Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • kapix

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2005

  • Mesaj Privat
dgxshpe a scris:
Si Kapix se pare ca nu prea ai controlul si nici simtul masurii.

Cum am mai spus, imi recunosc rigiditatea atunci cand este vorba de oameni ce pun propria masina mai presus de viata altora. Dar de aici si pana la amenintarea cu moartea este cale lunga...
Iar pentru jE:
1. Nu conteaza viteza cu care circula PE TROTUAR. El nu avea ce cauta pe bordura, pe cand pietonul avea dreptul sa circule pe acolo, chiar si in fuga.
2. Daca se lovea copilul nu vad cum putea produce pagube masinii, prin urmare nu era cazul sa "gasim" vinovati. Si noi discutam de un caz concret, nu despre "daca". Raspunsul se schimba si in cazul in care copilul alerga pe mijlocul soselei, punctul meu de vedere este valabil exclusiv in circumstantele date.
3. Au fost cazuri si mai evidente in care victima a cazut vinovata. Si interesant, mereu castiga cel mai influent. Mai departe te contrazici singur, sustinand ca legal soferii au numai obligatii. Daca ar fi fost asa, prietenul tau avea acum un dosar penal.
Skip ads

  • chiciuc

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Craiova
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
desi nu am citit legea sau modificarea pot sa-mi dau presupusul si eu Razz
Cred ca se refera la faptul ca daca un pieton e accidentat pe carosabil nu mai este automat scos vinovat soferul. Se va cerceta ce si cum.
Acum legat de faza cu copilul, conform legii de pana acum era considerat vinovat. Faptul ca se afla pe trotoar, din pacate, nu il ajuta pe sofer.
Ceva de genul asta am patit si eu, merge usor prin parcare si dintre taxuri a iesit o babuta care s-a proptit direct in portiera soferului. Daca isi pierdea baba proteza (asta varianta cea mai haiaoasa) trebuia sa ii fac dantura ?
  • ktapet

  • Mesaje scrise: 485
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Zafira 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2005

  • Mesaj Privat
cunosc un caz concret in care soferul unui autocar a omorat intr-o localitate un copil, nu era pe trecere, avea viteza legala, a incercat sa-l evite si n-a putut, a fost gasit nevinovat si conduce si astazi, din cate stiu eu i-au dat permisul destul de repede si toate astea dupa actuala lege.
  • Angelus

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Arad
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2005

  • Mesaj Privat
In primul rand nu am inteles unde e lovita masina... In aripa dreapta (lateral) sau botul masinii?
In al doilea rand: Se pare ca nu se intelege ceva in exemplul dat de Je... In acest caz este clar ca soferul e de vina de producerea accidentului deoarece: se afla pe trotuar. Am vrut sa scriu ca in cazul in care era parcata masina pe trotuar si nimeni nu era la volan atunci copilul ar fi de vina dar dupa ce am stat mai mult pe ganduri am realizat ca nu-i asa. Si-n acel caz soferul masinii ar fi fost vinovat din acelasi motiv: NU ARE CE CAUTA O MASINA PE TROTUAR !!!. Chiar Je a intrebat, citez:
2 - daca nu era masina acolo, si era un stalp? sau se impiedica copilul si pica in groapa, si isi rupea gatul? pe cine scoteai de vina?
si raspunsul este: pietonul. Daca masina era lipita de bordura si nu ar fi fost pe trotuar si baiatul s-ar fi impiedicat de ea si si-ar fi spart capul era clar ca vina e doar la lui dar din moment ce (chiar si un mm) masina era pe trotuar (si pe langa aia era in miscare) e vina soferului. Eu chiar nu inteleg din ce cauza aparati atat de vehement acel sofer care chiar e vinovat d.p.d.v. legal. Si nu ma luati cu abureli gen:
3 - pana la urma omul a ajuns in instanta, si a castigat cazul,

ca nu tin. La fel de bine pot baga si eu un exemplu cu un tip care si-a dat masina la reparat la service-ul unui "prieten". Omul nostru a murit intre-timp iar acel "prieten" nu vrea sa dea masina inapoi la copiii (mostenitori al autovehiculului). Chiar si in instanta copiii nu au primit masina inapoi... Deci chestia spusa mai sus nu tine. Instantele in Romania sunt de cacat!
Skip ads

  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Problema ca sunt legi bune sau rele, dar civilizatia de care dam dovada, indiferent ca e in trafic sau in public, e o problema nationala.
Atata vreme cat nu exista respect si nu e impus respectul in relatiile omenesti ale natiei romane, va fi si va domni in continuare legea junglei!
Discutia a degenerat, din aceasta cauza pentru mine si recomand pentru toti, sa fie considerat un capitol incheiat!
Indiferent de conditia sociala, varsta si alte particularitati sunt si trebuie considerate egale, persoanele implicate intr-un accident si sa primeze legea, fara interpretari in favoarea unuia sau altuia.
Daca am da dovada de mai multa constinta si respect uni fata de ceilalti am trai mult mai bine ar fi evitate multe din evenimente, toata lumea ar trai in pace si liniste.
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Am uploadat pentru voi modificarile aduse codului rutier:
http://rapidshare.de/files/...l_Rutier.pdf.html
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Chestionar

Cati pro , cati contra?
Pro 100%
Contra 0%
23 voturi

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR