Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • ploscnicu

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Cam asa suna un articol aparut pe un site de stiri si noutati auto-moto

" Pe masa autoritãþilor se aflã proiectul de modificare a taxei auto, iar, în variantele propuse, apar majorãri tarifare pe toate clasele de poluare, inclusiv pentru motorizãrile care îndeplinesc normele Euro 5.
Modificãrile sunt argumentate de cãtre autoritãþi prin faptul cã Uniunea Europeanã impune reducerea drasticã a nivelului de poluare în oraºe, iar nerespectarea acestor directive duce la plata unor amenzi chiar ºi de 100.000 de euro pe zi.
Astfel, pentru motorizãrile Euro 5 care echipeazã maºini de pânã la 2 ani ºi în funcþie de cilindree, se va plãti o taxã de 125 euro pentru motoarele de 1,4 litri ºi de 3.642 euro pentru propulsoarele de 3,0 litri.
Cei care vor sã cumpere o maºinã second hand Euro 4, cu o vechime de 4-6 ani ºi care are sub capotã un motor de 1,4 litri, vor fi nevoiþi sã scoatã din buzunar 933 de euro. Diferenþe uriaºe apar pentru motorizãrile Euro 3, unde cea mai micã cilindree va fi taxatã cu peste 3.000 de Euro."
Skip ads

  • ionutzmi

  • Mesaje scrise: 469
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Omega 1998 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2008

  • Mesaj Privat
deci nici gand sa mai inscrii vreun euro2 ,
traiasca bulgaria .
  • rullz84

  • Mesaje scrise: 153
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2008

  • Mesaj Privat
numai in romania se poate intampla asa ceva. francezii au iesit 2 milioane de oameni in strada ca vroiau sa le mareasca cu 2 ani varsta de pensionare, si noi stam si le acceptam toate magariile lui basescu & co de atata timp. romania...
  • ploscnicu

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Ceredeti ca preturile de vanzare la masinilor deja inmatriculate in Romania vor creste?
Skip ads

  • adexpert_com

  • Mesaje scrise: 189
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2007

  • Mesaj Privat
evident..........
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
vor creste o perioada ... scurta ... cand vor vedea ca nu le cumpara nici dracu, vor scadea preturile ...
in schimb vor aparea si mai multe masini inmatriculate in BG
  • artemioxxl

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Noroc de varianta bulgareasca.
  • alamicu

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1997 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2010

  • Mesaj Privat
aveti idee cat va creste taxa pt. un ASTRA de 1600 cm euro 2 din 1997? intreb ca sa stiu daca o inmatriculez acum sau la anul. multumesc.
Skip ads

  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
daca pt euro3 taxa e peste 1000 euro, fa tu calcule ... vezi pe net ca inca mai gasesti calculatoare de taxa ... vezi cat e acum pt euro2 si iti faci o idee ...
parerea mea e ca daca vrei s-o inscrii in RO ... fa-o acum ... daca nu ... inscrie-o de pe acum la BG ... ca sanse sa dai mai putin la anu nu sunt 100%...
  • Gabello

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
o sa ajunga omu' sa stranga bani de inscriere, apoi pentru masina mult visata Very Happy
Doamne ce guvern terminat!
  • alamicu

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1997 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2010

  • Mesaj Privat
pai acum taxa e 915 euro. nu stiu cat e la bulgari dar ma bate gandul. sau mai e o varianta cu darea statului in judecata pt. abuz.
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
la anul sigur va sari de 1000 euro ... in BG din cate stiu e ~500 euro ...
cu datul in judecata e anevoioasa treaba, dureaza si nici nu esti sigur ca ai sa castigi ... si din cate stiu (posibil sa ma insel), in ultima vreme a cam castigat statul prin schimbarea denumirii taxei (cred ca din taxa de prima inmatriculare au renumit-o taxa de poluare) ...
Skip ads

  • raresh3

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mai 2007

  • Mesaj Privat
in 2011, taxa auto, mai mare cu 45-50%:
http://www.capitalul.ro/aut...are-cu-45-50.html
  • darius_x

  • Mesaje scrise: 187
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2009

  • Mesaj Privat
ionutzmi a scris:deci nici gand sa mai inscrii vreun euro2 ,
traiasca bulgaria .



si daca ne loveste o masina cu numere de bulgaria oare cand ne mai recuperam banii? sau ii mai recuperam macar?.....
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
la cat de tare s-au magarit si asiguratorii din RO (carpatica cel putin scoate culpa comuna la fiecare dauna, ca sa plateasca mai putin ) ... nu cred ca v-a fi prea mare diferenta intre timpul in care ai recupera banii de la bulgari sau romani...
citisem undeva pe net, ca cel mai riscant e cu o masina inmatriculata pe persoana fizica in bulgaria ... cica se obisnuieste ca acea PF dupa ce-ti inmatriculeaza masina si pleci, merge si-o scoate de pe numele lui ...
pe firma, zicea acolo ca e mai sigur ...
  • darius_x

  • Mesaje scrise: 187
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2009

  • Mesaj Privat
o cunostinta de a mea a avut surpriza sa i fie declarata furata masina.....
  • Gabello

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
si uite asa scoatem noi banii din tara si mergem cu ei la bulgari pe masini, pe inscrieiri si pe taxe, si tot romanul cade de prost. dau astia niste legi sa te f%#i in ele
  • remus1984

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Tigra 1995 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2010

  • Mesaj Privat
datii in judecata pe cei de la finante ca asa am facut si eu si mi-am luat banii inapoi;)
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
n-ai ce sa mai dai in judecata ... cel putin acum ... cand au bagat taxa, mergea... se numea "taxa de prima inmatriculare" ... au pierdut destule procese sau si-au dat seama ca vor pierde si mai multe si au schimbat numele taxei in "taxa de poluare" ... acum sunt mai putine sanse sa castigi un proces ...
ca fapt divers, dupa tabelele stabilite de ei cu normele de poluare si cantitatea de CO2, masina mea nu exista Very Happy pe talon imi scrie clar 154g/km la motor de 2000 cu norma Euro3 ... in tabelele lor, toate E3-urile cu motor de 2000 au 185 g/km ... automat creste taxa cu mult ...
in 2009 am platit 1266 euro ... acum ajunge aproape 3000 taxa la aceeasi masina ....
  • remus1984

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Tigra 1995 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2010

  • Mesaj Privat
in februarie am cumparat un c5 din italia l-am adus in august in tara am fost sa iau nr rosii si sa depun actele sa il imatriculez mi0au dat cei de la finante amenda ca nu l-am declarat k cica trebuia sa il declar m-au mai pus sa platesc si impozitul din februarie pana in septembrie ca cica asa e la noi.i-am intrebat de ce sa platesc impozit la noi k am platit in italia si mi-au raspuns k:avand in vedere ca romania este in uniuneaeuropeana e ca si cum as cumpara masina din sibiu.apoi eu iam intrebat de ce platesc taxa de imatriculare pt k e ca si cum am cumparat-o din sibiu normal nu?am fost am vb cu un avocat din valcea de unde sunt mi-a cerut 250 de euro iam dat si in decembrie mi-a recuperat banii 1800 de euro.si uite asa frumos mi-am recuperat banii;)
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR