Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • diurpaneus

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: cluj
  • Masina: Corsa 1992
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2006

  • Mesaj Privat
buna,
nu am timp mult de gandit ...asa ca sper sa ma ajutati voi in alegerea mea Smile
as avea ocazia sa cumpar un opel corsa 1,2i din 1992 3 usi, proaspat scos din reparatii capitale(sudat tot ce era de sudat) si vopsit, masina nu a fost lovita sau ceva! are 105.000 km la pretul de 2200euro , masina e in tara de 3 ani, toate actele in regula...am inteles ca astea au consumu f bun
intrebarea mea e...MERITA? va rog sa ma ajutati ca pana vineri trebuie sa dau raspunsul si nu stiu pe la ce pret se invart aceste masini...pe net nu am prea gasit
mersi mult
Skip ads

  • JURISTU '

  • Mesaje scrise: 237
  • Locatie: TIMISOARA
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2005

  • Mesaj Privat
Kilometri astia cred ca i-a facut la ralenti............ Smile Smile

Atentie mare ca este facatura la kilometraj.
Chiar poti sa crezi ca o masina de 14 ani are km astia ???
  • l_stoian79

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2006

  • Mesaj Privat
tata are un Cielo din '94 ... are 32700 km ... ceva comentarii? aud?
va spun eu ca se poate...
  • Marius T.

  • Mesaje scrise: 626
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z 16 XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2005

  • Mesaj Privat
In privinta km, acestia pot fi reali dar la fel pot fi si masluiti. Totusi cred ca ar trebui sa o duci la un mecanic bun care sa isi dea seama daca are ceva defecte ascunse mai ales ca ai spus ca a fost cam aranjata pt vanzare.
Skip ads

  • CristianM

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Nu poate sa fie in tara de 3 ani pentru ca acum 3 ani avea 11 ani si sigur nu avea EURO3, conditii ca sa poata fi inscrisa.

Si eu am un Polo din '94 cu 106.000 km, dar este la mine de 8 ani si avea 75k cand l-am luat
  • diurpaneus

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: cluj
  • Masina: Corsa 1992
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2006

  • Mesaj Privat
e la unchiul meu de 3 ani...in tara e de mai demult, acum nu conteaza cati chilometrii are, de platit ma lasa sa o platest in mai multe rate...nu incearca sa ma tzepuiasca, vroiam doar sa stiu daca merita sa cumpar opel corsa a 2200eur din '92, adica daca a banii astia as gasii atceva mai bun sau tot un corsa 92 mai ieftin...
sa fie mai multi kilometrii decat arata...asta e, dar nu stiu cum se comporta corsa-urile, va rog daca stiti sa-mi ziceti si mie
multumesc
  • Dragon Warrior

  • Mesaje scrise: 159
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Corsa 1995 C12NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Mi-am luat eu o corsa b din 1995 cu 33800 de kilometri reali in bord.

De unde stiu ca sunt reali?

Lucrez in Cipru, la o firma cu o cifra de afaceri de peste 3 milioane de euro pe an. Fondatorul firmei, un mos de 75 de ani, are 3 masini iar una dintre ele era a nevestesii care a murit. Masina folosita de femeie ocazional pentru ca in rest mergeau impreuna cu un Mercedes care are peste 200.000 de kilometri.

Accidente de genul masina de 12 ani cu 33.800 de kilometri se mai pot intampla. Nici eu nu as fi avut incredere daca imi dadea un strain masina. Dar omul e seful meu, imi da masina in rate, iar in talon scrie numele lui la inmatricularea din 1995. Nu mai vreau alte dovezi.

Mai am un Mitsubishi Lancer din 1994 cumparat cu 93.058 kilometri in bord. Despre ala nu bag mana in foc ca a avut kilometri reali. Chiar daca merge absolut impecabil.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,457
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
nu sariti toti in sus ca nu se poate. pentru ca se poate. nu toate masinile care au km putini ii au si masluiti. Nu trebuie sa fie o poveste de aia lacrimogena cu un Vectra cu motor de 2 l, benzina, care a fost a unei batrane de 87 de ani, sare il folosea doar sa mearga la piata, si si-a luat masina mare ca statea prost cu vederea, si sa o gaseasca mai usor in parcare. Va dau un exemplu simplu, nasul meu are un Tico, cumparat de el acum 9 ani, DE NOU, masina are ~55.000 km. In 9 ani. Omul a folosit-o doar sa mearga la servici, si sa mai iasa in imprejurimile Sibiului. Si uite asa, o masina utilizata aproape zilnic, are km putini. Deci nu e imposibil, asa ca nu mai fiti atat de sceptici
Si, pana la urma,a sa cum s-a mai spus, nu conteaza in mod deosebit cati km are o masina sh. Ci starea in care se afla. Un motor poti sa il termini in cateva mii de km, daca insisti, asa cum poate sa te tina sute de mii,d aca ai grija de el.
  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Foarte adevarat ce a zis JE!Stiu masini Espero si Opel care au depasit 350.000 km si merg f bine!Intretinute...schimb ulei la timp...consumabile bune, si mai stiu si masini de 2-3 ani la care e praf motorul , nu stiu daca a ridicat capota de 10 ori in astia 3 ani.Asa ca intr-adevar conteaza foarte mult intretinerea si nu nr de km.Si a mai zis cineva intr-un topic anterior.....prefer sa am o masina care a fost condusa de un tip cu experienta...care a scos din motor totul dar a ingrijit-o decat condusa de o femeie sau un incepator care o caraie tot timpul si schimba vitezele cand intra pe rosu.
  • varza

  • Mesaje scrise: 202
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Sfatul meu e sa nu cumperi. Motivul este unul simplu. Evita sa cumperi sau sa vinzi o masina unui prieten sau unei rude. Nu poti sa stii niciodata ce se poate intampla si inevitabil vor aparea discutii (care pe care a tras in piept) si certuri legate de aceasta vanzare-cumparare. Am fost oarecum in aceasta situatie cand am vandut una din masinile pe care le-am avut. Pretul cel mai bun mi-l oferea un prieten (probabil fiindca stia masina si cum a fost intretinuta), cu toate acestea am vandut-o pe bani mai putini unui necunoscut doar pentru a evita certurile ulterioare.
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Eu de ex. ii vand pe bertone lui unchiu-meu . Tocmai pt ca este un pret bun , ca daca tineam la 500 de euro vindeam unui strain . Dar pt ca vreau un pret mic in comparatie cu piata si pt ca stiu ca masina e intretinuta si ca asta si-o doreste , mai bine i-o dau lui decat sa-si ia vreo teapa ulterior cu becuri la ulei care nu se aprind si check engine legat in paralel .
Asa ca nu sunt de acord cu mitul masinilor vandute unor prieteni .

Alt ex. este atunci cand am vrut sa iau un VW Corrado de la un amic mi-a zis ca el nu vinde masina la prieteni . Stia el de ce ...noul proprietar l-a cautat la o luna dupa aia ca la relanti se aprindea becul la ulei . Laughing
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR