Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • xliviux

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2006 1.4
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Pachetul "Drumuri Grele" include:
- scut motor;
- garda la sol marita.

Intrebarile sunt:
(pentru Astra Classic 1.4 Twinport, 5 usi)

- care este garda la sol standard?
- cu cat este marita garda la sol, corespunzator optiunii "Drumuri Grele"?
- unde (in ce puncte) se masoara garda la sol?
Skip ads

  • ovidelu

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Garda la sol creste cu 15 mm. Asa mia-au spus la Di-Bas.

Banuiesc ca garda la sol se masoara in punctele cele mai joase ale caroseriei. Cred ca partea dinspre roata fata a pragului este unul din ele. Parerea mea Very Happy .

Oricum garda la sol standard la Astra G nu e chiar asa mica. Nu se compara cu a Loganului, dar daca nu mergi cu masina pe santier si nu te cocoti pe toate bordurile nu cred ca apar probleme.

Si pe mine m-ar tenta scutul de motor, care am inteles ca ar costa la dealer cca 100 euro.
  • parabellum

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2006

  • Mesaj Privat
e 40 eur ca optiune (asta daca nu ti-ai comandat masina deja)
  • AcidMan

  • Mesaje scrise: 642
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
se poate cumpara si din alta parte? nu dau 100e pe el...
Skip ads

  • ovidelu

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Nici mie nu-mi vine sa dau 100 Euro pe o bucata de tabla profilata, dar cand vad cata mizerie ajunge in compartimentul motorului...
Si mi s-a mai intamplat ceva care m-a pus putin pe ganduri: Am intrat intr-o balta cu ceva viteza si imediat am simtit o smucitura (ca la Dacie, cand ai gunoi in benzina Smile , sunt familiarizat cu fenomenul). Ulterior, totul a fost ok. Probabil ca a ajuns ceva apa pe unde nu trebuia.
  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
S-a mai discutat subiectul. Eu am montat astfel de scut si cred ca a facut toti banii.
L-am cumparat de la- Promotor International 021 2526005/2527688 cu 257,00 RON. Montajul depinde de preferinte. Este important sa se comande si piulitele speciale de prindere in lonjeroane sau poate le gasesti la service ramase de la alte montaje...

ESTE EXTREM DE FOLOSITOR! in relatia conducator auto si drumuriile patriei.
  • AcidMan

  • Mesaje scrise: 642
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
monteaza si ei acolo?
cat face montajul? merci
  • RSK

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Sa nu iti comanzi cu pachet de drumuri grele!!!Am facut si eu gresala asta si pe langa scut a venit mult mai inaltata fata de o astra classic normala.Mai bine o iei fara si iti pui tu un scut de tabla ceva...
Skip ads

  • pufulet

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2006

  • Mesaj Privat
eu am comandat pachetul de drumuri grele si sunt multumit de inaltimea masinii..Smile
nu tineam sa fie prea sportiva
  • Mandula

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Cand am luat-o eu (august 2005), pe lista de optionale nu se gasea "pachetul drumuri grele", ci doar "scut" care facea cca 35 E cip. L-am luat, e metalic, pus probabil in fabrica (desi nu sunt chiar sigur de asta, in contextul livrarii extrem de anevoioase), si nu pot sa zic ca mi-a folosit in mod deosebit. A generat poate doar un anumit grad de confort psihic ...

Inteleg ca acum, o data cu montarea scutului, se si inalta masina. Cu cat ? Si cu ce efecte in privinta tinutei de drum, a manevrabilitatii si a stabilitatii in viraje ? Ce garda la sol are masina echipata cu pachetul asta ? Si, bottom line, merita sau nu ?
  • l_stoian79

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2006

  • Mesaj Privat
si eu am comandat "scut". sincer nu stiu daca e mai inaltata masina sau nu. un lucru e sigur, pe mine m-a ajutat de vre 5-6 ori cand l-am frecat putin pe jos. daca stii ca vei face exclusiv drumuri prin oras sau sosele nu merita (eventual doar in ideea sa nu iti stropesti motorul), daca in schimb esti amator de drumuri la munte/ski/alte locatii mai mult sau mai putin "off-road" face toti banii.
in TM era 35 E +TVA daca il comandai din fabrica, sau 73 E +TVA daca voiai sa-l montezi ulterior. sincer nu stiu nimic legat de garda la sol.
  • andrei006

  • Mesaje scrise: 897
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2006

  • Mesaj Privat
eu l-am luat dupa ce a venit masina cu 100 euro. pot sa zic ca este super folositor. astra g ... parerea mea e ca are o garda destul de joasa in comparatie cu megane', octavia si sa nu mai zic de logan. poate e doar la mine, dar de mai multe ori cand am coboratmasina de pe o bordura s-a auzit hrajonitul de scut.
Skip ads

  • idiceanu

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: timisoara cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2005

  • Mesaj Privat
in TM la reprezentanta in 3.600.000 e devizul pt scut corsa, cu manopera si suruburi originale , pt astra cred ca e cam in acelasi pret

scutul merita ca bani ca e totusi o tabla de 3 mm profilata si cu aerisiri si treceri. Eu zic ca e destul de solid...
  • bogdanbratescu

  • Mesaje scrise: 410
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2005

  • Mesaj Privat
e de bine . Daca nu ai dat comanda ptr. masina pune pachetul ca merita
  • litza

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Aug 2005

  • Mesaj Privat

in TM era 35 E +TVA daca il comandai din fabrica, sau 73 E +TVA daca voiai sa-l montezi ulterior. sincer nu stiu nimic legat de garda la sol.


Cel din fabrica mi-au explicat ca e de plastic. Cel aftersale montat de ei cica e metal si de acolo diferenta. Eu voi opta pentru unul metalic.

Stie careva, inaltarea/marirea garzii la sol e posibila si aftersale? Exista vreun kit? Nu cred ca o sa fac, dar ar fi util de stiut.
  • andrei006

  • Mesaje scrise: 897
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2006

  • Mesaj Privat
pachetul drumuri proaste are garda la sol mai mare. asta ar fi utila in cazul in care mergi cu masina pe drumuri proaste, dar altfel nu merita ... mai ales ca aspect.
  • l_stoian79

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2006

  • Mesaj Privat
litza a scris:

in TM era 35 E +TVA daca il comandai din fabrica, sau 73 E +TVA daca voiai sa-l montezi ulterior. sincer nu stiu nimic legat de garda la sol.


Cel din fabrica mi-au explicat ca e de plastic. Cel aftersale montat de ei cica e metal si de acolo diferenta. Eu voi opta pentru unul metalic.

Stie careva, inaltarea/marirea garzii la sol e posibila si aftersale? Exista vreun kit? Nu cred ca o sa fac, dar ar fi util de stiut.


eu am cumparat din fabrica ca optiune suplimentara si este de metal, 100%.
mi s-a spus de catre dealer ca daca nu comanzi pachetul de drumuri grele, masina o sa vina cu un scut la motor doar ca va fi de plastic si are rol doar de protectie impotriva mizeriei. daca iei pachetul de drumuri grele, atunci scutul va fi de tabla.
  • andrei006

  • Mesaje scrise: 897
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2006

  • Mesaj Privat
eu am luat-o de la di-bas fara pachet drumuri proaste si nu avea nici un fel de scut.
  • ovidelu

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Nici la mine nu e scutul de plastic, motorul nu este protejat de absolut nimic. Cel mai tare ma enerveaza, cum am mai zis, faptul ca motorul se umple de mizerie (chiar noroi - am mai mers si pe drumuri de tara Mad ).

Sunt totusi de parere ca garda la sol a Astrei G / Classic este ok. E ceva mai mica decat la Logan sau Octavia dar cu siguranta este mai mare decat la Megane (tata are unul, asa ca vorbesc din "experienta", nu fac presupuneri). Va spun sincer ca a merge cu Megane-ul pe drumuri mai nasoale de tara este cam periculos Wink .
  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Cautati de unde am luat eu scut ca a fost f. bun pretul si e cel mai bun lucru care-l poti dori la masina. Scutul nu inalta masina ci protejaza ceea ce putin meseriasi in Ro stiu sa repare - cutia de viteze si motorul. Restul e tabla si ornamente in caz de .....
Concluzie Scutul este strict necesar iar amortizoarele lasale pe cele originale ca nu au nici pe dracu!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR