Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Band1T

  • Mesaje scrise: 424
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2000 X17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2009

  • Mesaj Privat
sa va enervez si eu:
de sf.Mihai, socrul meu a inaugurat un "protap automatizat"...
pe protap s-a pus un berbecut din primavara (acum avea circa 15 kg, in starea in care a fost pus pe protap.
operatiunea a inceput pe la ora 13...
pe la ora 17 s-a inceput sa se manace din el...
am mancat din el pana pe la orele 23...
e ceva de vis...
am folosit un vin alb, natural.


cuvintele nu pot descrie cat de buna poate fi carnea de berbecut , la protap, cand afara e frig, si vinul bun e baut cu cei dragi.
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat


Veti mai gasi filmulete destule.
  • blackshaddow

  • Mesaje scrise: 699
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Tigra 1998 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2009

  • Mesaj Privat
reteta este cat se poate de simpla si se pot face mai multe specii de peste eu prefer in special pestele mai gras , reteta suna cam asa: se curata pestele de solzi apoi de mate , eu i-am taiat capul si coada si a facut un bors de tot deliciul , se spala de sange , pentru cine este mai pretentios se poate lasa in apa o jumatate deora sa iasa tot sangele din el apoi se da un praf de sare pe toata suprafata si se lasa la sare 2 zile , dupa cele 2 zile se pune in aa jumatate de ora la desarat pentru cine nu mananca foarte sarat eu personal nu l-am desarat apoi se agata in carlige la streasina casei pana se zvanta putin dupa care se unge cu o pelicula de ulei si se lasa pana se usuca , de preparat se prepara la fel de simplu se curata cartofii de coaja apoi se pun la fiert impreuna cu pestele , pestele se fierbe inaintea cartofilor si se scoate in prealabil , se fierba si cartofii dupa care se face mujdeiul , vinul este gata preparat numai ramane decat sa va urez pofta buna
  • Band1T

  • Mesaje scrise: 424
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2000 X17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2009

  • Mesaj Privat
o reteta de "sangerete" adevarat are cineva?
multumesc!
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Bantitule uite aici una aproape buna http://gastronomie.ele.ro/r...fumat_--r593.html
Am facut si eu odata dar a iesit doar ceva comestibil din pacate. Produsul e bun pe loc, adica o zi dupa care nici catelul nu pune botul. La reteta aia pune mai multa ceapa si trebuie calita ca asta nu spun. Soricul (mai bine faci altceva cu el si te lasi de sangerete) trebuie taiat julien=fideluta eventual mai pui ceva gelatina dar dupa simt, 1 plic la ce cantitati dau ei. Daca vrei sa fie mai inchegat pui doua. Alta problema este sangele, trebuie imediat fitrat si tinut la rece, agitat cand ai timp ca altfel coaguleaza si nu ai facut nimic. Ei spun acolo ca se toaca, fii atent ca asta se face la cutit nu la masina ca ai facut totul prastie. Alta treaba de la retata lor, piper se pune la fiert nu numai pe soric ca nu se difuzeaza gustul si poti gresi cantitatea foarte usor, mai bine gusti zeama, carnea etc. La carne nu pune ce este mai bun, numai cazaturi care sunt pentru carnat, de pe la cap, de la ajustari, ceva ficat sau inima sau limba...
Exista retete si cu orez si altele care sa inmulteasca , nu stiu ca nu am facut.
In mat il magi manual cu palnia bunicii sau melesteu, daca pui la masina faci o pasta buna de ...nimic. Nu uita ca principalul e sa vezi bucatile de carne/slanina/soric si liantul este gelatina din soric si sangele care coaguleaza.
  • Band1T

  • Mesaje scrise: 424
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2000 X17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2009

  • Mesaj Privat
eu ma refeream la o "reteta traditionala"...
sangele cand se recolteaza de la porc, se baga intr-un vas cu sare, si se amesteca pana se topeste sarea, astfel , sangele nu se coaguleaza.
pana aici stiu...
de aici incolo....am dubii
unii zic ca se face compozitite de caltabos in care se adauga si sangele asta, si ceva condimente iuti, altii zic ca in reteta postata de tine...
o sa vad...
pe 17 e programata porcuciderea...pana atunci ma mai documentez.
  • EL-GABRY

  • Mesaje scrise: 1,477
  • Locatie: Neamt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Sunt un consumator de porc inrait. Insa strict parere personala, ca sa ii consumi si sangele mi se pare aberant, dizgratios, grotesc, chiar scarbos. Prea suna a obicei din Evul Mediu... Si chiar nu stiu ce ar putea fi atat de gustos pana la urma.
Un muschiulet, o sunculita, un carnacior, o fripturica cu un ou ochi, cu mamaliguta si branza de oi si o cana de vin rosu, deja e altceva.
Dar nu am nimic impotriva celor ce le place, e doar opinia mea.
Adevarul e ca nu am mancat niciodata, dar nici nu sunt curios deloc. Doar daca m-as trage din neam de liliac...
  • OPTIMUS

  • Mesaje scrise: 922
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Eu stiu ca se face cum ai spus tu @Band1T,compozitie de caltabos+sange.Dar nu am vazut sa puna sare in ea.
Sangele se lasa sa coaguleze,se trece prin masina de tocat,si se amesteca cu compozitia de caltabos.
Se pune si cimbru,piper si sare dupa gust.Dupa umplere se fierbe,dar mare atentie ca daca se fierbe prea mult,explodeaza!

@EL-GABRY sange de pui in tocanita nu ai mancat?E la fel si aceasta.
Skip ads

  • EL-GABRY

  • Mesaje scrise: 1,477
  • Locatie: Neamt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2009

  • Mesaj Privat
OPTIMUS a scris:@EL-GABRY sange de pui in tocanita nu ai mancat?

Nu.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Sa revenim la afumaturi ca acusi incepem treaba ca orice roman gospodar.
Am vazut ceva oferte bune ca primesc de inebunesc de astea, pulpe pui intregi, pulpe inferioare curcan, macrou, vrabioara de vita, de porc nu m-am uitat ca acusi le vine sfarsitul.
Acum e moda cu produse afumate (fum lichid) si multa apa la vid, vai de gustul lor. Nu sufera comparatie cu ceva adevarat, de asta au si aparut produse traditionale si au succes la cei cu punga mai larga dar noi putem face singuri si ieftin.

Pulpe pui/curcan, piept pui/curcan afumate
Nu vom folosi orataniile din curte ca alea cresc greu, alearga si au carnea fibroasa, mai bine din comert.
- 4-10 pulpe pui dar intregi si mai mari
- 4-6 ciocanele (pulpe inferioare) curcan
- piper boabe dupa gust cam 30 de obicei
- piper macinat 1 lingurita
- 5-8 frunze dafin
- cimbru cam doua linguri mari
- boia ardei dulce sau iute (daca vrei asa) o lingura
- vin alb 500ml dar sa fie natural productie interna
- usturoi 1 capatana facuta mujdei dar se pune doar la ce se consuma imediat, in timp asta devinte otrava (arsenic la greu)
- sare cam 2 linguri dar gustati sa nu fie prea mult, unii pun vegeta dar buna si aia.
- apa 1l
- ulei masline sau floare, 2-4 linguri daca carnea e prea slaba
Frecam carnea cu amestec de sare+piper macinat+boia, ulei daca e cazul si o lasam 2-5 ore la rece, se poate si toata noaptea daca nu e timp.
Separat punem la fiert apa cu piperul boabe, foi dafin si cimbru si cand fierbe adaugam vinul, cand iar fierbe oprim focul si lasam la racit.
Cand este rece turnam zeama asta peste pulpe cat sa le acopere si restul pastram in sticla. Punem la rece si dupa 1-2 zile scurgem zeama in oala, o adaugam pe cea din sticla si din nou la fiert.
Cand fierbe aruncam pulpele si le tinem pe foc pana la primele bule, nu mai mult. Daca folosim fum cald nu mai trebuie fierte, doar sa fi stat in bait.
Le scoatem si le lasam la uscat la rece evident cateva ore dupa care la fum cu ele. Se monitorizeaza constant starea lor, sa nu fie prea uscate, prea afumate de sunt negre, prea moi etc. dar mai mult de 12 ore nu se tin oricat de mari ar fi si focul bleg.
Chiar daca o faci prima oara rezultatul va fi bun si pe viitor devii expert.
Se consuma instant sau se pun la congelator.
Pentru amatorii de usturoi, inainte de pus la uscat se freaca cu mujdei dar atentie ca astea se consuma atunci, nu se pun la congelator.
Identic se face si pieptul de pui sau curcan afumat.
  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
ca tot veni vorba de afumat ,am facut si eu de 2-3 ani in coace o afumatoare improvizata.
pentru cine e la curte/casa si are loc de afumatoare traditionala (cu tunel prin pamant) e usor dar pentru cei de la bloc e mai greu sa ai o asa instalatie ,asa ca in momentul in care am facut gratarul in fata garajului am montat si cateva carlige in hornul gratarului de care se agata ce ai la afumat,jarul si rumegusul se aseaza jos la baza iar pana la carne trebuie sa treaca de cutia gratarului(asta are si ril de a raci fumul)
toata treaba aata cam asa

asa stau atarnate cele pentru afumat

si asa arata produsul finit dupa ce au stat la fum in 2 zile cateva ore(de la 11-17)

stiu ca produsele petru afumat trebuie sa fie mai rasfirate dar astea sunt conditiile,
oricum produsul finit este bun ,are gust de fum .

am uitt sa specific in capul hornului ca sa tina fumul mai mult timp sa pus un sac si un pres,iar pe jar sa pus rumegus fin (nu stiu esenta lemnului ca l-am luat de la o tamplarie) malai(pentru a da galbeneala produselor) si crengutele de la cimbru dupa ce a fost scuturat din cand in cand au mai fost arncati pe jar si niste ardei iuti usctica sa dea putina iuteala.
  • EL-GABRY

  • Mesaje scrise: 1,477
  • Locatie: Neamt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2009

  • Mesaj Privat
O sa iti dau un poster cu Dinamo sa il pui pe perete. Sa vezi ce gust bun vor avea "porcariile".
Razz
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Slanina la saramura :

Se prepara slanina clasic, tinuta la sare cu mirodenii, afumata deci 'normal', chiar daca daca iese mai parlita si tare asta este rezolvarea.
Se taie felii de 3-4 degete grosime si se aseaza in borcan cat mai fest sa nu ramana mult gol dar nici sa le presam.
Facem o solutie de apa cu sare (sarata ca la muraturi si un mic bonus) si mirodenii dupa gust, piper boabe, foi dafin, ienibahar, cimbru. Fierbem incet si lasam la racorit si decantat. Turnam in borcan solutia strecurata si decantata. In functie de cantitatea de sare se poate tine lejer 1 an in frigider sau beci.
Nu este o reteta SF, am aflat de la un sasalau (neamt). De fapt ce cumparati din magazin este asemanator cumva, sare, solutie de fum lichid, aburit ca mai trage apa si arome, vidat sa nu se usuce ca scade la gramaj.
  • daniel_aoe

  • Mesaje scrise: 650
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Buna ziua domnilor,
Am gresit-o cu visinata si nu stiu de ce. Faptele:
- damigeana de 10 litri
- 5 kg visine foarte coapte
- 2 kg zmeura
- aprox 1 kg coacaze
- 2 kg zahar
- 500 ml acool de 98% din comert.
Am lasat 2 saptamani fructele si zaharul sa "fiarba" in damigeana pana s-a potolit.
Am pus alcoolul si am asteptat din nou o saptamana cu damigeana la loc racoros in beci (20 grade)

Ca rezultat, a iesit o posirca acra si fara sa fie cat de cat tare. Un fel de bere acra.
Va rog, sfaturi. Pot sa o mai inbunatatesc?
Trebuie sa stiti ca nu stau in bautura asta, dar fructele sunt culese de mine din gradina, si este mandria mea subrezita ca nu sunt in stare.
Merci,
  • blackshaddow

  • Mesaje scrise: 699
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Tigra 1998 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2009

  • Mesaj Privat
,,Am lasat 2 saptamani fructele si zaharul sa "fiarba" in damigeana pana s-a potolit. ''

din cate stiu eu nu se lasa pana ajunge sa fiarba, ci pana ia putin sirop dulceata de la zahar sa zic eu 2-3 zile
tocmai pentru ca le-ai lasat sa fiarba s-a acrit si ai stricat si tuica acum nu ai decat sa fierbi (distilezi) toata marfa adica sa o faci din nou tuica si sa vezi ce iese daca mai iese ceva ....
  • daniel_aoe

  • Mesaje scrise: 650
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Am luat reteta de pe internet, iti dai seama ce destept este cel cu sfaturile.
Sunt 10 litri de posirca pe care nici nu ma gandesc sa o distilez, munca multa pentru nimic chiar daca as avea un alambic atat de mic.
Fructele nu costa, am in gradina cam de toate: zmeura, inca visine, coacaze, mai sunt inca de cules 1/2KG capsuni, caisele au inceput sa se coaca, agrise, si poate si mure (sunt inca verzi)

Dupa ce m-am laudat cu tot ce pot sa pun pentru o noua sarja, va rog, ce cantitati va imaginati sa pun sa fie savoarea maxima, si cum se prepara (poate si alte fructe, dar fara papaia, grove, etc). Alcool-ul si hazarul sunt standard din magazin.

Am 2 damigene, daca ies bune, una o donez celui/celor cu reteta cea mai savuroasa dar trebuie un acord , un fel de consens Smile
  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
eu cred ca ai pus prea putin zahar pentru cate fructe ai pus tu in damigeana
Am facut si eu visinata(2 sarje) una din visine mai necoapte unde la un kg de fructe am pus 1 kg de zahar si una din visine mai coapte unde la 2kg de fructe am pus 1,5 kg de zahar
Ca mod de preparare: se pun visnile spalate in damigeana si se toarna zahar peste ele fara a le amesteca(sa fie ca un capac peste fructe) si se lasa pana se topeste zaharul si incepe sa isi lase sirop ,cand a inceput sa isi lase sirop se mai amesteca incet damigeana ca sa se topeasca tot zaharul,dupa ce sa topit se toarna peste fructe alcool (rafinat din magazin )si tuica de buna calitate.
Eu la prima sarja deja am pus 1,5 litri de tuica buna si a iesit o minunatie de visinata numai buna de baut ca aperitiv inainte de masa.
Daca zici ca ai mai multe tipuri de fructe poti sa amesteci din ele si anume zmeura cu mure cu coacaze si capsuni(astea o sa isi lase si acele seminte ici si o sa le simti in tuica sunt bune)
Caisele pe poti pune separat sa faci caisata
Ideea este ca in functie de cat de coapte sau necoapte sunt fructele sa pui zahar pe masura ca altefel nu isi lasa suficient sirop
si eu cred ca asta e motivul pentru cate tie ti s-au acrit ,pentru ca ai avut prea putin zahar.
Spor la treaba si sa ne spui ce a iesit.

PS. dupa ce pui alcoolul peste fructe acestea se vor intari(strange)si se vor imbiba cu alcool
pe vremuri mama ne facea niste prajituri numite bombe in care punea visine din visinata.Erau o minunatie cand ajungeai la visinele imbibate in alcool.
  • daniel_aoe

  • Mesaje scrise: 650
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc Claudiu, am inteles tehnologia. Acum vreau sfaturi ca de la un perfumier, adica savoarea, cat din fiecare ai pune sa iasa un "Chanel no 5".
Off:
Cand a fost intrebata Marilyn Monroe cu ce se imbraca noaptea, a spus ca doar cu Chanel no 5 Confused
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Combinatia ar fi : visine, coacaze, agrise, mure.
Nu poti pune decat separat caise, din capsuni mai rar ca ele sunt numai dulci si putini prefera.
Fructele se spala cu apa rece, se pun in borcan sau damigeana cu zahar si la rece neaparat. Altfel nici nu apuca sa lase sucul ca deja fermenteaza si iar ai ingrasamant sau le arunci la tuica. Cand incep sa apara bule de fermentare (de preferat nu ca strici gustul) se pune putin alcool sa stopezi fermentii, dupa 1-2 zile scoti siropul, decantezi, filtrezi si abia acum adaugi alcool in cantitatea dorita (tarie ca grade). Fructele nu merita de aruncat, impreuna cu alte 'cazaturi' din gradina le folosesti la tuica. Recomand numai cazan mic de inox cu serpentina tot inox, sa eviti cuprul ca ai cocleala in gura si numai produs de calitate nu iese. Faza cu spalatul e abureala, numai inox si gata balciul. Cazan se poate face din butoaie de bere, e ultima moda


Ultima modificare facuta de dancuciureanu la Mar 26 Jun, 2012 7:56 am
  • daniel_aoe

  • Mesaje scrise: 650
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Dane, respectele mele, asa voi face, de la tine asteptam un sfat, multumesc ff mult pentru sfaturile celor doi colegi. Acum ca un nesimtit cum sunt, care cum spuneti voi moderatorii "ai este lene sa caute", cum faci cu butoiul de bere? Din cate stiu eu, sunt din aluminiu - ma refer la cele pentru terase unde se bea berea draft si sunt de parca 50 ltrii. Te referi cumva la bulboacele alea de 10 litrii care se vand impreuna cu tuturoiul?
Multumesc
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR