Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
o4tgames a scris:Am un Opel Vectra B din 2000 1.6 16v- modelul cu facelift....am probleme cu inchiderea centralizata, in sensul ca usile se inchid doar manual, iar de pe ambele chei nu functioneaza inchiderea (din telecomanda). Va rog daca imi puteti da cateva sugestii, sfaturi cam ce ar putea fi de vina .... pentru ca e destul de incomod sa inchid/deschid manual - mai ales noaptea...
Multumesc anticipat


s-ar putea sa trebuiasca resincronizate cheile pe masina: intri in masina si cu usile inchise cu contactul pus apesi pe inchidere si ar trbui sa ti se inchida si sa ti se deschida usile si atunci inseamna ca este sincronizata cheia apoi ar trebui sa iti mearga si din telecomanda direct. vezi ca este si un tutorial video pe acest site cum se face si ce sincronizari se mai fac la masina...
Skip ads

  • deleted-30842

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Nu ma insel deloc , pt. ca dupa cum spuneam am demontat incuietoarea din usa si cu mufa conectata cand incuiam si descuiam, motorasul lucreaza, chiar actioneaza si bratul de care se prinde tija ,dar cand o montez la loc se aude clar motorul ca lucreaza dar nu actioneaza tijele din usa,cred ca ori e rupt ceva ,ori o avea un ambreiaj ceva care patineaza. Ce ma deranjeaza e ca eu as demonta-o dar trebuie sa tai niturile si nu stiu daca o mai pot asambla la loc ,dar poate a mai demontat cineva sa ne spuna si noua.
  • rider1

  • Mesaje scrise: 707
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Tai niturile,desfaci usor un capac sa vezi cum sunt aranjate piesele si la montare pui niste suruburi mici in locul niturilor.
  • deleted-30842

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Multam. dar ai demontat tu si merge asamblat la loc sau e doar o parere?
Skip ads

  • rider1

  • Mesaje scrise: 707
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Am facut, nu de astra , dar am facut. Acum depinde cum sunt niturile. Daca sunt cu gaura le desfaci cu bormasina cu un spiral care diametrul cat capul nitului. Poti sami dai un telefon si te ajut 0732 096 394
  • rider1

  • Mesaje scrise: 707
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Am facut, nu de astra , dar am facut. Acum depinde cum sunt niturile. Daca sunt cu gaura le desfaci cu bormasina cu un spiral care diametrul cat capul nitului. Poti sami dai un telefon si te ajut 0732 096 394. Daca tot ai demontat motorasul, alimenteaza-l si tine de tija. Eu cred ca acolo s-a stricat. Are un melc care impinge-trage tija respectiva. Scuze pentru cele doua postari.
  • deleted-30842

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
nu sunt nituri de teava, sunt pline si partea nasoala e ca incuietoarea este formata din 2 carcase ,una din metal si una din plastic, e cam greu de taiat niturile si in plus am vazut ca ca niturile cred ca sunt folosite in interior de angrenajele incuietorii si nu cred ca pot fi inlocuite dupa taiere!
  • manyx

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2011

  • Mesaj Privat
parerea mea e sa faci proba cu motorasul de la usa din fata sau care se potriveste sa vezi daca functioneaza si daca, cu alt motoras functioneaza cum trebuie cumperi unu SH costa in jur de 50 ron e chinuiala mare cu demontatu, numai tata repara bobine de electromotor capsulate. bafta
Skip ads

  • deleted-30842

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Am decapsat pana la urma incuietoarea usei spate , este foarte usor si am gasit o piesa din plastic rupta care se poate lipi dar e putin migalos pt. ca partile rupte sunt subtiri si trebuiesc lipite si intarite . De demontat se desfac 2 surubele si un bolt nituit pe carcasa din plastic care iese prin tragere.Acum sa vedem cat va tine!
  • vio_gpi1

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 1999 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Ceva mai multe indicatii ? Care ar fi acea piesa de plastic rupta ? O poza ? Se poate Radu ?
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Apreciez foarte mult topicul asta,dar parerea mea este ca nu merita complicatia,eu am schimbat toate motorasele de pe masina pentru ca in urma unei montari defectuoase a inchiderii centralizate s-au "dus" toate, m-au costat undeva la 150 de lei toate,deci nu cred ca renteaza sa le repari
  • lucsparkless

  • Mesaje scrise: 211
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2012

  • Mesaj Privat
salut, am si eu o astfel de problema la un astra g caravan din 2001 numai ca la mine functioneaza doar pe inchis, pe deschid trebuie actionata manual, ati intampinat asa ceva ?
Skip ads

  • kayari

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Usa spate dreapta Vectra B..lucreaza din telecomanda dar usa ramane ba deschisa ba se inchide..indicatorul de pe usa coboara la inchidere dar la deschidere mai coboara o treapta..?..apoi la urmatoarea inchidere coboara mai jos in usa si la urmatoarea comanda ramane jos si doar se misca putin cand actionez telecomanda....ridicat manual in pozitia deschis repeta iar ciclul si ramane jos..am demontat tapiteria usa ..locul este stramt..actuatorul face cursa inversa la deschiderea usii sau la fiecare actionare mai face un pas? ..continua miscarea in acelasi sens?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR