Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume
  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Intrebare scurta pentru cine stie. Vreau sa fac un eurotrip si ma intereseaza cam cu cata motorina pot trece granita ... 1 bidon doua? niciunul? ce risc daca ma controleaza? cum sa procedez sa fie bine?
Skip ads

  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
sincer, nu stiu, dar ma intreb de ce ai lua provizii de motorina? taman ce ar mai gusta si masina ceva combustibil de calitate...iar in ceea ce priveste pretul, nu e pe-afara mai mult de 1,5 E litrul de motorina...comparativ cu deja 1.2 E la noi... scutesti un sfert de euro la litru, maxim (deci cam 15 E la mia de km, la un consum mediude 6%...
scuze de off
  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
pentru ca aici o am gratis...
  • 26mad

  • Mesaje scrise: 453
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2008

  • Mesaj Privat
daca ai si de vanzare:)
Skip ads

  • unsarut4u

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
din cate stiu eu (si locuiesc langa granita deci nu prea vb aiurea!) ai voie pe langa plinul de motorina o canistra (poate fi de 25 sau 50 litri nu mai mult!) deci inca un plin!
cat despre ce patesti....nimik dar te pune ori sa o versi ori sa o lasi la cineva si sa o iei inapoi cand te intorci!
Multa bafta si calatorie placuta!
  • feribaci

  • Mesaje scrise: 106
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 1996 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jun 2010

  • Mesaj Privat
recomandat ar fii sa iei canistra omologata din tabla,din cate stiu nemtii au o problema cu bidoanele de combustibil prin masini,au impresia ca toti care au combustibil suplimentar sunt teroristi Smile
  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
in cazul asta ( in care am voie sa trec cu o canistra) pun un bidon de 30 in portbagaj si imi e suficient. restul pun in sticle de 2l, fac plinul inainte de granita ... si arunc sticlele la gunoi. Cat despre nemti nu cred ca ajung la ei. As vrea sa merg budapesta-viena-venetia si retur.
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,538
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Te sfatuiesc sa bei apa plata la pet de 10 l...iesi mai bine decat cu pet de 2 lSmile...la unguri numai daca te uti crucis se uita in masina...in rest numa la acte...asa era acum 1-2 ani. Deci poti sa pui in pet sa faci plinul la iesirea din Ungaria.
Alta sugestie: mai sunt topicuri de calatorii...cauta-le si vezi in ce tari e motorina mai ieftina sau mai scumpa..sa poti face plinul sau ba.
Skip ads

  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Eu te sfatuiesc sa iti calculezi exact cat consumi pana la granita cu Austria. Ungurii e putin probabil sa te caute. Si eu zic sa iei bidoane de 10 l si o canistra metalica. Daca faci in asa fel sa ai rezervorul plin la intrarea in Austria si o canistra iti mai asigura vreo 1500 de km autonomie daca mergi la consum. Eventual iti mai poti lua sa lasi si la colegii din Arad si Timis sa ai la intoarcerea la Constanta. Asa nu ai mai da nici un ban pe combustibil. Noi nu iti putem ura decat drum bun.
  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
e acum nu o sa saracesc daca mai fac un plin in afara si nici nu as vrea sa ma complic sa las motorina pe la colegi ... e mai mare deranjul. O sa bag un bidon in masina mai spre fundul portbagajului si cum o fi norocul la granita. Am calculat de la arad la viena cam 550km deci juma de rezervor. Ms de urari si revin cu poze in martie cand o sa aiba loc excursia.
  • Band1T

  • Mesaje scrise: 424
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2000 X17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2009

  • Mesaj Privat
in austria e mai ieftina motorina (1,27 euro/litrul am luat eu la inceputul lui decembrie), dar e mai ieftina in localitati si mai scumpa pe autostrada.
Vamesii unguri te cauta de tuica si palinca.
Nu ai voie sa scoti nici macar 1/2 litru de palinca netimbrata...
amenda e 80 euro, platibili pe loc...nu pleci din granita fara sa platesti amenda.
eu stiu, ca am luat.....
ptr. 2 litri de tuica de casa pe care vroiam sa o duc unui prieten, am platit 80 euro amenda si mi-a confiscat si tuica.
deci atentie.....
despre combustibil, eu stiam ca ai voie (legal) 10 litri de persoana (deci daca sunteti 2 persoane adulte in masina = 20 litri)
dar nu prea te verifica...
vamesii se axeaza pe tuica si tigari......
bafta!
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Tuica/Palinca/Alcool ma intreaba si pe mine de fiecare data. Vor sa ne "omoare" tuica autohtona.
Skip ads

  • CapellaCt

  • Mesaje scrise: 1,624
  • Locatie: Deutschland
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
feribaci a scris:recomandat ar fii sa iei canistra omologata din tabla,din cate stiu nemtii au o problema cu bidoanele de combustibil prin masini,au impresia ca toti care au combustibil suplimentar sunt teroristi Smile

Daca ai combustibil in canistra(chiar si de plastic) nu ai probleme.
@bazzare in vara mi-au ajuns in mana ceva hartii cu,conditiile la trecerea frontierei:
-combustibil maxim 30l in recipienti speciali(canistra) nu sticle de plastic;
- alcool 1l de persoana(nu era specificat cu sau fara timbru);nu-l contrazic pe @Band1t,dar eu am trecut in noiembrie,au vazut sticla,m-au intrebat ce e in ea si nu mi-au spus nimic....poate am avut noroc;
- tigari 1 cartus de persoana,NUMAI timbrate.
....
Daca nu ai,ar fi indicat sa ai si lanturi in masina.Nu stiu unde mergi tu,dar in Austria sunt zone unde esti obligat sa le ai.
Drum bun!
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,538
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Pe site la ministerul de externe este pagina dedicata cu anumite aspecte procedurale ale fiecarei tari cu care avem raporturi diplomatice...nu stiu catdeactualizate sunt, dar nu ar stricasa le treci in revista.
Alt link: http://www.e-transport.ro/I...rbia-t243-o1.html
  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
ms de info ... foarte utila pagina am salvat-o. Wink
P.S. citat de pe siteul MAE

Este interzisã introducerea în Ungaria a oricãror cantitãþi de bãuturi alcoolice fabricate artizanal, dacã transportatorul nu deþine un certificat de producãtor autorizat (de exemplu, nu este admisã introducerea de “þuicã” produsã în gospodãriile particulare).
  • horacer

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Corsa 2005 1.3
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Foarte tare.
vor sa bem "palinca" lor.
  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
ce aberatie! lasa ca odata si odata intram in schengen atunci ce or sa mai faca?
  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
or sa isi mentina legea ... daca esti in schengen nu inseamna ca nu te controleaza niciodata. Cand va fi un control vamal si o sa prinda pe cineva o sa iasa ditamai tam-tamu si o sa fie aceeasi chestie.
  • xcuseme

  • Mesaje scrise: 1,458
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Isuzu Y17DT 16v 55kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2006

  • Mesaj Privat
bazare a scris: Am calculat de la arad la viena cam 550km deci juma de rezervor.


Sa inteleg ca tu cu Y17DT remapat reusesti sa faci 1100 km cu un plin? Pe autostrada?
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
De ce nu.. merge cu 70km/h intr-a 5a Laughing
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR