Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
O afumatoare in actiune:


Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Deja ? Laughing
Eu sambata ma duc dupa 2 animali care impreuna cu 3 oameni o sa cocoseze masina
Multi nu stiu sa prepare un porc asa cum multi habar nu au diferenta intre o sunca afumata si fara 'injectii', carnati afumati, oase afumate, jambon ... ce este pe piata are cam putina carne autentica Wink
Pe langa bucatile de porc se pot pune ceva pestisori gen macrou sau hering, ala peste afumat nu cauciucul din magazin.
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Clar Smile

Tocmai ce ma gandeam la vreo 3kg de merluciu si vreo 2 de pastrav la fum. De mult nu mai pun mana pe salamul din comert, pana si kaiserul mi-l fac acasa. Separat de discutia cu afumatoarea, bag si cateva scrumbii la ceapa si morcov, o nebunie...

Poate rupi masina in doua Very Happy
  • CapellaCt

  • Mesaje scrise: 1,624
  • Locatie: Deutschland
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Afumatoarea lui Dodo are puisori Wink

Este versiunea mini,ideala pentru balcon...in cazul meu garaj.
Dodo reteta de kaiser e secreta?
Skip ads

  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Am raspuns si pe privat: se tine pieptul de porc la baitz vreo zi-doua, apoi se fierbe cat sa nu fie crud dar nu pana sa se desprinda si la urma se tine la fum cam o zi. Baitzul il face fiecare cum ii place: apa, multa sare mare (isi trage carnea cat ii trebuie), vin rosu, usturoi, piper, boia, cimbru, foi de dafin, ...

Un secret ar fi sa nu umblati dupa piept de porc foarte sarac in slanina. Veti avea surpriza sa va treziti cu pastrama la urma, grasimea se va duce de tot. Un alt secret ar fi temperatura mica. Daca faceti cu temperatura mare, va veti trezi, din nou, fara slanina. Asta e si motivul pentru care afumatoarea din poza are un tunel de vreo 3 metri.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Pe dodo il completez putin. Dupa taiere carnea se tine 1 zi la scurs, slanina/sunca 2 zile. Dupa asta se pune sunca la bait 4-6 zile dar sa aiba putina zeama, asta cat sa o cuprinda si o mai invartim. In bait nu este indicat usturoi decat daca se consuma repede, in timp asta oxideaza si da compusi toxici. De asemenea un alt ingredient 'secret' este azotatul de sodiu, este un banal conservant si tine carnea rosie.
La carnati se pune dupa preferinta carne de vita si slanina sau macar o parte din ea se taie la cutit cuburele. La ei sunt de evitat condimentele in exces, in timp dau gust amar, sare+piper+azotat.
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,538
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Pt afumat...cel mai bun lemn este cel de cires..asta o stiati? Da o aroma deosebita..
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Da' ai ceva de furca pana dai de lemn de cires... Numai daca nu tai ciresu' lu vecinu cand pleaca in vacanta Laughing
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Eu am pus lemn de visin, este ok. Lemn de cires se gaseste fara probleme, eu am in plan 2-3 sa tai ca nu fac decat umbra Laughing
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,538
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Pai e cel mai indicat ciresul salbatic (ca ala bun e pacat sa il tai). Si daca ai prin vecinatate o padurice, il poti identifica de primavara ca infloreste primul...pt afumat iti treba o creanga mai sanatoasa din care sa faci un brat de lemne....asta daca faci afumaturi numa pt familie.
PS @dancuciureanu...cre ca ar trebui spart topicul in doua..si facut un topic nou cu bucate traditionale de sarbatori...acum pt craciun...la primavara sa il continuam cu bucate pt paste. Smile
  • doru_a

  • Mesaje scrise: 471
  • Locatie: Deva/Hunedoara
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Chiar ma gandeam citind posturile de mai sus sa propun o rubrica noua cu "retete de la forumisti". Ca multora de pe aici imi place si mie sa mai "bucataresc", cu succes dupa cum zic unii ; o ciorba de burta; un ciolan cu fasole, o piftie (racituri sau aituri cum se zice in Ardeal) ,etc. Liviu mi-a luat vorba din gura si a postat inainte; asa ca sustin propunerea catre moderator.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Rezolvat, de acum o sustineti prin retete si 'secrete'
Skip ads

  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
reteta pt vestitul babic de buzau reteta este pt 10 kg de babic
ingrediente
7 kg carne de porc fara grasime macra
3 kg carne vita-poate sa aiba si un pic de grasime pt a se lega
Se toaca carnea cu o masina de 10(o toaca un pic mai mare cu 10).Dupa tocare la 10 kg de carne se pun 10 lingurite de boia usturata(1 lingurita la 1 kg)
1 lingurita de sare la 1 kg de carne .
Pt inrosit se pune bulion de ardei (pt a se lega) 10 lingurite , aproximativ 700 gr .Se amesteca aluatul la fel ca la sarmale.Dupa framintare se fac cateva pitulici(chiftelute) pt a stii cum e gustul.
La 2 zile se framinta din nou aluatul si se fac din nou cateva pitulici si se mai adauga dupa gust sare sau boia(daca adaugi acestea 2 se pun cate putin din fiecare depinde ed cat de condimentat sau usturat sa fie ).Dupa alte 2 zile se amesteca din nou aluatul si se fac din nou alte pitulici pt a vedea daca mai este nevoie de ceva sare sau boia..Urmatoarea zi se amesteca din nou aluatul si se umple in mat de vita-se inteapa matul cu un ac sa iasa aerul apoi se scoate la vant ,sa il ia un pic vantul apoi se baga la afumat .La afumat se tine cel putin 3 zile pina ce va prinde o culoare frumoasa
secretul babicului este ca, carnea sa fie lasata 5 zile la macerat dar amestecata la 2 zile , bulionul de ardei , si cele 3 zile de stat la afumatoare
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Babicul este 'importat' de la sarbi ca produs dar al nostru are alta tenta si cel mai bun este facut la Buzau fara drept de apel.
O mica completare pitulici(chiftelute)=babici, se fac si se lasa pe o tava de lemn 12ore, dupa asta iar amestecat si iar portionat. Totul se face la rece dar sa nu inghete, idea e sa piarda apa si aromele sa intre in carne.
Un alt secret care poate Gabi a uitat e ca bulionul de ardei si boiaua sa fie facute in casa, ce este in comert nu si nu.
Bulionul de ardei rosii se face din ardei gras rosu, kapia (iute care nu convine la altceva), ceva ramasite de gogosari si ardei iute (putin dar si asta sa fie rosu). Trebuie sa fie foarte fin macinat si fiert sa fie pasta, iute evident dar nu excesiv.
Boia de ardei tot simplu, spalati, uscati, se scot semintele si se macina, nu sufera comparatie cu cel din plicuri (aia parca toaca tot vrejul).
La procent carne se accepta maxim 50-50%. Carnea de vita si condimentele fac ca produsul sa fie rosu.
La consistenta dupa uscare si afumare la rece si iar uscare trebuie sa fie tare spre piatra, cutit bun sau drujba Laughing
  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
dancuciureanu a scris:
Un alt secret care poate Gabi a uitat e ca bulionul de ardei si boiaua sa fie facute in casa, ce este in comert nu si nu.
Bulionul de ardei rosii se face din ardei gras rosu, kapia (iute care nu convine la altceva), ceva ramasite de gogosari si ardei iute (putin dar si asta sa fie rosu). Trebuie sa fie foarte fin macinat si fiert sa fie pasta, iute evident dar nu excesiv.
Boia de ardei tot simplu, spalati, uscati, se scot semintele si se macina, nu sufera comparatie cu cel din plicuri (aia parca toaca tot vrejul).

corect , uitai de acest aspect, boia incercati sa luati de la sarbari-cel mai indicat de la unul cunoscut
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Gem de coarne (valabil si cirese amare).
Marea problema e cum sa scoti pulpa de pe sambure, se face Laughing
Speli si le pui cu putina apa (cat sa acopere) si 20% zahar la fiert incet, amesteci sa nu se prinda. Cand incepe sa se sparga luam de pe foc si lasi la racit, dupa asta bagi in oala un mixer ala cu sarme si rupi tot, atentie la stropi ca sare de nu te vezi, pui ziare pe pereti si tu faci streptease Laughing . Acum iar la fiert dupa care le pasam in strecuratoare mare si gauri serioase, raman numai samburii. Pasta astfel obtinuta pare ciudata la culoare dar nu va speriati, se pune iar la fiert si dupa ce pierde destula apa se adauga restul de 80% zahar, la cirese amare merge si mai putin. Nu trebuie scazuta prea mult, gel fix si treaba este facuta perfect, nu se fierbe ca la balamuc ci exact cat scrie pe plicul de gelfix...hai 1-3 minute in plus.
La coarne nu se pune lamaie, la cirese amare 0,5-1 lamaie per kg si coaja dupa preferinta.
Sper sa nu creasca pretul la coarne sau cirese amare cu aceasta postare.


Ultima modificare facuta de dancuciureanu la Lun 13 Dec, 2010 4:24 pm
  • CapellaCt

  • Mesaje scrise: 1,624
  • Locatie: Deutschland
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
dancuciureanu a scris:[b]...... Nu trebuie scazuta prea mult, gel fix si treaba este facuta perfect...

Ca un sfat legat de citatul de mai sus,este recomandat ²zahar gelifiat²(sper sa nu gresesc),se pune in proportie de 1:1,2:1 sau 3:1 zahar-fructe.Avantajul este ca nu se lasa la scazut,se tine doar 5 minute sa clocoteasca....evident,este mai practic pentru femei,ca noi in acelasi timp il mancam. Wink
In Kaufland(Resita si Constanta) am vazut ca este.

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Se pare ca e un zahar care deja contine pectina si ceva acid citric (cam interzis dar mai stii...). Am sa modific putin reteta, unii fierb pana dulceata se face neagra/caramel si toata aroma iese pe geam sau hota.
CapellaCt cred ca ai inversat proportiile zahar-fructe, daca ai mai multa pectina pui mai putin zahar. Acum depinde de fruct, cata pectina are, cata zeama etc.
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Deja mie foame si mai e ceva pana rezolvam godacii! Laughing

Multumim de sfaturi si idei. O asemenea afumatoare cu a postat Dodo am si eu la tara. Chestia e ca afum tot, carnati, toba sunca, uneori si cateva bucati de carne ce ajung in congelator. Pana acum ca lemn am folosit rumegus, dar tocmai ce am niste scanduri de cires ce-mi strica prin curte. O sa le folosesc.
  • CapellaCt

  • Mesaje scrise: 1,624
  • Locatie: Deutschland
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Pardon,am inversat proportiile.
Se pune 1:1 2:1 3:1 fructe-zahar,noi am folosit cel mai mult raportul 2:1 la gem/dulceata de cirese,piersici,gutui,visine,zmeura.
Dupa ce se pune in borcan,se lasa 15-20 de minute cu,capacul in jos si apoi se intoarce.Pentru a evita depunea fructelor in partea inferioara.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR