Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • guty gut

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 T98/MONOCAB/CNG GK11
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Smile am un opel zafira,benz.si gaz.CNG i-am schimbat plamanu,si tot nu merge cum trebuie,se cam balbaie,nu sta cum trebuie la relanti
Skip ads

  • Radovan_eu

  • Mesaje scrise: 1,311
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2008

  • Mesaj Privat
da mai multe informatii. pe benzina merge bine, instalatia de gpl este secventiala sau normala?
  • paulista

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Fa-i un transplant de inima, poate-i trce... Mr. Green
  • guty gut

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 T98/MONOCAB/CNG GK11
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Radovan_eu a scris:da mai multe informatii. pe benzina merge bine, instalatia de gpl este secventiala sau normala?

Skip ads

  • guty gut

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 T98/MONOCAB/CNG GK11
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2010

  • Mesaj Privat
:hock: de ce pe benzina nu are nimic si pe gaz se aprinde martoru masina cu cheia pe ea poti sa-mi spui ,nu stiu cum e,secv.sau norm.cum ar trebui sa fie.multumesc anticipat
  • Radovan_eu

  • Mesaje scrise: 1,311
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2008

  • Mesaj Privat
sigur ar trebui sa ai instalatie secventiala (adica cate o electrovalva(injector)pe fiecare cilindru) comandata de un calculator independent de cel al masinii. martorul se aprinde dupa parerea mea deoarece nu este reglat corect amestecul de gaz+aer. ar trebui sa schimbi filtrul de aer si bujiile daca nu ai facut-o demult deoarece gazul necesita o functionare foarte buna a motorului, cauta un service gpl unde sa-ti regleze instalatia deoarece daca este cum ar trebui sa fie, adica secventiala, aceasta se regleaza doar cu ajutorul unui laptop conectat la calculatorul gpl al masinii.
  • guty gut

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 T98/MONOCAB/CNG GK11
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2010

  • Mesaj Privat
nu,cred ca este secventiala pt.ca se regleaza din plaminu are un buton negru de plastic de acolo am vazut ca incerca sa m-oregleze,am fost la un service pe la piata galati spre spitalul colentina tot ei mi-au schimbat si plaminu,are si o electrovalva,la care i-a schimbat un filtru ,i-am schimbat si bujiile am dat pe bujii o gramada de bani ,doua milioane de lei sunt foarte scumpe
  • Ctl.madeinheaven

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie: Constanta
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2009

  • Mesaj Privat
incearca sa cauti alt service gpl. eu pe bujii bosh recomandate pentru gpl am dat 50 de lei,daca nu ai mixer la gpl incearca sa-i faci o improvizatie ,gpl-ul nu are nevoie de foarte mult aer ,scoate furtunul care duce de afara catre filtrul de aer si obtureaza cu ceva cam 50 % din gaura de la filtrul de aer ,e de efect.
Dar daca motorul nu functioneaza in parametrii normali pe benzina fii sigur ca nici pe gaz nu va functiona corect.
  • guty gut

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 T98/MONOCAB/CNG GK11
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2010

  • Mesaj Privat
am rezolvat era de la aer,am obturat furtunu care duce afara dar nu de tot si acum merge mai bine dar tot imi mai apare martoru cu cheia mecanicul de la gpl a zis ca asa se aprinde ca e vorba de amestec
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
O instalatie reglata corect nu ar trebui sa iti aprinda check engine in nici o conditie. Sincer nu stiu ce cauta pe masina ta o instalatie care nu e secventiala. Wink
  • guty gut

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 T98/MONOCAB/CNG GK11
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2010

  • Mesaj Privat
instalatia este clasica asa am cumparat masina,mi sa spus ca a fost montata de fabrica masina e din 2002
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR