Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • dgxshpe

  • Mesaje scrise: 657
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Ce stiti de aceasta noua reglementare in Codul Rutier?
Crede-ti ca o sa fie bine ??
Pareri pro/contra.....

Si acum sa va povestesc ce mi s-a intamplat azi:

M-am repezit pana la facultate (in Politehnica).
Cand sa ma intorc la intersectie la Apaca trebuia sa fac dreapta.
Si banda 2 si 3 erau ocupate cu cei care mergeau inainte, banda 1 era libera. Incetinesc ... normal ma apropiam de o trecere de pietoni semaforizata, semaforul culoarea Verde ... Sau Rosie ( ma rog nu conteaza ) oricum aveam Verde intermitent pentru la dreapta.
Cu vo 100 de metri inaintea semaforului dintre masinile care asteptau la semafor imi sare in fata ( in fuga) un mos mai negricios asa , care putea a alcool de la departare. Pun frana brusc (de la 25 km/h), masina se opreste instant si il iau pe capota in partea dreapta , cade mosu jos si eu pun avarii si pana sa ajung la el se ridica. Il iau la intrebari si injuraturi .. mai mai sa-i trag un sut in cur ca daca nu ma tineau franele puteam sa il omor si intram si eu in puscarie.... Va dati seama ca nu a patit nimik. Dar daca nu reduceam viteza ca deh nu trecea nimeni pe trecere, nu era nimeni pe trotuar la semafor ....
Asa ca ......... hai cu legea aia odata ca altfel intram in puscarie pentru aurolaci tzigani si betivi inconstienti.

P.S. 1.eram si cu Raluca(Lola) in masina.
2. Chestionarul se refera la Reglementarea din noul Cod Rutier privind drepturile si obligatiile pietonilor. Care ar trebui sa sune cam asa:
Pietonii au abligatia de a respecta indicatoarele de Circulatie Rutiera care le sunt adresate si orice incalcare a Obligatiilor din Codul Rutier este pedepsita conform legii in vigoare , posibilele daune fizice sau morale suferite in urma unui accident rutier fiind suportate de vinovat, cat si cele provocate de acesta. Vinovatia urmand a se stabili de organele abilitate.


Ultima modificare facuta de dgxshpe la Joi 06 Jul, 2006 4:10 pm
Skip ads

  • LOLa

  • Mesaje scrise: 70
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1992 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Mai aveai si masini in fata, eu asa am vazut (cand era sa musc din bord Embarassed ), ca a sarit intre masina ta si a celui din fata.
  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Sa zici mersi ca nu ai avut eveniment si mai grav si ca respectivul pieton nu te-a reclamat pana acum, ca iesea cu fuga de la locul accidentului. In mod normal e considerat un eveniment rutier si mai bine taceai si nu spuneai nimic. Probabil ca te intrebi cui tin partea? Sincer tie. Dar cum legea e oarba si e interpretata de organ, presupun ca,conform ei, trebuia periat de praf aurolacul si dus la politie si declarat ca e intreg de organ, nu de tine. Sa sti ca ai lovit din pacate un om si nu un caine, iar respectivul are drepturi, la fel ca si tine.
Nu te juca cu astfel de situatii si imbecili ca el ca poate sa iasa si rau.
  • bogdanene

  • Mesaje scrise: 695
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Y 20 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2005

  • Mesaj Privat
e bine de incetinit inaintea trecerilor de pietoni, nu de altceva dar nu poti sa stii ce apare. oricum, cum si soferii au obligatii, asa trebuie sa aiba si pietonii -(cea la care tin cel mai mult si pe care si eu o incalc cand sunt pieton Sad este traversatul prin loc nepermis).
Skip ads

  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Cum noi raspundem pentru faptele noastre la volan asa sa raspunda si ei pentru faptele lor.
  • kapix

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Mama lor de pietoni!!! Exact pe trecere se gandesc sa traverseze? Si pe culoarea verde a semaforului? Sa-i bage la puscarie!!!

PS: Care e intrebarea la care trebuie sa raspundem?
  • Angelus

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Arad
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2005

  • Mesaj Privat
kapix a scris:Mama lor de pietoni!!! Exact pe trecere se gandesc sa traverseze? Si pe culoarea verde a semaforului? Sa-i bage la puscarie!!!


Se pare ca nici n-ai citit ce s-a povestit pana acum... era vorba ca NU a trecut pe trecerea de pietoni ci a traversat neregulamentar. Fii mai atent cand postezi.
  • kapix

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Poate am inteles eu gresit... Dar oricum nu am inteles nici intrebarea chestionarului.
Skip ads

  • pif

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie: Gaesti/Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Adevarul ca multi pietoni sunt si incostienti. Cand vad ca te apropii de trecere la mai putin de 2m hopa si ei cu piciorul pe ea. Nu se gandesc ca nu poti opri si ca le poti rupe picioarele.
  • alecsstan

  • Mesaje scrise: 77
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2006

  • Mesaj Privat
lasa asta, da daca mai e si un politist prin preajma ai sansa sa te traga pe dreapta ca n-ai dat prioritate pietonului. am vazut cu ochii mei faze de-astea. pai sa nu-i injuri?
  • kata

  • Mesaje scrise: 586
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2004

  • Mesaj Privat
Parerea mea este ca ar trebui aplicata tehnica "Hit & Run ", chiar daca este pe trecerea de pietoni si nu s-a asigurat inainte. De ce ? Prea multi au dosare penale degeaba, pentru ca un ghertzoi de pieton nu se asigura inainte, sau nu-l intereseaza, gandind probabil ca daca ai roti si volan, poate ai si frane sau stii sa-l ocolesti ... am avut cateva intamplari de genul asta, ba chiar pe unul m-am dat jos si l-am zguduit bine ... , adica eu am inceput, apoi l-a luat masa la pumni si picioare, pe sistemul " eu te-am facut, eu te omor " ...
Sistemul nemtzesc mi se pare cel mai ok ... ai traversat pe unde nu trebuie si te-a lovit masina ... n-ai decat sa crapi acolo, iar soferul sa-si vada de drumul lui, fara sa-si faca probleme referitoare la pietonul lovit ... o sa vedeti .. cateva cazuri d'astea bine mediatizate, si se educa toti idiotii care se considera deasupra bunului simt ... si or sa gaseasca din ce in ce mai des o trecere de pietoni pe care sa o foloseasca ... acum, desi au trecerea la 5 - 10 m de ei, prefera sa se arunce ca berbecii in strada si sa creeze ambuteiaje ... sau mai rau, sa provoace un accident.
  • kapix

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2005

  • Mesaj Privat
kata a scris:chiar daca este pe trecerea de pietoni si nu s-a asigurat inainte. .

...cred ca glumesti... urmeaza o lege cu "chiar daca este pe trotuar" si apoi una cu "chiar daca este in propria locuinta". Varianta finala va fi "chiar daca este".
kata a scris:
Sistemul nemtzesc mi se pare cel mai ok ... ai traversat pe unde nu trebuie si te-a lovit masina ... n-ai decat sa crapi acolo, iar soferul sa-si vada de drumul lui, fara sa-si faca probleme referitoare la pietonul lovit ...

Nu cunosc regulile din Gemania, dar ma indoiesc ca in vreo tara cat de cat civilizata poate exista o asemenea regula.
Skip ads

  • pif

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie: Gaesti/Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Aha sunteti mici copiii mei. Eu insa am vazut cazuri cand militienii stateau la 50 m de trecerea de pietonþi si chiar ei puneau pietonþii sa treaca cand vedeau masina la 2 m de trecere. Iar apoi nenea garcea facea planu la retineri de permise. Nu de alta dar am lucrat in acest serviciu si stiu manevrele. Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
  • dgxshpe

  • Mesaje scrise: 657
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Sa nu mai vorbim de Rusia.....
Nu ati vrea sa stiti ce trafic si ce reguli sunt acolo .... Twisted Evil
Vive Mother Rusia!
Oricum daca ar fi trecut pe trecere ar fi fost una.
Dar sa sari dintre masini direct pe capota unui automobil este cu totul altceva.
Si plus de asta am frane f. bune... Ca de abia l-am atins. Si s-a ridicat singurel de jos si a plecat de acolo pe propriile picioare ...
P.S. Cred ca a intrat in bodega de vis a vis ... Strigarea paharului stiti cum se spune...
Oricum tare as vrea sa se dea legea aia si sa se mediatizeze un pic.
Sa vedeti ce feedback o sa aibe...
Oricum Bafta in trafic si Frane Tari!
Si va asigur eu ca oricare dintre cei care se dau rotunzi ca avea dreptate poate ca l-ar fi omorat pe Tampit.
  • kapix

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2005

  • Mesaj Privat
dgxshpe a scris:
Si va asigur eu ca oricare dintre cei care se dau rotunzi ca avea dreptate poate ca l-ar fi omorat pe Tampit.


Ma simt atins, fiind singurul care nu ti-a dat inca dreptate. Desi nu te-am contrazis si nici nu i-am dat dreptate Tampitului. Si daca ii dadeam, nu fi sigur ca il omoram.
Eu am inteles initial ca a fugit pe trecere, beat fiind, apoi la atentionarea lui Angelus am citit mai atent si mi-am dat seama ca s-ar putea sa fi inteles eu gresit. Acum sunt convins ca am inteles gresit, sunt de acord ca traversand prin loc nepermis cel care il loveste nu trebuie tras in vreun fel la raspundere; mai mult, din cate stiu eu, nici conform legislatiei in vigoare nu se intampla acest lucru.
Oricum, de aici si pana la a lasa in agonie un pieton pe care l-ai accidentat in timp ce traversa prin loc nepermis este cale foarte lunga. Iar parasirea locului accidentului este infractiune in orice tara care are reguli de circulatie.

In alta ordine de idei, nu stiu la ce intrebare au raspuns ceilalti cu pro sau contra, eu inca incerc sa ma lamuresc...
  • LeTigre

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1992 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Oricate legi s-ar da si oricare ar fi natura lor pentru circulatia din Bucuresti nu exista solutie. This city is doomed.
Chestia cu semaforul verde intermitent este foarte periculoasa si pt fluidizarea traficului are o valoare mai mult decat relativa dupa parerea mea. Din cauza ca ceilalti soferi lasa banda libera pentru cei care fac dreapta un sofer care vine din spate pe culoarea rosie a semaforului de multe ori nu poate vedea un eventual pieton care este deja sa angajat in traversare ceea ce poate duce la multe situatii periculoase.
In ceea ce priveste un pieton indisciplinat situatia este un pic mai complexa decat pare la prima vedere. Eu cred ca un sofer poate sa fie exonerat de raspundere numai daca a respectat viteza legala si daca exista urme de franare, pentru ca nu-mi inchipui cum s-ar putea da o lege care sa-ti dea voie sa omori cu sange rece un pieton chiar daca acesta a traversat prost. La urma urmelor e o pedeapsa cam disproportionata in raport cu fapta. In oras, cu 50 la ora e greu sa nu poti evita un dezastru, pe autostrazi sau drumuri nationale in schimb este alta chestie
Cred ca daca politistii ar fi mai prezenti in trafic si ar da si amenzi pietonilor s-ar mai potoli cu traversatul aiurea. Pe de alta parta sa nu uitam ca si noi devenim pietoni din cand in cand si presupun ca nu neaparat exemplari.
  • dgxshpe

  • Mesaje scrise: 657
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Dupa cum am spus si mai sus ..
Aveam 20-25 Km/h ... Deci mai mult decat legal.
Si nici eu nu am nimik cu cei care traverseaza si pe unde apuca ca deh .. hai sa fim seriosi toti o facem.
Dar macar sa se asigure!
Daca ar fi stat pe loc in mijlocul benzii nu as fi dat peste el, ca il vedeam.
  • Letto

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 2001 1.0
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2006

  • Mesaj Privat
LeTigre a scris:Din cauza ca ceilalti soferi lasa banda libera pentru cei care fac dreapta un sofer care vine din spate pe culoarea rosie a semaforului de multe ori nu poate vedea un eventual pieton care este deja sa angajat in traversare ceea ce poate duce la multe situatii periculoase.
.


nu uita: culoarea verde INTERMITENTA inseamna ca trebuie sa incetinesti si sa te asiguri inainte de a intra in intersectie. evident, asta implica sa franezi inainte de trecerea de pietoni, eventual sa opresti daca nu ai vizibilitate! vorba ta, nu stii cand vine unul in fuga.
  • LOLa

  • Mesaje scrise: 70
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1992 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2006

  • Mesaj Privat
kapix a scris:
Oricum, de aici si pana la a lasa in agonie un pieton pe care l-ai accidentat in timp ce traversa prin loc nepermis este cale foarte lunga.


Rolling Eyes Ce pieton in agonie??? Nu a patit nici pe naiba ala!!! Masina avea 20-25km/h, mai avea vreo 10-20m pana la semafor, era in franare, nu l-a aruncat.
Ai dreptate ca trebuia sa-l duca la politie, dar a fost de inteles socul (zic eu) si faptul ca a vazut ca ala nu are nimic si mai era si un zdrentaros-trotilat care cred ca nici nu stia sa spuna cum il cheama.

P.S. Si sa stii ca nu a parasit locul accidentului fara sa se dea jos din masina si sa-l "bata pe umar" Wink
  • kata

  • Mesaje scrise: 586
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2004

  • Mesaj Privat
kapix a scris:
kata a scris:chiar daca este pe trecerea de pietoni si nu s-a asigurat inainte. .

...cred ca glumesti... urmeaza o lege cu "chiar daca este pe trotuar" si apoi una cu "chiar daca este in propria locuinta". Varianta finala va fi "chiar daca este".
kata a scris:
Sistemul nemtzesc mi se pare cel mai ok ... ai traversat pe unde nu trebuie si te-a lovit masina ... n-ai decat sa crapi acolo, iar soferul sa-si vada de drumul lui, fara sa-si faca probleme referitoare la pietonul lovit ...

Nu cunosc regulile din Gemania, dar ma indoiesc ca in vreo tara cat de cat civilizata poate exista o asemenea regula.


NU, nu glumesc deloc ... mai verifica Razz
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Chestionar

Cati pro , cati contra?
Pro 100%
Contra 0%
23 voturi

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR