Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  • adyna1109

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Corsa 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2010

  • Mesaj Privat
stiti cat costa identificarea RAR?

Bine ati venit pe forum,va pun la dispozitie cateva recomandari pentru evitarea neplacerilor, CAUTA si vei gasi , Ce trebuie sa am in vedere pe acest forum ? si Regulament General edit by StefanTolos
Skip ads

  • Popey500

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Sep 2010

  • Mesaj Privat
daca masina este deja inmatriculata(cumparata din romania) ai nevoie de contract v-c si actele masini(carte identitate si certificat ) cu care mergi la politie.

la rar se plateste in jur de 400 ron(ce putin asa a fost la mine) si numerele gratis la rand sau 80 ron preferentiale
  • Shiva

  • Mesaje scrise: 1,976
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
adyna1109 a scris:stiti cat costa identificarea RAR?

Anul trecut, in octombrie, a fost 90 de lei.

Daca masina e deja inmatriculata in Ro., procesul e mult mai simplu.
La semnarea contractului de V-C, proprietarul tre' sa-ti lase talonul (completat cu instrainat lui bla-bla) , restul actelor masinii + masina.
Tu te programezi online la RAR pt. autentificare - asta e 90 de lei si te inarmezi cu rabdare ca o sa ai ceva de stat.
Intre timp, proprietarul nu radiaza masina ci cu contractul de V-C merge la primarie/finante si o sterge de la impozite, urmand sa-ti trimita tie fisa fiscala.
Tu mai platesti ceva taxe/timbre pe la posta si CEC 2-30 de lei, RCA pe numele tau si apoi mergi sa-ti ridici numerele (80 de lei cele preferentiale).

Pentru minimum de bataie de cap, mergi la orice firma de acte V-C si o sa-ti zica exact ce ai nevoie pt. 30 de lei or smth.
  • adyna1109

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Corsa 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Multumesc mult de tot. Sper sa nu mearga greu, urasc sa stau la rand Sad

Shiva a scris:
adyna1109 a scris:stiti cat costa identificarea RAR?

Anul trecut, in octombrie, a fost 90 de lei.

Daca masina e deja inmatriculata in Ro., procesul e mult mai simplu.
La semnarea contractului de V-C, proprietarul tre' sa-ti lase talonul (completat cu instrainat lui bla-bla) , restul actelor masinii + masina.
Tu te programezi online la RAR pt. autentificare - asta e 90 de lei si te inarmezi cu rabdare ca o sa ai ceva de stat.
Intre timp, proprietarul nu radiaza masina ci cu contractul de V-C merge la primarie/finante si o sterge de la impozite, urmand sa-ti trimita tie fisa fiscala.
Tu mai platesti ceva taxe/timbre pe la posta si CEC 2-30 de lei, RCA pe numele tau si apoi mergi sa-ti ridici numerele (80 de lei cele preferentiale).

Pentru minimum de bataie de cap, mergi la orice firma de acte V-C si o sa-ti zica exact ce ai nevoie pt. 30 de lei or smth.

Skip ads

  • rudisoft

  • Mesaje scrise: 340
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Corsa 1997 X12SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Oct 2010

  • Mesaj Privat
@adyna1109 sunt într-o situație similarã. Tocmai am sunat la R.A.R. și am aflat cã taxa este de 110lei ( mașina înmatriculatã deja pe RO, doar verificarea seriilor ) si cã programarea trebuie fãcutã cu 1 -2 zile înainte.
Cât despre restul pașilor de urmat, trebuie sã mergi la finanțe sã iei mașinuța în evidențã, si la serviciul înmatriculãri, pentru depunerea documentelor.
Taxe de plãtit finanțe:
- taxa înregistrare fiscalã: 3 lei;
- taxa urgențã: 10 lei (nu știu dacã o sã fie cazul, mie mi-au luat Smile );
- trebuie sa ai impozitul plãtit la zi pe locuința din buletin;
ATENȚIE: dacã nu ești proprietar în actele locuinței ȘI nu ai mai avut vre-o mașinã înmatriculatã pe numele tãu, trebuie sã mergi la finanțe cu proprietarul, care trebuie sã dea o declarație cum cã e de acord ca tu sã înregistrezi autovehiculul la proprietatea respectivã...
Apoi ar mai fi:
- taxa de înmatriculare auto: 52 lei ( poți sã o plãtești tot la finante când plãtești taxele de mai sus);
- taxa certificat de înmatriculare: 37 lei (se poate plãti la BCR sau la CEC);
- taxa pentru plãcile cu numãrul de înmatriculare (aici nu te pot ajuta, eu pãstrându-le de la vechiul proprietar, dar am impresia cã se plãtesc pe loc la serviciul înmatriculãri. bine-nțeles, dacã vrei numere preferențiale, e un pic mai complicat/scump... );
- de asemenea o sã trebuiascã sã faci asigurare pe minim 6 luni;

La finanțe ai nevoie de fișa de înmatriculare ștampilatã de instituția financiarã, cât și un "certificat de rol fiscal" (ambele le-ai primit de la vânzãtor). în rest sã ai la tine toate actele mașinii și buletinul.

Cam astea ar fi. Cum spunea și alt coleg, ideal ar fi sa mergi la o firmã ce se ocupã cu așa ceva, o sã îți pregãteascã de acolo dosarul cu tot ce trebuie.

Baftã!
  • Shiva

  • Mesaje scrise: 1,976
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
rudisoft a scris:[...]ATENȚIE: dacã nu ești proprietar în actele locuinței ȘI nu ai mai avut vre-o mașinã înmatriculatã pe numele tãu, trebuie sã mergi la finanțe cu proprietarul, care trebuie sã dea o declarație cum cã e de acord ca tu sã înregistrezi autovehiculul la proprietatea respectivã...[...]

Shocked
La Cluj nu e nevoie de prezenta proprietarului. Masina se inmatriculeaza pe numele persoanei, nu pe adresa.
  • rudisoft

  • Mesaje scrise: 340
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Corsa 1997 X12SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Shiva a scris:La Cluj nu e nevoie de prezenta proprietarului. Masina se inmatriculeaza pe numele persoanei, nu pe adresa.


Poate am avut eu "noroc" de funcționari prea zeloși Smile

Chiar vinerea trecutã a avut loc întâmplarea. Ca sã dezvolt:
Am fost întrebat dacã am mai avut înmatriculat vre-un autoturism pânã acum (pe județul respectiv).
Dacã rãsupunsul ar fi fost "da", scãpam.
"- Nu? Atunci sunteți proprietar la adresa din buletin?"
Din nou, un rãspuns afirmativ era salvarea...
"- Nu? Pãi trebuie sã vinã proprietarul, sã dea o declarație cã e de acord ca mașina sã fie înregistratã la adresa respecivã."
"- Dar mașina o înregistrez pe numele meu, nu pe numele proprietarului locuinței."
"- Da, nici o problemã, dar proprietarul locuinței trebuie sã fie de acord."

Pânã la urmã am luat declarația sã o completez acasã, urmând sã mã prezint vinerea urmãtoare cu declarația completatã și proprietarul "in the flesh" (acesta trebuie sã semneze declarația în fața funcționarilor).

Enunțul declarației este urmãtorul:

"Subsemnatul, ..., declar pre propria-mi rãspundere ca sunt de acord ca d-l(a) ... (grad de rudenie ...), sã-și înregistreze pe proprietatea mea din ... oricâte autovehicule dorește, obligându-mã prin prezenta sã rãspund în solidar cu ace(a)sta la plata debitelor, inclusiv amenzi "

Poate ajutã pe cineva pe viitor, mai ales dacã dispuneți de timp limitat, și credeți / sperați cã puteți rezolva repede și fãrã bãtãi de cap...
  • adyna1109

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Corsa 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Asta cu proprietarul mi se pare o prostie. Atunci eu voi raspunde "da" si daca ma prinde spun ca n-am inteles intrebarea Smile.
Am facut pentru maine programare la Rar, am sunat 2 zile la informatii sa aflu cat costa taxa si ce acte sa am la mine, insa bineinteles nu a raspuns nimeni.

Inca o mica intrebare. De unde iau fisa de inmatriculare? Cine mi-o elibereaza? Mi-am luat 2 zile concediul, sper sa reusesc sa termin maine si vineri. Crying or Very sad

Mersic pentru ajutor

rudisoft a scris:
Shiva a scris:La Cluj nu e nevoie de prezenta proprietarului. Masina se inmatriculeaza pe numele persoanei, nu pe adresa.


Poate am avut eu "noroc" de funcționari prea zeloși Smile

Chiar vinerea trecutã a avut loc întâmplarea. Ca sã dezvolt:
Am fost întrebat dacã am mai avut înmatriculat vre-un autoturism pânã acum (pe județul respectiv).
Dacã rãsupunsul ar fi fost "da", scãpam.
"- Nu? Atunci sunteți proprietar la adresa din buletin?"
Din nou, un rãspuns afirmativ era salvarea...
"- Nu? Pãi trebuie sã vinã proprietarul, sã dea o declarație cã e de acord ca mașina sã fie înregistratã la adresa respecivã."
"- Dar mașina o înregistrez pe numele meu, nu pe numele proprietarului locuinței."
"- Da, nici o problemã, dar proprietarul locuinței trebuie sã fie de acord."

Pânã la urmã am luat declarația sã o completez acasã, urmând sã mã prezint vinerea urmãtoare cu declarația completatã și proprietarul "in the flesh" (acesta trebuie sã semneze declarația în fața funcționarilor).

Enunțul declarației este urmãtorul:

"Subsemnatul, ..., declar pre propria-mi rãspundere ca sunt de acord ca d-l(a) ... (grad de rudenie ...), sã-și înregistreze pe proprietatea mea din ... oricâte autovehicule dorește, obligându-mã prin prezenta sã rãspund în solidar cu ace(a)sta la plata debitelor, inclusiv amenzi "

Poate ajutã pe cineva pe viitor, mai ales dacã dispuneți de timp limitat, și credeți / sperați cã puteți rezolva repede și fãrã bãtãi de cap...

Skip ads

  • Shiva

  • Mesaje scrise: 1,976
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
rudisoft a scris:[...]Poate am avut eu "noroc" de funcționari prea zeloși Smile[...]

Interpretare diferita. Io m-am lovit de dinastea la schimbarea domiciliului (AB-AB, AB-CJ) si la PFA (AB-CJ).

Adyna: fisa de inmatriculare sau fisa fiscala? Cea fiscala de la primarie.
  • rudisoft

  • Mesaje scrise: 340
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Corsa 1997 X12SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Oct 2010

  • Mesaj Privat
@adyna1109:
rudisoft a scris:La finanțe ai nevoie de fișa de înmatriculare ștampilatã de instituția financiarã, cât și un "certificat de rol fiscal" (ambele le-ai primit de la vânzãtor). în rest sã ai la tine toate actele mașinii și buletinul.

În cazul meu, fișa de înmatriculare a fost întocmitã în momentul încheierii contractului de vânzare cumpãrare.
Este vorba de un carton pe care sunt trecure datele mașinii din cartea de identitate, datele vânzãtorului, și datele cumpãrãtorului. Vânzãtorul și cumpãrãtorul trebuie sã semenze acolo, apoi vânzãtorul trebuie sã meargã cu fișa de înmatriculare la finanțe sã o ștampileze, și sã ți-o aducã înapoi, împreunã cu "certificatul de rol fiscal" (nu sunt 100% sigur cã așa se numește).
  • adyna1109

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Corsa 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Gata, am terminat si cu inmatricularea
Taxa CEC (37ron), primarie (52ron), RAR (110RON) si dosar la Politie. In 4 ore mi-au eliberat si noul talon.

Multumesc de sfaturi


rudisoft a scris:@adyna1109:
rudisoft a scris:La finanțe ai nevoie de fișa de înmatriculare ștampilatã de instituția financiarã, cât și un "certificat de rol fiscal" (ambele le-ai primit de la vânzãtor). în rest sã ai la tine toate actele mașinii și buletinul.

În cazul meu, fișa de înmatriculare a fost întocmitã în momentul încheierii contractului de vânzare cumpãrare.
Este vorba de un carton pe care sunt trecure datele mașinii din cartea de identitate, datele vânzãtorului, și datele cumpãrãtorului. Vânzãtorul și cumpãrãtorul trebuie sã semenze acolo, apoi vânzãtorul trebuie sã meargã cu fișa de înmatriculare la finanțe sã o ștampileze, și sã ți-o aducã înapoi, împreunã cu "certificatul de rol fiscal" (nu sunt 100% sigur cã așa se numește).

  • free ride

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2007 Ilfov
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2007

  • Mesaj Privat
unde se afla seria de motor de la corsa 1.0 din 2003? Very Happy
Skip ads

  • BuBuFaM

  • Mesaje scrise: 970
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2008

  • Mesaj Privat
E stantat sub motor in dreapta. De obicei vezi si in cartea de service si in talon romanesc.
  • CKY

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Salut! Am o mare nelamurire... Vreau sa cumpar un opel corsa b 1.2 neinmatriculata si as vrea sa stiu la cat se ajunge cu absolut toate taxele (RAR, taxa poluare,asigurare,itp,numere,traducere acte etc) absolut tot.
Vanzatorii imi spun ca am nevoie de vreo 1700 lei dar un vecin m-a socat cand mia zis ca pe el l-a ajuns aproape 1000 euro...
Dispun de 1000 euro ca sa o cumpar neinmatriculata si caut o corsa cu care pot circula cu numere rosii 2-3 luni pana strang banii de inmatriculare si de asta vreau sa stiu cat ajunge totul...
PS: am avut una inmatriculata dar am lasat un prieten sa conduca si mam trezit la spital...
ASTEPT RASPUNSURILE VOASTRE! MS MULT!
id: mic_si_al_draq
  • rudisoft

  • Mesaje scrise: 340
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Corsa 1997 X12SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Folosește cu încredere funcția de cãutare, s-a mai discutat problema.

De exemplu: Corsa - solutii si sfaturi pentru inmatriculare
  • ErrKey

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Salut tuturor,

Am cumparat de curand o Corsa B, an 94, motor 1.2 benzina (C12NZ), 33kW.
Briff-ul german spune E2. Urmeaza RAR-ul... imi poate spune cineva daca masina este Euro 2?

Multumesc.
  • victor_gl

  • Mesaje scrise: 1,039
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2005 z 1,7 dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Da , cu siguranta este euro 2 .
  • ErrKey

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2011

  • Mesaj Privat
victor_gl a scris:Da , cu siguranta este euro 2 .

@victor_gl Mersi Wink
  • andrei_bug

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2012

  • Mesaj Privat
@aurell imi poti spune te rog cat te-a costat toate taxele de inmatriculare.

Vreau sa achizitionez un Opel Corsa B min 98, 1.0 sau 1.2 neinmatriculat si as vrea sa stiu cat o sa ma coste inmatricularea.

Multumesc.
  • marinel123

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1996 C12NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2012

  • Mesaj Privat
Salut. Am cumparat recent un opel corsa b din 96(1.2 benzina) si as vrea sa o inmatriculez. As vrea sa stiu cam cati bani imi trebuie pentru inmatricuare. Precizez ca masina a fost adusa din germania; mai am 2 luni de mers cu numerele rosii. Nu am tradus nici un act. Ma repet, as vrea sa stiu o suma daca se poate cat mai exact ca sa stiu cati bani sa strang. Stiu ca sa mai discutat dar nu prea am inteles multe si as vrea sa ma lamureasca si pe mine cineva. Va multumesc.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR