Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Tigra
  3. Tigra A
  • alexcristian

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Tigra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2010

  • Mesaj Privat
stie cine unde se afla calculatorul la tigra ?(normal ala mare central .ca calculatoru de bord il vede tot prostu}


Ultima modificare facuta de alexcristian la Vin 16 Jul, 2010 12:53 pm
Skip ads

  • victor_gl

  • Mesaje scrise: 1,039
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2005 z 1,7 dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Daca ai spune si care din ele ne-ar fi mai usor
  • alexcristian

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Tigra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2010

  • Mesaj Privat
victor_gl a scris:Daca ai spune si care din ele ne-ar fi mai usor


ala central frate ! ca.ala de bord il vede tot prostu !
vroiam sa stiu sa ma uit la el si sa nu demontez jumate de masina ca asi avea idee pe unde e! ms.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,457
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Alexcristian, o masina poate avea mai multe calculatoare, ECU de motor, IMMO, HACM, etc. Nu e nicinul "central" fiecare are functiile lui, si (eventual) comunica cu altele (gen IMMO cu ECU). Asa ca exprima-te intr-un mod complet.
De asemenea, la ECU, de exemplu, pozitia poate sa varieze functie de motor. Asa ca ar fi necesar sa spui si codul de motor (si nu incepe cu "motor de 1.4" ca pe aceeasi cilindree pot fi mai multe motoare in acelasi an. De exemplu X16XEL, X16SZ... ambele le gasesti pe Astra F din '95)
Skip ads

  • alexcristian

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Tigra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2010

  • Mesaj Privat
jE a scris:Alexcristian, o masina poate avea mai multe calculatoare, ECU de motor, IMMO, HACM, etc. Nu e nicinul "central" fiecare are functiile lui, si (eventual) comunica cu altele (gen IMMO cu ECU). Asa ca exprima-te intr-un mod complet.
De asemenea, la ECU, de exemplu, pozitia poate sa varieze functie de motor. Asa ca ar fi necesar sa spui si codul de motor (si nu incepe cu "motor de 1.4" ca pe aceeasi cilindree pot fi mai multe motoare in acelasi an. De exemplu X16XEL, X16SZ... ambele le gasesti pe Astra F din '95)

tigra mea e din 96 1.4 16 valve dar nu scrie pe talon tipu de motor ca e talon nou ! abs nu are ! ma interesa calculatorul principal altele nu are ca am umblat peste tot si nu am vazut! decat ala de bord !ms
  • giovanny8989

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Demonteaza stalpul din dreapta de la usa pasager, ca s-ar putea sa gasesti acolo ceea ce te intereseaza... Bafta!
  • alexcristian

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Tigra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2010

  • Mesaj Privat
ms. mult
am sa caut
  • victor_gl

  • Mesaje scrise: 1,039
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2005 z 1,7 dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Acolo gasesti modulul de inchidere centralizata si vreo 2 relee de protectie
  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
ECU se afla partea dreapta jos (locul pasagerului , colt-spre balamalele portierei). Se scoate tavita de sub torpedou (e prinsa in suruburi parca) si pe urma in dreapta-colt e un plastic negru prins in suruburi. Se scoate si acela si ai acces la ECU si niste relee.
  • giovanny8989

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Dupa cum spuneam acum ceva timp...
Pasii sunt exact cei prezentati de Cozmino...
giovanny8989 a scris:Demonteaza stalpul din dreapta de la usa pasager, ca s-ar putea sa gasesti acolo ceea ce te intereseaza... Bafta!

  • amr84

  • Mesaje scrise: 404
  • Locatie: Arges
  • Masina: Tigra 1997 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Dar mufa OBD2? Pentru ca a mea (Tigra X14XE din 97), nu vrea sa-mi dea coduri de eroare, nu pot face testul agrafei si nici pseudo-agrafa. Am vazut un filmulet in care daca tii apasat ambele butoane de la TID mai mult de 5 secunde ti-ar arata codurile si apoi viteza. Imi arata direct viteza de deplasare (evident mai mare decat aveam pe bord ... nu stiu de ce e evident k m-a mirat rau asta ... arata cu vreo 20Km/h mai mult decat la acele analogice).

poate pune cineva o poza cu locul unde se afla mufa sau daca este vreo smecherie la tigrele din 97, cu OBD2 pe ele.
  • amr84

  • Mesaje scrise: 404
  • Locatie: Arges
  • Masina: Tigra 1997 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2009

  • Mesaj Privat
OK, am vazut unded se afla, si din autodata si din pdf-ul urmator, unde arata pozitionarea DLC la majoritatea masinilor Opel.

http://www.scribd.com/doc/28975092/DLC-Locations
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Tigra
  3. Tigra A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR