Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,089
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Tot asa bine va puteti lua unu gata facut: http://www.mondoplast.ro/Mi...WR-420-pg_ft-1042
Nu e scump, si-si face treaba.
Skip ads

  • Byke

  • Mesaje scrise: 3,357
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Byke a scris:Are cineva asa o casca MA 31-L si-mi poate spune cat de repede i s-a rupt firul?

Never mind, am luat-o. Firul e totusi solid, prin casca se aude foarte bine. De casti stereo sau mono nu duc lipsa, problema e ca la volum minim de auditie in aceste casti statia rupe timpanul.

Pentru reflectometru la liber pe zona Clujului pentru amatori ma gandeam de exemplu la un http://www.magazin-online.r...ntru-acordare.php
Desigur, ma puneti pe lista de contribuitori financiari.
Ma gandesc ca daca ne adunam o seama de colegi, sa luam ceva de la nivel "de Doamne ajuta" in sus, efortul financiar fiind mediu, investitia in ceva cu adevarat folositor maxima.
  • electronistul

  • Mesaje scrise: 1,123
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2012 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Byke-ule, sã știi cã în cazul ãsta ne putem descurca foarte bine și cu o sculã ieftinã-ieftinã, cã face exact aceeași chestie. Cred cã o sã-mi iau pânã la urmã unul de-ãsta cu bani puțini; problema mea e cã ies în seara asta la drum întins și nu mi-e totuna sã emit într-o antenã care nu are reglajul fãcut. Om vedea cum a fi.
  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Byke a scris:
Byke a scris:Are cineva asa o casca MA 31-L si-mi poate spune cat de repede i s-a rupt firul?

Never mind, am luat-o. Firul e totusi solid, prin casca se aude foarte bine. De casti stereo sau mono nu duc lipsa, problema e ca la volum minim de auditie in aceste casti statia rupe timpanul.

Pentru reflectometru la liber pe zona Clujului pentru amatori ma gandeam de exemplu la un http://www.magazin-online.r...ntru-acordare.php
Desigur, ma puneti pe lista de contribuitori financiari.
Ma gandesc ca daca ne adunam o seama de colegi, sa luam ceva de la nivel "de Doamne ajuta" in sus, efortul financiar fiind mediu, investitia in ceva cu adevarat folositor maxima.

eftin,
la cati bani am dat noi pe reglaje il luam =)).
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Cumparati un Midland si evitati prastiile de doi lei.
  • Byke

  • Mesaje scrise: 3,357
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Impreuna cu @electronistul am hotarat sa ne luam, fiecare pentru dansul cate un SWR-430 de la Mondoplast. (vezi https://www.clubopel.com/lin...WR-420-pg_ft-1042 - doar ca e model mai nou - aceleasi caracteristici - pretul de 8,00 coco)

Luni la 13.00 voi face comanda. Daca se mai agata cineva de comanda noastra, iesim mai lesne la transport. Sau vine cineva de la TM saptamana viitoare si vrea sa transporte reflectometre?

Doritorii sa-mi lase mesaj privat. Eventualul transportator va primi calibrare gratuita Very Happy
  • ririnel

  • Mesaje scrise: 2,082
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2007

  • Mesaj Privat
La un SWRmetru m-as baga si eu pentru ca cel pe care il folosesc acum este imprumutat. Legat de amplificatoare, ar fi cel mai ieftin acest KL203 dar se pare ca sunt unele probleme la adaptarea pe turisme Rolling Eyes

M-am hotarat sa-mi confectionez singur niste casti si am gasit asa ceva la un magazin " totul la 3,8 lei":

Au potentiometru de volum pe fir. Problema este ca firul este cam scurt si trebuie un prelungitor care sa aiba jack mono in capat. Am pus aici o poza cu modul in care sa faceti conexiunile:

Nu sunt electronist, am constatat totul prin masuratori cu un multimetru. Daca am gresit, astept corecturi din partea celor priceputi.
Maine finalizez lucrarea. La prima proba am constatat acel bazait in casti asa cum spunea un coleg in celalalt topic. Nu cred ca deranjeaza asa mult Razz
  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,089
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Irinel, ai strecurat o mica greseala. Legaturile se fac asa:


LE: cred ca am gresit eu. Smile Te referi sa transformi din stereo in mono. Sa scoti mufa de la casti, cea stereo, si sa pui o mufa mono sa auzi in amandoua. Daca asa vrei, atunci e bine ce-ai desenat tu.
Skip ads

  • ririnel

  • Mesaje scrise: 2,082
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Mersi, Marius! Asta am intentionat, pentru ca iesirea din statie e mono iar castile gasite de mine sunt stereo Wink
  • Byke

  • Mesaje scrise: 3,357
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Deocamdatã traficul greu traverseazã Clujul ºi de-a lungul ºi de-a latul. Pe o porþiune cu urcare dificilã, pe o stradã îngustã, tiriºtii se atenþioneazã cã urcã sau coboarã, douã în acelaºi timp nu prea încap, multe oglinzi s-au pierdut pe acolo.
Ca sã destind atmosfera vã dau câteva dialoguri între "colegi":

Dintr-ale CB-ului clujean: (azi)
"Colegii, se urcã pe urcare?"
"Nu colegul, pe urcare e liber, nu stiu pe coborâre."
"Ah colegul, iarta-ma, futu-i gramatica ei de limba romana."
"Nu-i nimica colegul, se mai intampla. De la vreme."
"Colegul, cand faceam eu scoala ºi avea muica vaci multe, mergeam cu groºtiorul la ºcoalã, nu cu cãrþile."

Altã datã, aceeaºi zonã:
"Colegii, se urcã pe Bunã Ziua?"
"Nu colegul, e liber, doar o cãruþã ce urca"
"Ce urca? Sã anunþe cineva pe colegul cã am început sã cobor deja!"
"O cãruþã urca coleguþule, o cãruþã, nu pot sã anunþ, n-am vãzut sã aibe calul antenã!"
  • electronistul

  • Mesaje scrise: 1,123
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2012 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Lol, de-aia îi tot auzeam eu pe TIR-iști cu urcușul pe Bunã Ziua ... nu știam cã se circulã pe o singurã bandã p-acol și mã tot miram ... "normal cã se urcã pe Bunã Ziua", doh. Ar trebui sã le creascã și cailor antene Smile
  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Byke a scris:D
Dintr-ale CB-ului clujean: (azi)
"Colegii, se urcã pe urcare?"
"Nu colegul, pe urcare e liber, nu stiu pe coborâre."
"Ah colegul, iarta-ma, futu-i gramatica ei de limba romana."
"Nu-i nimica colegul, se mai intampla. De la vreme."
"Colegul, cand faceam eu scoala ºi avea muica vaci multe, mergeam cu groºtiorul la ºcoalã, nu cu cãrþile."

Altã datã, aceeaºi zonã:
"Colegii, se urcã pe Bunã Ziua?"
"Nu colegul, e liber, doar o cãruþã ce urca"
"Ce urca? Sã anunþe cineva pe colegul cã am început sã cobor deja!"
"O cãruþã urca coleguþule, o cãruþã, nu pot sã anunþ, n-am vãzut sã aibe calul antenã!"

azi mane scoti o carte de perle din lumea CB, pe tine chiar te-a prins microbul .
Skip ads

  • Peterr

  • Mesaje scrise: 408
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2010 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2008

  • Mesaj Privat
liberlamare: You have no idea! Neutral
  • sorente

  • Mesaje scrise: 276
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2008

  • Mesaj Privat
ririnel a scris:
...
La prima proba am constatat acel bazait in casti asa cum spunea un coleg in celalalt topic. Nu cred ca deranjeaza asa mult Razz

Am incercat si eu castile la statia mea (Midland Alan 100 Plus), nu se aude bazait, in schimb, se aude un pacanit puternic de te dor urechile, chiar si daca dai volumul statiei mic, cand incepe si cand se termina receptia... Oricum mi se pare o statie cu zgomot destul de mare, ar fi mers un compresor de dinamica audio instalat pe iesirea de difuzor. Am comparat cu un TTi, care mi s-a parut mai putin deranjanta cand avea squelch-ul reglat mai jos si prindea si zgomot de fond fata de Midland.
  • ririnel

  • Mesaje scrise: 2,082
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Bazaitul se aude doar cu sonorul castilor la maxim. Oricum, sonorul sta aproape de minim ca altfel ramai fara timpane, deci zero baz-baz de fond Wink
  • sectorash

  • Mesaje scrise: 190
  • Locatie: Austria
  • Masina: Astra 2007 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2007

  • Mesaj Privat
bine ca mai este cineva care confirma acel pacanit la inceputul si sfarsitul transmisiei, credeam ca am probleme cu statia (Midland Alan 42 multi). la TTi 770 care a fost inlucuit cu Danita 640 FM nu se auzea, nici la Danita nu se aude.

Drumuri Bune !
LE: zgomot de fond nu am.
  • kosfunny

  • Mesaje scrise: 271
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Sintra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Sunt detinatorul a mai multor masini, conduc des si altele care nu sunt ale mele si as fi interesat de o statie mobila sau usor montabila si detasabila, dar sa fie cu ceva putere pt o raza de cel putin 15 km.
Ce imi recomandati?
  • sectorash

  • Mesaje scrise: 190
  • Locatie: Austria
  • Masina: Astra 2007 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Midland Alan 42 multi
antena - ml 145
  • ririnel

  • Mesaje scrise: 2,082
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Pentru minim 15km trebuie si un amplificator emisie-receptie care costa intre 300-500 lei Sad
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
kosfunny a scris:Sunt detinatorul a mai multor masini, conduc des si altele care nu sunt ale mele si as fi interesat de o statie mobila sau usor montabila si detasabila, dar sa fie cu ceva putere pt o raza de cel putin 15 km.
Ce imi recomandati?

Eu am Midland Alan 42 multi si antena - ML 145. Ca si avantaj e faptul ca e extrem de mica statia si o bagi imediat in torpedou. Distanta de emisie-receptie in conditii ideale e de 7-10 km. Nici nu iti trebuie mai mult. Ce mi-ar placut sa aiba e Sql automat. Daca avea, era perfecta. Wink
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Chestionar

De cat timp detii o statie radio in frecventa libera?
am statie de cel putin zece ani - radioamator cu certificat 8%
am statie de vreo cinci ani - radioamator cu certificat 2%
am prins valul CB auto inca de la aparitia lui - sofer TIR 11%
de doi-trei ani posed statie CB montata pe masina 22%
sunt incepator, am statie montata doar din 2010 54%
35 voturi

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR