Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • zarnescu alexandru

  • Mesaje scrise: 183
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Va salut.Am un astra g careia i am spart bara fata si i am inlocuit o cu una originala luata de la dezmembrari.Problema este ca nu mai sta clipsata si nu vine la linie ca cealalta pe care o aveam inainte,si se vede urat rau.As dori cateva sfaturi pentru a putea pozitiona bara cum trebuie si sa nu mai iasa din clipsuri.Va multumesc anticipat.
Skip ads

  • victor_gl

  • Mesaje scrise: 1,039
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2005 z 1,7 dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Sigur nu-i stramb ceva pe dedesubt ?
Daca o pui incet si cu grija nu are de ce sa stea urat .
  • Gabello

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Posibil sa ai ceva stramb pe dedesubt cum spune colegul, dar alta varianta ar fi sa o dai jos de tot, si incepi si o prinzi in suruburi, dar nu le strangi, doar le infiletezi provizoriu sa tina bara, dupa ce le-ai terminat te apuci si indrepti sa vina la fata, asa zic eu...poti sa incerci... daca nu merge inseamna ca ai ceva stramb la ea.
Numai bine.
  • zarnescu alexandru

  • Mesaje scrise: 183
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Din cate am observat pe dedesubt nu i nimic stramb.Bara in prima faza intra in clipsuri,dar dupa cateva secunde iese inapoi.Nu stiu ce sa ii fac sa nu mai iasa.Daca nu ar mai iesi ,ar fi la linie.O sa incerc sa o reasez dupa ce o dau jos din nou.Multumesc de sfaturi.
Skip ads

  • Gabello

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Incearca cum ti-am zis eu. va merge mai mult ca sigur, eu nu o mai am prinsa in clipsuri dinalea aiurea, am hotarat sa ii pun suruburi ca sunt mult mai bune, si cu ajutorul tatalui meu am reusit.
Multe succesuri Very Happy
  • marius007zo2

  • Mesaje scrise: 734
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2007

  • Mesaj Privat
1. armatura barii indoita spre interior si nu mai impinge bara in fata.
2. clemele care sunt prinse pe aripi si in care vine prinsa bara ... sunt 20 de lei ambele .
3. bara ... sa nu fie roase colturile alea in care vine prinsa bara in clemele de pe aripi ...
una din astea 3 e sigur ... ia-le pe rand si spune-ne si noua dupa ce rezolvi !
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Trebuia sa iei si lonjeronul ala transversal de sub bara de la dezmembrari... Exclamation
Parerea mea... Rolling Eyes
  • realcriss

  • Mesaje scrise: 423
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2001 1.7dti y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Dec 2008

  • Mesaj Privat
@zarnescu alexandru
ti-am trimis un mesaj privat, astept raspuns
multumesc
Skip ads

  • zarnescu alexandru

  • Mesaje scrise: 183
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Armatura nu este stramba,iar colturile din bara sunt bune.Cred ca de vina sunt clemele care vin pe aripi.Le as inlocui,dar nu stiu de unde sa iau asa ceva.Atasez si doua poze ca sa vedeti cum este in momentu acesta.
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Din ce vad eu in poze ai probleme cu sa zisa armatura din bara, de sub faruri... Sub fiecare far, pe bara, exista o bara metalica prinsa de plastic cu nituri - incearac sa le strambi un pic spre interior... tin minte ca asa am facut cand am pus pe fosta mea Astra G o bara de Bertone
  • NoX

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2006 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mar 2008

  • Mesaj Privat
GabiB-77 a scris:Din ce vad eu in poze ai probleme cu sa zisa armatura din bara, de sub faruri... Sub fiecare far, pe bara, exista o bara metalica prinsa de plastic cu nituri - incearac sa le strambi un pic spre interior... tin minte ca asa am facut cand am pus pe fosta mea Astra G o bara de Bertone


corect, exact asa am patit si eu, in cazul in care s-au mai rupt/desfacut din nituri impiedica pozitionarea barii.

incearca sa baci bara centimetru cu centimetru avand grija sa intre si armatura metalica odata cu ea sub faruri.
  • zarnescu alexandru

  • Mesaje scrise: 183
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Da se pare ca ati avut dreptate.Astazi am dat bara jos,am impins armatura metalica de pe bara spre interior ,dar nu venea bine sub faruri.Pana la urma am observat ca trebuie sa trag mai in fata armatura metalica care tine toata bara.Am desfacut o si i am pus cateva distantiere si acum vine totul la linie.Bara sta clipsata si nu mai iese din clipsuri.Mii de multumiri pentru sfaturi pentru ca era o problema care ma dispera.Va salut si numai bine.
Skip ads

  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Am si eu o problema oarecum asemanatoare, dupa un contact usor bara sta distantata de farul din stanga cum te uiti la masina. Aduca sub far, in fata masinii, apare o distanta de ~5mm.
Am dat azi bara jos, am ridicat clemele laterale cu 1mm cat mi-au permis suruburile, am incercat sa strang buza care prinde bara sub capota, dar tot a ramas acea distanta sub far.
Ce e de facut?
  • zarnescu alexandru

  • Mesaje scrise: 183
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Vezi sa nu fie sarita armatura metalica care sta prinsa in nituri pe bara.
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Bara aia mai are si un rol in rezistenta masinii, mai bine ma ascultai si luai una "noua" din demolari Exclamation
"Potrivitul cu saibe" nu e chiar cea mai buna metoda...
Iar daca bara s-a deformat... accidentul nu a fost chiar usor... eu conosc o bara (Astra G, desigur...) care a ramas OK dupa ce a bagat un Pejo 106 in cimitirul de masini...
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
zarnescu alexandru a scris:Vezi sa nu fie sarita armatura metalica care sta prinsa in nituri pe bara.


Eu am dat azi bara jos si n-am vazut nimic metalic pe ea, la ce te referi? Poti pune o poza, eventual una de pe gugal? Nu conteaza daca e pt alta marca de masina.
  • gigi haios

  • Mesaje scrise: 241
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2008

  • Mesaj Privat
cred ca s-au referit la acea componenta, neagra de obicei, de plastic prinsa cu nituri, care se gaseste pe aripa masinii in apropierea farurilor. la mijlocul distantei acestei componente are o usoara denivelare spre partea de sus, pentru a face "clic" cu bara cand este impinsa.
din cate imi aduc aminte bara nu are nici o parte de metal, mai exact extremitatile barii de plastic intra in acea componenta amintita mai sus.
e posibil ca acea bucata de plastic sa se fi "lasat" in jos odata cu bara si in felul asta sa exist un luft accentuat in dreptul farului.
daca am gresit va rog sa ma corectati.
o zi buna
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
La mine nu acolo atarna bara, in acele cleme se prinde fara probleme, atarna putin sub faruri in partea din fata. Am umblat eu putin la ea si e mai bine, insa tot nu e perfect mai ales sub farul stang. O sa revin cu o poza.
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Revin cu poze. Asa arata bara acum:

Initial sub farul stang cum privim masina din fata era mai mare spatiul, am mai ridicat putin suportul lateral si s-a asejat mai bine, insa nu perfect.
Sub bara nu e absolut nimic stramb sau miscat.
  • realcriss

  • Mesaje scrise: 423
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2001 1.7dti y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Dec 2008

  • Mesaj Privat
exista niste suporti din spuma de mare ceva mai tare care sunt pusi sub bara, pt a o mentine cat mai ridicata, in timp plasticul se mai inmoaie de la soare si se poate lasa 1-2 mm fara acesti suporti
initial am avut asa ceva la masina dar cei din service au avut grija sa nu ii mai puna si acum am patesc exact ce scrie colegul aco
nu stiu de unde sa cumpar asa ceva, nici pe la dezmembrari nu prea am vazu deoarece si ei ii arunca, romanului i se par nefolositori
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR