Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • miaconRSH

  • Mesaje scrise: 290
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2000 X25XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Ti-am spus care este problema bucutului, dar probabil ai uitat sau nu ai retinut.

In butuc este un arc. Este rupt. Comanda inchiderii centralizate lucreaza (este o parghie de fapt) totul in butuc functioneaza mai putin acel arc.

Foarte mare grija cand umbli acolo, arcul a fost rupt la o banala demontare/montare (mai exact cand a fost schimbat capacul portbagajului)
Skip ads

  • ifrimg

  • Mesaje scrise: 136
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Buna ziua.Stiu ca este topicul ptr vectra.Eu am o corsa c si mi-a ramas cheia blocat in butuc mai are un pik si ar reveni dreapt un 5* ca sa pot sa o sct.Dar numai vrea nici in stng nici in drpt.Portbagaju nu se mai inchide nici din centralizat.Intrebarea mea este daca pot sal dau jos sal curat cu tot cu cheie in el.Multumesc rog pe cineva sa mute daca am postat gresit.
  • ifrimg

  • Mesaje scrise: 136
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Am rezolvat problema, am scos cheia din butuc prin cateva incercari.Cica trebuie lasat pe incuiat tot timpul, ptr a o putea folosi din telecomanda(ptr portbagaj).Multumesc si va doresc sa nu aveti prblme cu incuietorile.
  • jeje

  • Mesaje scrise: 107
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2012

  • Mesaj Privat
Parca vorbiti pasareasca , deci daca nu mai intra cheia in butucul de la haion (vectra b caravan ) ii dai cu spray WD si gata ? Dupa ce si face efectul sprayul o sa intra cheia ?
Skip ads

  • jeje

  • Mesaje scrise: 107
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2012

  • Mesaj Privat
Am dat la greu cu spray si nu intra cheia .
  • ady4valy

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2002 17dty
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Mi-a ramas portbagajul blocat si nu mai pot sa-l deschid. Am citit peste tot si nimeni nu a patit asa ceva. Eu nu mai pot sa-l deschid deloc. Inchiderea functioneaza si la portbagaj ( se aude cand declaseaza), cu cheia am incercat si se invarte in butuc, dar nu se deschide, ramane blocata parghia care il inchide. Stie cineva vreo solutie, macar sa-l deschid, apoi sa-l schimb cu totul?
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,414
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
intra in porbagaj prin masina si scoata capitonajul daca ai si ve putea ajunge la incuietoare
  • Ova89

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2014

  • Mesaj Privat
cum se desface butucul? Am reusit sa il dau jos dar nu vad o modalitate cum l-as desface. Ideea e ca imi merge doar din cheie, din inchidere merge actuatorul insa nu se invarte ca sa deschida portbagajul
Skip ads

  • Bogdan192

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1993 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2013

  • Mesaj Privat
Am si eu o problema cu inchiderea portbagajului la o Vectra B Caravan. Cheia nu intra de tot in butuc si nici nu merge sa o rasucesc. Nici cand inchid cu cheia in usa soferului portbagajul nu se incuie. Am bagat 2 zile la rand wd40 si ulei insa nu s-a produs nici o schimbare. Aveti idee cum pot rezolva? Cheia de la portbagaj este aceiasi cu cea de la contact nu? In portbagaj este actuator care sa incuie si sa descuie haionul?
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,414
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Daca nu s-a schimbat incuietoarea cheia e aceeasi.Inchiderea centralizata inchide si portbagajul.
  • Bogdan192

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1993 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2013

  • Mesaj Privat
Mersi de informatie. Am ascultat atent si se aude in haion actuatorul cand actionez inchiderea insa nu blocheaza usa. Astept sa se opreasca ploaia sa desfac haionul sa vad dc nu blocheaza
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,414
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
La mine era un timp cand nu mergea si sarise tija care lega actuatorul de butuc.
Se mai poate intampla si de la mecanismul butucului care e de plastic si se toceste si nu mai angreneaza toate partile in miscare.
Skip ads

  • Ova89

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2014

  • Mesaj Privat
Cangri stii cumva cum pot desface butucul? Am reusit sa dau tot ansamblu jos de pe masina, insa nu stiu cum sa il desfac
  • Bogdan192

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1993 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2013

  • Mesaj Privat
L-am rezolvat. Era gripat mecanismul. Am bagat degripant si a inceput sa curga rugina din el. Acum portbagajul se incuie/descuie din centralizata. Tot nu merge sa il inchid cu cheia in el insa asta nu este o problema.
  • seltsam

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Salutare, aceasi problema am si eu xu butucul de la hayon vectra caravan. Stie cineva pasii pt a demonta butucul sa il curat si eventual sa il repar?
  • Bogdan192

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1993 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2013

  • Mesaj Privat
Al meu a fost gripat. Am dat cu WD40 pana a inceput sa faca tura completa. Nu am fost nevoit sa il dau jos de pe masina
  • cristi2307

  • Mesaje scrise: 764
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE, ex Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2008

  • Mesaj Privat
A reusit cineva sa dea jos butucul si sa-l inlocuiasca ? Nu-mi dau seama cum trebuie procedat. Multumesc !
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR