Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • daniel_kadett

  • Mesaje scrise: 196
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1986 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2006

  • Mesaj Privat
salut,
am si eu o intrebare, pt cei mai patiti cu amenzile - am primit o amenda de la politia comunitara pt ca am parcat pe "spatiul verde" - procesul verbal l-am primit ieri, 01.06.2010 la ora 10.40, pana la ce ora tb sa o platesc pt a nu depasi cele 48 de ore, si a achita jumatate din minimul amenzii pt aceasta fapta?

trebuie sa platesc pana maine inainte de ora 10.40?
Skip ads

  • Stefan_BC

  • Mesaje scrise: 2,658
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2009

  • Mesaj Privat
corect
  • cristian_

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Incorect. Dar e bine sa te bagi in seama uneori.

art. 101 alin. 2 Codul de procedurã civil.

Poti plati pana maine la ora 23.59
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Chiar daca din punct de vedere teoretic este corect ce a spus @cristian_, iti recomand sa platesti pana maine la 15,30. Chiar si asa, avand in vedere si greva functionarilor, ai toate sansele sa o platesti intreaga.
Skip ads

  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
48 de ore de la data lauarii la cunostinta.... exceptand zilele nelucratoare sau sarbatorile legale! Ce te faci daca o incasezi spre ex. vineri ?
  • cristian_

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Daca o incasezi vineri o poti plati pana marti ora 23.59. Evident e vorba de prima zi de marti.
  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
am luat eu intr-o duminica la ora 17, am platit marti la 9:30 si nu a fost nici o problema

in rest, si parerea mea este ca pana la sfarsitul zilei de 2 e mai sigur...
  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
pastreaza plicul si plateste amenda in 48 de ore reprezentind data ,nicaieri nu scrie ora primirii !vezi ca tre sa mergi la posta sau unde platesti cu plicul ca altfel platesti amenda integral(nu te crede nimeni pe cuvint)
Skip ads

  • daniel_aoe

  • Mesaje scrise: 650
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Eu cred ca amenzile vin recomandate si se calculeaza ca zile nu ore (48 ore= 2 zile), adica daca o ridici seara se considera ca 24 ore, maine trebuie platita.
Dar apropos, de ce ai ridicat-o de la posta? Daca o lasai acolo, se intorcea la comunitari, ei trebuie sa o mai trimita inca o data, dupa aia cu un martor recunoscut (vecin) trebuie sa o afiseze pe usa ta. Toata aceasta procedura de notificare trebuie sa fie in 30 zile, altfel este ilegal. Crezi ca au comunitarii un asa mare compartiment de notificari? Eu cel putin le ignor, si la fisc nu am gasit inregistrate debite de la ei.

LE: Amcitit mai atent, tie ti-a venit la cutia postala o scrisoare de genul plata facturii la mobil si iti faci probleme cum o platesti?
  • daniel_kadett

  • Mesaje scrise: 196
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1986 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2006

  • Mesaj Privat
procesul verbal mi l-a dat gaborul, (scuze de exprimare, nu pot numi agent de politie comunitara un tip care se poarta ca un infractor, miroase urat si are coleg pe altul care ii seamana)
prostia mea ca am semnat ca mi-l da, ulterior el adaugand pe PV, in spatiul observatii - recunoaste fapta si accepta pv - motiv pt care azi, cand am fost sa platesc la primarie, i-am facut sesizare.
va multumesc pt sfaturi, si evitati sa parcati pe trotuar in sectorul 1 - conform HCL nu stiu care, se poate parca pe trotuar doar pe strazile in care este specificat ca e permis acest lucru - mi se pare o porcarie
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
@daniel_kadett
Adica asa cum erau ei...te-au lucrat pe fata! Semnatura contravenientului este ultimul inscris pe un PV, fiind legal incheiat! Intodeauna PV-ul se compecteaza de agent, se citeste de catre primitor si numai dupa aceea se inchide prin semnatua "noului titular"..
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
cristian_ a scris:Daca o incasezi vineri o poti plati pana marti ora 23.59. Evident e vorba de prima zi de marti.

Gresit.
Termenul de 48 ore se calculeaza si pe zile nelucratoare. Se prelungeste doar daca se finalizeaza intr-o zi nelucratoare. Spre exemplificare:
amenda luata joi s- e plateste vineri sau luni
amenda luata vineri sau sambata - se plateste luni
cea luata dumicica - se plateste luni sau marti
pentru restul, va descurcati cu socotelile
Skip ads

  • calin1945

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Gabi.B.HD a scris:
amenda luata vineri sau sambata - se plateste luni


GRESIT, amenda luata vineri se plateste si marti, am patit chiar eu...
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Cod procedura civila
ART. 101
(1) Termenele se inteleg pe zile libere, neintrand in socoteala nici ziua cand a inceput, nici ziua cand s-a sfarsit termenul.
(2) Termenele statornicite pe ore incep sa curga de la miezul noptii zilei urmatoare.
(3) Termenele statornicite pe ani, luni sau saptamini se sfirsesc in ziua anului, lunii sau saptaminii corespunzatoare zilei de plecare.
(4) Termenul care, incepand la 29, 30 sau 31 ale lunii, se sfarseste intr-o luna care nu are o asemenea zi, se va socoti implinit in ziua cea din urma a lunii. Termenul care se sfarseste intr-o zi de sarbatoare legala, sau cand serviciul este suspendat, se va prelungi pina la sfarsitul primei zile de lucru urmatoare


@calin1945
Calculeaza termenul de plata a minimului pentru amenzile luate vineri sau sambata indicand modul de aplicare a textului de mai sus. Sau indica textul de lege care spune ca se calculeaza pe zile lucratoare.
  • al3xtrana

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Eu am luat sambata amenda de centra si am platito marti deci a intrat in alea 48 de ore si marti.
  • daniel_aoe

  • Mesaje scrise: 650
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
daniel_kadett a scris:procesul verbal mi l-a dat gaborul, (scuze de exprimare, nu pot numi agent de politie comunitara un tip care se poarta ca un infractor, miroase urat si are coleg pe altul care ii seamana)
prostia mea ca am semnat ca mi-l da, ulterior el adaugand pe PV, in spatiul observatii - recunoaste fapta si accepta pv - motiv pt care azi, cand am fost sa platesc la primarie, i-am facut sesizare.
va multumesc pt sfaturi, si evitati sa parcati pe trotuar in sectorul 1 - conform HCL nu stiu care, se poate parca pe trotuar doar pe strazile in care este specificat ca e permis acest lucru - mi se pare o porcarie


Din pacate sunt sanse minime sa rezolvi in instanta. Asta este, te-au facut. Macar cei care citesc acest topic sa inteleaga ca in momentul constatarii unei abateri de la lege(politie)/hotarare de consiliu local(comunitarii), ai dreptul sa nu semnezi. Bine, cu comunitarii te joci cum vrei, mai greu cu politia.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR