Ai uitat parola?


  1. Home
  2. In-Car Entertainment
  • Azmodan

  • Mesaje scrise: 204
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2010 2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Navteq CD500 este noul model de echipament de navi pe Astra J si Insignia.
Celalalt este DVD800 .. care din cate am auzit e cam la fel doar ca are buffer de memorie mai mare (si ceva options in soft in plus)

contrar asteptarilor CD500 e un DVD player - adica poate citi dvd-uri iar softul de navi ar fi scris tot pe dvd-uri.
pana acum (la data scrieri) nu am gasit sa se fi spart protectia - adica nu recunoaste imagini copiate a unor discuri originale.

http://gpsunderground.com/f...nia-Astra-J-CD500 - cel mai in tema thread peste care am dat.

http://www.navigation.com/i...Products=YES& - site-ul oficial de unde se pot cumpara discuri cu harti. (RO nu exista de nici un fel)

daca cineva mai are informatii in plus despre acest sistem..share pls Smile mai ales daca gasiti undeva cum se poate sparge Wink
Skip ads

  • _mihai_

  • Mesaje scrise: 434
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Salut, prima problema observata:

telefonul in compartimentul de sub CD500 face din cand in cand sa fluectueze ecranul.

quick fix: nu se pune telefonul acolo

Insa locul ala mi se pare perfect pt telefon, cum rezolvam problema?
  • cornelpopa

  • Mesaje scrise: 511
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2015 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Ce compartiment ai sub CD500 ?

Pt mine ce-a mai eleganta solutie pentru telefon a fost ca de obicei Brodit.se . Mi-am cumparat suportul specific de insignia pt prindere centrala. E super OK. Si marele avantaj este ca nu trebuie sa dai gauri prin bord, nici ventuze pe geam.


  • dief

  • Mesaje scrise: 124
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mai 2010

  • Mesaj Privat
compartimentul despre care vorbeste la Astra J este undeva in fata schimbatorului de viteze, cred ca la Insignia din poze e mascat cu acea "usitza".
Si eu ma gandeam la un suport mai ales pentru navigarea in Ro care o sa o fac pe Igo pana apare harta.
M-ar interesa cum se prinde telefonul de acel suport?
Skip ads

  • cornelpopa

  • Mesaje scrise: 511
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2015 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2007

  • Mesaj Privat
La insignia in spatele acelei usite este scrumiera si bricheta.
Suportul de la brodit care-l vezi in poze este doar prima parte a suportului. Nu e nimic universal, cei de la Brodit fac extrem de specific ambele parti:
- partea care se prinde de masina. Pentru fiecare tip de masina cauta 2-3 locuri unde se poate monta acel suport fara sa folosesti adeziv, gauri etc.
- de partea de mai sus se prinde suportul de telefon, care la fel este specific pentru fiecare telefon, cu/fara alimentare electrica etc.

Arunca o privire pe site-ul www.brodit.se si cauta pentru masina ta + telefonul tau.
Pentru Astra J cea mai buna solutie cred ca este:
http://www.brodit.com/montering.jsp?anr=854437

Cred ca au un dealer si in Ro, eu personal mi-am gasit codurile pe site la si le-am comandat de pe Amazon.de.
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
@Azmodan
ce pot sa iti zic eu in legatura cu navi500 este ca am facut o sesizare celor de la opel southest europe (ungaria), si fiind contactat de ei mi s-a zis ca nu vom putea beneficia de harta momentan si ca politica opel germania a fost ca sa nu scoata o harta pt romania cu toate ca ea exista la navteq dar datorita faptului ca nimeni nu a platit pt ea nu au scoso pe piata, eu la momentul respectiv nestiind ca echipamentul cd500navi pt care am optat nu va avea harta pt romania si citeste dvd (ca despre cei de la reprezentanta nu pot zice nimic decat ca sunt paraleli cu masinile si echipamentele de pe ele) am intrebat cand va aparea o harta si de ce nu am fost informat ca nu voi ptea folosi acest sistem in romania ca nu optam pt el si persoana de contact de la ei mi-a zis ca in toamna asta va aparea un dvd cu harta pt romania in principiu pentru opel insignia care e produs de mai mult timp si au avut cereri de harti si ca vor lua legatura cu cei de la craiova pt ca nu mi s-a spus de faptul ca nu voi putea folosi navigatia in romania

acum cateva zile m-a sunat cineva de la reprezentanta opel din craiova sa imi spun nemultumirile si problemele pe care le-am avut cu ei si cand am deschis discutia despre cd500navi mi-a zis ca se cunoaste aceasta problema au avut fffffff multe sesizari si din tara au luat legatura cu opel germania si ca trebuia sa primeasca inca de pe 01.07.2010 hartile si ca pana in toamna spera sa le vina si voi fi contactat sa primesc harta acum nu stiu daca va fi moca adica inclusa in aia 600e pe care i-am dat pe echipament sau ma vor pune sa o platesc separat
daca o sa am informatii noi legate de echipament o sa incerc sa las aici mesaj Wink
  • dief

  • Mesaje scrise: 124
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mai 2010

  • Mesaj Privat
A incercat cineva sa conecteze si alt telefon in portul USB in afara de IPHONE? sunt recunoscute ca si carduri de memorie? Se incarca telefonul daca e conectat in portul USB?
  • cornelpopa

  • Mesaje scrise: 511
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2015 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2007

  • Mesaj Privat
@lucio58: Te rog eu mult, foloseste semne de punctuatie. M-a luat durerea de cap incercand sa citesc post-ul tau!

@dief: Eu am conectat un TouchPro si un HD2 pe USB-ul lui CD500 si le vede ca si carduri de memorie. Telefoanele se incarca de pe acel port USB, dar iti trebuie rabdare mult. Output-ul acelui USB este de 500mA/h. HD2 se incarca de la 10% pana la 100% in aprox 4 ore.
Skip ads

  • Azmodan

  • Mesaje scrise: 204
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2010 2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2010

  • Mesaj Privat
eu am primit cu masina harta "central europe" = ungaria, cehia, polonia si tarile baltice.

toti ati primit asta?
  • cornelpopa

  • Mesaje scrise: 511
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2015 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Da, si eu am primit la fel. Un CD cu CentralEurope 2008/2009. Ulterior am cumparat CentralEurope 2009/2010 si Alps 2009/2010.
  • Azmodan

  • Mesaje scrise: 204
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2010 2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2010

  • Mesaj Privat
ai platit 130euro pt hartile alea? nu e cam...mult?
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
@cornelpopa
imi cer scuze dar nu prea aveam timp si am vrut sa nu uit ceva din ce vream sa zic o sa incerc sa folosesc si semnele de punctuatie Wink

ce au in plus hartile pe care le-ai cumparat?
le-ai luat de pe situl navteq?
si eu am primit cd cu europa centrala dar dupa ce l-am copiat am observat ca exista majoritatea drumurilor din europa inclusiv grecia, serbia, si tari din europa de vest spania, andora, italia,franta etc,
Skip ads

  • cornelpopa

  • Mesaje scrise: 511
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2015 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Azmodan a scris:ai platit 130euro pt hartile alea? nu e cam...mult?


2x119 EUR + transport Wink. Da, e mult, dar tinand cont ca nu ai alternativa...

@lucio85: Pe CD-ul primit cu masina (Central Europe 2008/2009) era doar Ungaria, Cehia si MRE. Pe versiunea 2009/2010 deja exista si Polonia + tarile baltice (lituania, estonia, etc). Iar CD-ul cu Alps are Austria, Elvetia + zona alpilor din Germania, Franta si Italia.

Pe fiecare CD exista si MRE (Major Routes of Europe) dar nu contine si orasele mai mici sau strazile din orasele mai mari. E strict pentru "tranzitarea" acelor tari.

Hartile le-am luat de pe site-ul navteq. Transportul se face cu UPS, in 3-4 zile ai coletul acasa.

PS> Pe CD-urile de 2009/2010 exista si un upgrade de firmware pentru CD500, de rezolvat mici buguri. Tu din moment ce ai luat masina dupa mine (am dedus din ce ai zis ca ai pe harta) banuiesc ca tu ai primit deja versiunea 2009/2010 - probabil upgrade-ul de firmware este deja aplicat pe echipamentul tau.
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
@cornelpopa
eu am luat masina in luna aprile dar cd cu hartile primite sunt 2008-2009 nu 2010 si nu am gasit nimic pe acel cd in afara de harti ca l-am copiat si in pc
la ce te referi mai exact ce upgrate?daca poti da ceva amanunte?
  • Azmodan

  • Mesaje scrise: 204
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2010 2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2010

  • Mesaj Privat
da.. are intradevar major roads.
se poate vedea f simpu daca dai zoom out complet si apoi zoom in pe o tara oarecare. eu am facut cu serbia.. unde apare drumul principal care trece prin belgrad dar nu si scurtatura prin pancevo.

bineinteles.. romania nu face parte din major roads in europe Smile
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
@Azmodan
asta am facut si eu dar eu am incercat cu italia si imi dadea toate strazile in marile orase ,ca acum nu iti arata nr la casa nu mai conteaza
iar romania nu e in europa e undeva prin africa de asta nu apare MRE
se refera la drumuri expres autostrazi si strazi prinipale din orase si noi cum nu avem decat macadam sau drumuri forestiere nu aveau cum sa le puna pe harta eu ii inteleg
  • cornelpopa

  • Mesaje scrise: 511
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2015 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2007

  • Mesaj Privat
lucio85 a scris:@cornelpopa
eu am luat masina in luna aprile dar cd cu hartile primite sunt 2008-2009 nu 2010 si nu am gasit nimic pe acel cd in afara de harti ca l-am copiat si in pc
la ce te referi mai exact ce upgrate?daca poti da ceva amanunte?


NU stiu exact care sunt diferentele in urma upgrade-ului de firmware. Am gasit pe net undeva un "changelog" care spune doar "some minor bug fixes".

La prima introducere a CD-ului de 2009/2010 mi aparut un mesaj: "Upgrade firmware?". I-am dat yes.. a macinat cateva minute... a dat un reboot la unitate... Diferente eu nu am vazut. E drept ca aveam masina de 2 saptamani si nu apucasem sa ma joc cu navigatia.

Daca ai drum prin Bv.. da un semn si bagam CD-ul si la tine sa-ti fac load la harti si cu ocazia asta iti face si upgrade la firmware.
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
@cornelpopa
nu cred ca pot ajunge prea curand
dar daca o sa am drum o sa te anunt ms
ai iesit cu masina din tara? ai folosit navigatia?
eu totusi sper ca o sa ma contacteze in cel mai scurt timp cei de la reprezentanta sa imi dea cd cu hartile pt romania si cu ocazia asta poate are si acel upgrade pe el
  • Azmodan

  • Mesaje scrise: 204
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2010 2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2010

  • Mesaj Privat
scurt timp? ce naiv esti Smile daca pe craciun 2010 o sa existe romania.. eu zic bogdaproste
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
faza e ca am primit confirmare si de la cei din ungaria si cei de la reprezentanta de la craiova care au zis ca cel tarziu in toamna o sa aiba cd dvd ce o fii
ca au avut reclamati inclusiv si opc-ul pe cap si au luat legatura cu aia din germania si o sa faca un dvd daca m-au mintit va mint si eu pe voi
sau poate apare ceva pe net compatibil
ca din ce m-am documentat eu cei de la bosch fac navigatii pt mai multe marci si nu cred ca schimba ei tot la ele ci doar interfata am zis ca o sa vb cu un prieten de are un bmw sa iau dvd de la el sa il incerc
Skip ads

  1. Home
  2. In-Car Entertainment

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR