii ºi poliþiºtii;
*persoanele care îndeplinesc o funcþie ce implicã exerciþiul autoritãþii publice, pe perioada în care au aceastã calitate;
*persoanele incluse în programe de protecþie a martorilor, pe perioada în care au aceastã calitate.


Arma la care faci referire intra strict in aceasta categorie!
  • 26mad

  • Mesaje scrise: 453
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2008

  • Mesaj Privat
acest topic este dedicat numai armelor letale cu glont. numai despre aceste arme doresc sa vorbim aici.
Skip ads

  • ZouZou

  • Mesaje scrise: 715
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2007

  • Mesaj Privat
pai atunci oare cati dintre noi isi permit asa ceva ? si nu vorbesc de bani, ci de autorizatie. cred ca p sa obtii rezultate mai bune pe un forum de specialitate Smile
  • mihdoi

  • Mesaje scrise: 726
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Meriva 2006 Z16XEP 77kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2006

  • Mesaj Privat
ZouZou a scris:pai atunci oare cati dintre noi isi permit asa ceva ? si nu vorbesc de bani, ci de autorizatie...

Pai bine bre (vorba unui clasic in viata pe care nu l-am mai "vazut" in ultima vreme pe forum), vrei sa zici ca noi nu suntem intregi la minte Wink Laughing ?
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
26mad a scris:acest topic este dedicat numai armelor letale cu glont. numai despre aceste arme doresc sa vorbim aici.

Toate reglementarile in vigoare sunt in acest link!
Regimul armelor in Romania!
Am scris mai sus cine poate detine legal o asemenea arma letala cu glont !
  • 26mad

  • Mesaje scrise: 453
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2008

  • Mesaj Privat
acest topic este deschis cu scopul informarii atat asupra reglementarilor in vigoare cat si a modelelor disponibile pe piata.
Skip ads

  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
In practica armele cu glont sunt folosite de angajatii MAI sau alte persoane desemnate sa pazeasca / apere un obiectiv. Mai exact, pentru personele neimplicate in activitatile MAI, daca esti paznic la Posta, arma doarme la seful de post.
Ca mai sunt golani de la nuj ce firma de paza de au arma acasa, prin tot felul de artificii, acea arma nu este considerata de foc(cu glont). Oricum in general astfel de arme sunt cele cu aer comprimat care se vand la liber, doar cu prezentarea buletinului si persoana sa fie majora.
De asemenea, chiar si armele de vanatoare au un regim special ce implica spatii speciale de depozitare.
Din ce retin, toate armele de foc necesita un cazier imaculat, testare psihologica la zi si stagiul militar satisfacut. Nu stiu exact cat de important mai e stagiul militare acum, dar si inainte mai exista artificii daca nu aveai armata facuta. Probabil acum e mai simplu.

Recent vazusem prin niste ziare locale anunturi prin care diferite persoaner vind arme de vanatoare IJ sau Browning. Probabil fosti vanatori. Ma gandeam sa ma fac vanator Very Happy . Problema in mare nu o reprezinta costul de achizitie al armei, ci actele.
  • daniel_aoe

  • Mesaje scrise: 650
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
1. Am trecut printr-o situatie foarte neplacuta. Socrul meu a decedat acum 2 ani, infarct. Dupa toate cele lumesti care se fac, la strangerea lucrurilor care au ramas dupa el, am gasit un set ce continea pistol cu glont marca Glock - cred ca asa se scrie - incarcator plin + 6 cartuse. Socrul meu a lucrat in politie, a iesit la pensie cu grad de colonel si avea o mica firma de paza si protectie, dar nu a spus nimanui ca detine arma letala. M-am dus sa predau arma la politia capitalei cu certificatul de deces si idiotii de la poarta nu stiau ce sa faca. Cica daca arma nu este a mea, nu pot dovedi cu permisul de port arma, nu pot sa o predau. Am scos pistolul din cutiuta lui, le-am aratat incarctorul plin, l-am bagat, am armat, am eliberat piedica de siguranta, l-am lasat pe ghiseu si am plecat. Dupa 30 min am predat arma unui comisar care cat ma servea cu o cafea a gasit arma in evidenta lor. Din pacate, nu este o poveste, la 10 zile dupa ce moare un om drag, dupa tot ce inseamna inmormantarea, actele de deces, am dat si peste niste incapabili.
2. Am incercat sa iau si eu arma de vanatoare.
- Pe langa pretul prohibitiv, o arma buna cu 2 tevi - una lisa si alta pt glont trece lejer de 2.000 EUR, peste care sa zicem ca trecem, trebuie sa fii inscris intr-o asociatie de vanatoare, la care se spune ca trebuie sa participi activ pana te recomanda (cu 500 EUR te recomanda imediat).
- Mai este problema depozitarii, socrul meu tinea pistolul in biblioteca in spatele cartilor, cu arma de vanatoare este mult mai greu.
- Ce vanezi? Crede cineva ca pui sculele in masina si dai ca la peste de pe mal?
3. Arma letala. Fereasca Dumnezeu. Sunt destule metode sa linistesti un adversar, nu trebuie sa-i zbori creierii sa planga mama/sotia/copii pe la poarta puscariei
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Un vanator autorizat nu poate detine decat armamentul specific, pusca lisa (cu alice), pusca cu glont si luneta...in nici un caz pistol cu glont! Sa va spun o intamplare reala...Un amic de-al meu ducandu-se sa arunce la o groapa mai mare de gunoi niste resturi stranse prin curte, gaseste acolo o cutie cu munitie desigilata si in ea 14 gloante calibrul 7,62, noi noute! Merge omul imediat la politie, explica conjunctura, incearca sa predea acele gloante si invariabil vine intrebarea din partea capcaunilor in uniforma....Dar arma unde o tii? Si da-i cu declaratii, perchezitii imobiliare acasa si la rudele de gradul I...ce mai...ca-n filmele cu nebuni...masini cu girofaruri, trupe de mascati....ca intr-un final ce credeti? Dupa o minutioasa ancheta se concluzioneaza ca la o curatenie recenta din sediul postului de politie, tocmai militienii aruncase la gunoi acele gloante! Toate aceste chestii s-au intamplat in anul 2004, intr-o comuna prahoveana....
  • 26mad

  • Mesaje scrise: 453
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2008

  • Mesaj Privat
asta a fost tare:) pare desprinsa din filmele cu prosti:))
Ma gandesc ca in viata de zi cu zi ai nevoie de un pistol si nu de un revolver, de un calibru f comun(pret mic al munitiei, de exemplu 9mm). Ma gandesc ca nu trebuie sa fie de precizie ci de viteza deoarece tragi in adversar de la cativa metrii si nu increci sa il nimeresti in timp ce fuge, la 20-40m.
mi-a atras atentia un s&w mp9... dupa cum se observa nu are siguranta pe tragaci etc... este de viteza, dupa ceas intr-o secunda il scoti, armezi si tragi 2 focuri...

http://www.youtube.com/watch?v=-mdnOQH2rrA

iar pentru sufletelul nostru, ceva mai deosebit, cum s-ar spune.. doar pentru weekend:), merge perfect urmatorul(mare grija la munitie, se procura fff greu, numai la comanda, iar un singur cartus costa 3 euro..... am vrut de curand sa il iau si m-am razgandit momentan)
http://www.youtube.com/watch?v=4EoJowwbhu8
asta da revolcer... are teava mai degraba de tanc:

savurati cele 2 prezentari si sper cat de curand sa vad un revover ca acesta la un membru opel
Skip ads

  • 26mad

  • Mesaje scrise: 453
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2008

  • Mesaj Privat
o mica completare.....
priviti in acest filmulet ce recul are 500sw..... va garantez ca dupa 10-20 de glante nu va mai simtiti incheietura... nu vreau sa intru in detalii ce forta de impact are:)
http://www.youtube.com/watc...p;feature=related
  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
A-ti vazut multe filme si nu a-ti tras cu arme reale,eu va zic ca ptr un muritor de rind e bun un GLOCK si costa si putin 3100 lei iar munitia 1,5 lei dar cel ce il are trebuie sa fie ,,sanatos la cap,, nu sa mearga la doctor sa dea spaga si sa primeasca dreptul de a purta si de a folosi o arma cu glont sau mai rau sa mearga si sa cumpere arme la negru din fosta Yugoslavie sau fosta URSS si sa doarma cu ea in casa aruncata pe unde o fi . Cool
  • 26mad

  • Mesaje scrise: 453
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2008

  • Mesaj Privat
1. despre cine afirmi 'ati vazut'?
2. de unde stii cat de bun este un glock? ai vazut vreunul care sa fi tras saptamanal cateva sute de cartuse?
3. toate armele s-au ieftinit...asa ca la 3100ron iei o arma chiar buna
4. sunt de acord cu faptul ca cei care detin o arma ar tb sa o detina legal si sunt de acord cu marirea pedepsei pentru port ilegal de arma
5. sincer chiar nu stiu ce doctor da adeverinta unei persoane cu pb psihice pentru a purta arma...eu unul nu cred ca se va intampla asa ceva
6. totul tine de autocontrol

7. in principiu as dori si sper ca aici sa se discute despre diferite modele, argumentat cu specificatii si teste reale... si nu doar asa ca ar tb bla bla..... buni de gura suntem toti, mai greu este sa cladim o discutie serioasa, matura si argumentata.

multumesc pentru parerea expusa si sper sa reluam discutia in sensul in care a fost creat acest topic
  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
e uite spre mirarea ta stiu cit de bun e un GLOCK sau un STEIR sau un butucanos rusesc de STECIKIN iar cei care au vazut filme sunt cei care posteaza ei filmulete de pe net despre o arma pe care nu au vazut-o in realitate si care cred ca americanii fac cele mai bune arme ,cu toate ca trupele NATO au totusi GLOCK
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
@26mad
5. sincer chiar nu stiu ce doctor da adeverinta unei persoane cu pb psihice pentru a purta arma...
Acelasi care ii da si acceptul sa detina permis auto! Smile Sa fim seriosi....in Romanica orice se poate rezolva!
  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
poti sa fii analfabet ,daca ai bani ,poti sa fii cine vrei si sa iti iei ce vrei mai ales la noi la ,,romanika,, ca sa il citez pe D_M_G,iar in legatura cu armele sunt foarte bune dar sa stii foarte bine legea ca e asa facuta legea asta 17 incit limita de la legal la ilegal este mai subtire decit firul de ata ,este foarte prost facuta si gindita,dar din punctul meu de vedere ca singurele arme de foc ptr autoaparare( mai putin persoanele specificate clar in lege) sunt pistoalele cu gaze sau cel mult cu bila de cauciuc Shocked
  • 26mad

  • Mesaje scrise: 453
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2008

  • Mesaj Privat
tase a scris:e uite spre mirarea ta stiu cit de bun e un GLOCK sau un STEIR sau un butucanos rusesc de STECIKIN iar cei care au vazut filme sunt cei care posteaza ei filmulete de pe net despre o arma pe care nu au vazut-o in realitate si care cred ca americanii fac cele mai bune arme ,cu toate ca trupele NATO au totusi GLOCK


steyr este un pistol bun iar daca te uiti atent la mp9 vei constata multe asemanari intre cele doua. cat despre cele mai bune pistoale cat de cat la un pret accesibil, as merge pe un HK cu toate ca este dublu la pret fata de glock.
  • 26mad

  • Mesaje scrise: 453
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2008

  • Mesaj Privat
D_M_G a scris:@26mad
5. sincer chiar nu stiu ce doctor da adeverinta unei persoane cu pb psihice pentru a purta arma...
Acelasi care ii da si acceptul sa detina permis auto! Smile Sa fim seriosi....in Romanica orice se poate rezolva!


cu tot respectul pentru tine, este mare diferenta intre pistol si auto.... stiu ca poti omora si cu auto, dar totsi tind sa cred ca
1. auto e mai putin periculos
2. probabil sunt ffff putine persoane care detin o arma si au pb psihice.... eu unul cred ca e vb de autocontrol
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR