Ai uitat parola?


  1. Home
  2. In-Car Entertainment
  • Rachim

  • Mesaje scrise: 178
  • Locatie: Arges
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Ma bate gandul sa imi cumpar o navi aftermarket si cea la care ma tot uit este produsa de Dynavin. Sunt curios sa aflu cateva pareri de la cei care au asa ceva montat pe masina.

Unitatea de care vorbesc este aceasta:
Skip ads

  • RaduAL

  • Mesaje scrise: 352
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Salut, eu am montata pe Vectra o navigatie asemanatoare, nu marca aceasta ci de la Witson.
Ce pot sa iti spun este ca este ok, numai ca, fara un woofer montat sunetul este jalnic. Chinezariile fac de toate dar nimic foarte bine, asa ca sa nu te astepti la cine stie ce calitate.
  • Rachim

  • Mesaje scrise: 178
  • Locatie: Arges
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2009

  • Mesaj Privat
RaduAL a scris:Salut, eu am montata pe Vectra o navigatie asemanatoare, nu marca aceasta ci de la Witson.
Ce pot sa iti spun este ca este ok, numai ca, fara un woofer montat sunetul este jalnic. Chinezariile fac de toate dar nimic foarte bine, asa ca sa nu te astepti la cine stie ce calitate.


Hmmm. Nasol eu tocmai asta vroiam, ceva sa se auda mai bine decat CD30 mp3.
  • RaduAL

  • Mesaje scrise: 352
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Din pacate nu o sa obtii un sound bun montand numai aceasta navigatie.
Mai ai insa si alte optiuni pentru un sunet profi, sa montezi navigatii universale, facute de brand-uri consacrate gen Alpine, etc, dar care au preturi mult, mult mai mari, necesita rame adaptoare, si adaptoare pentru comenzile pe volan.....
Pana acum, eu nu am gasit modele de astfel de navigatii/dvd-playere care sa pastreze si functiile settings sau cu care sa accesezi board-computer-ul, dar poate nu am cautat unde trebuie.....poate te poate indruma vre-un coleg de pe forum.....
Totusi, o navigatie dedicata, cum ai dat tu exemplu, ajutata cu un subwoofer, poate oferi un sunet satisfacator........iar daca ai bani sa investesti in alte boxe amplificate de o statie, cu atat mai bine.
Bafta la cautari, si sa iei cea mai buna decizie.
Skip ads

  • Rachim

  • Mesaje scrise: 178
  • Locatie: Arges
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Multumesc frumos pt ajutor. O sa dau comanda si apoi o sa fin cu ceva pareri. In principiu nu pre suport sa fie discoteca in masina deci de iese din calcul subwoofer-ul. In primavara am de gand sa insonorizez usile si poate sa schimb si boxele.
  • Rachim

  • Mesaje scrise: 178
  • Locatie: Arges
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2009

  • Mesaj Privat
RaduAL a scris:
Pana acum, eu nu am gasit modele de astfel de navigatii/dvd-playere care sa pastreze si functiile settings sau cu care sa accesezi board-computer-ul, dar poate nu am cautat unde trebuie.....poate te poate indruma vre-un coleg de pe forum.....


Atasez mai jos un link unde este prezentata o interfata Blaupunkt care permite folosirea functiei settings si a ecranelor ascunse. Am cautat si am fasit pe ebay la pretul de 79$ Laughing . Cam scump asa ca o sa dau comanda de aceasta navi dedicata si vedem ce iese.
  • Rachim

  • Mesaje scrise: 178
  • Locatie: Arges
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Revin cu o noua intrebare. Dupa montarea acestei unitati vor mai functiona toate cele 7 difuzoare?
  • RaduAL

  • Mesaje scrise: 352
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Salut,
Cele de pe usi vor functiona, cel care este montat in bord, nu.
Aceste navigatii nu stiu sa scoata semnal ca un cd70 Navi de exemplu.
Daca ai CID pe masina monteaza un CD70 Navi si ai scapat de probleme, vei avea si navigatie, sunet OK, eu tocmai l-am dat jos de pe masina ca sa imi pun o astfel de chinezarie ( adevarul este ca daca nu era la un pret OK, nu imi bateam capul cu montarea ei), - exista rubrica de vanzari
Skip ads

  • Rachim

  • Mesaje scrise: 178
  • Locatie: Arges
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Acum chiar ca sunt in ceata. Problema mare este ca nu am CID si am facut calculul pt un CD70 navi + CID ma costa 750E, destul de mult zic eu.
  • RaduAL

  • Mesaje scrise: 352
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Rachim a scris:Acum chiar ca sunt in ceata. Problema mare este ca nu am CID si am facut calculul pt un CD70 navi + CID ma costa 750E, destul de mult zic eu.

Si asa vei da minim 500 Euro pe ceva care nu este, poate, chiar pe gustul tau.
Analizeaza atent ambele posibilitati, si ia decizia potrivita.
Scuze moderatorilor daca am scris ceva ce nu trebuia........
  • Gigi46

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Si ce sa fac cu un CD70 sau DVD90 sa astept dupa niste harti care nu se ridica nici la degetul mic al lui IGO8 ? Aceste chinezarii, in special cele de la Winson au un efect de bass pe boxele originale de zici ca ai subwoofer in masina, nu stiu daca e cazul sa lauzi un HU original de H care este execrabil in domeniul audio, fara sa atasezi vreo statie
  • Rachim

  • Mesaje scrise: 178
  • Locatie: Arges
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Pt moment am renuntat la schimbarea HU. In schimb am inlocuit difuzoarele originale cu un set de Focal K2 Power amplificate de un Focal Solid 2 si pot spune ca pt moment am ajuns la cea ce vroiam in materie de sunet. Urmeaza in scurt timp insonorizarea usilor cu Vibroplast M1. Am vazut astazi o chinezarie f ieftina adica 600 ron si pot spune ca avea ceva calitate a sunetului.
Skip ads

  • RaduAL

  • Mesaje scrise: 352
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Gigi46 a scris:Si ce sa fac cu un CD70 sau DVD90 sa astept dupa niste harti care nu se ridica nici la degetul mic al lui IGO8 ? Aceste chinezarii, in special cele de la Winson au un efect de bass pe boxele originale de zici ca ai subwoofer in masina, nu stiu daca e cazul sa lauzi un HU original de H care este execrabil in domeniul audio, fara sa atasezi vreo statie

Nu stiu ce navigatie de la Witson ai vazut tu de scoate super bass, ca pe Vectra mea se auzea infiorator de prost pe boxele stoc ale masinii.....nici vorba de bass clar sau puternic ( poate doar cu cd-uri originale, ca daca faci cd-uri cu mp3 descarcate de pe net nu cred ca vei obtine ceea ce iti doresti). Dupa inca o mica investitie pe partea audio, s-a schimbat treaba........
Harti pentru HU original gasesti, dar nu foarte actualizate......
Pana la urma, fiecare isi monteaza ce doreste, eu doar am expus avantajele si dezavantajele unei navigatii dedicate deoarece eu mi-am montat asa ceva pe masina.......
Bafta in alegerile pe care le veti face...
  • GL10PEL

  • Mesaje scrise: 782
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Si eu cochetez cu ideea de chinezarie pe Astra mea, dar vad o mare problema.
Cei ce au avut chinezarile montata pe masina, cu v-ati descurcat cu utilizarea in timpul mersului, adica cat de la indemana este sa umbli la un player care se afla sub campul tau vizual, undeva in dreptul genunchiului drept al soferului?

Mie nu prea imi surade ideea asta, dar de altfel ma incanta ideea de a avea un player intergrat frumos in bord, de a putea conecta orice (usb, ipod, telefon bluetooth), toate fara prea multe modficari (a se vedea imperechere display+player la head unit original opel).
Adica dai 500eur, scoti playerul opel si il bagi pe cel chinezesc, si gata.

Si-a cumparat cineva de la cei ce vand pe la noi (edotec sau ceva similar)?
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Tocmai din aceasta cauza, ca nu prea e in campul vizual, unii si-au confectionat si montata carPC pe masina Wink
  • micky001

  • Mesaje scrise: 1,318
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Omega 1997 x20se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Nu prea inteleg ce asa mare necesitate a afisarii informatiilor de pe unitatea audio after, pe display-ul original...Doar nu-ti afisa mai multe informatii,nici macar o zecime din ce afiseaza display-ul chinezariei.Restul informatiilor ce nu tin de unitatea audio,doar se pastreaza.Am o astfel de chinezarie montata,2Din,majoritatea pastreaza comenzile volan,adica sunt programabile pe comenzile volan,avand posibilitatea asocierii chiar a butoanelor cu ce functie doresti.Sunetul ,intradevar,nu este chiar stralucit.In cazul meu,am kit-ul de la Bose original al masinii,4 difuzoare,2 pseudo woofer,4 tweeter,asa ca se compenseaza...Majoritatea au USB input frontal,SD card (ceeea ce face inutil USB-ul..)audio/video input -output,rear cam in,etc.Din punct de vedere al comoditatii in operare/vizionare,nu am probleme,unghiul este foarte larg,mai exact poti urmari un traseu pe navigatie fara probleme(doar nu urmaresti subtitrarea unui film).Folosesc IGO8,map update 2011.Citeste orice format video/audio,radio este RDS,car kit samd.
Initial am vrut sa achizitionez unitatea chinezarie "dedicata" Opel,dar m-am oprit la un universal 2 DIN ,preferand un display mai mare.Inconvenientul la ce am ,este ca vara decaleaza un pic punctul touch screen la calduri mari(pana se racoreste interiorul habitaclu),iarna la urcare in masina,pana nu creste temperatura ambientala mai mare de 0 grade,se restarteaza la fiecare 10,15 secunde.Nu-i plac extremele termice,asta este.
Una peste alta,sunt totusi multumit.Softul navigatie este citit de pe SD ,la optiune,IGO,TomTom,Route66,etc.
Acum,bineanteles,chinezarii sunt garla,fiecare cu plusul sau minusul ei.Adaptarea nu a fost o problema,avand mufa ISO,am avut de modificat doar on start power line,pentru alimentarea statiei,amplificatorului de antena si a camerei rear.Rame adaptoare sunt pe toate drumurile,tot chinezarii,evident,dar si astea se gasesc la diferite preturi raport calitate.
Inainte am avut un JVC DV 1din montat,cu roof monitor,asa ca am pastrat monitorul din plafon pentru o vizionare mai confortabila pasagerilor din spate.Credeti-ma,nu prea am folosit unitatea la vizionarea filmelor,doar nu suntem in avion pe curse trans/oceanice.Videoclip,da.Insa si asa,este totusi deranjant in timpul conducerii,in special la crepuscul,sau dupa.Display-ul are functia display off,setabil pe timp,revenind la simpla reatingere.Nu fac reclama unui anumit produs,nu am dat numele(daca ar avea ... Smile ),am enumerat si plus si minus.Alegerea este a fiecaruia,functie de dorinta si buget.Eu unul am vrut doar all in one,sa nu mai stau cu GPS-ul ventuzat,modulator in priza brichetei si carkit ,cu matze in jurul meu...
Respecte!
  • GL10PEL

  • Mesaje scrise: 782
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Foarte frumoasã relatarea. Cum ai procedat pentru folosirea comenzilor de pe volan pe playerul 2din?
Omega are protocol kvp, nu-i CAN ca la astra h, nu?
Aici ar fi problema de utilizare a comenzilor. Dacã playerul nu ºtie, trebuie sã iei adaptor can, scump de fel.
  • micky001

  • Mesaje scrise: 1,318
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Omega 1997 x20se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2007

  • Mesaj Privat
indiferent ce model unitate audio sau sistem,comenzile volan sunt de fapt combinatii ori modificari mai binezis de valori rezistente.Mai exact fiecare buton asociaza o anume valoare a rezistentei in ohmi,acelasi sistem este si la televizoare,unitati audio,etc.Pe scurt,de la volan i-ti pleaca spre unitatea audio 2 fire.Pe aceste 2 fire,la actionarea/apasarea unui buton ,ai o anumita valoare a rezistentei,exemplu volum up- 250 ohm,volum down-960 ohm.Valorile date de mine sunt doar orientative.De la unitatea chinezarie pleaca spre volan (comenzi ) aceleasi 2 fire.Apoi are o setare in meniu pentru asociere comenzi volan,apar 9 casete pe display,apesi pe rand fiecare buton de pe volan(6 in cazul meu),pe display in fiecare casuta apare valoarea rezistentei pentru fiecare buton apasat,dupa care urmeaza asocierea frecventei din caseta cu functia pe care vrei sa o ai pe respectivul buton.De exemplu eu nu aveam on/off pe comenzi volan,dar am facut asociere cu functia respectiva.Acum am volum up/down,channel/search/next up/down, power on/off si display on/off.Indiferent daca umbli ulterior la baterie ,sau la instalatie,adica nu mai ai curent,setarile se pastreaza,nu mai este nevoie de reprogramare,decat daca vrei tu sa modifici ordinea ori asocierea.
  • GL10PEL

  • Mesaje scrise: 782
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Nu sunt sigur 100%, dar cred ca la CAN nu stau asa lucrurile. Comenzile de pe volan pleaca pe magistrala CAN si nu au fire direct catre player. Playerul este si el conectat la magistrala si asculta, printre altele, semnale de la comenzile de pe volan.

Nu uita ca Astra H, BC-ul se comanda de pe volan sau de pe butonul BC din CD30. Am citit/auzit pe undeva ca, chinezariile dedicate opel au functia de BC implementata si iti simuleaza un buton BC pe touchscreen si mai departe ecranele din BC.
  • micky001

  • Mesaje scrise: 1,318
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Omega 1997 x20se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Cat se poate de adevarat.Nu-mi apar in schemele pe care le am comenzile volan la Astra H.Dar parerea mea pana la proba contrarie...Daca vad demontat un set de comenzi volan,ne dam seama imediat.Oricum,solutii exista pentru orice model.
Skip ads

  1. Home
  2. In-Car Entertainment

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR