Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • molnarbob

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Buna ziua
As dori pareri referitoare la amortizoarele pe care le utilizeaza vectra c [ pareri ,sugestii ].Mentionez ca am un Vectra C , 1,8 i [ Z18XER ] ,140 cp, af.2007 si nu sunt multumit de amortizoarele pe care le are pe ea [ sachs GM ]. Masina e instabila si mi se pare ca la curbe fuge de pe sosea , ca sa nu mai vorbim de balans. Daca stie cineva care ar fi cauza si cam ce se poate face. Multumesc.
Skip ads

  • bogdanapost

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2008

  • Mesaj Privat
eu mi-am schimbat recent amortizoarele si tot sachs mi-am pus. menþionez ca a mea e GTS, dar sunt foarte multumit de stabilitatea pe care o are. Am facut ceva "curse" pe drumuri serpuite cu un prieten care are pasat, an fab 2004. sincer iti spun ca la viraje stranse a mea era mult peste pasatul lui. poate e prea inalta, orienteaza-te catre niste arcuri putin mai scurte, astfel centrul de greutate coboara. Bafta!
  • molnarbob

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Revin cu discutia asupra amortizoarelor vectra c GTS 1,8 i 140 CP. Desi mi-am pus din nou amortizoare noi ( sachs GM ) masina nu e ,,ascultatoare'' in curbe asa cum as vrea eu si anume tot mi se pare ca are tendinte sa iasa de pe traiectorie.Ce se poate face in privinta asta va rog ? Adica cum pot da o mai buna stabilitate Vectrei mele ? Concret daca cineva s-a mai confruntat sau se mai confrunta cu problema asta.
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
ai verificat si bucsile de la bara stabilizatoare? schimba-le si s-ar putea sa ai o surpriza...
Skip ads

  • molnarbob

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Pari destul de sigur pe ceea ce zici .O sa fac si treaba asta cu sigutanta desi astia de la reprezentanta Opel mi-au zis ca nu am joc la nici o bucsa. Totusi daca poti dezvolta un pic despre treaba asta ti-as fi recunoscator. Thanks !
  • poe

  • Mesaje scrise: 207
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Cu anvelopele cum stai? Uzate, sau brand low cost? De asemenea ar fi bine sa verifici geometria rotilor pe stand inclusiv spatele, poate masina a fost lovita si o fi fugita, la standul de directie se vede imediat.
  • molnarbob

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2010

  • Mesaj Privat
poe ! am dus masina la reprezentanta la Sibiu si mi-au facut si geometria rotilor , probleme deosebite nefiind adica nu erau diferente mari.In ceea ce priveste cauciucurile sunt ok.Bridgestone Turanza 215/55/16 deci.....
  • johnut

  • Mesaje scrise: 156
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Si mie imi dadea senzatia ca in curbe imi fuge spatele, mai ales in curbe cu denivelari. Am schimbat la ea bucse brat superior spate si bucse bara stabilizatoare si si-a revenit. Vinovate erau sigur bucsele de pe bratele superioare(partea de la fuzeta). Fa ce vezi aici: http://www.youtube.com/watch?v=h-LF-qQY-Lc
Skip ads

  • Catalin Dancuta

  • Mesaje scrise: 165
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2008 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2010

  • Mesaj Privat
salut,
aceiasi masina, aceiasi problema...totusi cred ca anul viitor in primavara voi opta ptr o suspensie sport reglabila....pana atunci vad ce sugestii primesc.
oricum vreau sa trec de la jante de 16" la 17"- 18" ptr vara.
daca aveti sugestii ptr suspensie astept.
VECTRA 1.8 XER/140CP/2008 SEDAN, 78.700km
numa bine
  • krydoo

  • Mesaje scrise: 143
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2007

  • Mesaj Privat
poti schimba arcurile cu eibach pro-kit care iti coboara garda la sol cu 3 cm, amortizoare bilstein b6 si bucse powerflex, macar la bara stabilizatoare. apoi geometrie si eventual cauciucuri mai bune...michelin pilot sport 3 sau ceva de genul asta...sau daca te tine bugetul amortizoare koni fsd
  • Puiu_2009

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Insignia 2017 B20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Combinatia cea mai eficienta gasita de mine este:jante 17,pneuri Michelin Pilot 225/45-17,amortizoare fata/spate Koni sport reglabile sau fsd. Pe ploaie va trebui sa mergi ceva mai incet, in rest nu vei reusi sa rupi aderenta spate. Masina va ramine (la stilul sport)subviratoare fapt datorat conceptiei sasiului.
  • ToX

  • Mesaje scrise: 1,300
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Asta vroiam si eu sa spun, oricum subvireaza din fabrica nu ai ce sa-i faci. Optezi pentru un kit coilover, si o lasi mai jos, Cel mai ieftin am gasit TA Technix, la 335E tva inclus, garantie 2 ani, reglaj de la normal pana la - 70mm. Astfel se intaresc si amortizoarele si compensezi si forta ce te trage in curbe, dar bineinteles, totul tine si de cauciucuri. Acum intervin si strazile... sa nu rupi pe dedesubt tot.
Skip ads

  • Catalin Dancuta

  • Mesaje scrise: 165
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2008 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2010

  • Mesaj Privat
salut,

am gasit ceva de genul:http://www.pieseauto.ro/suspensie-sport/opel/vectra/suspensii-reglabile-reg-pe-inaltime-opel-vectra-c-249856427.html
stie cineva ceva despre aceste suspensii....?
sau:http://www.pieseauto.ro/suspensie-sport/opel/astra/kit-suspensii-reglabile-ss-supersport-opel-astra-2126373868.html
aceiasi intrebare

mersi,
  • cyberbob

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Salutare!

@Catalin exact intre asta 2 kit-uri vreau si eu sa aleg, daca sanatatea imi va permite, schimb suspensia la jumatatea lui martie. Vreau reglabila pentru vara/iarna si pentru aspect, nu pentru ca nu sunt multumit cum sta masina. Incearca la www.srz.ro ei le vand pe amandoua asa ca iti pot da detalii despre ele si diferente.

Ca idee, ta-tehnix a avut un amic pe un bmw E30 pe care nu il prea menaja (toate curbele de-a latu, cercuri pe unde prindea, indiferent de ce era pe jos). Le-a avut pe masina un an, dupa care a dezmembrat-o, iar suspensia nu avea nicio problema. Un dezavantaj al supensiilor low cost indiferent de marca fk, jom, ta...etc este ca odata cu frigul se mai intaresc putin, am auzit asta de la mai multi posesori din suspensiile de mai sus.
Despre SS, nu cunosc pe nimeni care are. Ce mi se pare curios este ca pe la noi suspensia asta costa in jur de 340E, iar pe ebay, sau site-uri din anglia nu o gasesti sub 500E.....

Pentru cei care aveti sedan/hatch, cautati un GTS la dezmembrat si luati de pe el barile antiruliu. Suspensia standard are grosime pe spate 17mm pe cand cea de GTS are 19mm, iar pe fata daca imi amintesc bine 24mm pentru suspensia normala si 25 pentru cea sport.

Adi G.
  • Catalin Dancuta

  • Mesaje scrise: 165
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2008 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2010

  • Mesaj Privat
ok, mersi de info,
cam prin martie vreau sa fac si eu miscarea, pana atunci mai fac sapaturi.
ma gandeam daca gasesc o suspensie IDS+, dar asta o gasesti in general SH, ptr ca noua e foarte scumpa....sigur asta in ideea de a si pune sistemul SPORT Very Happy
numa bine,
  • cyberbob

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Salutare!

Personal consider ca IDS+ e prea scump pentru ce ofera. (~1000ron un amortizor nou pe fata). Iar ca sa-l pui dupa, mai bine iei o reglabila KW v2, ca tot la banii aia ajungi, si e si mult mai performanta ca IDS.
Daca vrei sa pui IDS iti trebuie asa:
-BCM (cred) care sa stie de buton sport...nu stiu cat costa asta
-CDC....astea se invart pe la 500-600E
-amortizoarele.


Adi G.
  • mephisto

  • Mesaje scrise: 258
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Signum 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Amortizoarele pentru vectra c sunt de 4 feluri: standard, drumuri rele, sport si si cele pentru sport cu ids+.
Acum intrebarea este ce ai montat pe masina....?
Daca ai deja amortizoarele sport si tot ti se pare ca nu e stabila, atunci asculta de sfatul lui Adi G ( cyberbob ).
  • Catalin Dancuta

  • Mesaje scrise: 165
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2008 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2010

  • Mesaj Privat
intradevar eu am amortizoarele ptr drumuri grele...asa a venit masina din fabrica...sunt primul proprietar.
IDS+ e oricum cam scump..era doar o idee...si eu inclin spre cea reglabila.

mersi de sfat
  • DoTy

  • Mesaje scrise: 179
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Azi dupa o schimbare de rulmenti .... am aflat din pacate ca amortizoarele fata is praf ... asa ca trb sa optez si eu sa cumpar ... se merita SH-uri sau tot cu noi faci treabA?
  • cyberbob

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Salutare!

@Doty Parerea mea, amortizoarele ori noi, ori le reconditionezi. Pana la urma ai avut arcul rupt?


Adi G.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR