Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • crapu22

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Craiova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Salutare, mi-am vandut Opelul Vectra din motive financiare, si as dori sa cumpar o masina cu numere straine, valabile si cu asigurare platita, pentru a o folosi pe o perioada de unu, doi ani. Intrebarea este: ce ar trebui sa stiu despre o asemenea combinatie, lasand la o parte pericolul de a fi furata masina?; vreau sa stiu dak pot circula legal cu ea in Romania o perioada de unu, doi ani, ce acte trebuie sa aiba masina, trebuie sa circul cu procura, etc.
Astept raspunsuri cu interes.
Skip ads

  • Libra

  • Mesaje scrise: 3,998
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2002 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Nu cred ca se renteaza sa aplici metoda asta.
Presupune ca masina nu e furata sau alte probleme, trebuie sa ai un prieten in strainatate care s-o inmatriculeze pe numele lui acolo. (Asta pentru mine inseamna ca in acte el devine proprietarul masinii).
Apoi, trebuie sa ai o procura prin care iti permite sa folosesti masina, inclusiv in RO. Nu e de neglijat valoarea la care se ridica taxele de inmatriculare, impozit, asigurare in tara respectiva.
Un var a aplicat solutia asta acum cativa ani si a renuntat. Nu merita.

Intre timp, in RO s-a inventat rovigneta si este obligatorie si pentru masinile inmatriculate in strainatate care utilizeaza drumurile nationale din RO.

In plus, daca dupa 01.01.2007 intram un UE, dupa ce iti stabilesti o resedinta temporara la matusa in Franta, poti sa-ti inmatriculezi chiar tu masina acolo. Ramane problema costurilor cu inmatriculare, impozit, asigurare, etc...

Gandeste-te bine inainte de a face pasul asta. Poate gasesti cativa oameni de incredere care locuiesc in strainatate si vin cu masinile acasa.
Vezi ce iti spun si acestia.
  • 16V

  • Mesaje scrise: 151
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2006

  • Mesaj Privat
mai doresc sa adaug cateva detalii. in cazul in care cel pe care e inscrisa masina afara e ruda cu tine de gradul 1(parinte, frate, sora) nu ai nevoie de imputernicire de la notar.
in caz contrar, e nevoie de o procura notariala reinnoita 1 data la 3 luni. inainte de innoirea procurii, masina trebuie sa iasa si sa intre in tara. practic, tre sa mergi cu masina pana in vama, iesi si intri inapoi.
dau detaliile astea pt ca si eu am vrut sa fac la fel. mi s-a oferit un clio din '95 gratis inscris in italia, doar sa platesc taxele eu. daca il ducea la fier vechi, il costa 400 euro sa scape de el. asa, a preferat sa mi-l dea gratis. cand am vazut cat ma costa anual taxele, am renuntat. am preferat o masina euro3.
este si o varianta convenabila. spre exemplu, am un prieten care are fratele stabilit afara. isi aduce masina inscrisa pe frate-sau, nu-i trebuie procura, o foloseste 3-4 luni si o vinde aici pt piese de schimb.
exemple de masini vandute de el: nissan terrano 1, cumparat cu 1000 euro, vandut aici cu 1200. mitsubishi pajero din '84, cumparat cu 2000, vandut cu 1700. sunt masini la care pierde si masini la care castiga. nu face treaba asta pt castig. lucreaza si el afara cateva luni pe an si de multe ori cand se intoarce acasa si are bagaje multe, decat sa dea bani la autocar mai bine isi cumpara o masina. acuma si-a luat un nissan primera din '95, 2.0 diesel, masina merge super. a dat pe ea 1000 euro. o mai foloseste 2-3 luni si o vinde aici.
  • crapu22

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Craiova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru sfaturi, oricum nu am rude de gr.I afara, doar ca citesc adesea anunturi cu masini cu numere straine, si vad formulari de genul:"numere valabile pana in luna a 5-a 2008, asigurare valabila 2 ani, asigur procura" si alte lucruri de genul asta. - ceea ce vroiam sa subliniez este faptul ca daca ar indeplini acele conditii din anunt ar fi destul de tentant pentru mine, din cate stiu nu mai trebuie scoasa masina dupa 3 luni din tzara, sau din august nu va mai fi asa.


Ultima modificare facuta de crapu22 la Lun 17 Jul, 2006 3:02 pm
Skip ads

  • 16V

  • Mesaje scrise: 151
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2006

  • Mesaj Privat
stii cum vine asta? tu dai banii, masina ramane inscrisa pe proprietar si dupa aia esti la cheremul lui sa vina sa-ti faca procura. trebuie sa ai incredere oarba, parerea mea. si cum procura trebuie facuta din 3 in 3 luni, daca nu-l mai gasesti? nu mai zic ca poate sa vina si iti ia masina cand expira procura. nu e o procura de improprietarire ci una de folosire a masinii. nu ai cum sa treci pe tine o masina inscrisa afara.
faza cu "numere valabile pana in ..." inseamna ca pana atunci are impozitul si asigurarea platite afara, deci pe el nu-l mai costa nimic.
parerea mea, da-i pace. am incercat si eu si altii multi varianta asta.
  • crapu22

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Craiova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Sincer vroiam sa ma conving 100% de chestia asta ca sa-mi iau gandul odata pt totdeauna, multumesc pt postari!
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR