Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • danny_boy25

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Salut tuturor!
Am un Opel Astra G si bandourile de la usile din fata s-au decolorat de la soare.Stie cineva vreo solutie profesionala pentru improspatarea lor?Am cumparat o pasta pentru plastice cu un burete marca Prevent (arata exact ca o crema de pantofi lichida cu burete) , insa nu am fost multumit pentru ca raman pete. Stie cineva alta solutie pentru plastice exterioare?
Skip ads

  • Gutenberg

  • Mesaje scrise: 398
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Cautare, cautare si iar cautare... Uite aici. Poate te ajuta.
  • danny_boy25

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru ajutor! Incerc sa caut si eu acele solutii si sper sa rezolv problema.
  • Expert detailing

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2010

  • Mesaj Privat
danny_boy25 a scris:Multumesc pentru ajutor! Incerc sa caut si eu acele solutii si sper sa rezolv problema.

Buna ziua
vin si eu cu ceva sfaturi ,incearca cu BLAK VINIL ,pentru plastice.
Skip ads

  • gigi haios

  • Mesaje scrise: 241
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2008

  • Mesaj Privat
incearca sa dai cu ulei de motor, si dupa sa-mi impartasesti parerea.
eu am dat cu ulei curat din bidon GM imi mai ramasese putin.
salut
  • danny_boy25

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Expert detailing a scris:
danny_boy25 a scris:Multumesc pentru ajutor! Incerc sa caut si eu acele solutii si sper sa rezolv problema.

Buna ziua
vin si eu cu ceva sfaturi ,incearca cu BLAK VINIL ,pentru plastice.

Si de unde pot sa iau acest BLACK VINIL?
  • chiriacdnt

  • Mesaje scrise: 278
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Salut!
Am dat cu vaselina siliconica, nu numai pe plastice ci si pe chedere.Acest tratament il fac iarna, pentru a nu se lipi usa de cheder,datorita inghetului, cat si vara sa nu se crape chederele. Plasticele tratate astfel isi recapata culoarea si stralucirea.
  • danny_boy25

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Sa inteleg ca dupa ce ai dat cu vaselina au devenit ca noi.O sa incerc si varianta asta si daca nu da rezultat o sa caut un spary recomandat de colegii de pe forum.
Skip ads

  • chiriacdnt

  • Mesaje scrise: 278
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Vaselina siliconica seamana izbitor cu un gel de par, are aceiasi consistenta, culoare dar este grasimoasa si nu se lipeste apa de ea.Am facut rost de ea de la cineva care lucreaza la C.F.R. In comert nu am vazut asa ceva.
  • zeke

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Incearca cu Spray Siliconic . Eu am luat cel mai ieftin spray siliconic si am dat pe tot ce inseamna materiale plastice , interior si exterior . Si-a facut treaba de minune , doar ca am frecat ceva la bandouri Very Happy
  • chiriacdnt

  • Mesaje scrise: 278
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Saa este trebuie sa freci sanatos la plastice, ca sa se astupe "porii"
  • danny_boy25

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2009

  • Mesaj Privat
chiriacdnt a scris:Saa este trebuie sa freci sanatos la plastice, ca sa se astupe "porii"

Sa frec bandourile cu ce? Cu o carpa sau cum?
Skip ads

  • chiriacdnt

  • Mesaje scrise: 278
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Poti sa incerci cu o carpa sau un burete.
  • vladb

  • Mesaje scrise: 321
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2005 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Eu folosesc pe bandouri (si restul de plastice negre de la exterior) Poorboy's Natural Look (luat de afara). La noi se gasesc produse super ok de la sonus, chemical guys si einszett. Isi fac oricare treaba cu brio, chiar daca sunt mai scumpe decat ce se gaseste prin supermarketuri, rezultatele depasesc asteptarile. Si produsele Armor All sunt foarte ok.
  • gaby_isro

  • Mesaje scrise: 427
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Corsa 2000 X10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2009

  • Mesaj Privat
pentru bandouri albite de la ceara si polish am descoperit ca se curata cu servetele umede ptr bebelusi Smile...la fel si pentru bord si plasticele interioare, se curata bine si ramane un plastic curat si nelipicios
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Pentru curatarea si reinnoirea bandourilor eu am folosit A1 Plastic Protectant shiny. Eu l-am luat din Germania cu vreo 8 euro. Se gaseste si la noi. Se gaseste si pe un site de cosmetice auto dar nu mai pun link-ul sa nu fiu acuzat ca fac reclama.
  • deleted-6725

  • Mesaje scrise: 137
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Ia un sprey de negru mat, se gaseste la orice magazin de vopsele si costa vre-o 15 ron,plasticele o sa arate ca din fabrica Wink
  • vladb

  • Mesaje scrise: 321
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2005 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Sincer, vopsitul plasticelor (si bandourilor in special) presupune multa munca - daca vrei sa prinda si sa tina vopseaua pe ele.
O metoda mult mai simpla si la indemana pentru reconditionarea plasticelor (negre) decolorate este incalzirea lor cu un foehn industrial ( sau normal) treptat si cu grija sa nu se topeasca. Operatia va readuce la viata plasticul aflat sub stratul afectat de la suprafata. In continuare ele ar trebui oricum protejate cu solutii pe baza de apa (nu silicon) si cu inhibitori UV,.
  • deleted-6725

  • Mesaje scrise: 137
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2007

  • Mesaj Privat
vladb a scris:Sincer, vopsitul plasticelor (si bandourilor in special) presupune multa munca - daca vrei sa prinda si sa tina vopseaua pe ele.
O metoda mult mai simpla si la indemana pentru reconditionarea plasticelor (negre) decolorate este incalzirea lor cu un foehn industrial ( sau normal) treptat si cu grija sa nu se topeasca. Operatia va readuce la viata plasticul aflat sub stratul afectat de la suprafata. In continuare ele ar trebui oricum protejate cu solutii pe baza de apa (nu silicon) si cu inhibitori UV,.

Ai mai mult de munca prin metoda ta Very Happy Iei o banda de hartie de impachetat cu latimea de 10 cm,izolezi cu grija pe langa bandouri,cu o carpa curata imbibata in benzina sau degresat antisiliconic(daca ai avut bandourile date cu silicon)le stergi bine iar apoi pulverizezi usor cu spra.y-u. Daca ai cat de cat habar nu dureaza mai mult de 45 de minute toata masina roata.
  • vladb

  • Mesaje scrise: 321
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2005 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Permite-mi sa raman sceptic la durata de viata a vopselei pe suprafata de plastic, texturata si fara primer.
A, daca o vinzi a doua zi - merge. La fel cum merge sa dai cu motorina pe vopsea sa luceasca, cola pe cauciuri sa se innegreasca etc.
Numai bine.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR