Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • nick_florin

  • Mesaje scrise: 183
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2008

  • Mesaj Privat
salut colegi forumisti.
detin o astra g 1.6 16v din 2002 hatckback si as dori sa imi achizitionez un set de bare transversale.
daca cineva are montat asa ceva il rog sa ataseze niste poze si eventuale detalii despre bari (producator,pret,sistem de prindere etc)
multumesc mult si astept un mic ajutor si sprijin de la voi. bafta tuturor


Ultima modificare facuta de nick_florin la Dum 09 Jan, 2011 8:27 pm
Skip ads

  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
SALUT. diseara cand ajung acasa iti arat eu cateva poze cu masina mea. Am bare transversale.
  • nick_florin

  • Mesaje scrise: 183
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2008

  • Mesaj Privat
daca este cineva care cunoaste sau care are un sistem de bare transversale de la thule pt o astra g hatckback il rog sa imi spuna si mie modelul sistemului thule.multumesc mult
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Ti-am trimis PM. Numai bine Wink
Skip ads

  • 205

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2008

  • Mesaj Privat
In eventualitatea ca cineva mai este interesat de acest subiect:

Eu de vreo luna de zile m-am tot agitat sa imi cumpar pentru Astra mea un set de bare transversale. Vroiam neaparat din acelea speciale pt. Opel, care intra in fantele de pe acoperis, nu din acelea de care sunt pe toate gardurile, care intra sub cheder. Am intrebat in primul rind la reprezentanta Opel. In mod normal ar fi cam 630 RON originale Opel, dar era ceva promotie - aveau reducere 25%! Am zis ca totusi e cam mult pentru ca sa le folosesc cel mult odata pe an, asa ca am tot cautat pe la magazinele de profil (preturile se invirteau in jurul la 500-600 RON). Am cautat si printr-o gramada de anunturi sh (pe site-uri de anunturi gen okazii...). In final, printr-un noroc chior, am aflat de la un coleg de servici care are o Astra exact ca a mea ca sunt asa ceva la Selgros, la pretul de 170 RON (isi luase si el bare din astea si am avut ocazia sa le vad pe masina inainte sa le cumpar). Asa ca am dat si eu o fuga si mi le-am cumparat. Pun si niste poze (cam slabe, ca au fost facute la repezeala cu o sapuniera si era deja seara), dar esentialul se vede.

Montarea initiala a durat cam 10-15 minute, pina le-am reglat stinga-dreapta, sa fie la mijloc. Odata fixate, montarea si demontarea lor de pe masina dureaza 3-4 minute.
Am tot tras de ele, le-am apasat, si sunt tepene, nu se misca/deformeaza deloc (au interiorul de metal, nu plastic). In concluzie sunt multumit de achizitia facuta.
  • marin70

  • Mesaje scrise: 527
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2002 y17dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2009

  • Mesaj Privat
si eu am montat aceleasi bare, tot selgros...
  • stiuca

  • Mesaje scrise: 106
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 y17dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Daca nu pui greutate mare,cele de DACIA 1310 vin PERFECT.Eu le folosesc cu incredere la nevoie.Sunt la 60 RON.Bafta.
  • 205

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Eu am vazut de Dacia la 25 RON. Initial am fost tentat sa iau din acelea, dar cind am vazut ce moi sunt, am zis ca nu risc.
Intr-adevar, depinde si ce greutati cari...
Skip ads

  • nick_florin

  • Mesaje scrise: 183
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2008

  • Mesaj Privat
da....am gasit si eu modelul acesta in selgros is auchan.....
eu le vroiam ca sa le folosesc pt schi iarna...problema la acestea e ca nu au o siguranta cu care sa le inchid sa nu poata fi luate de pe masina...cu un inbus se iau foarte usor de pe masina.....
  • 205

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Pai sa speram ca hotii nu umbla la ei cu chei imbus Wink

Eu le pun doar cind am nevoie de ele, nu le las pe masina. Colegul meu care isi luase inaintea mea aceleasi bare le tine tot timpul pe masina si nu au disparut (inca)...

Oricum e mai bine decit alte modele pe care le-am vazut, care sunt cu un soi de rozeta, care o desfaci cu mina in 2 secunde...
  • sozel

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2007

  • Mesaj Privat
uite ce model de bare am eu.cu capac si cheie. sunt cam pline de praf ca au stat pe balcon Smile
  • nick_florin

  • Mesaje scrise: 183
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2008

  • Mesaj Privat
@sozel....acest model il cautam si eu....ce model sunt daca stii si de unde le-ai achizitionat...mersi mult
Skip ads

  • sozel

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2007

  • Mesaj Privat
nick_florin a scris:@sozel....acest model il cautam si eu....ce model sunt daca stii si de unde le-ai achizitionat...mersi mult


pai scrie pe ele ce firma, model nu stiu pt ca le-am primit "cado,cado,cado" de la prietenul care mi-a vandut masina Smile mi-a spus la un moment dat parca,ca le-a adus din germania, si ca au costat destul de mult. nu stiu exact sa-ti zic cat.cauta pe net dupa firma care e scrisa pe ele poate gasesti ceva.spor.
  • florinalbu

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 astra g
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2008

  • Mesaj Privat
205 a scris:In eventualitatea ca cineva mai este interesat de acest subiect:

Eu de vreo luna de zile m-am tot agitat sa imi cumpar pentru Astra mea un set de bare transversale. Vroiam neaparat din acelea speciale pt. Opel, care intra in fantele de pe acoperis, nu din acelea de care sunt pe toate gardurile, care intra sub cheder. Am intrebat in primul rind la reprezentanta Opel. In mod normal ar fi cam 630 RON originale Opel, dar era ceva promotie - aveau reducere 25%! Am zis ca totusi e cam mult pentru ca sa le folosesc cel mult odata pe an, asa ca am tot cautat pe la magazinele de profil (preturile se invirteau in jurul la 500-600 RON). Am cautat si printr-o gramada de anunturi sh (pe site-uri de anunturi gen okazii...). In final, printr-un noroc chior, am aflat de la un coleg de servici care are o Astra exact ca a mea ca sunt asa ceva la Selgros, la pretul de 170 RON (isi luase si el bare din astea si am avut ocazia sa le vad pe masina inainte sa le cumpar). Asa ca am dat si eu o fuga si mi le-am cumparat. Pun si niste poze (cam slabe, ca au fost facute la repezeala cu o sapuniera si era deja seara), dar esentialul se vede.

Montarea initiala a durat cam 10-15 minute, pina le-am reglat stinga-dreapta, sa fie la mijloc. Odata fixate, montarea si demontarea lor de pe masina dureaza 3-4 minute.
Am tot tras de ele, le-am apasat, si sunt tepene, nu se misca/deformeaza deloc (au interiorul de metal, nu plastic). In concluzie sunt multumit de achizitia facuta.


Acest tip de bare merg montate pe un Opel Astra Caravan? Vreau sa montez pe ele suporti de bicicleta. As vrea sa stiu si daca se prind fix,sau daca sunt zgomotoase la o viteza un pic mai mare.

Multumesc
  • florinalbu

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 astra g
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2008

  • Mesaj Privat
sozel a scris:uite ce model de bare am eu.cu capac si cheie. sunt cam pline de praf ca au stat pe balcon Smile


Nu le vinzi cumva, sa nu se mai puna praful pe ele?Daca ar avea un pret bun,m-ar interesa.
  • 205

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2008

  • Mesaj Privat
@florinalbu: daca are sant de prindere, asa cum se vede in pozele mele, nu vad de ce nu ar merge, ca e acelasi sistem.

Dar tu nu ai pe Caravan bare din fabrica pe masina (din acelea longitudinale, nu transversale)? Ca daca ai din alea, e cu totul alt sistem de prindere pt. barele transversale (ele se prind ca un soi de cleste de barele longitudinale a masinii).

Barele pe care le-am cumparat sunt fixe, poti sa tot tragi de ele cu mina cu toata puterea si nu se misca deloc. Nu le-am testat decit la vreo 80-90 la ora, ca nu umblu cu ele puse, decit cind am nevoie. La viteza aceea nu fasaiau, acum nu stiu cum se comporta la 150. Oricum, daca zici ca vrei sa pui biciclete pe ele, o sa fasaie mai degraba bicicletele decit barele transversale Wink
  • marin70

  • Mesaje scrise: 527
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2002 y17dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2009

  • Mesaj Privat
salut. pentru hatchback este un model iar pentru breack este alt model.
@florinalbu, din ce vad in poza, cred ca e un model pentru hatchback.
205, cauta o masina pe strada, un hatchback, sa vezi diferenta (inteleg ca ai breack). diferenta dintre modele este: la breack, bare fixe, longitudinale, mai groase iar hatchback, practic te prinzi de o nervura, o buza de vreo 2-3 mm grosime. o zi buna, sper ca nu am deranjat.
  • 205

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2008

  • Mesaj Privat
@marin70: ai incurcat borcanele (adica persoanele) Wink

Deci, ca sa fie toata lumea lamurita, exista Caravan (break) si cu cant de prindere (poza 1) si cu bare longitudinale (poza 2).

Ramine ca florinalbu sa ne spuna ce fel de acoperis are la masina Wink

Poza 1: http://forum.softpedia.com/...1-4-16V-511-3.jpg
Poza 2: http://images03.olx.ro/ui/5...16-16v-ecotec.jpg

PS: Sper ca nu e problema ca am pus link-urile astea aici, le-am gasit la o cautare pe Google.
  • McFly

  • Mesaje scrise: 1,851
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Mai cautati si prin targuri, eu am gasit Opel la 120 lei perechea in piata de vechituri.


Si dati click si aici, acelasi model de vanzare: https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=86673 (ii fac reclama gratis Twisted Evil )
  • florinalbu

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 astra g
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2008

  • Mesaj Privat
205 a scris:@marin70: ai incurcat borcanele (adica persoanele) Wink

Deci, ca sa fie toata lumea lamurita, exista Caravan (break) si cu cant de prindere (poza 1) si cu bare longitudinale (poza 2).

Ramine ca florinalbu sa ne spuna ce fel de acoperis are la masina Wink

Poza 1: http://forum.softpedia.com/...1-4-16V-511-3.jpg
Poza 2: http://images03.olx.ro/ui/5...16-16v-ecotec.jpg

PS: Sper ca nu e problema ca am pus link-urile astea aici, le-am gasit la o cautare pe Google.


A doua varianta. avem bare longitudinale. Iar suportii de bicicleta se prind de barele transversale.
(Sunt sotia lui Florin,de asta le-am cam incurcat:)) ).
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR