Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • Sailas

  • Mesaje scrise: 473
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Buna ziua.

La mine apar niste sunete ciudate doar in plaja de turatii 2000 - 2500 RPM. Tin sa precizez ca sunetul se aude atat in accelerare cat si in decelerare indiferent de treapta de viteza. Sunetul se aseamana cu ceva dezaxat , ca si cand ceva ar oscila iar o data cu cresterea in turatie acesta dispare.

Motorul este un Z17DTL cu 169.000 KM reali , fabricatie 02 2004.

Am auzit pareri care incep cu plaetara si greutatea de pe aceasta , cutie , volanta sau motor.

Ceva pareri ?

Din ce stiam eu , volanta la acest motor este cu masa simpla , cautand pe internet am gasit preturi care pleaca de la 2800 LEi pana la 3100 LEI ... ceea ce este exagerat.
Skip ads

  • lumircea

  • Mesaje scrise: 232
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2017 B16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Sep 2011

  • Mesaj Privat
salutari
1,7 dth astra h 155000 km : cum stiu daca zgomotul metalic neregulat "tac-tac" cind e frig afara (iarna) e mai puternic, acum de cind s-a incalzit e mai slab si chiar dispare uneori ... la ralanti, e din volanta sau din suport motor
multumesc
  • Sebbul

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2015

  • Mesaj Privat
si mie mi-a zis mecanicul ca e volanta pe duca dar nu se simte decat la pilot automat peste 120-130 km/h vibratii in volan si parte fata motor. La oprirea motorului se mai scutura mai tare si se aude un scartait. In rest merge ok iar ambreajul nu face figuri. O mai tin sau o schimb ?
  • somax112

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Nov 2007

  • Mesaj Privat
depinde cum stai cu banii, daca ai schimb-o sa nu ramai pe drumuri.

eu am gasit o oferta la un sit care vinde doar ambreiaje si volante, as dori sa stiu daca a luat cineva de la ei, daca piesele sunt originale (ambreiajesivolante.ro) si daca sunt seriosi, deoarece urmeaza sa schimb ambreiaj, placa, rulment si volanta la 146 000 km, simptomul ar fi ca ambreiajul prinde f sus, si daca nu turez putin moare motorul cand plec de pe loc iar intre treptele 1-2 smuceste putin si se aude o bataie daca las ambreiajul brusc.

Merci si rog nu considerati ca fac reclama, mai am si alte oferte de la alte firme.
Skip ads

  • lumircea

  • Mesaje scrise: 232
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2017 B16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Eu unul m-am saturat de oferte ... acum fug de ele ca de dreacu așa ca mã strãduiesc sa adun un ban și cit as fi de fan opel ... trec pe alta marca ....
  • deleted-11511

  • Mesaje scrise: 115
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2007

  • Mesaj Privat
si eu sunt in cautari de cateva zile. la mine doar caraie un pic la apasare, dar am de plecat in concediu in afara tarii si nu stiu daca sa risc sau nu...

pretul de la ei de pe site este foarte bun, cu 4 milioane sub cea mai buna oferta pe care am gasit-o ptr Z17DTH si 6 trepte.
eu cred ca o "comit" cu toate ca nu mai voiam sa tin mult masina...
  • deleted-11511

  • Mesaje scrise: 115
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2007

  • Mesaj Privat
va rog un sfat, o parere...

am schimbat volanta + kit + rulment (marca luk).

la nici 2000 km dupa schimb a aparut o vibratie in schimbator in treapta a treia, cand franez sau cand nu tin piciorul pe acceleratie.
mi se pare ca se cam inrautateste, la abia 4500km cu noua volanta.

kitul a fost schimbat la un service de fosti mecanici la opel, evident cu garantii si facturi, dar totusi, nu vreau sa pierd timpul degeaba.

mentionez ca inainte de schimb nu aveam aceasta vibratie.

aveti vreo parere?
  • cornel_ionut

  • Mesaje scrise: 107
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2015

  • Mesaj Privat
salut,
rog un sfat in ceea ce priveste achizitia pieselor aftermarket si nu de origine
problema sta cam asa:
la apasarea pedalei de ambreiaj se aude un carait la jumatatea cursei;banuiesc ca este volanta ,voi schimba kitul complet(nu mi permit GM,asa ca am optat pt unul aftermarket(luk,sachs,valeao)(accept si alte recomandari daca aveti experiente bune).
1-care este pe baza experientei cu aceste marci cel mai bun raport calitate pret?nu vreau sa schimb ambreiaje la 50.000km

daca tot se va desface,tinand cont si de varsta masinii(10 ani) cat si de nr de km(235.000) am decis sa schimb si simeringurile la planetare cat si cel de palier(chiar daca acestea nu curg).
simeringurile la planetare pe GM sunt accesibile dar cel de palier are un "pret"(285 lei);oferta primita este pe :elring,corteco ,ambele avand acelasi pret 34,35 lei.
1-in conditiile de mai sus(varsta,km),recomandati schimbarea tuturor simeringurilor(chiar adaca acestea nu curg?
2-dintre cele 2 "rele"(elring,corteco), ce sa aleg?(din experienta dvs)
Cu stima,
Skip ads

  • lumircea

  • Mesaje scrise: 232
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2017 B16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Salut,
decit sa dai banii pe piese mai bine dai banii pe un credit si schimbi masina ... si fugi cit poti de tare de volant cu masa dubla, mai totdeauna inlocuirea volantei si a simeringurilor nu tine multa vreme si apar iar probleme ...
parerea mea Very Happy
  • cornel_ionut

  • Mesaje scrise: 107
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2015

  • Mesaj Privat
eh...hai ca nu-i dracu asa de negru Smile a tinut 10 ani si 240.000km totusi.repet,simeringurile nu curg dar le-as schimba
on topic: chiar nimeni nu a schimbat kituri si simeringuri sa ne poata impartatsi din experienta personala?
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,538
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Eu am caraitul din 2011-2012, exact la fel, pe la jumatatea superioara a pedalei. Deocamdata monitorizez situatia pana se agraveaza (accentuare carait si dificultate la schimbarea vitezelor). Intre timp au mai trecut vreo 50.000 km si am strans si ceva banuti pt schimbarea cu ceva original...
Caraitul a aparut dupa ce am incins ambreiajul la munte, cu lanturile...vreo 50 de plecari, in rampa, cu lanturi, in zapada de 10-15 cm. Simptomele indica rulmentul de presiune, dar nu cred ca o sa scap fara kit complet schimbat...legendele mecanicilor.
  • cornel_ionut

  • Mesaje scrise: 107
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2015

  • Mesaj Privat
multumesc pt raspunsuri dar eu nu voi sta atat,le schimb.
problema mea este legata de piesele aftermarket si daca sa pun simeringuri corteco sau elring la palier si planetare, in conditiile in care cele vechi nu curg dar au totusi 10 ani si 240.000km Smile
Skip ads

  • Op3l

  • Mesaje scrise: 528
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2013

  • Mesaj Privat
Din momentul in care volanta incepe sa "bata" la ralanti fara ambreiaj calcat la jumatate de obicei masina respectiva mai merge inca cel putin 2-30 000 km ...Momentul in care se cere obligatoriu inlocuire este acela cand la plecarea din ambreiaj masina tremura , pleaca in suturi. Dar .... fiecare face ce doreste cu banii lui , eu unul nici macar nu m-as gandi sa schimb volanta doar pentru o bataie cand pedala este apasata la jumatate.
Referitor la simering elring. Si apropo conteaza foarte mult montajul...
  • cornel_ionut

  • Mesaje scrise: 107
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2015

  • Mesaj Privat
rezolvare:
-demontat ambreiaj,volanta avea joc,rulmentul era uscat(nu mai avea vaselina) si uruia,simeringul de la palier era umed,un simering de la planetara era umed,placa de presiune la vizualizare parea buna(usoare urme de la frecarea cu rulmentul dar fara a avea santuri),discul era aproape nou;piesele demontate le-am lasat la service
-schimbat kit complet Luk,2 simeringuri planetare(GM),simering palier corteco ,ulei GM la cutie(nu-l schimbasem de cand am luat masina adica cu 140.000km in urma), schimbat lichid frana ATE (era neschimbat de 3 ani),schimbat lichid servo GM(nu-l schimbasem niciodata si cred ca nici neamtul dupa cum se prezenta astazi cand a fost scurs)
cost total :2810 lei (cu tva) factura si deviz(garantie 2 ani )
constatari:zgomotele au disparut,pedala de ambreiaj se apasa foarte usor,in viteze intra usor si ferm(nu mai agata,etc)
masina este inmatriculata in 2005 si am adus-o personal in Ro in 2007;2 ani a fost masina de scoala in Germania(stiam asta dar am cumparat-o,masina avand la acel moment 102.000km in 2 ani)
masina are acum 240.000km;astazi cand am desfacut,kitul de ambreiaj era LUK fara alte stante(nu scria GM ) si parea ca se mai umblase pe acolo...fie neamtul a schimbat kitul inainte sa o vanda fie era original;nu stiu...
in orice caz,eu sunt multumit ,a tinut 10 ani si cel putin 140.000km
  • cldmarinescu

  • Mesaje scrise: 265
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2010 A13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Puteai sa iei volantul si sa-l pastrezi pentru o eventuala reconditionare pe viitor.
  • lumircea

  • Mesaje scrise: 232
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2017 B16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Salut tuturor
as dori cit mai multe pareri privind ambreiajul la astra h cgt 1.7 diesel ... din cite stiu eu din 2005 pina in 2007 s-a fabricat faza 1, apoi intre 2007 si 2010 s-s fabricat faza 2 ... sunt modificari la ambreiaj, volanta e la fel ? care e mai fiabila ?
multumesc
george
  • cornel_ionut

  • Mesaje scrise: 107
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Christu a scris:va rog un sfat, o parere...

am schimbat volanta + kit + rulment (marca luk).

la nici 2000 km dupa schimb a aparut o vibratie in schimbator in treapta a treia, cand franez sau cand nu tin piciorul pe acceleratie.
mi se pare ca se cam inrautateste, la abia 4500km cu noua volanta.

kitul a fost schimbat la un service de fosti mecanici la opel, evident cu garantii si facturi, dar totusi, nu vreau sa pierd timpul degeaba.

mentionez ca inainte de schimb nu aveam aceasta vibratie.

aveti vreo parere?


nu stiu daca ai rezolvat dar problema nu vine de la ambreiaj
posibil tampon cauciuc motor/cutie rupt sau probleme la cutie
  • hmalex87

  • Mesaje scrise: 364
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Meriva 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Eheee cred ca ma paste si pe mine volanta, am inceput bine mai intai injectoarele, care se pare ca sunt ok, dar continui cu volanta. La mine se aude aleatoriu cu motorul cald o bataie ciudata, si motorul intra intr-un fel de vibratie, cand calc ambreiajul isi revine. Se intampla aleatoriu probabil ca mai tine o vreme. De asemanea tot aleatoriu cand calc ambreiajul maxim se aude un zgomot infundat ca un fel de lovitura usoara probabil tot de la volanta. Ma uitam la preturi pentru volanta pe un site si are un pret de aproximativ 1000 de lei. Volanta LUK maricel pretul dar nu exagerat zic eu....
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Mai pui si kit-ul de ambreiaj+manopera si ai sa vezi ce pret frumos iti rezulta
  • hmalex87

  • Mesaje scrise: 364
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Meriva 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Dand la o parte fapul ca transpirasem un pic pana am rezolvat cu injectoarele,care costa aproximativ 300 de euro bucata, eu zic ca e ok...sunt chestii mai nasoale care se pot buli la un diesel in afara de volanta, dar sa nu deviem de la subiect. Very Happy
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR