Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • Daria2

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Ilfov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Buna ziua. Dupa cum am spus si in titlu am o dilema. Mare. Am vazut aici oameni care chiar se pricep si mi-am pus si eu speranta ca pot sa ma luminez. Deci, am o vectra care are anvelope de vara 215/55/16. Ideea e ca vine iarna, iar preturile la anvelopele de iarna cu dimensiunile astea sunt cam mari. Ce vreau eu sa intreb: as putea pune doar pe fata doua anvelope 205/55/16? Se nasc probleme? In talonul masinii sunt specificate 5 tipuri de dimensiuni si sunt cam in ceata (incepand cu 195 si terminand cu 235). Mai tb sa spun ca la un moment dat, cineva imi spunea uitandu-se la roti ca nu prea e in regula dimensiunea anvelopelor pentru ca ies usor inafara jantelor si ca ar fi trebuit sa fie in plan cu acestea. Tinand cont de chestia asta si cu mintea mea ma gandeam ca poate o dimensiune mai mica n-ar avea ce sa strice. I-am sunat pe cei de la OPEL service si au inceput fraza cu "cred". As fi vrut sa stie sigur ca asa si eu cred. De aceea apelez la voi poate ma lamuriti sa pot lua si eu o decizie. Multumesc mult!
Skip ads

  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Merg ! Pe de alta parte iarna e recomandat cat mai inguste, iar vara cat mai late. E vorba doar de o diferenta de 1cm.

CristianTM.
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
215/55/16 sunt niste anvelope oarecum atipice, in sensul ca nu se prea imperecheaza cu alte dimensiuni. De acolo si din numarul mic de modele care le folosesc vine si pretul mai mare. Poti pune alte si alte dimensiuni (care trebuie sa fie in certificat sau in civ) dar pe toate 4 rotile.
  • Daria2

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Ilfov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2010

  • Mesaj Privat
CristianTM a scris:Merg ! Pe de alta parte iarna e recomandat cat mai inguste, iar vara cat mai late. E vorba doar de o diferenta de 1cm.

CristianTM.


Te referi la faptul ca merg schimbate doar 2, pe fata? Si ideea e ca vreau sa pastrez jantele astea asa cum sunt, o alta problema.
Pentru ca Gabi.B.HD zice doar daca le schimb pe toate, lucru care mi se pare normal din moment ce scrie in talon.
Skip ads

  • Raff

  • Mesaje scrise: 126
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Daria2 a scris:Buna ziua. Dupa cum am spus si in titlu am o dilema. Mare. Am vazut aici oameni care chiar se pricep si mi-am pus si eu speranta ca pot sa ma luminez. Deci, am o vectra care are anvelope de vara 215/55/16. Ideea e ca vine iarna, iar preturile la anvelopele de iarna cu dimensiunile astea sunt cam mari. Ce vreau eu sa intreb: as putea pune doar pe fata doua anvelope 205/55/16? Se nasc probleme? In talonul masinii sunt specificate 5 tipuri de dimensiuni si sunt cam in ceata (incepand cu 195 si terminand cu 235). Mai tb sa spun ca la un moment dat, cineva imi spunea uitandu-se la roti ca nu prea e in regula dimensiunea anvelopelor pentru ca ies usor inafara jantelor si ca ar fi trebuit sa fie in plan cu acestea. Tinand cont de chestia asta si cu mintea mea ma gandeam ca poate o dimensiune mai mica n-ar avea ce sa strice. I-am sunat pe cei de la OPEL service si au inceput fraza cu "cred". As fi vrut sa stie sigur ca asa si eu cred. De aceea apelez la voi poate ma lamuriti sa pot lua si eu o decizie. Multumesc mult!


Salut,
Trebuie sa tii cont de diametrul total al anvelopei (in cazul dimensiunii 215/55R16 este de 643mm iar in cazul 205/55R16 diametrul este 632mm rezultand o diferenta de diametre de 11mm adica -1,71%. constructorii recomanda o diferenta de maxim + sau - 2,5% deci te incadrezi) Ideea este ca la diametru diferit viteza indicata la bord va fi diferita de cea reala si nr de km parcursi deasemenea. Totul este sa pui anvelope cu aceleasi dimensiuni pe axa fata si respectiv pe cea spate.
Spor la treaba
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Normal ca ma refeream la toate 4 Wink

CristianTM
  • Daria2

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Ilfov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Va multumesc pentru interes. Deci, inteleg ca n-am nicio sansa sa dau banii doar pe 2. Trebuie musai 4. Dar, nimeni nu m-a lamurit daca pot folosi jantele pe care le am sau tb sa le schimb si pe alea. Crying or Very sad
  • Raff

  • Mesaje scrise: 126
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Daria2 a scris:Va multumesc pentru interes. Deci, inteleg ca n-am nicio sansa sa dau banii doar pe 2. Trebuie musai 4. Dar, nimeni nu m-a lamurit daca pot folosi jantele pe care le am sau tb sa le schimb si pe alea. Crying or Very sad


Salut,
Oare chiar nu m-am facut inteles?
In primul rand nu stiai daca poti inlocui anvelopele 215/55R16 cu 205/55R16. Ti-am raspuns ca da si din punctul meu de vedere poti pune 215 pe fata si 205 pe spate...important este sa fie 2 anvelope avand aceeasi dimensiune pe puntea fata respectiv pe cea spate.
Apoi nu stiu de unde ai creat cealalta dilema...vorbeam tot de jante de 16 si la o dimensiune si la cealalta.
Daca vrei parerea mea sincera ar trebui sa iti faci un set de roti de vara cu jante frumoase din aliaj pe care montezi anvelope de vara (eventual niste profile v) si un set de roti de iarna cu jante de otel pe care montezi un set de anvelope de iarna adevarate de 15 inci.
Spor la treaba
Skip ads

  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Raff,
Ca sa ne lamuresti de ce poti pune roti de minensiuni diferite pe puntile fata/spate, explica-ne cum functioneaza sistemele de siguranta existente pe masinile acuale, adica acele sisteme care monitorizeaza si compara permanent viteza de rotatie a fiecarei roti. Si mai explica-ne ce se intampla cand aceste sisteme constata ca rotile mai mici se invart mai repede decat cele mai mari.
  • Daria2

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Ilfov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Raff a scris:
Daria2 a scris:Va multumesc pentru interes. Deci, inteleg ca n-am nicio sansa sa dau banii doar pe 2. Trebuie musai 4. Dar, nimeni nu m-a lamurit daca pot folosi jantele pe care le am sau tb sa le schimb si pe alea. Crying or Very sad


Salut,
Oare chiar nu m-am facut inteles?
In primul rand nu stiai daca poti inlocui anvelopele 215/55R16 cu 205/55R16. Ti-am raspuns ca da si din punctul meu de vedere poti pune 215 pe fata si 205 pe spate...important este sa fie 2 anvelope avand aceeasi dimensiune pe puntea fata respectiv pe cea spate.
Apoi nu stiu de unde ai creat cealalta dilema...vorbeam tot de jante de 16 si la o dimensiune si la cealalta.
Daca vrei parerea mea sincera ar trebui sa iti faci un set de roti de vara cu jante frumoase din aliaj pe care montezi anvelope de vara (eventual niste profile v) si un set de roti de iarna cu jante de otel pe care montezi un set de anvelope de iarna adevarate de 15 inci.
Spor la treaba


Sigur ca am inteles ce ai spus numai ca ai mai spus si ca vor aparea diferente la kilometraj si la vitezometru. Pe mine ma cam sperie chestia asta sa nu stric ceva ce poate fi reparat cu mai multi bani decat ar costa cauciucurile. Inteleg si ca exista o abatere data de constructor dar totusi...Problema cu jantele este ca or avea ele 16 inci dar anvelopele de 205 sunt mai inguste, nu? si de aceea intrebam daca merg pe aceleasi jante. Astea pe care le am acum sunt din aliaj, au cauciucuri de vara si imi tb neparat de iarna, macar doua pentru ca anul trecut am trait clipe groaznice prin intersectii. Si ai mai facut un calcul, pe care, eu, cu mintea mea de femeie nu l-am inteles. Din cate stiam eu diferenta dintre cele doua dimensiuni este doar de latimea benzii de rulare si nu am inteles cu ce se modifica diametrul rotii. Dar daca se modifica asa cum spui nu m-as baga la o chestie dintr-asta. Mai bine caut SH si inchei problema. Multumesc inca o data.
  • victor_gl

  • Mesaje scrise: 1,039
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2005 z 1,7 dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2009

  • Mesaj Privat
https://www.clubopel.com/lin...www.1010tires.com
Calculati singuri . Diferenta dintre dimensiuni nu trebuie sa fie mai mare de 3% .
  • Raff

  • Mesaje scrise: 126
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Gabi.B.HD a scris:Raff,
Ca sa ne lamuresti de ce poti pune roti de minensiuni diferite pe puntile fata/spate, explica-ne cum functioneaza sistemele de siguranta existente pe masinile acuale, adica acele sisteme care monitorizeaza si compara permanent viteza de rotatie a fiecarei roti. Si mai explica-ne ce se intampla cand aceste sisteme constata ca rotile mai mici se invart mai repede decat cele mai mari.

ok, poate ne lamuresti tu pe noi la ce modele opel sunt prezente sistemele pe care le mentionai
poate doar la Insignia si noul Astra...
Oricum apreciez persoanele care au cunostinte tehnice temeinice si le impartasesc si celorlalti
Skip ads

  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Raff, hai sa te lamuresc:
Desi nu a specificat niciunde, Daria2, dupa dimensiunile date, are vectra c si cum intentioneaza sa cumpere doar 2 anvelope de iarna, rotile mai mici vor fi pe fata.
In mod sigur are ABS, care distribuie forta de franare in functie de viteza de rotatie a fiecarei roti. Cum rotile care se invart mai repede sunt cele de pe fata, sistemul va incerca sa reduca permanent forta de franare aplicata acestora si de aici o ineficienta a franarii.
Daca mai are si TC, lucrurile se complica si mai mult. Calculatorul va interpreta diferenta intre vitezele de rotatie ca pierdere a aderentei si va reduce puterea motorului.
Trecand mai departe, este recomandat, daca pui doar 2 anvelope de iarna, sa le pui pe spate, aceasta fiind puntea care pierde cel mai usor si mai des aderenta. Cum pe toti ii intereseaza in primul rand tractiunea si franarea, se impune sa ai anvelope de iarna si pe fata. Uite asa ajungi sa intelegi ca trebuie sa ai pe toate rotile anvelope de iarna, iar daca tot cumperi 4, de ce sa le iei de marimi diferite?
In ceea ce priveste jantele, cele care sunt pe masina pot fi folosite fara probleme si cu noile anvelope (pe 16 bineinteles). Este totusi mult mai bine sa ai pentru iarna roti complete. Schimbarea este mai usoara iar anvelopele se pastreaza mai bine.
  • Daria2

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Ilfov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Baieti, multumesc mult pentru raspunsuri.
Gabi.B.HD, o sa tin cont de cele spuse de tine pentru ca nu cred nici eu ca e bine sa zapacesc sistemele masinii.
  • Raff

  • Mesaje scrise: 126
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Daria2 a scris:Baieti, multumesc mult pentru raspunsuri.
Gabi.B.HD, o sa tin cont de cele spuse de tine pentru ca nu cred nici eu ca e bine sa zapacesc sistemele masinii.


Buna,
In cazul in care vrei sa achizitionezi 4 anvelope de iarna e bine sa iei in calcul si varianta achizitionarii unor jante de otel avand dimensiuni cu un inch mai mici. Daca faci un calcul sumar vei vedea ca poti cumpara un set complet de roti de iarna (jante + anvelope de 15") la un pret chiar mai mic decat cel aferent a doar 4 anvelope de iarna de 16".
In plus este varianta cea mai comoda pentru tine si buna pentru anvelope.
Toate cele bune
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Sustin si eu recomandarea cu jantele pe 15 dar inainte de a le plati, sa te asiguri ca ti se si potrivesc. Nu pe toate vectrele c merg jante de 15 intrucat, in functie de motorizare, discurile de frana sunt mai mari sau mai mici.
Eu am jante de 15 cu anvelope de iarna si de 16 cu anvelope de vara, ambele seturi, de aliaj.
  • Raff

  • Mesaje scrise: 126
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Gabi.B.HD a scris:Sustin si eu recomandarea cu jantele pe 15 dar inainte de a le plati, sa te asiguri ca ti se si potrivesc. Nu pe toate vectrele c merg jante de 15 intrucat, in functie de motorizare, discurile de frana sunt mai mari sau mai mici.
Eu am jante de 15 cu anvelope de iarna si de 16 cu anvelope de vara, ambele seturi, de aliaj.


Hai ca pana la urma ori o facem Minitehnicus pe Daria ori o zapacim de tot Rolling Eyes
Toate bune
  • Daria2

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Ilfov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Raff a scris:
Gabi.B.HD a scris:Sustin si eu recomandarea cu jantele pe 15 dar inainte de a le plati, sa te asiguri ca ti se si potrivesc. Nu pe toate vectrele c merg jante de 15 intrucat, in functie de motorizare, discurile de frana sunt mai mari sau mai mici.
Eu am jante de 15 cu anvelope de iarna si de 16 cu anvelope de vara, ambele seturi, de aliaj.


Hai ca pana la urma ori o facem Minitehnicus pe Daria ori o zapacim de tot Rolling Eyes
Toate bune


Imi prind bine toate sfaturile voastre, mai ales ca din fire sunt o persoana destul de tehnica. Daca stau sa studiez problema, in mod logic, ramane ceva de capul meu insa, desi nu sunt blonda Laughing, iata ce am facut.
M-am uitat in talon si, vazand ca scrie fata/spate anvelope 195/65/15 sau 205/55/16, mi-am zis in mintea mea ca sunt totuna si am zis sa profit de oferta recenta de la Cora (cea cu 20% reducere) si am cumparat din impuls doua de 195. Dupa o saptamana am citit si pe cauciucuri (exact ca in filmele cu prosti) si am avut un soc cand scria mare 215/55/16. Va dati seama ca nu mi-a fost prea bine mai ales ca era ultima zi in care ma puteam duce sa ma milogesc sa-mi dea banii inapoi. Am recuperat banii dar tot imi pare rau dupa oferta pentru ca s-a terminat si as fi putut sa iau de la inceput 4 buc din cele de 205 cu reducerea de 20% si ar fi fost o mare economie. Sad
In ceea ce priveste si cumpararea altor jante este o chestie care ma depaseste financiar acum desi sunt convinsa ca e mai sanatos decat sa scoti si sa pui cauciucuri iarna-vara. Ma gandesc ca nu li s-or intampla nimic daca fac manevra asta o data si la anul mai vedem.
Oricum am invatat o lectie. Nu voi mai cumpara nimic niciodata pana nu intreb de 10 ori, in stanga si-n dreapta, chiar daca voi cumpara chibrituri. In speranta ca v-am amuzat va doresc numai bine!
  • Daria2

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Ilfov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Am rezolvat problema. Am luat 4 anvelope Tigar 205/55/r16 la un pret destul de bun, 1180 cu tot cu montaj, valve si tot tacamul. Sper sa fie in regula. Numai ca sunt foarte moi in comparatie cu orice alta marca pe care am vazut-o.
Va multumesc tuturor pentru ajutor.
  • CapellaCt

  • Mesaje scrise: 1,624
  • Locatie: Deutschland
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
@Daria2,anvelopele de iarna sunt mai moi decat cele de vara.Kilometrii fara probleme cu ele.

Daria2 a scris:...... desi sunt convinsa ca e mai sanatos decat sa scoti si sa pui cauciucuri iarna-vara. Ma gandesc ca nu li s-or intampla nimic daca fac manevra asta o data si la anul mai vedem.


Nu li se intampla nimic;cand vei face pasul sa-ti iei jante iti recomand jantele de tabla(pentru pneurile de iarna).
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR