Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • bandeanlori

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2000 y16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Salut,

Am un vectra b 1.6 16v Y16XE. Are la bord 235.000km iar nu de mult timp isi da semen ca se uzeaza ambreajul. cand turez motorul peste 4000rpm simt ca patineaza un pic dupa ce las ambreajul, si in a doua se simte si mai tare(nu mai invarte roata in a doua), tot alcelas efect.

Ce parere aveti, trebuie sa schimb si rulmentul de presiune, sau ajunge doar sa schimb discul de ambreaj si placa de presiune?

Multumesc
Skip ads

  • boby1510

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2012 a20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2008

  • Mesaj Privat
ideal ar fi sa le schimbi pe toate dar daca nu ai bani schimbi doar ce este uzat
  • claug

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 1998 2.0DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Am si eu o problema similara cu simptomele descrise de ceilalti colegi in acest thread.
Am ramas fara pedala la ambreiaj si am sunat un prieten sa ma ajute. Acesta a venit, a aerisit ambreiajul prin pistonasul de langa cutia de viteze si a spus sa urmaresc nivelul la lichidul de frana. Dupa aprox 5 zile fenomenul s-a repetat, am aerisit , am completat cu lichid, am mers mai departe. Au mai trecut cateva zile si la fel, insa acum am observat ca sub acel pistonas de aerisire este o pata care banuiesc ca este de la lichidul de frana scurs.
Din experienta voastra poate sa fie pistonasul acela de vina (are ceva garnituri?) sau e rulmentul de presiune?
  • tavyzo

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2012

  • Mesaj Privat
salut
va rog daca puteti sa imi dati si mie un sfat
am un opel astra g si am plecat cu ea, in intersectie am bagat in viteza intai si sa auzit o pocnitura (nu tare) dupa care nu se mai misca, bag in viteza si iau piceoru de pe ambreaj si motoru merge incontinoare ca si cum nu ar fi bagata in viteza dar nici nu merge
daca puteti sa ma ajutai cu un sfat de la ce ar putea fi va rog
Skip ads

  • tavyzo

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2012

  • Mesaj Privat
a si
am mers 48 de km de cand am schimbat semeringu de palier
se poate sa nu fi pus mecanicu ceva bine?
  • bandeanlori

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2000 y16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2008

  • Mesaj Privat
salut,

Mai mult ca sigur ca ceva nu ti-a pus inapoi cum trebuie. La noi se cam lucreaza far nici o documentatie... se face si daca se strica masina, atuncea plateste iar proprietarul.

Trebuie sa mergi sa iti desfaca iara tot, sa vezi ce s-a stricat. Poate sa fie ambreajul, sau placa de presiune, etc..., dar poate sa fie ceva si cu mecanismul de la ambreaj sau de la cutie de viteza, de la simering nu prea.
  • tavyzo

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2012

  • Mesaj Privat
ms mult
  • bambuli

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 1997 X17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Salut.acuma sunt si eu la faza de schimbat ambreaj la un opel vectra b,motor isuzu 1,7,va dau urmatoarele sfaturi ca sa nu patiti ca mine,deci primul set care am schimbat(disc,placa rulment) a fost de marca Starline,mult nu am mers cu el cam200 km sa dus rulmentul de presiune,huruia de numa,se incalzea motoru din cauza lui,deci nu lasa placa sa revine in locul lui,am decis sa cumpar un rulment marca Luk,totul e ok pana la montare,la prima cheie,rulmentul fluiera ca trenul in gara,concluzia nu se potrivesc de la una la alta,deci dupa 200 de kilometri schimb iara kit-ul,cu Shacs este in jur de 1333 ron(cel dela Starline a fost 770 kitul),dar mau asigurat ca asa nu o sa am probleme,deci toate masinile care trec peste 16 ani,in fiecare moment poti astepta la ceva(am citit mult pe topicuri din acest site) deci mai bine cumpari kitul complet si mai scump.
  • Glacius

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1996 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Care vi se par mai bune din cele de pe piata : Luk , Sachs, Valeo ? Am 190 000 km la motorizarea X16SZR si urmeaza sa schimb si eu ambreiajul.
  • deleted-79859

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Sunt si io curios cam cati km e garantat un ambreiaj la Vectra B? Si cei care l-au schimbat cati km aveau? A mea e benzinara 1600 16v din 2001 si am 165 mii km. Ink n-am probleme dar era doar o curiozitate. Multumesc
  • TAlina

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2017

  • Mesaj Privat
Salut am un opel vectra b 1.8. 16v si imi intra in viteze dar nu pleca. Ce ar putea sa fie?
  • sandu_race

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2008

  • Mesaj Privat
OVIDIU205 a scris:Sunt si io curios cam cati km e garantat un ambreiaj la Vectra B? Si cei care l-au schimbat cati km aveau? A mea e benzinara 1600 16v din 2001 si am 165 mii km. Ink n-am probleme dar era doar o curiozitate. Multumesc

Cred ca e in functie de cat folosesti ambreiajul , eu in 150.000 nu am schimbat nimic din ambreiaj la X16XEL , masina am luat-o la 350K deci are peste 500K acum , coafura inca rezista , si am cocoshat masinuta aia rau de tot .
Am gasit Vectra B2 Z18XE cu 250K nedesfacut ansamblul motor -cutie deci ambreiaj din fabrica (2001) si placa-disc-rulment foarte putin uzate , in schimb aceeasi motorizare 200K deja la al 3-lea disc si al 2-lea rulment ( discul anterior a fost ceva producator necunoscut , cred ca asta e si motivul uzurii premature ) .
In concluzie uzura e data de calitatea produsului si de modul de utilizare ( daca mergi cu el patinat sau daca incerci sa faci off-road .....se cam duce )
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR