Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  • ComanV

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Salut. Imi poate spune cineva niste caracteristici de jante de 13 pe care se pot monta cauciucuri de 155/80? Din cate am inteles in talon e trecuta doar o dimensiune la anvelope, insa asta nu inseamna ca nu ar fi problema cu alte dimesiuni. Totusi musca aia pe caciula prefer sa nu o am si vreau sa imi mentin anvelopele specificate in talon. Corsa mea 2001, 1.0 merge bine cu aceste cauciucuri si vreau sa o faca in continuare, asa ca ma poate ajuta cineva cu putina informatie... ce jante de 13 se pot folosi pentru aceste anvelope (vreau sa imi achizitionez jante de aliaj fara sa fiu nevoit sa imi schimb cauciucurile decat fara alta solutie). Va multumesc si consider ca am ales bine topicul.
Skip ads

  • alexandru_ionut

  • Mesaje scrise: 106
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Salut.
Caracteristicile care te intereseaza pe tine sunt J-ul si ET-ul. Pe ele le gasesti inscriptionate pe jante; daca ai de tabla si daca sunt originale ale masinii nu mai este nevoie sa dai roata jos pentru a le vedea. Daca ai de aliaj, trebuie sa dai roata jos, pentru ca sunt inscriptionate pe spatele jantei, sau pe roata de rezerva.
Sper ca te-am lamurit
  • ComanV

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Am verificat pe rezerva si jantele de tabla sunt 5j et 43. Am gasit intre timp jante de 13 cu 5.5j, et nu il cunosc... inca. Cat de mult afecteaza acel 5.5 j in loc de 5 j. Se vor simti ceva diferente? Merg fara probleme cauciucurile de 155/80?
  • alexandru_ionut

  • Mesaje scrise: 106
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Salut. Nu te afecteaza cu nimic. Si eu am la corsa mea tot jante cu 5.5 j, luate de pe un astra. Jantele cu 5 j sunt putin mai inguste decat cele cu 5.5 j.
Skip ads

  • rzp_o4

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Am o corsa diesel 1.5 Td in 2 usi si am cauciucuri r13/155/80 cineva mi-a zis ca e inaltimea mare ca asa e scris in cartea masinii? dar eu nu am cartea masinii... de unde stiu ce inaltime trebuie sa corespunda?
  • coman marius adrian

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Braila
  • Masina: Corsa 2001 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2009

  • Mesaj Privat
aici gasiti raspunsurile cautate.daca aveti de gand sa puneti alte dimensiuni ce nu le regasiti aici sa faceti proba cu greuhttp://www.vipercar.com/ind...roduct_id=180tate pe masina ca altfel e posibil sa va pacaliti.
  • coman marius adrian

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Braila
  • Masina: Corsa 2001 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2009

  • Mesaj Privat
http://www.vipercar.com/ind...mp;product_id=180
  • beby
  • *
  • 4 mesaje
  • din 25 Sep 2009
  • Agila 2003 Z10XE
  • Hunedoara
  • beby

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Agila 2003 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Buna,am si eu o dilema ,cineva ma intrebat daca creste consumul de benzina utilizind cauciucuri mai mari decat cele scrise in talon.
eu stiam ca influenteaza doar suprafata de rulare ,daca e mai lat cauciucu creste si consumu,gresesc?
cine stie rog sa-mi dea si mie un raspuns.
va multumesc anticipat.



Bine ati venit pe forum,va pun la dispozitie cateva recomandari pentru evitarea neplacerilor,
CAUTA si vei gasi , Ce trebuie sa am in vedere pe acest forum ? si Regulament General
edit by StefanTolos

3/7/2012 3:15:17 PM
Skip ads

  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Depinde prin ce intelegi mai mari?
-Cu balon mai mare(diametru).
-Mai late.
Cu cat mai mari fata de ce este scris in cartea masinii?

Oricum la comparari de acest tip diferenta este insesizabila.Cateva grame de combustibil la fiecare suta de km.
  • Stefan_BC

  • Mesaje scrise: 2,658
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2009

  • Mesaj Privat
beby a scris:Buna,am si eu o dilema ,cineva ma intrebat daca creste consumul de benzina utilizind cauciucuri mai mari decat cele scrise in talon.
eu stiam ca influenteaza doar suprafata de rulare ,daca e mai lat cauciucu creste si consumu,gresesc?
cine stie rog sa-mi dea si mie un raspuns.
va multumesc anticipat.

daca cauciucul e mai inalt singura diferenta este ca i-ti va indica eronat Kilometrajul [dar daca se pastreaza echivalentele intre balonul cauciucului si dimensiunea jantei ,km vor fi indicati corect (jante mai mari balon mai mic)]
daca cacuciucul e mai lat , e logic ca frecarea este mult mai mare, in consecinta si consumul va creste
@cangri nu stiu cat e de adevar dar am auzit povesti de genul 1l/100km, diferenta fiind trecerea de la latime de 185 la 225
  • pauls

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2011

  • Mesaj Privat
As avea si eu o intrebare: dimensiunile jantelor (J, ET, diametru gaura centrala) corespund atat pentru jantele din tabla, cat si pentru cele din aliaj? Eu am, spre exemplu, jante de tabla cu dimensiunile 5.5J, ET49 pe 14''. Daca ar fi sa-mi pun jante din aliaj pe 14'' ar trebui sa aiba aceleasi dimensiuni, nu?
  • Lala

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2013

  • Mesaj Privat
Buna ziua,

Ce parere aveti despre cauciucurile DEBICA PASSIO 2? le-a avut cineva pe Opel Corsa? cum sunt? as vrea sa iau unele de vara... multumesc anticipat!
Skip ads

  • Zaheyu

  • Mesaje scrise: 173
  • Locatie: Rm Valcea
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Am eu. Acum au 3 ani si cam 30000 km si sunt cam tocite. Daca le iei ieftin sunt bune, dar daca urmaresti calitate in primul rand ar trebui sa cauti altceva.
  • mishu88

  • Mesaje scrise: 399
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Corsa 2006 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Și uite cum cauți problema acolo unde nu trebuie.



E normal fraților sã fie așa ceva? Galeria asta de plastic care vine de la rezervor mi-era SPARTÃ și înfundatã cu GHEAȚÃ și mizerie. Tot jegul de pe șosele mie îmi intra în rezervor și de acolo pe sistemul de alimentare, provocându-mi daune de zeci de milioane (schimbare 7 injectoare, 2 pompe injecție, 1 rampã comunã).

Din ce cauzã? Din cauza samsarului nenorocit care mi-a pus cauciucuri de 185/65 R15 în loc de 175/65 R14. Balonul fiind mai mare, mi-a agãțat și ros acel plastic. De aici și bancul ãla cu:

”Vine un pacient la doctor, cica a cazut din copac. Doctoru`:
- Dom`le, ai limbrici!
- Cum dom` doctor? Doar am cazut din copac!
- Mah, asculta-ma : ai limbrici!
- Da` de ce am limbrici?
- Ca te-a mancat in cur sa te urci in copac!”

Eu cãutam probleme la injectoare, când de fapt problema venea... de la cauciucuri prea mari!
  • razzzcor

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Buna ziua , am luat 4 jante r15 , cauciucuri 185/55 , et 37, 7j 4x100 de pus pe un Opel Corsa C (2004 ) si am intampinat o problema cand am vrut sa le pun . Nu intra jante pe butuc , e o diferenta foarte foarte mica si am intrebat stanga dreapta ce e de facut si mi s-a zis sa caut un strungar si sa ia putin din janta la diametru ... As vrea sa aud ceva pareri si sfaturi si daca stie cineva un strungar in Iasi care ar putea sa ma ajute , am inteles ca trebuie unul priceput , sa stie ce face sa ia foarte bine din ele ...
  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,469
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Ai doua variante:
A) Schimbi jantele cu unele 6J si 47ET si astfel eviti probleme ulterioare.
sau
B) Cauti strungar, si patesti ceva de genul:
Și uite cum cauți problema acolo unde nu trebuie.

E normal fraților sã fie așa ceva? Galeria asta de plastic care vine de la rezervor mi-era SPARTÃ și înfundatã cu GHEAȚÃ și mizerie. Tot jegul de pe șosele mie îmi intra în rezervor și de acolo pe sistemul de alimentare, provocându-mi daune de zeci de milioane (schimbare 7 injectoare, 2 pompe injecție, 1 rampã comunã).

Din ce cauzã? Din cauza samsarului nenorocit care mi-a pus cauciucuri de 185/65 R15 în loc de 175/65 R14. Balonul fiind mai mare, mi-a agãțat și ros acel plastic.
Eu cãutam probleme la injectoare, când de fapt problema venea... de la cauciucuri prea mari!
Gasesti si fotografii in discutia https://www.clubopel.com/vie...asc&start=260
Spor la gasit strungar!
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Nu se pun pe strung, doar pe freza corect axata pe gaura si tu sa spui ce interior vrei. Iti pot da relatii unde dar nu recomand, ai sa ai mari probleme pe viitor.
  • razzzcor

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Multumesc mult pt sfaturi , am rezolvat problema si zic eu foarte bine . Jantele sunt r15 185/55 nu imi atinge nimic si oricum pt iarna am r14 . Multumesc . O zi buna . Si o poza cu jantele in cauza Smile
  • mishu88

  • Mesaje scrise: 399
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Corsa 2006 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2011

  • Mesaj Privat
ARATÃ SUPER! DAR...

Ai grijã frate cu cauciucurile alea 185/55, eu am avut 185/65 și mi-au ros amortizorul și conductele de plastic de la bușon spre rezervor. Nu vrei sã știi câți nervi mi-am fãcut și câți bani am cheltuit!

Dacã tot le-ai pus, sã verifici din când în când roata spate dreapta, o ridici la cric și inspectezi vizual acele conducte.

Eu am pãțit-o, mi-am cumpãrat jante 14, cauciucuri 175/65 exact cum scrie în talon. Nu mã mai joc cu astea. Am ajuns sã dau vina pe OMV, pe Rompetrol, când ne fapt mie îmi intra murdãrie și apã de pe șosea.
  • liviu2004

  • Mesaje scrise: 2,323
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
tu ai avut cauciucuri mai inalte, poate de aia ti s-au ros conductele, a lucrat suspensia si roata a ajuns mai sus. de altfel 185/55r15 e in cartea masinii!

Dar si mai important poate nu ai avut ET corect, care ar trebui sa fie 49 din cate stiu.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR